Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Την καλύτερη εκπαίδευση έχει η Φινλανδία και μάλιστα -νομίζω- σε παγκόσμιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικά, η Φινλανδία είναι και γαμώτεν τις χώρες. Άμα κοιτάξεις εδώ political compasshttps://www.politicalcompass.org/, τότε θα δεις πως η Φινλανδία είναι πιο Κομμουνιστική + Φιλελεύθερη χώρα... παρ' όλα αυτά, όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες σκ@τ@ είναι, και πιο Φασιστική + Αντιελεύθερη να το πω, είναι η Ελλάδα μας...

ε οχι και κομμουνιστικη νταξει. αλλα σε σχεση με τις αλλες σιγουρα καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Του χρόνου παίρνω απαλλαγή :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Σε όλους τα ίδια λένε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η απαλλαγή δεν είναι λύση.

Αν πάρουν όλοι όσοι διαφωνούν δεν θα μπορούσε να τους βάλει σε σκέψη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν νομίζω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ισα ισα θα χαίρονταν οι καθηγητες:P

Και θα άρχιζε η γνωστη παραφιλολογια χωρίς να ψάχνουν να βρούν τον υπέυθυνο ουσιαστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
:lol::lol::lol:
Απίστευτος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Καλά, του χρόνου παίζει να πάρω κι εγώ απαλλαγή... αλλά λέω τελικά να περιμένω μέχρι το Λύκειο, πρώτα να σπάσω τα νεύρα των καθηγητών στα θρησκευτικά και μετά...:P
-----------------------------------------
Αν πάρουν όλοι όσοι διαφωνούν δεν θα μπορούσε να τους βάλει σε σκέψη; :hmm:

Αν έπαιρναν όλοι όσοι διαφωνούν, τότε θα ένωναν τις τάξεις, η Α1+Α2 κλπ, αφού η μισή τάξη θα έφευγε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisP

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Παπακωνσταντίνου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλά, του χρόνου παίζει να πάρω κι εγώ απαλλαγή... αλλά λέω τελικά να περιμένω μέχρι το Λύκειο, πρώτα να σπάσω τα νεύρα των καθηγητών στα θρησκευτικά και μετά...:P

Εκτιμώ την ωριμότητά σου ... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καλά, του χρόνου παίζει να πάρω κι εγώ απαλλαγή... αλλά λέω τελικά να περιμένω μέχρι το Λύκειο, πρώτα να σπάσω τα νεύρα των καθηγητών στα θρησκευτικά και μετά...:P
Είσαι πολύ μικρός ακόμα για να κρίνεις αν τα θρησκευτικά τα έχεις ανάγκη ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Είσαι πολύ μικρός ακόμα για να κρίνεις αν τα θρησκευτικά τα έχεις ανάγκη ή όχι.


Ενώ εσύ δεν είσαι για να κρίνεις τι είναι και τι όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μια χαρά μπορει να αποφασίσει γιατι το θέμα ειναι καθαρά προσωπικό.Δεν θελει κάποια ιδιαίτερη γνώση για να γνωρίζει το δικαίομα της επιλογής... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ενώ εσύ δεν είσαι για να κρίνεις τι είναι και τι όχι?
Δεν ξέρω...Χμμμ δεν θυμάμαι να έγραψα οτί εγώ είμαι...Αν το είδες εσύ σόρι δεν ξέρω να διαβάζω αυτά που γράφω.
Δεν τον κατέκρινα αλλά εδώ δεν ξέρουν μεγάλοι άνθρωποι...:P
Τεσπα, οκ ας κάνει ότι θέλει,σιγά,άλλωστε την γνώμη είπα και αυτό δεν άρεσε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ενώ εσύ δεν είσαι για να κρίνεις τι είναι και τι όχι?

Φυσικα, η ωριμοτητα εξελισσεται και διαφερει απο ατομο σε ατομο.Αλλα ενα ατομο 17 ετων,το οποιο σε 1-2 χρονια θα ενηλικιωθει,και θα μπορουσε καλλιστα να εργαζεται οπως κανουν πολλοι δεκαεξαχρονοι και ανω(οχι οτι σε μικροτερες ηλικιες δεν εχουμε περιπτωσεις αλλα σπανιοτερα),εχει νομιζω αναπτυξει την κριση του ως ενα επιθυμητο σημειο.Εξαλλου,ειναι πολυ αφελες να λες πως θα παρεις απαλλαγη με τοση ευκολια.Αυτο δειχνει ανευθυνοτητα κατ'εμε, παρα ωριμοτητα σκεψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σιγά κι εγώ την γνώμη μου είπα.Γιατί να με πειράξει η δική σου?Συζητάμε ρε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Δεν ξέρω...Χμμμ δεν θυμάμαι να έγραψα οτί εγώ είμαι...Αν το είδες εσύ σόρι δεν ξέρω να διαβάζω αυτά που γράφω.
Δεν τον κατέκρινα αλλά εδώ δεν ξέρουν μεγάλοι άνθρωποι...:P
Τεσπα, οκ ας κάνει ότι θέλει,σιγά,άλλωστε την γνώμη είπα και αυτό δεν άρεσε:D

Χμμ...Εμμ...Ερρ.. Όλοι πολύ εύκολα θίγεστε. Και πετάτε και ειρωνίες και καλά. Αυτό που είπα είναι ότι ο καθένας για τέτοια θέματα καλύτερα να περιορίζεται στον εαυτό του γιατί δεν ξέρει τον άλλο. Μιλάς με γενικεύσεις, και εσύ και πολλοί άλλοι. Δεν σου είπα εγώ να μην πείς τη γνώμη σου, forum είναι.

Φυσικα, η ωριμοτητα εξελισσεται και διαφερει απο ατομο σε ατομο.Αλλα ενα ατομο 17 ετων,το οποιο σε 1-2 χρονια θα ενηλικιωθει,και θα μπορουσε καλλιστα να εργαζεται οπως κανουν πολλοι δεκαεξαχρονοι και ανω(οχι οτι σε μικροτερες ηλικιες δεν εχουμε περιπτωσεις αλλα σπανιοτερα),εχει νομιζω αναπτυξει την κριση του ως ενα επιθυμητο σημειο.Εξαλλου,ειναι πολυ αφελες να λες πως θα παρεις απαλλαγη με τοση ευκολια.Αυτο δειχνει ανευθυνοτητα κατ'εμε, παρα ωριμοτητα σκεψης.

Ανευθυνότητα? Για τη ζωή του μιλάει, πιστεύω ο καθένας τη διαμορφώνει με τον τρόπο που θέλει. Από εκεί και πέρα, έχει άτομα εμπιστοσύνης, ελπίζω, που θα του δώσουν κάποιες ιδέες και θα κρίνει αυτός/και ο καθένας/ αν τον αφορούν ή όχι.

*αυτό που λες για την εργασία είναι εντελώς άσχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ανευθυνότητα? Για τη ζωή του μιλάει, πιστεύω ο καθένας τη διαμορφώνει με τον τρόπο που θέλει. Από εκεί και πέρα, έχει άτομα εμπιστοσύνης, ελπίζω, που θα του δώσουν κάποιες ιδέες και θα κρίνει αυτός/και ο καθένας/ αν τον αφορούν ή όχι.

*αυτό που λες για την εργασία είναι εντελώς άσχετο

Πιο πανω γραφω οτι ανευθυνοτητα μου φαινεται να παιρνεις με ευκολια αυτη την αποφαση και για λογους ελαχιστης σημασιας.Αν αυτο δεν ειναι ανευθυνοτητα τι ειναι?Το ζητημα ειναι να μην παιρνουμε απλα αποφασεις,αλλα να τις παιρνουμε την καταλληλη στιγμη και με τις καταλληλες προϋποθεσεις.Δεν ειμαι εγω που θα κρινω την ηλικια που θα επιλεξει καποιος να κανει απαλλαγη,αλλα την ηλικια του γυμνασιου,γιατι πριν 1-2 χρονια ημουνα και γω εκει και οπως ολοι εχουμε περασει,τη βρισκω ακομα ''αγουρη'' για τετοιες ''επιδιωξεις''.

Δεν μπορω να καταλαβω που κολλας με την εργασια.Ενα ατομο που δουλευει για μενα εχει μεγαλυτερη πειρα σε ορισμενα θεματα και ωριμαζει καθολικα.Περναει και σε ενα αλλο σταδιο,το σταδιο της εργασιας.Οποτε για μενα,οπως προειπα,ενα παιδι 17 ετων,που σε 1 χρονο θα γινει ενηλικος και πολυ πιθανον να εργαζεται απο τωρα,αποδιδει μια καποια ωριμοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top