Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αν και αυτα τα δυο που αναφερεις μονος σου ειπες, και ετσι ειναι, οτι ειναι θεωριες.


Έστω. Σου φέρνω άλλα παραδείγματα: η απόδειξη ότι η γη δεν είναι το κέντρο του ήλιακού συστήματος, αποδείξεις για τις αιτίες των φυσικών φαινομένων, αποδείξεις για ΄το ποια είναι τα αίτια διαφόρων ασθενειών.

ΥΓ Θα παρακαλούσα κάποιον moderator να μεταφέρει αυτά τα ποστς στο topic για τις θρησκείες.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έστω. Σου φέρνω άλλα παραδείγματα: η απόδειξη ότι η γη δεν είναι το κέντρο του ήλιακού συστήματος, αποδείξεις για τις αιτίες των φυσικών φαινομένων, αποδείξεις για ΄το ποια είναι τα αίτια διαφόρων ασθενειών.

ΥΓ Θα παρακαλούσα κάποιον moderator να μεταφέρει αυτά τα ποστς στο topic για τις θρησκείες.:thanks:


Ενταξει, δεν χρειαζοταν να τα αναφερεις. Ξερω τι εννοεις. Το ιδιο λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μιας και το σκεφτηκα τωρα. Ο κυριοτερος λογος που δεν εχω ζητησει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα ειναι γιατι γινονται ακριβως αυτες οι συζητησεις που προαναφερθηκαν και τις οποιες δεν θα ηθελα να χανω. Δεν ειναι κριμα λοιπον καποιοι μαθητες που δεν θελουν να κανουν Χριστιανικα να χανουν τετοιες σημαντικες συζητησεις επειδη το μαθημα ειναι ετσι οπως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιας και το σκεφτηκα τωρα. Ο κυριοτερος λογος που δεν εχω ζητησει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα ειναι γιατι γινονται ακριβως αυτες οι συζητησεις που προαναφερθηκαν και τις οποιες δεν θα ηθελα να χανω. Δεν ειναι κριμα λοιπον καποιοι μαθητες που δεν θελουν να κανουν Χριστιανικα να χανουν τετοιες σημαντικες συζητησεις επειδη το μαθημα ειναι ετσι οπως ειναι;

Αυτο ναι, συμφωνοι. Μεχρι να αλλαξει λοιπον...τι να κανουμε...καποια υποχωρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ναι τι αλλο να γινει. Βεβαια με τη συνεχη αποχωρηση δεν αλλαζει τιποτα! Και πολυ φοβαμαι πως θα αργησει πολυυυ να αλλαξει αυτο. Πιστευω πως θα γινει ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα γινει, γιατι πολυ απλα τα παντα ρει. Δε μιλησα για συνεχη υποχωρηση...Αλλα και να κανουμε καποιες υποχωρησουλες ορισμενες φορες δεν θα γινει και τιποτα...Σιγα μην παθει ο εγωισμος μας...Αγαλι αγαλι...Εχουν γινει παρα πολλα τα τελευταια χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειπα πως εννοουσες αυτο, γενικοτερα μιλησα, αν υποχωρουμε ολοι δε θα γινει κατι. Βεβαια για να βελτιωθουν τα θρησκευτικα θα πρεπει να αλλαξουν και αλλα πραγματα, νοοτροπιες κτλ, θα παρει γενιες πιθανως. Εκτος αν γινει καλη αναθεωρηση του συστηματος της παιδειας συντομα και συμπεριλαβει και αυτα, αλλα και παλι δεν θα αλλαξει αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
οπως και να το κανουμε επειδη ειναι ιδεολογικο μαθημα ειναι και υποκειμενικο.
Τωρα σε προηγουμενα ποστ αναφερομαι , ποια θα ειναι η ερωτηση σε πειραξε? εκει θα κολλησουμε? σε καθε διαγωνισμα δεν γουσταρω να αραδιαζω το ευαγγελιο γιατι μπορει και να μη συμφωνω μαζι του, η οτι μας λεει το βιβλιο επιβαλλοντας τις παρωχημενες <<ιδεες>> του και μπλα μπλα μπλα για τους αποστολους για τους διωγμους και μπλα μπλα μπλα....
Δεν ειμαι αθεος αλλα οι ηθικολογιες,οι αποστολικοι βιοι και αλλες π@π@ριες συγγνωμη αλλα δεν επιδρουν πανω μου πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οπως και να το κανουμε επειδη ειναι ιδεολογικο μαθημα ειναι και υποκειμενικο.
Τωρα σε προηγουμενα ποστ αναφερομαι , ποια θα ειναι η ερωτηση σε πειραξε? εκει θα κολλησουμε? σε καθε διαγωνισμα δεν γουσταρω να αραδιαζω το ευαγγελιο γιατι μπορει και να μη συμφωνω μαζι του, η οτι μας λεει το βιβλιο επιβαλλοντας τις παρωχημενες <<ιδεες>> του και μπλα μπλα μπλα για τους αποστολους για τους διωγμους και μπλα μπλα μπλα....
Δεν ειμαι αθεος αλλα οι ηθικολογιες,οι αποστολικοι βιοι και αλλες π@π@ριες συγγνωμη αλλα δεν επιδρουν πανω μου πια


Για οσους δεν συμφωνουν, το κρατος δινει τη δυνατοτητα της απαλλαγης. Αν δε συμφωνεις με το μαθημα, απαλλαξου απλα, μη ζητας να το καταργησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
μα δεν ειμαι αθεος ουτε ετεροδοξος για να ζητησω απαλλαγη, επειδη ειμαι χριστιανος ζηταω την καλυτευρευση του μαθηματος και να γινει προαιρετικο, να καταργηθει απο τα βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αντι να πρεπει να ζηταμε απαλλαγη, ας γινει προαιρετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τοτε σε καποιο αλλο μαθημα θα πρεπει να αναθεωρηθει η διδακτικη βαση, ωστε αυτο να αποτελεσει συνεχες εφαλτηριο προβληματισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν και συντομα!!!!!!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για να μην παραμυθιαζομαστε βεβαια, ακομη κι αν ποτε συμφωνουσα με την καταργηση των θρησκευτικων, θα εξετρεφα φρουδες ελπιδες. Κανενας δεν εχει το πολιτικο θαρρος να θιξει μια τοσο ευαισθητη πτυχη του ελληνικου λαου, οπως το μαθημα των θρησκευτικων στα γενικα σχολεια και γενικα τη θρησκεια...Κι επισης στον πρακτικο τομεα, αν καταργηθει το μαθημα θα μεινουν ανεργοι καποιες χιλιαδες (περιπου 4500-5000 θεολογοι δουλευουν στη δημοσια Β/θμια εκπαιδευση) θεολογοι, ανεβαζοντας τους δεικτες, πραγμα που δεν το επιθυμει καμια κυβερνηση...
Κι επειδη το παν δεν ειναι μονο η πνευματικο-θρησκευτικη μας..."ευθιξια" και οι πολυτελεις ιδεολογικες ανησυχιες καλο ειναι να σκεφτομαστε και καπως αυτους τους ανθρωπους κυριως οταν-δικαιως-βριζουμε το κρατος που δεν τους σκεφτεται αυτο...Δε μπορεις ουτε να πεταξεις στο δρομο ουτε να ημι-απασχολησεις με 500 ευρω πεντε χιλιαδες οικογενειαρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ δε λέω να γίνει κατάργηση... λέω να αλλάξει το μάθημα και να το μαθαίνουμε ως ιστορία και όχι ως προπαγάνδα του Χριστιανισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για την Ιστορια φιλε Γιωργο, υπαρχει η Ιστορια...Εχω ξαναπει οτι ο ρολος των Θρησκευτικων δεν ειναι να μαθεις πως, γιατι και ποτε αλλα να κανεις συζητηση. Αν αυτο δεν γινεται φταιει και ο καθηγητης και ο μαθητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Λοιπόν δε διάβασα όλες τις σελίδες γιατί είναι αρκετές και βαριέμαι...εμένα η γνώμη μου είναι να μην καταργηθούν....εγώ είμαι χριστιανή και πιστεύω και δεν έχω αμφιβολίες γιατί πολύ απλά ότι απορία είχα έχει λυθεί κι αν έχω θα λυθέι πάλι....ο καθένας μπορεί να επιλέξει όποια θρησκεία θέλει και απ'ότι ξέρω στην γ λυκείου το μάθημα των θρησκευτικών μιλάει και για άλλες θρησκείες και αυτό γιατί τα παιδιά είναι πιο ώριμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συζητηση δε μπορεις να κανεις στο δημοτικο ομως. Εκει περισσοτερο ειναι προπαγανδα. Απο τα τελη γυμνασιου και μετα το μαθημα γινεται οπως το λες μιβ. Επισης μην ξεχνας πως δεν ειναι ολα τα κεφαλαια καλα για συζητηση. Όταν πρεπει να μαθεις την ιεραρχια στην εκκλησια για παραδειγμα, λες και τον κοφτει κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συζητηση δε μπορεις να κανεις στο δημοτικο ομως. Εκει περισσοτερο ειναι προπαγανδα. Απο τα τελη γυμνασιου και μετα το μαθημα γινεται οπως το λες μιβ. Επισης μην ξεχνας πως δεν ειναι ολα τα κεφαλαια καλα για συζητηση. Όταν πρεπει να μαθεις την ιεραρχια στην εκκλησια για παραδειγμα, λες και τον κοφτει κανεναν.

Κανενα ιδεολογικο μαθημα δεν διδασκεται σωστα στο Δημοτικο. Μηπως πρεπει να καταργησουμε και την Ιστορια που οντως εξυπηρετει την εθνικιστικη προπαγανδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η ιστορια δεν ειναι βασισμενη σε πιστη ομως και δεν ειναι υποκειμενικο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top