Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ όπως έχω πει και παλιά πιστεύω ότι δεν πρέπει να διδάσκονται τα θρησκευτικά γενικά και στα λύκεια και στα γυμνάσια, όπως διδάσκονται τουλάχιστον. Πρέπει να αλλάξει ριζικά ο τρόπος διδασκαλίας και να μιλάνε φανατικά για τον χριστιανισμό αλλά γενικότερα για την θρησκεία ως ένοια. Επίσης να μην εξετάζεται αλλά είναι είναι μόνο για γνώσεις των μαθητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί.
Στην τωρινή του μορφή είναι παντελώς άχρηστο, καθώς ουσιαστικά αποτελεί προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμού και δημιουργεί ανθρώπους μισαλλόδοξους και φανατισμένους, που σοκάρονται όταν γνωρίζουν κάποιον πχ άθεο.
Ακόμα κι αν αυτό έπαυε, και γινόταν κάτι ανάμεσα σε φιλοσοφία και ιστορία, περιγράφοντας εξίσου όλες τις θρησκείες και αφήνοντας στην κρίση του μαθητή να αποφασίσει (κατ'εμε αν είναι να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών έτσι θα έπρεπε να είναι), και πάλι θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά άλλα γνωστικά αντικείμενα που είναι πολύ πιο χρήσιμα απο αυτό (πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση; )

Συμφωνω 100000%

Το να είσαι άθεος δηλώνει ναι μεν κάποια αμιφισβήτηση αλλά δεν νομίζω να σε τιμά.

Γιατί δεν με τιμά; Επειδή η σκέψη μου δε σκαλώνει πουθενά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν γιατί είτε φανατίζουν αυτούς που πιστεύουν είτε μπερδεύουν αυτούς που έχουν άλλα πιστεύω από την οικογένειά τους...και δε μιλάω για το λύκειο ίσως ούτε και για το γυμνάσιο!μιλάω για το δημοτικό και από προσωπική εμπειρία!οι γονείς μου άθεοι,δεν έμαθα ποτέ να πιστεύω,βαφτισμένη για τους τύπους(στο ελληνικό κράτος δε δέχονται οι άνθρωποι το διαφορετικό ειδικά σε αυτό το σημείο) πάω στο δημοτικό και πέφτω σε ένα σωρό θεούσους δασκάλους! εκεί μπερδεύτηκα! δεν ήξερα αν έπρεπε να πιστεψω και τι να πιστεψω...καταβάθος άρχισα να πιστεύω λίγο ότι ίσως να υπάρχει κάποιος θεούλης(σ'εκείνη την ηλικία τα βλέπεις όλα πολύ ρόδινα και στα παρουσιάζουν κι έτσι)ο οποίος θα μας βοηθάει όποτε τον χρειαζόμαστε με μόνο αντάλλαγμα να τον αγαπάμε(πολύ όμορφη σκέψη μπορώ να πω)!μετά στην 4η δημοτικού έγινε κατι στη ζωή μου που με επανέφερε απότομα και από τότε δεν πιστεύω...είμαι σίγουρη ότι και αυτό να μη συνέβαινε κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα πατούσα στη γη και θα έβλεπα τα πράγματα όπως είναι αλλα...
και δεν καταλαβαίνω γτ να μη με τιμάει το να είμαι άθεη!προτιμώ να πιστεύω στους ανθρώπους παρά στα πνεύματα...

εγινε και κατι προσφατα που με εκανε να γελασω...
καναμε σχεδιο και μιλουσαμε...οποτε παει η κουβεντα στην προσευχη και σχολιασα οτι εχω πολυ καιρο να κανω προσευχη...και μου λεει μια συμμαθητρια μου "μηπως δεν πιστευεις?" λεω "οντως δεν πιστευω" και τότε γυρίζει και μου λέει με ύφος σοκαρισμένο:
"ΤΙ ΕΙΣΑΙ?" :lol::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ο θεολογος μας ειναι και γαμω τους καθηγητες.Εχει αποψη για ολα και παντα ειναι προθυμος να απανταει στις ερωτησεις μας και πολλαααα αλλα...Απεριγραπτος!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν γιατί είτε φανατίζουν αυτούς που πιστεύουν είτε μπερδεύουν αυτούς που έχουν άλλα πιστεύω από την οικογένειά τους...και δε μιλάω για το λύκειο ίσως ούτε και για το γυμνάσιο!μιλάω για το δημοτικό και από προσωπική εμπειρία!οι γονείς μου άθεοι,δεν έμαθα ποτέ να πιστεύω,βαφτισμένη για τους τύπους(στο ελληνικό κράτος δε δέχονται οι άνθρωποι το διαφορετικό ειδικά σε αυτό το σημείο) πάω στο δημοτικό και πέφτω σε ένα σωρό θεούσους δασκάλους! εκεί μπερδεύτηκα! δεν ήξερα αν έπρεπε να πιστεψω και τι να πιστεψω...καταβάθος άρχισα να πιστεύω λίγο ότι ίσως να υπάρχει κάποιος θεούλης(σ'εκείνη την ηλικία τα βλέπεις όλα πολύ ρόδινα και στα παρουσιάζουν κι έτσι)ο οποίος θα μας βοηθάει όποτε τον χρειαζόμαστε με μόνο αντάλλαγμα να τον αγαπάμε(πολύ όμορφη σκέψη μπορώ να πω)!μετά στην 4η δημοτικού έγινε κατι στη ζωή μου που με επανέφερε απότομα και από τότε δεν πιστεύω...είμαι σίγουρη ότι και αυτό να μη συνέβαινε κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα πατούσα στη γη και θα έβλεπα τα πράγματα όπως είναι αλλα...
και δεν καταλαβαίνω γτ να μη με τιμάει το να είμαι άθεη!προτιμώ να πιστεύω στους ανθρώπους παρά στα πνεύματα...

Κι εγώ άθεος. Από 1η Γυμνασίου. Δε με νοιάζει αν με τιμά ή όχι και δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην με τιμά. Έτσι είμαι, και έτσι ήμουν πάντα στην πραγματικότητα.

Έχω βρει την ταυτότητά μου μέσα από άλλα πράγματα.

Δε θέλω να επηρεάσω κανέναν ούτε με νοιάζουν οι άλλες γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί δεν με τιμά; Επειδή η σκέψη μου δε σκαλώνει πουθενά;

Το δικαίωμα στην ελευθερη βούληση το έχεις. Το δικαίωμα να το παίζεις προοδευτικός και σκεπτόμενος επειδή είσαι άθεος, κατηγορώντας εμμέσως τους θρήσκους ως συντηρητικούς και ηλίθιους δεν στο έδωσε κανένας κι ούτε πρόκειται να στο δώσει ποτέ. Η δική σου σκέψη, ως άθεος, μπορεί να μη σκαλώνει πουθενά. Για τους υπολοίπους όμως οφείλεις να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Όσους θρήσκους έχω δει να είναι άμυαλοι, άλλους τόσους έχω δει να είναι επίσης, όντας άθεοι. Γιατί τελικά ξέρεις κάτι; Δεν κάνει η ιδέα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος την ιδέα. Και ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Ένας βλάκας θρήσκος, ομοίως βλάκας θα είναι και ως άθεος. Δεν ευθύνεται η Θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το δικαίωμα στην ελευθερη βούληση το έχεις. Το δικαίωμα να το παίζεις προοδευτικός και σκεπτόμενος επειδή είσαι άθεος, κατηγορώντας εμμέσως τους θρήσκους ως συντηρητικούς και ηλίθιους δεν στο έδωσε κανένας κι ούτε πρόκειται να στο δώσει ποτέ. Η δική σου σκέψη, ως άθεος, μπορεί να μη σκαλώνει πουθενά. Για τους υπολοίπους όμως οφείλεις να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Όσους θρήσκους έχω δει να είναι άμυαλοι, άλλους τόσους έχω δει να είναι επίσης, όντας άθεοι. Γιατί τελικά ξέρεις κάτι; Δεν κάνει η ιδέα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος την ιδέα. Και ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Ένας βλάκας θρήσκος, ομοίως βλάκας θα είναι και ως άθεος. Δεν ευθύνεται η Θρησκεία.

Παράξενο, εγώ έχω δει θρήσκους που είναι πάρα πολύ προσβλητικοί, υβριστικοί και με στερεότυπες αντιλήψεις.....................(τελίτσες, τελίτσες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τον άνθρωπο δεν τον κάνει η ιδέα. Ένας ηλίθιος θα είναι πάντα ηλίθιος και ως θρήσκος και ως άθεος/άθρησκος. Έχω δει ηλίθιους θρησκους και ηλίθιους άθεους σε όμοιες, περίπου, ποσότητες. Η συζήτηση για το ποιος από τους δύο έχει την..."καλύτερη" άποψη (αν ορίζεται κάτι τέτοιο...) είναι άστοχη, αθεμελίωτη και όφειλα να την καταδικάσω πριν καν αρχίσει. Δεν ειναι όμως αυτό το θέμα μας...Το θέμα μας είναι να συζητήσουμε τις απόψεις του καθενός αυτές καθ'εαυτές. Το να προσπαθεί ο ένας να το παίξει δήθεν πιο ψαγμένος από τον άλλον επειδή μονο και μονο αποδέχεται μια διαφορετική ιδέα είναι ο ορισμός του φανατισμού, της μισαλλοδοξίας και του κενού δογματισμού που το μόνο που κάνει συνεχώς και με επιτυχία είναι να αναδεικνύει την αστείρευτη ανθρώπινη βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dantez

Νεοφερμένος

Η Τερέζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το δικαίωμα στην ελευθερη βούληση το έχεις. Το δικαίωμα να το παίζεις προοδευτικός και σκεπτόμενος επειδή είσαι άθεος, κατηγορώντας εμμέσως τους θρήσκους ως συντηρητικούς και ηλίθιους δεν στο έδωσε κανένας κι ούτε πρόκειται να στο δώσει ποτέ. Η δική σου σκέψη, ως άθεος, μπορεί να μη σκαλώνει πουθενά. Για τους υπολοίπους όμως οφείλεις να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Όσους θρήσκους έχω δει να είναι άμυαλοι, άλλους τόσους έχω δει να είναι επίσης, όντας άθεοι. Γιατί τελικά ξέρεις κάτι; Δεν κάνει η ιδέα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος την ιδέα. Και ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Ένας βλάκας θρήσκος, ομοίως βλάκας θα είναι και ως άθεος. Δεν ευθύνεται η Θρησκεία.
Παιδιά δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει ό,τι θέλει.Μα ως άτομα που μορφωνόμαστε υποτίθεται ότι πρέπει να είμαστε πιό "ανοιχτά" μυαλά και να μελετάμε όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις.Προσωπικά πιστεύω πολύ και στην ύπαρξη του Θεού και σε όλα όσα μου φαίνονται ότι είναι απόρια της δύναμής Του.Στο σχολείο,μιας και η σελίδα αναφέρεται στα θρησκευτικά,έχουμε έναν εκπληκτικό θεολόγο,οπότε δε θα ήθελα να καταργηθεί ο τομέας αυτός από το σχολικό πρόγραμμα.Ακόμα κι αν κάποιος δεν πιστεύει,με τη μελέτη και την έρευνα οδηγείται στην αλήθεια.Δεν το θεωρώ μάθημα και πιστεύω είναι λάθος που το εξεταζόμαστε γραπτά.Είναι ένα καθαρό άγγιγμα ψυχής και δεν νομίζω πως ένας αριθμός τετραμήνου είναι ικανός να μας αξιολογεί την ψυχή!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι το μάθημα των Θρησκευτικών θα πρέπει να ενημερώνει τους μαθητές για όλες τις θρησκείες, κάτι παρόμοιο με τα θρησκευτικά της Β' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Τόσα χρόνια μας λένε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Εντελώς χάσιμο χρόνου. Ο δικός μας ο θεολόγος μας λέει να κάνουμε ότι θέλουμε στο μάθημα των θρησκευτικών αρκεί να μην ενοχλούνται τα άλλα τμήματα από τη φασαρία. Βέβαια μας γράφει 5-6 πράγματα στον πίνακα το πρώτο δεκάλεπτο για να προχωράμε δήθεν. Η άποψη μου είναι το συγκεκριμένο μάθημα να διδάσκεται αλλά να μην βαθμολογείται. Περί περιεχομένου πρέπει να το αλλάξουν όλο. Αυτό σχετικά με όλες τις θρησκείες ακούγεται ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dantez

Νεοφερμένος

Η Τερέζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τόσα χρόνια μας λένε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Εντελώς χάσιμο χρόνου. Ο δικός μας ο θεολόγος μας λέει να κάνουμε ότι θέλουμε στο μάθημα των θρησκευτικών αρκεί να μην ενοχλούνται τα άλλα τμήματα από τη φασαρία. Βέβαια μας γράφει 5-6 πράγματα στον πίνακα το πρώτο δεκάλεπτο για να προχωράμε δήθεν. Η άποψη μου είναι το συγκεκριμένο μάθημα να διδάσκεται αλλά να μην βαθμολογείται. Περί περιεχομένου πρέπει να το αλλάξουν όλο. Αυτό σχετικά με όλες τις θρησκείες ακούγεται ενδιαφέρον.
Λάθος του καθηγητή να το βλέπει έτσι!Πρέπει να πάρει στα σοβαρά τη θέση του και να δείχνει όσα γνωρίζει!!!Το καλύτερο θα ήταν πρώτα να λειτουργεί ως εκμάθηση καλής συμπεριφοράς και αγάπης,αυτό άλλωστε αντιπρωσοπεύει βάση πίστης ο ίδιος ο Χριστός.Και σε δεύτερη φάση να μας φέρνουν σε επαφή και με άλλους πολιτισμούς,πιστεύω και θρησκείες.Αν δεν μάθουμε ό,τι βρίσκεται στο άμεσο περιβάλλον μας,πώς θα κατανοήσουμε τους άλλους και τη νοοτροπία τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Λέτε οτι πιστεύετε στο θεο κι όμως κάνετε αμαρτίες, γελάτε στην εκκλησία όταν πάτε με το σχολείο, βλαστημάτε, βρίζετε, κι όμως παρόλα αυτά νιώθετε χριστιανοί γιατί πάτε στην εκκλησία μια φορά το χρόνο και θυμάστε το θεο όταν πάθετε κάποια ζημιά (απώλεια κάποιου, οικονομική κτλ) ή όταν μάθετε πως είστε άρρωστοι, ή όταν έχετε κάνει τόσα πολλά που δεν μπορείτε το βάρος. Επίσης υπάρχουν "χριστιανοί" που κλέβουν, σκοτώνουν, βιάζουν και ζητάνε τη βοήθεια του παιδιού. Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, όσο αυτά τα κάνουν οι χριστιανοί τα κάνουν και οι άθεοι, αλλά με τη μόνη διαφορά οτι δεν ζητούν βοήθεια και το παίζουν μετανιωμένοι, και δεν ορκίζονται σε άλλον, παραμόνο στην ίδια τους τη συνείδηση και όσες καλές πράξεις κάνουν τις κάνουν επειδή γουστάρουν να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λέτε οτι πιστεύετε στο θεο κι όμως κάνετε αμαρτίες, γελάτε στην εκκλησία όταν πάτε με το σχολείο, βλαστημάτε, βρίζετε, κι όμως παρόλα αυτά νιώθετε χριστιανοί γιατί πάτε στην εκκλησία μια φορά το χρόνο και θυμάστε το θεο όταν πάθετε κάποια ζημιά (απώλεια κάποιου, οικονομική κτλ) ή όταν μάθετε πως είστε άρρωστοι, ή όταν έχετε κάνει τόσα πολλά που δεν μπορείτε το βάρος. Επίσης υπάρχουν "χριστιανοί" που κλέβουν, σκοτώνουν, βιάζουν και ζητάνε τη βοήθεια του παιδιού. Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, όσο αυτά τα κάνουν οι χριστιανοί τα κάνουν και οι άθεοι, αλλά με τη μόνη διαφορά οτι δεν ζητούν βοήθεια και το παίζουν μετανιωμένοι, και δεν ορκίζονται σε άλλον, παραμόνο στην ίδια τους τη συνείδηση και όσες καλές πράξεις κάνουν τις κάνουν επειδή γουστάρουν να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους

Επιμένω οτι δεν έχεις καμιά δουλειά να κρίνεις τη συνείδηση των Χριστιανών βασισμένος σε υποθέσεις. Είναι τιμή σου να είσαι άθεος και να το υποστηρίζεις. Είναι κομπλεξ να είσαι άθεος και να προσπαθείς να μειώνεις τους θρήσκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Πονάει η αλήθεια; Γιατί δεν αφήνεις τα κόλπα και να απαντήσεις σε αυτά που λέω; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πονάει η αλήθεια; Γιατί δεν αφήνεις τα κόλπα και να απαντήσεις σε αυτά που λέω; :)

Γιατί το παίζεις ξερόλας και μου τη δίνεις αφάνταστα φίλε μου. Και τέλος πάντων, το θέμα μας εδώ ειναι τα Θρησκευτικά στα σχολεία. Αν θες απαντήσεις για οσα ρωτας, να πας στο Thread περι θρησκείας. Έχω απαντήσει σε πολλούς επικριτές-χωρίς-αιτία. Εκεί θα λάβεις τις απαντήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γιατί τόση εμπάθεια φίλτατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί τόση εμπάθεια φίλτατε;

Να αναζητήσεις τις ρίζες της στην ίδια σου τη συμπεριφορά. Δε μιλάω, δε μιλάω, αλλά στην ανοχή υπάρχει κι ένα όριο. Κι αυτό που πρέπει να το πω θα το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Επιμένω οτι δεν έχεις καμιά δουλειά να κρίνεις τη συνείδηση των Χριστιανών βασισμένος σε υποθέσεις. Είναι τιμή σου να είσαι άθεος και να το υποστηρίζεις. Είναι κομπλεξ να είσαι άθεος και να προσπαθείς να μειώνεις τους θρήσκους

Συμφωνω.Κατι τετοιοι γινεστε πολυ εκνευριστικοι,μην πω ΧΧΧΧΧΧΧ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εγώ σε αντίθεση με εσένα χαίρομαι που ανταλλάσσουμε ιδέες, φαντάσου να ήταν όλοι ίδιοι, κανένα ενδιαφέρον. Δες το έτσι λοιπόν και μην εκνευρίζεσαι, εκτός άμα θες να αρχίσω και εγώ να συμφωνώ μαζί σου και να λέω έχεις δίκαιο, προτιμότερο είναι; Γιατί λοιπόν δεν απαντάς χωρίς νεύρα σε αυτό που γράφω; Δεν χρειάζεται να παθιάζεσαι τόσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top