Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
δεν τα καταργουν γιατι θα εξεγερθουν οι υποτιιθεμενοι της <<ορθοδοξιας>> με αποτελεσμα να τους βλεπουμε καθε μερα στις ειδησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
γιατί σας ενοχλεί όμως το μάθημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ηρθε το τελος στην αγωνια σου!:P

λοιπον,πρωτα απο ολα,τα θρησκευτικα στο λυκειο και γυμνασιο δεν εχουν κατι παραπανω να σου διδαξουν απο ο,τι μαθαινες στο δημοτικο.μαθαινεις για πραγματα για τα οποια μπορεις καλλιστα να πληροφορεις απο την ιστορια(βλεπε αιρεσεις).ο,τι ηταν να το μαθεις,το μαθες.ολα τα υπολοιπα για μενα ειναι περιττα.

κι αντε πες,καλα στο γυμνασιο,αλλα στο λυκειο?τι παραπανω σου μαθει?εκει ειναι που ειναι παντελως αχρηστα!αλλα το καλο μας υπουργειο πιστευει οτι αν συνεχισει να μας πρηζει μεχρι να τελειωσουμε το σχολειο δεν θα λοξοδρομησουμε!

Εδώ είμαι κάθετος. Όταν έχεις να κάνεις με 17χρονα παιδιά μπορείς να αξιοποιήσεις τη μόνη γενική αξία του μαθήματος, να συζητήσεις. Αυτό δυστυχώς δε μπορείς να το κάνεις σε κανένα άλλο μαθημα και αυτός είναι ο στόχος των θρησκευτικών στην ανώτερη Β/θμια εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Εδώ είμαι κάθετος. Όταν έχεις να κάνεις με 17χρονα παιδιά μπορείς να αξιοποιήσεις τη μόνη γενική αξία του μαθήματος, να συζητήσεις. Αυτό δυστυχώς δε μπορείς να το κάνεις σε κανένα άλλο μαθημα και αυτός είναι ο στόχος των θρησκευτικών στην ανώτερη Β/θμια εκπαίδευση...

σαν μαθημα τουλαχιστον ειναι παντως αχρηστο.δεν εχει τιποτα αν σου προσφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
σαν μαθημα τουλαχιστον ειναι παντως αχρηστο.δεν εχει τιποτα αν σου προσφερει

Το ποστ μου που παραθετεις απαντάει ακριβώς σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
καταλαβα τι εννοεις.:Pπαντως ο,τι ηταν να παρουμε το πηραμε απο το μαθηματακι.στο κατω κατω,δε βλεπω να μπορεις να μαθεις κατι απο το σχολειο.πανω σε αυτο το θεμα την παιδεια την παιρνεις απο το σπιτι.ας γινει τουλαχιστον προαιρετικο το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
καταλαβα τι εννοεις.:Pπαντως ο,τι ηταν να παρουμε το πηραμε απο το μαθηματακι.στο κατω κατω,δε βλεπω να μπορεις να μαθεις κατι απο το σχολειο.πανω σε αυτο το θεμα την παιδεια την παιρνεις απο το σπιτι.ας γινει τουλαχιστον προαιρετικο το μαθημα

Κι εγώ στην Γ' γυμνασίου δεν το πολυεκτιμούσα το μάθημα. Χαίρομαι που κατανόησες τι ήθελα να πω, αλλά αυτη η χρησιμότητα του μαθήματος είναι γεγονός ότι δεν αξιοποιείται στο γυμνάσιο, άλλα όταν τα παιδιά φτάσουν σε πιο ώριμη ηλικία και μπουν στο, λεγόμενο, πνεύμα του Λυκείου. Στο γυμνάσιο θα έλεγα οτι γεμίζει το πρόγραμμα όπως και πολλά άλλα και λειτουργεί μόνο σαν μάθημα κατήχησης λόγω της πλειοψηφίας των χριστιανών μαθητών.
Η παιδεία όμως του συνεχούς προβληματισμού δεν είναι κάτι που το παίρνεις από το σπίτι, αλλά κάτι που το βρίσκεις στην κοινωνία (και μικρογραφία αυτής το σχολειο) και καλλιεργείται καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα με την παρουσια αυτου του μαθηματος...δινει απλα καποιες πληροφοριες....δεν πιστευω οτι δημιουργει φανατισμο,μισσαλοδοξια...Εγω δλδ που εγραψα 20 (λεμε τωρα) στο διαγωνισμα ,ειμαι και σε καθε ακολουθια στην εκκλησια?Ή οσοι κανουν θρησκευτικα ειναι οι απολυτοι πιστοι χριστιανοι(μαλλον το αντιθετο)?Παντως υπαρχει περισσοτερη υλη για τον Χριστιανισμο γτ απλως η θρησκεια αυτη εχει την συντριπτικη πλειοψηφια πιστών στη χωρα μας...Ασε που μεσα απο την διδασκαλια του μπορεις να αναπτυξεις την δικη σου αποψη και να διαλεξεις εσυ το δρομο σου αφου γνωρισεις το Χριστιανισμο σε ολη του τη διασταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο ειναι το προβλημα, σου μαθαινουν τη διδασκαλια του Χριστιανισμου και τις υπολοιπες θρησκειες στις μαθαινουν σαν ιστοριουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε εντάξει, αν πρέπει να διδαχτεί μια θρησκεία τότε μόνο ο Χριστιανισμός, λόγω ποσόστωσης, το έχω ξαναπεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι οτι:

1. Δεν θα έπρεπε να βαθμολογείται.

2. Θα έπρεπε κάθε μαθητής, εφόσον θέλει, να παίρνει απαλλαγή από το μάθημα χωρίς να χρειάζεται την συγκατάθεση άλλων (π.χ. γονέων).

3. Η θρησκιολογία είναι καλή ιδέα, αν και αμφιβάλλω για το αν ένας θεολόγος θα μπορέσει να την διδάξει σωστά και αντικειμενικά.

Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν θα έπρεπε να βαθμολογείται είναι ουσιαστικό ζήτημα. Εγώ προσωπικα είμαι υπέρ της μη βαθμολόγησης, αφού σκοπός του δεν είναι η στείρα παροχή γνώσης, αλλά για να μιλήσω μπακαλίστικα, το 20αρι που εδώ και χρόνια παίρνω και μου ανεβάζει το ΜΟ δεν το αφήνω με τίποτα!:P
Το δεύτερο, απαλλαγή υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια στο μάθημα. Οι γονείς σου όμως δεν είναι "άλλοι" και αν είναι σωστοί θα καταλάβουν και αν οι λόγοι για τους οποίους θελεις να απαλλαχτείς είναι σοβαροί.
Η θρησκειολογία, για ακόμη μια φορά, θα πω ότι δε μου λέει τίποτα, γιατί σκοπός του μαθήματος δεν είναι η παροχή γνώσης, τα έχω πει χιλιάδες φορές. Οι θεολόγοι εννοείται οτι δε μπορούν να διδάξουν θρησκειολογία όμως, στην απευκτεα περίπτωση που αυτό γινόταν. Άλλο θεολόγος, άλλο θρησκειολόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και να σημειώσω, ότι ο βαθμός δε δείχνει το πόσο καλός χριστιανός είσαι. Τις επιδόσεις σου στο μάθημα δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και να σημειώσω, ότι ο βαθμός δε δείχνει το πόσο καλός χριστιανός είσαι. Τις επιδόσεις σου στο μάθημα δείχνει.


Στο γυμνάσιο ο καθηγητής 20 έβαζε μόνο σε παιδιά με "ηθος"...20 μου έβαλε κι εμενα...Τώρα απο του εβγαλε το συμπέραμα οτι είμαι παιδι με ήθος και χριστιανικές αξίες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το αν θα έπρεπε να βαθμολογείται είναι ουσιαστικό ζήτημα. Εγώ προσωπικα είμαι υπέρ της μη βαθμολόγησης, αφού σκοπός του δεν είναι η στείρα παροχή γνώσης, αλλά για να μιλήσω μπακαλίστικα, το 20αρι που εδώ και χρόνια παίρνω και μου ανεβάζει το ΜΟ δεν το αφήνω με τίποτα!:P
Το δεύτερο, απαλλαγή υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια στο μάθημα. Οι γονείς σου όμως δεν είναι "άλλοι" και αν είναι σωστοί θα καταλάβουν και αν οι λόγοι για τους οποίους θελεις να απαλλαχτείς είναι σοβαροί.
Η θρησκειολογία, για ακόμη μια φορά, θα πω ότι δε μου λέει τίποτα, γιατί σκοπός του μαθήματος δεν είναι η παροχή γνώσης, τα έχω πει χιλιάδες φορές. Οι θεολόγοι εννοείται οτι δε μπορούν να διδάξουν θρησκειολογία όμως, στην απευκτεα περίπτωση που αυτό γινόταν. Άλλο θεολόγος, άλλο θρησκειολόγος...

Κοίτα, γνώμη μου είναι πως η θρησκεία είναι άκρως προσωπικό θέμα και πως, ναι, οι γονείς είναι "άλλοι".

Επιπλέον δεν είναι όλοι οι γονείς σωστοί και δεν ειναί σίγουρο πως θα καταλαβουν.

Όσον αφορά την απαλλαγή, χρειάζεσαι την γραπτή έγκριση από τους γονείς σου.

Τέλος συμφωνώ οτι για την θρησκειολογία ο θεολόγος δεν είναι καταλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η θρησκεία δεν θεωρώ οτι είναι κάτι το απολύτως προσωπικό στους οικογενειακούς κύκλους. Όλοι οι γονεις δε μπορουν να είναι σωστοί, ποσο μάλλον τα παιδιά τους στην εφηβική, πολυτάραχη ηλικία...Η συναινεση σε λεπτομερειες της εκπαιδευσης σου, αν εισαι κατω των 18 είναι θέμα των γονέων, όπως και πολλά άλλα. Αυτό είναι ένας από τους βασικοτερους νομους όλων των κρατών του κόσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι τα θρησκευτικα πρεπει να παραμεινουν οπως ειναι,γτ ειναι πανευκολα,για αυτα αγωνιστηκαν οι προγονοι μας και επισης,μεσα απο αυτα μαθαινουμε για τον Χριστο.Λοιπον,η καθηγητρια που μου κανει θρησκευτικα ειναι πολυ αυστηρη σε αυτο το μαθημα και δεν το περναει το μαθημα για να τελειωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι τα θρησκευτικα πρεπει να παραμεινουν οπως ειναι,γτ ειναι πανευκολα.


ναι ε?ολα αυτα που λεει μεσα το βιβλιο της γ γυμνασιου τα θεωρεις ευκολα και χρησιμα?οι θειοι μου ειναι θεολογοι και το λενε απο μονοι τους οτι ολα αυτα ειναι αχρηστα και αντι να μας μαθουν κατι πιο χρησιμο απο τη θρησκεια μας(σας καλυτερα:P)μας μαθαινουν τροπους οικοδομησης και δεν ξερω γω τι.που θα μου χρειαστει εμενα αν η καθε εκκλησια ειναι χτισμενη με βασιλικη με τρουλο ή με εγγεγραμμενο σταυρο ή οπως αλλιως το λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι ε?ολα αυτα που λεει μεσα το βιβλιο της γ γυμνασιου τα θεωρεις ευκολα και χρησιμα?οι θεοι μου ειναι θεολογοι και το λενε απο μονοι τους οτι ολα αυτα ειναι αχρηστα και αντι να μας μαθουν κατι πιο χρησιμο απο τη θρησκεια μας(σας καλυτερα:P)μας μαθαινουν τροπους οικοδομησης και δεν ξερω γω τι.που θα μου χρειαστει εμενα αν η καθε εκκλησια ειναι χτισμενη με βασιλικη με τρουλο ή με εγγεγραμμενο σταυρο ή οπως αλλιως το λενε?

εχει δικιο... και αν θελαν τα θρησκευτικα ως μαθημα στα σχολεια ας μην το κανανε βαθμολογησημο και υποχρεωτικο...για να μην πω οτι κανουμε περισσοτερες ωρες θρησκευτικα απο οτι χημεια:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι καλό να διδάσκονται τα παιδιά ακόμα και στο Λύκειο Θρησκευτικά...
Θα τους βοηθήσει να αποκτήσουν γνώμη πριν απορρίψουν το οτιδήποτε...
Το κακό όμως είναι ότι αναφέρονται μόνο στην Ορθόδοξη πίστη και λατρεία απορρίπτοντας τις υπόλοιπες...Πιστεύω πώς κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό και δείχνει για ακόμα μια φορά αδυναμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top