Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
το κράτος μας είναι ορθόδοξο καθήστε επάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε;

Ένα κράτος δε μπορεί να είναι ορθόδοξο. Η θρησκευτική πίστη έχει να κάνει με το άτομο και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ε;

Ένα κράτος δε μπορεί να είναι ορθόδοξο. Η θρησκευτική πίστη έχει να κάνει με το άτομο και μόνο.
διαβάζουμε και κανα σύνταγμα τσι ελλάδας
λέω να
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ότι το Σύνταγμα λέει κάτι, δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
κι εσύ μπορεί να θες να είσαι δολοφόνος
όμως θα πας φυλακή στην ευνομούμενη πολιτεία μας
και θα φέρω κι έναν παπά να σ' εξομολογήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
θρησκευτικα γινονται στα σχολεια γιατι ειμαστε κρατος ορθδοξο στην πλειοψηφια ενω οι αθεοι ειναι στν μειονοτητα.....οποιος δεν θελει να κανει θρησκευτικα ας μην κανει.......αλλα το μαθημα δεν θα πρεπει να διδασκεται ετσι.....δηλαδη πρεπει να γινεται συζητηση των μαθητων με τους καθηγητες για θεματα που απασχολουν τους νεους οπως το sex ναρκωτικα εφηβικη ζωη υπαρξιακα ζητηματα και γενικα φαινομενα κοινωνικης παθογενειας......αλλα οποιος θα κανει σημαινει πως αποδεχεται τον χριστιανισμο και ετσι μεσα απο την συζητηση θα του λυθουν πολλες αποριες αλλα αυτο προυποθετει και εναν καθηγητη καταλληλα εκπαιδευμενο με ειδικες θεολογικες και οχι μονο γνωσεις....αλλα να σας ρωτησω και κατι αλλο που λετε γιατι η μαμα μου αυτο και γιατι δεν μας ρωτησε........γιατι δεν μας ρωτησε για να παμε σχολειο.....προσωπικα αν με ρωτουσαν 6 χρονων αν θελεις να πας σχολειο δεν θα πηγαινα αλλα επειδη καθε γονιος ξερει για το ΚΑΛΟ του παιδιου του το στελνει σχολειο ή το πηγσινει εκκλησια το κιονωνει αλλα αλλοι το πηγαινουν στο τζαμι ή το κανουν περιτομη ή πολλλα αλλα...........αυτο το κανουν ολοι οι γονεις....αλλα πες πως δεν το εκαναν ....και μας αφηναν να αποφασισουμε μονοι μας για πως θα λεγομαστε για τι θα πιστευουμε για το αν θα μαθουμε γραμματα για το αν ειμαστε καλοι ή κακοι.....τοτε ποιοις ειναι ο σκοπος των γονιων? ? αλλα σε αυτα βαλε και τις ιατρικες περιθαλεψεις εμβολια ιστοριες...μηπωε τα κανουν αυτα επειδη θελουν το καο μας? ή και οταν φτασει το παιδι να αποφασησει ολα αυτα πως θα ξερει πια θα ειναι η σωστη αποφαση και πια η κακη αφου δεν εμαθε απο τον γονιο τιποτα...? ? και αλεξανδρε βλεπω τον προσυλιτισμο των θρησκευτικων στους νεους ποσο πολυ προσυλιτηστικαν και ριναι με τον σταυρο στο χερι....και ποιος κατηγορησε τους μορμονους που ερχονται απο την αμερικη να διδαξουν την δικια τους θρησκεια ή τους γιαχοβαδες προτεσταντες με τα περιοδικα τους ( σκοπια ) που καθε γωνια θα βρεις και ενα..για προσυλιτισμο? ? το τι
διδασκεις και μιλας για μια θρησκεια δεν σημαινει πως προσυλιτιζεις....ξερεις τι ειναι προσυλιτισμος ? ειναι καποιος που με πονηρα μεσα που αποκρυβει ορισμενα πραματα προσπαθει να σε επιβαλλει την θρησκεια...συμφαωνα με την συνθηκη της ρωμης οι γονεις αποφασιζουν την θρησκεια που πρεπει να ακολουθησει το παιδι γιατι στην μικρη ηκικια ειναι ανωριμο γι αυτο και δεν ψηφιζει.....δηλαδη αν ο χριστιανισμος θεωρειτε πως κανει προσυλιτισμο τοτε τι θεωρειτε ο μωαμεθανισμος με τον εξισλαμισμο των ελληνων κατα την τουρκοκρατια? και κατι αλλο......μπορει καποιος να σκεφτει την προσφοτα της εκκλησιας στην περιοδο της ιστοριας? προσφερε τα μεγιστα για την διατηρηση του εθνους μας....και κατι τελευταιο......γιατι να διαλεξω να μην κανω ιστορια γλωσσα μαθηματικα και να μην διαλεξω να κανω γερμανικα γεωλογια και ζαχαροπλαστικη? γιατι αυτα τα μαθηματα μα μην μπορουν τα παιδια να παρουν απαλλαγη ? και μπορουν στα θρησκευτικα.....ε ρε αδφε δεν γουσταρω να κανω αρχαι γιατι να μην παρω απαλλαγη ? ?


Α, αν το πάμε λοιπόν με την πλειοψηφία, δε θα έπρεπε να κάνουμε καθόλου μάθημα. Τί πάει να πει επικρατούσα θρησκεία -για το ορθόδοξο κράτος που αναφέρεις-; Ξέρεις πώς ακριβώς έγινε επικρατούσα;

Η θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι κάτι το προσωπικό. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να έρθει και να κολλήσει την ταμπέλα "χριστιανός", "μουσουλμάνος", "άθεος" ή ό,τι άλλο σε ένα παιδάκι του Δημοτικού. Ακόμη και του Γυμνασίου. Και, αν θυμάμαι καλά, υποτίθεται ότι ο Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση. Εφόσον μας την έδωσε, γιατί δε τη σέβονται; Αν σου κοπανάνε επί 6 -τουλάχιστον, φτάνει και τα 9- χρόνια ότι η μοναδική Αλήθεια είναι ο Χριστιανισμός και άλλες τέτοιες προπαγάνδες, πώς ακριβώς σου δίνεται το περιθώριο να πιστέψεις το αντίθετο -μιλάμε πάντα για το μέσο όρο-; Πού είναι ο σεβασμός προς την προσωπικότητα και τη μοναδικότητα του ανθρώπου; Και, μιας και μίλησες για συνθήκες, η Παγκόσμια Διακήρυξη για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα αναφέρει (άρθρο 26, παρ. 2) "Η εκπαίδευση πρέπει να αποβλέπει στην πλήρη ανάπτυξη της ανθρώπινης προσωπικότητας και στην ενίσχυση του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των θεμελιακών ελευθεριών. Πρέπει να προάγει την κατανόηση, την ανεκτικότητα και τη φιλία ανάμεσα σε όλα τα έθνη και σε όλες τις φυλές και τις θρησκευτικές ομάδες, και να ευνοεί την ανάπτυξη των δραστηριοτήτων των Ηνωμένων Εθνών για τη διατήρηση της ειρήνης." Πλήρης ανάπτυξη της ανθρώπινης προσωπικότητας δεν είναι εφικτή, όταν παρουσιάζονται με απόλυτα μονόπλευρο τρόπο οι πεποιθήσεις που διακρίνουν ένα μόνο δόγμα.

Ο προσηλυτισμός στην Ελλάδα απαγορεύεται. Αν πας σε σχολείο και αρχίσεις να μιλάς με τα παιδάκια για άλλα θρησκεύματα, θα σε βγάλουν έξω. Αλλά τα βιβλία των θρησκευτικών είναι χίλιες φορές χειρότερα. Για τον εξισλαμισμό: Το ότι είμαι πιο πλούσιος από το γείτονά μου δε σημαίνει ότι είμαι και Βαρδινογιάννης.

Εγώ πάλι δε βλέπω πολλούς από αυτούς που αναφέρεις.

Τα άλλα μαθήματα τα κάνεις γιατί σου προσφέρουν γνώσεις και αυτός είναι ο σκοπός τους (κι εγώ θα ήθελα να μην έχουμε αρχαία). Αλλά τα Θρησκευτικά στοχεύουν στο να σου προσφέρουν βοήθεια να αναπτύξεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, πράγμα που σαφώς δε γίνεται, διότι δεν έχεις παρά μόνο μία επιλογή.

Crook, ξέχασες να πεις ότι η εκκλησία έχει μηδαμινή σχέση με διάφορα ιστορικά γεγονότα. Μπορεί οι καλόγεροι να αντέγραψαν κάτι βυζαντινά χειρόγραφα, αλλά ήξερες πως η ε-(ή Ε)-κκλησία ήταν εντελώς κάθετη απένατι στο ζήτημα «επανάσταση του 1821»... μάλιστα είχε επιμείνει οι Έλληνες να μείνουνε άπραγοι, να περιμένουν το θεό να τους ελευθερώσει ή κάτι τέτοιο... Οι μόνοι κληρικοί που αγωνίστηκαν ήταν κάποιοι... local priests να το πω...(:P) Δεν ξέρεις πως ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν είχε καμία σχέση με την επανάσταση; Αυτό είναι λαϊκός, εώς εκκλησιαστικός* μύθος... *εγώ πάντως δεν ξέρω ποιός τον άρχισε... Τράβα διάβασε λίγο Σκαρίμπα...

(Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα για τα αρχαία, να ήταν μάθημα επιλογής...:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
κι εσύ μπορεί να θες να είσαι δολοφόνος
όμως θα πας φυλακή στην ευνομούμενη πολιτεία μας
και θα φέρω κι έναν παπά να σ' εξομολογήσει

Ευνομούμενη;

Ναι, τόσο ευνομούμενη (Βατοπαίδι, Siemens, σκάνδαλο Νο1123441234521, το άλλο το παιδί που αυτοκτόνησε. Δε βλέπω να είναι ευνομούμενη.).

Πολύ θα χαιρόμουν να μου φέρεις έναν παπά. Κατά προτίμηση, όμως, που να είναι ανοιχτός στις συζητήσεις και να καταλαβαίνει από επιχειρήματα.

Το ίδιο το Σύνταγμα φάσκει και αντιφάσκει. Λέει ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του -πράγμα που το μάθημα των "θρησκευτικών" δε σέβεται-. Τέλος πάντων, δεν είναι εκεί το θέμα, το θέμα έγκειται στο ότι και στη δικτατορία ήταν νόμιμα τα βασανιστήρια. Σημαίνει ότι έπρεπε να είναι;

Αν συγκρίνεις τους μη χριστιανούς με δολοφόνους, λυπάμαι.
-----------------------------------------
Crook, ξέχασες να πεις ότι η εκκλησία έχει μηδαμινή σχέση με διάφορα ιστορικά γεγονότα. Μπορεί οι καλόγεροι να αντέγραψαν κάτι βυζαντινά χειρόγραφα, αλλά ήξερες πως η ε-(ή Ε)-κκλησία ήταν εντελώς κάθετη απένατι στο ζήτημα «επανάσταση του 1821»... μάλιστα είχε επιμείνει οι Έλληνες να μείνουνε άπραγοι, να περιμένουν το θεό να τους ελευθερώσει ή κάτι τέτοιο... Οι μόνοι κληρικοί που αγωνίστηκαν ήταν κάποιοι... local priests να το πω...() Δεν ξέρεις πως ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν είχε καμία σχέση με την επανάσταση; Αυτό είναι λαϊκός, εώς εκκλησιαστικός* μύθος... *εγώ πάντως δεν ξέρω ποιός τον άρχισε... Τράβα διάβασε λίγο Σκαρίμπα...

(Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα για τα αρχαία, να ήταν μάθημα επιλογής...)

Αρχαία Ελληνικά, όχι βυζαντινά:P.

Τα οποία μάλιστα στην αρχή είχε φροντίσει να καταχωνιάσει (αρκετά θεατρικά έργα μάλιστα δεν επιβίωσαν μέχρι τις μέρες μας, γιατί άραγε;).

Πάντως σε εποχές όπου παρατηρήτο έντονα το φαινόμενο του εξισλαμισμού, η θρησκεία διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο ως ενωτικό στοιχείο του ελληνικού έθνους, αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προκειμένου ν'αλλάξει το "επικρατούσα θρησκεία", σας προκαλώ να απαιτήσετε δημοψήφισμα ώστε να πειστώ.
Δεν υπάρχει καμία αντισυνταγματικότητα στο μάθημα, αν όντως υπήρχε, υπάρχουν οι καλοθελητές που είχαν προσφύγει ήδη στα δικαστήρια. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχε έστω και κάτι που αφήνει νομικά ακάλυπτη την επικρατούσα θρησκεία της χώρας και οι γνωστοί ρουφιάνοι να μην το είχαν εκμεταλλευτεί σε όλα τα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Crook, ξέχασες να πεις ότι η εκκλησία έχει μηδαμινή σχέση με διάφορα ιστορικά γεγονότα. Μπορεί οι καλόγεροι να αντέγραψαν κάτι βυζαντινά χειρόγραφα, αλλά ήξερες πως η ε-(ή Ε)-κκλησία ήταν εντελώς κάθετη απένατι στο ζήτημα «επανάσταση του 1821»... μάλιστα είχε επιμείνει οι Έλληνες να μείνουνε άπραγοι, να περιμένουν το θεό να τους ελευθερώσει ή κάτι τέτοιο... Οι μόνοι κληρικοί που αγωνίστηκαν ήταν κάποιοι... local priests να το πω...(:P) Δεν ξέρεις πως ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν είχε καμία σχέση με την επανάσταση; Αυτό είναι λαϊκός, εώς εκκλησιαστικός* μύθος... *εγώ πάντως δεν ξέρω ποιός τον άρχισε... Τράβα διάβασε λίγο Σκαρίμπα...

(Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα για τα αρχαία, να ήταν μάθημα επιλογής...:))
φιλε νιονιοσμεγκ αν δεν συνεβαλλε η εκκλησια στην επανασταση τοτε ποιος συνεβαλλεε? μην τρελαθουμε πως τολμας και λες για τον παλαιων πατρων γερμανο ? ο παπαφλεσσας δεν υπηρχε? μηπως ακομη και στη σημαια υπηρχε ο σταυρος του χριστου? ποιος διατηρησε ολα τα χρονια της τουρκοκρατιας τα γραμματα την θρησκεια μας τις πεποιθησεις μας? ΠΟΙΟΣ?
μην λεμε και οτι θελουμε ......αντε αμφισβηττε τον θεο ας παει στο διαλο αμφισβητητε τα ευαγγελια αντε......αλλα το να αμφισβητητε την ιδια την ιστορια και τους ηρωες και την συμβολη της εκκλησιας τοτε δεν πρεπει να λεγεστε ελληνες..........αμφισβητεις πως το1940 στα βουνα της πινδου στρατιωτες μεσα στα χιονια εβλεπαν την παναγια.......κατι αλλο στην επανασταση του 21 δεν θυμαμαι ακριβως ποιος κλειστηκε μαζιμε αλλους πολλους σε ενα κελαρι με μπαρουτι και ανατιναχτηκαν για να μην τους πιασουν οι τουρκοι? παπας ηταν........συγγνωμη αλλα το χεσατε το θεμα.....τι δηλαδη ειναι αληθεια με τα λεγομενα σε τι στηριζεται η ζωη σας με αυτα που λετε στηριζεται σε ενα ψεμα και σε μια αβεβαιοτητα....και νιονιο.... ειπες αν ηταν στο χερι σου δεν θα μαθενες απο ελληνικο πολιτισμο και κατι τετοια......συμβουλη μου.....στο καλο και με την νικη για αλλες χωρες να δεις τι πολιτισμο εχουν εκει αλλα στο τελος θα διαπυστωσεις το μεγαλειο της ελλαδος......ποιες ιστορικες αποδειξεις εχεις γι αυτα που λες μηπως η ρεπουση με το ωραιο βιβλιο της για τα κρυφα σχολεια..... ενα παραδειγμα να σου πω......διονυσιος φιλοσοφος ξεσηκωσε επανασταση στην θεσσαλια και στην ηπειρο και υστερα τον γδαρανε ζωντανο......ο επισκοπος σαλωνων ησαιας....αθανασιος διακος.....παπαφλεσσας.....επισης η επισημη εκκλησια δεν εχει καταδικασει τις επαναστασεις αντιθετα συνεβαλλε τα μεγιστα.......ποιυς ιστορικους επικαλεισαι? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η προπαγάνδα έναντι της ιστορίας, πάντως, πρέπει να σταματήσει. Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ήταν αντίθετος στην Επανάσταση επισήμως και ήταν απολύτως λογικό. Πρώτον, δεν θα επέτρεπε σε μία από τις χριστιανικές ομάδες (Έλληνες) να πάρουν στο λαιμό τους όλους τους χριστιανούς της αυτοκρατορίας επειδή ήθελαν ανεξαρτησία. Και δεύτερον, θα ήταν ο πρώτος που θα κρεμούσε ο Σουλτάνος σε περίπτωση εξέγερσης οποιασδήποτε χριστιανικής εθνότητας, όπως και τελικά έκανε.
Ψέματα, προπαγάνδα και ανθελληνισμό ασκεί οποιοσδήποτε τολμάει και λέει ότι οι απλοί παπάδες, οι κατά τόπους επίσκοποι και οι απλοί μοναχοί δεν προσέφεραν στην επανάσταση ανθρώπους, όπλα και χρήματα. Τι να πω, παράδεχτηκε ο Ιμπραήμ πασάς τον Παπαφλέσσα για να έρχονται 200 χρόνια μετά κάποιοι ελληνόφωνοι αγνώμονες να τον στέλνουν στο διάολο. Κρίμα...
Και το 1821 και το 1940 δεν έλειψαν ποτέ οι παπάδες απ'τον αγώνα. Ο Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός ήταν ο μοναδικός ηγέτης στον κόσμο που τόλμησε να καταδικάσει με επιστολή του τα ναζιστικά εγκλήματα, υποστηρίζοντας τους Έλληνες Εβραίους ακόμη κι όταν απειλήθηκε με θάνατο. Όταν το Βατικανό και οι προτεσταντικές εκκλησίες έστελναν χαφιέδες στους ναζί για να τους αποκαλύπτουν ποιοι έκρυβαν στα σπίτια τους Εβραίους...
Όχι, η επανάσταση δεν άρχισε απ'το Γερμανό και τα Καλάβρυτα, άρχισε στην Καλαμάτα δυο μέρες νωρίτερα, αυτό είναι γεγονός. Η 25η Μαρτίου και η ευλογία της Επανάστασης στη Μέγιστη Λαύρα έχουν εντελώς συμβολικό νόημα, το μοναδικό πράγμα που εμπόδισε τους Έλληνες απ'την ενσωμάτωση ήταν το γεγονός ότι είχαν ένα μοναδικό πράγμα, τη θρησκεία, με το οποίο μπορούσαν να θυμούνται ότι δεν ήταν Τούρκοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
φιλε νιονιοσμεγκ αν δεν συνεβαλλε η εκκλησια στην επανασταση τοτε ποιος συνεβαλλεε? μην τρελαθουμε πως τολμας και λες για τον παλαιων πατρων γερμανο ? ο παπαφλεσσας δεν υπηρχε? μηπως ακομη και στη σημαια υπηρχε ο σταυρος του χριστου? ποιος διατηρησε ολα τα χρονια της τουρκοκρατιας τα γραμματα την θρησκεια μας τις πεποιθησεις μας? ΠΟΙΟΣ?
μην λεμε και οτι θελουμε ......αντε αμφισβηττε τον θεο ας παει στο διαλο αμφισβητητε τα ευαγγελια αντε......αλλα το να αμφισβητητε την ιδια την ιστορια και τους ηρωες και την συμβολη της εκκλησιας τοτε δεν πρεπει να λεγεστε ελληνες..........αμφισβητεις πως το1940 στα βουνα της πινδου στρατιωτες μεσα στα χιονια εβλεπαν την παναγια.......κατι αλλο στην επανασταση του 21 δεν θυμαμαι ακριβως ποιος κλειστηκε μαζιμε αλλους πολλους σε ενα κελαρι με μπαρουτι και ανατιναχτηκαν για να μην τους πιασουν οι τουρκοι? παπας ηταν........συγγνωμη αλλα το χεσατε το θεμα.....τι δηλαδη ειναι αληθεια με τα λεγομενα σε τι στηριζεται η ζωη σας με αυτα που λετε στηριζεται σε ενα ψεμα και σε μια αβεβαιοτητα....και νιονιο.... ειπες αν ηταν στο χερι σου δεν θα μαθενες απο ελληνικο πολιτισμο και κατι τετοια......συμβουλη μου.....στο καλο και με την νικη για αλλες χωρες να δεις τι πολιτισμο εχουν εκει αλλα στο τελος θα διαπυστωσεις το μεγαλειο της ελλαδος......ποιες ιστορικες αποδειξεις εχεις γι αυτα που λες μηπως η ρεπουση με το ωραιο βιβλιο της για τα κρυφα σχολεια..... ενα παραδειγμα να σου πω......διονυσιος φιλοσοφος ξεσηκωσε επανασταση στην θεσσαλια και στην ηπειρο και υστερα τον γδαρανε ζωντανο......ο επισκοπος σαλωνων ησαιας....αθανασιος διακος.....παπαφλεσσας.....επισης η επισημη εκκλησια δεν εχει καταδικασει τις επαναστασεις αντιθετα συνεβαλλε τα μεγιστα.......ποιυς ιστορικους επικαλεισαι? ?

Είπα, διαβάζουμε και λίγο Σκαρίμπα και μετά μιλάμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ποιος ειναι αυτος ο σκαριμπας ........δεν τον ξερω για ενημερωσε λιγο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Γιάννης Σκαρίμπας ήταν λογοτέχνης. Πόθεν πως ο τίτλος "ιστορικός";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
μαλιστα λογοτεχνης.....και απο που και ωσπου αυτος μπορει και υποστηριζει αυτα που λεει μονο αυτος και εσυ το ξερεις......που στηριζεται? ? ?σε ποια δεδομενα στοιχεια κατι τελοσπαντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει στοιχεία ένας σουρεαλιστής πεζογράφος. Τη φαντασία του μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ήταν ένας φιλελεύθερος πεζογράφος με τις απόψεις του. Εγώ προσωπικά όσα λέει τα υποστηρίζω... και όσα λέει είναι οι απόψεις του και όχι όσα φαντάζεται... δεν θα μου βρίσετε και το Σκαρίμπα τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγώ έχω τις δικές μου, και λοιπόν; Όσο άσχετος είμαι εγώ, από τη στιγμή που δεν έχω επιστημονική σχετικότητα με την Ιστορία, άλλο τόσο είναι κι αυτός. Ο πεζογράφος, όπως θα μάθεις σε μεγαλύτερες τάξεις φαντάζομαι, ναι, έχει τις απόψεις του, δεν καταθέτει ιστορικά τεκμήρια. Κι άσχετα αν ο Παπαρρηγόπουλος είναι ο μεγαλύτερος αντιπρόσωπος της αστικής Ιστορίας και είναι ελαφρώς υποκειμενικός, τουλάχιστον ήταν και σύγχρονος της Επανάστασης και όσων ακολούθησαν και το σημαντικότερο, ήταν ιστορικός. Ο Σκαρίμπας πρώτον γεννήθηκε 60 χρόνια μετά την Επανάσταση και δεύτερον δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Προκειμένου ν'αλλάξει το "επικρατούσα θρησκεία", σας προκαλώ να απαιτήσετε δημοψήφισμα ώστε να πειστώ.
Δεν υπάρχει καμία αντισυνταγματικότητα στο μάθημα, αν όντως υπήρχε, υπάρχουν οι καλοθελητές που είχαν προσφύγει ήδη στα δικαστήρια. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχε έστω και κάτι που αφήνει νομικά ακάλυπτη την επικρατούσα θρησκεία της χώρας και οι γνωστοί ρουφιάνοι να μην το είχαν εκμεταλλευτεί σε όλα τα επίπεδα.

Να πειστείς σχετικά με ποιο πράγμα; Η θρησκεία είναι κάτι το προσωπικό και ουδεμία σχέση δεν πρέπει να έχει με την πολιτική ζωή μιας χώρας.
Ποιος καλοθελητής ακριβώς κατέφυγε στο δικαστήριο για την αντισυνταγματικότητα του μαθήματος; Εγώ λέω ότι το Σύνταγμα φάσκει και αντιφάσκει, από τη μια μιλάει για επικρατούσα θρησκεία και από την άλλη μιλάει για ανεξιθρησκία (πώς μπορεί να είναι ίσες οι θρησκείες όταν αναγνωρίζεται μια θρησκεία ως "επικρατούσα";). Τα δικαστήρια κάλλιστα θα μπορούσαν να στηρίξουν τη συνταγματικότητα του μαθήματος στον όρο "επικρατούσα θρησκεία". Και τέλος πάντων, δεν είναι στους τύπους, αλλά στην ουσία το θέμα.

φιλε νιονιοσμεγκ αν δεν συνεβαλλε η εκκλησια στην επανασταση τοτε ποιος συνεβαλλεε? μην τρελαθουμε πως τολμας και λες για τον παλαιων πατρων γερμανο ? ο παπαφλεσσας δεν υπηρχε? μηπως ακομη και στη σημαια υπηρχε ο σταυρος του χριστου? ποιος διατηρησε ολα τα χρονια της τουρκοκρατιας τα γραμματα την θρησκεια μας τις πεποιθησεις μας? ΠΟΙΟΣ?

Οι πλούσιοι έλληνες έμποροι και οι ελληνικές κοινότητες (προεστοί, κοτζαμπάσηδες κ.λπ.).
Βασικά, εμένα στην Ιστορία ποτέ δε μου έμαθαν για ήρωες παπάδες. Και σαφώς θα βρίσκονταν μερικοί παπάδες ανάμεσα στους αγωνιστές. Παπάδες του απλού κλήρου, όπως και αγρότες, έμποροι, βοσκοί, μεταλλουργοί, δεν έχει διαφορά. Ανάμεσα στους 10.000, σαφώς και κάποιοι θα ήταν παπάδες. Ε, και ως θρησκευτικοί ποιμένες, ήταν πιθανό να τους ανατεθεί η ηγεσία σε ένα επαναστατικό κίνημα, δε βλέπω πού είναι το παράξενο. Υπήρξαν και άλλοι που δεν είχαν να κάνουν με τη θρησκεία. Και τέλος πάντων, άλλες εποχές τότε, άλλες σήμερα. Με την ίδια λογική, θα πρέπει να φωνάζω και να ωρύομαι επειδή δεν τιμώνται δεόντως οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου, οι οποίοι αποτελούσαν αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού των χιλιοτιμημένων προγόνων μας.
Ναι, η σημαία όντως είναι ένα ζήτημα. Θα έπρεπε να αφαιρεθεί το σταυρουλάκι από την κορυφή. Είναι σαν να λέει ότι όλοι οι Έλληνες είναι χριστιανοί:sick:.

μην λεμε και οτι θελουμε ......αντε αμφισβηττε τον θεο ας παει στο διαλο αμφισβητητε τα ευαγγελια αντε......αλλα το να αμφισβητητε την ιδια την ιστορια και τους ηρωες και την συμβολη της εκκλησιας τοτε δεν πρεπει να λεγεστε ελληνες..........

Δεν αμφισβητώ κάτι, αλλά ούτε και δέχομαι κάτι. Δυστυχώς, στη Γ' Γυμνασίου δεν είχα το μυαλό για να προσέξω και πολύ το τί μάθαινα στην Ιστορία -ήταν και εντελώς αντιπαιδαγωγικό το βιβλίο-, οπότε θα περιμένω μέχρι του χρόνου.

αμφισβητεις πως το1940 στα βουνα της πινδου στρατιωτες μεσα στα χιονια εβλεπαν την παναγια.......κατι αλλο στην επανασταση του 21 δεν θυμαμαι ακριβως ποιος κλειστηκε μαζιμε αλλους πολλους σε ενα κελαρι με μπαρουτι και ανατιναχτηκαν για να μην τους πιασουν οι τουρκοι? παπας

Τη μονή Αρκαδίου λες;
Το πρώτο ναι, το αμφισβητώ, το δεύτερο όχι.

ηταν........συγγνωμη αλλα το χεσατε το θεμα.....τι δηλαδη ειναι αληθεια με τα λεγομενα σε τι στηριζεται η ζωη σας με αυτα που λετε στηριζεται σε ενα ψεμα και σε μια αβεβαιοτητα....

Αυτό νομίζω ότι δεν είσαι αρμόδιος να το κρίνεις.

και νιονιο.... ειπες αν ηταν στο χερι σου δεν θα μαθενες απο ελληνικο πολιτισμο και κατι τετοια......συμβουλη μου.....στο καλο και με την νικη για αλλες χωρες να δεις τι πολιτισμο εχουν εκει αλλα στο τελος θα διαπυστωσεις το μεγαλειο της ελλαδος......

Ίσως πριν από 2400 χρόνια.

ποιες ιστορικες αποδειξεις εχεις γι αυτα που λες μηπως η ρεπουση με το ωραιο βιβλιο της για τα κρυφα σχολεια..... ενα παραδειγμα να σου πω......διονυσιος φιλοσοφος ξεσηκωσε επανασταση στην θεσσαλια και στην ηπειρο και υστερα τον γδαρανε ζωντανο......ο επισκοπος σαλωνων ησαιας....αθανασιος διακος.....παπαφλεσσας.....επισης η επισημη εκκλησια δεν εχει καταδικασει τις επαναστασεις αντιθετα συνεβαλλε τα μεγιστα.......ποιυς ιστορικους επικαλεισαι? ?

Η επίσημη Εκκλησία είχε. Τώρα, εγώ βλέπω μοναστήρια να έχουν ακόμη τεράστιες εκτάσεις γης. Πώς νομίζεις ότι τις απέκτησαν;

Η προπαγάνδα έναντι της ιστορίας, πάντως, πρέπει να σταματήσει. Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ήταν αντίθετος στην Επανάσταση επισήμως και ήταν απολύτως λογικό. Πρώτον, δεν θα επέτρεπε σε μία από τις χριστιανικές ομάδες (Έλληνες) να πάρουν στο λαιμό τους όλους τους χριστιανούς της αυτοκρατορίας επειδή ήθελαν ανεξαρτησία. Και δεύτερον, θα ήταν ο πρώτος που θα κρεμούσε ο Σουλτάνος σε περίπτωση εξέγερσης οποιασδήποτε χριστιανικής εθνότητας, όπως και τελικά έκανε.
Ψέματα, προπαγάνδα και ανθελληνισμό ασκεί οποιοσδήποτε τολμάει και λέει ότι οι απλοί παπάδες, οι κατά τόπους επίσκοποι και οι απλοί μοναχοί δεν προσέφεραν στην επανάσταση ανθρώπους, όπλα και χρήματα. Τι να πω, παράδεχτηκε ο Ιμπραήμ πασάς τον Παπαφλέσσα για να έρχονται 200 χρόνια μετά κάποιοι ελληνόφωνοι αγνώμονες να τον στέλνουν στο διάολο. Κρίμα...
Και το 1821 και το 1940 δεν έλειψαν ποτέ οι παπάδες απ'τον αγώνα. Ο Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός ήταν ο μοναδικός ηγέτης στον κόσμο που τόλμησε να καταδικάσει με επιστολή του τα ναζιστικά εγκλήματα, υποστηρίζοντας τους Έλληνες Εβραίους ακόμη κι όταν απειλήθηκε με θάνατο. Όταν το Βατικανό και οι προτεσταντικές εκκλησίες έστελναν χαφιέδες στους ναζί για να τους αποκαλύπτουν ποιοι έκρυβαν στα σπίτια τους Εβραίους...
Όχι, η επανάσταση δεν άρχισε απ'το Γερμανό και τα Καλάβρυτα, άρχισε στην Καλαμάτα δυο μέρες νωρίτερα, αυτό είναι γεγονός. Η 25η Μαρτίου και η ευλογία της Επανάστασης στη Μέγιστη Λαύρα έχουν εντελώς συμβολικό νόημα, το μοναδικό πράγμα που εμπόδισε τους Έλληνες απ'την ενσωμάτωση ήταν το γεγονός ότι είχαν ένα μοναδικό πράγμα, τη θρησκεία, με το οποίο μπορούσαν να θυμούνται ότι δεν ήταν Τούρκοι.

Και η γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για τη γλώσσα σου λέω κι εγώ...Μέσω της θρησκείας επιβίωσε, για κάθε γενιά που πας προς τα πίσω υπάρχουν πακέτα με χιλιάδες τούρκικες λέξεις και τρόπους έκφρασης που θα είχαν καταστρέψει την Ελληνική αν δεν υπήρχε το Ευαγγέλιο και οι βίοι των αγίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτό δε σημαίνει ότι η μία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της άλλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top