Τα αγγλικά στο δημόσιο σχολείο

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Προσωπικά χωρίς να πάω ποτέ φροντιστήριο και να κάνω ιδιαίτερα πήρα Lower. Πιστεύω πως το 60% σε αυτό μετρούσε η δουλειά που γίνονταν στο σχολείο και το υπόλοιπο ποσοστό ήταν καθαρά από δική μου απασχόληση (σκληρή μελέτη για τις εξετάσεις αλλά και χρήση της γλώσσας όπου μπορούσα, πχ ταινίες χωρίς υπότιτλους, λογοτεχνικά βιβλία κτλ). Θέλω να πω δουλειά μπορεί να γίνει κάλλιστα και από ένα δημόσιο σχολείο, θέληση να υπάρχει. Οι συμμαθητές μου βέβαια χωρίζονταν σε 3 κατηγορίες, αυτούς που είχαν προχωρήσει πολύ περισσότερο από το επίπεδο του σχολείου και αδιαφορούσαν πλήρως (αγγλικά= η ώρα του παιδιού), αυτοί που ασχολούνταν ξεψυχισμένα και μισό κοιμισμένα για να πάρουν ένα καλό βαθμό και τέλος αυτοί που δεν είχαν πάει φροντιστήριο ποτέ, δεν ασχολήθηκαν ποτέ και δεν σκάμπαζαν τίποτα. Πάντως δεν θα μπορούσα ποτέ να γίνω καθηγήτρια Αγγλικών σε σχολείο. Σκέτη φρίκη, 30 μούλικα να σε γράφουν κανονικά και να κάνουν φασαρία και που και που να ξυπνούν για να σου πουλήσουν πνεύμα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top