Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...φοβάμαι με το καινούριο σύστημα του Ευδόξου μην με πιάσουν και με διαγράψουν και από τις δυο σχολές. Λοιπόν τι λέτε; Να το ρισκάρω;
Το ρίσκο αυτήν την σημασία έχει. Παίξ το 50-50%. Τι είχες τι έχασες; Ρίσκο εκ του ασφαλούς, δεν λέγεται ρίσκο...Για να μιλάμε σοβαρά, αυτό που ζητάς Δέσποινα είναι παράνομο. Αν σε πιάσουν...
Ρώτησα και έμαθα: Πάντα όταν κάποιος μπαίνει με το 10% ή ξαναδίνοντας πανελλήνιες, γίνεται εξονυχιστικός έλεγχος και διασταύρωση στοιχείων αν έχει εισαχθεί σε άλλη σχολή και αν έχει διαγραφεί από αυτήν πριν την εγγραφή του στην καινούργια. Αυτό γιατί όλοι σχεδόν θα ήθελαν να μην διαγραφούν από την παλιά, τουλάχιστον μέχρι να δουν αν τους αρέσει η νέα. Το ρίσκο δεν είναι 50-50%, αλλά 0-100% ότι θα το βρούν. Δεν είναι ποινικό αδίκημα, όμως σύμφωνα με το νόμο γίνεται αυτόματη διαγραφή και από τις δύο σχολές. Υπάρχουν περιπτώσεις που έγινε. Όμως (στην Ελλάδα ζούμε, όπως θα έλεγε ο nPb) κάποιοι όταν τους ανακοίνωσαν τη διαγραφή αυτή, έβαλαν κάποιο μέσο και πέτυχαν να μείνουν στη μια από τις 2 σχολές. (Δεν ξέρω, αν με πολύ ισχυρό μέσο κάποιοι μπόρεσαν να μείνουν και στις δύο, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν γινόταν, Ελλάδα nPb ε?). Συμπέρασμα: DON'T DO IT...
--- Χρόνια Πολ²ά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πτυχιο-λαγνεία φίλε nPb...

Καθυστερημένος spotted;

Ναι, θα τελειώσει μια πανεπιστημιακή σχολή και στο ΚΘΒΕ πχ. ηθοποιία και θα λέει τι; "Έχω 2 πτυχία/έχω 2 πτυχία" wtf.

On-topic, τυπικά γίνεται, άλλωστε δεν σχετίζονται οι σχολές που αναγράφονται στο μηχανογραφικό με τις Κρατικές. Είχα ένα παιδί στο χορό πριν 2 χρόνια που ήταν στο 4ο έτος στο Μαθηματικό Αθηνών και έδωσε εξετάσεις στην ΚΣΟΤ, πέρασε και συνέχισε και τα 2. Δεν χρειάστηκε, δηλαδή, να διαγραφεί από το παν/μιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είδα το θέμα και είπα να υποβάλλω κι εγώ την απορία μου. Είμαι στο 1ο έτος στο τμήμα νηπιαγωγών, αλλά σκέφτομαι να κάνω 10% για το τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης της ΑΣΚΤ. Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση που τελικά το κάνω και περάσω δεν θέλω να διαγραφώ από τη σχολή μου, γιατί οι γονείς μου θα γίνουν έξαλλοι, καθώς ήταν τεράστια επιθυμία τους να περάσω στη συγκεκριμένη σχολη. Είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να είμαι γραμμένη και στις 2 σχολές και φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν γίνεται να τις τελειώσω ταυτόχρονα. Άσε που φοβάμαι με το καινούριο σύστημα του Ευδόξου μην με πιάσουν και με διαγράψουν και από τις δυο σχολές. Λοιπόν τι λέτε; Να το ρισκάρω;

Ουτε καν να το σκεφτεσαι... Θα σε βρουν με την μια... Κι απο κει που θα χες την δυνατοτητα να σαι σε 2 σχολες δεν θα εισαι σε καμια... Οχι 100% αλλα 10^78969% σιγουρα...

Ρώτησα και έμαθα: Πάντα όταν κάποιος μπαίνει με το 10% ή ξαναδίνοντας πανελλήνιες, γίνεται εξονυχιστικός έλεγχος και διασταύρωση στοιχείων αν έχει εισαχθεί σε άλλη σχολή και αν έχει διαγραφεί από αυτήν πριν την εγγραφή του στην καινούργια. Αυτό γιατί όλοι σχεδόν θα ήθελαν να μην διαγραφούν από την παλιά, τουλάχιστον μέχρι να δουν αν τους αρέσει η νέα. Το ρίσκο δεν είναι 50-50%, αλλά 0-100% ότι θα το βρούν. Δεν είναι ποινικό αδίκημα, όμως σύμφωνα με το νόμο γίνεται αυτόματη διαγραφή και από τις δύο σχολές. Υπάρχουν περιπτώσεις που έγινε. Όμως (στην Ελλάδα ζούμε, όπως θα έλεγε ο nPb) κάποιοι όταν τους ανακοίνωσαν τη διαγραφή αυτή, έβαλαν κάποιο μέσο και πέτυχαν να μείνουν στη μια από τις 2 σχολές. (Δεν ξέρω, αν με πολύ ισχυρό μέσο κάποιοι μπόρεσαν να μείνουν και στις δύο, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν γινόταν, Ελλάδα nPb ε?). Συμπέρασμα: DON'T DO IT...
--- Χρόνια Πολ²ά...

Δεν ειναι ποινικο αδικημα το να γραφτεις σε 2 σχολες... Η ψευδης υπευθυνη δηλωση ομως ειναι...

And guess what, για να γραφτεις σε μια σχολη υπογραφεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Δεν αξίζει να το ρισκάρω και να χάσω τη σχολή μου. Θα περιμένω να τελειώσω και αν μου αρέσει ακόμα θα δώσω κατατακτήριες. Και πάλι ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Xristianna σ'ευχαριστω ..... !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ρώτησα και έμαθα: Πάντα όταν κάποιος μπαίνει με το 10% ή ξαναδίνοντας πανελλήνιες, γίνεται εξονυχιστικός έλεγχος και διασταύρωση στοιχείων αν έχει εισαχθεί σε άλλη σχολή και αν έχει διαγραφεί από αυτήν πριν την εγγραφή του στην καινούργια. Αυτό γιατί όλοι σχεδόν θα ήθελαν να μην διαγραφούν από την παλιά, τουλάχιστον μέχρι να δουν αν τους αρέσει η νέα. Το ρίσκο δεν είναι 50-50%, αλλά 0-100% ότι θα το βρούν. Δεν είναι ποινικό αδίκημα, όμως σύμφωνα με το νόμο γίνεται αυτόματη διαγραφή και από τις δύο σχολές. Υπάρχουν περιπτώσεις που έγινε. Όμως (στην Ελλάδα ζούμε, όπως θα έλεγε ο nPb) κάποιοι όταν τους ανακοίνωσαν τη διαγραφή αυτή, έβαλαν κάποιο μέσο και πέτυχαν να μείνουν στη μια από τις 2 σχολές. (Δεν ξέρω, αν με πολύ ισχυρό μέσο κάποιοι μπόρεσαν να μείνουν και στις δύο, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν γινόταν, Ελλάδα nPb ε?). Συμπέρασμα: DON'T DO IT...
--- Χρόνια Πολ²ά...
ποιον ρωτησες ;δεν σε ρωταω για να δω αν λες αληθεια ουτε ονομα ζηταω απλως ρωταω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω πως γίνεται να είναι κάποιος εγγεγραμμένος ταυτόχρονα σε 2 σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αν η 1 από αυτές είναι παραγωγική σχολή ενόπλων δυνάμεων ή σωμάτων ασφαλείας και η άλλη οποιαδήποτε εκτός από αυτές τις παραγωγικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Κάτι σχετικό.Να είσαι φοιτητής σε σχολή του εξωτερικού και εδώ γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κάτι σχετικό.Να είσαι φοιτητής σε σχολή του εξωτερικού και εδώ γίνεται;

Αλλο το εξωτερικο...
Οι υπευθυνες δηλωσεις που κανουμε λενε οτι δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι σε αλλη σχολη στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πάντως ένα έχω να πω,επειδή διάβασα το θέμα από την αρχή.Μη σκεφτείτε να κάνετε μ@λ@κια στον Εύδοξο.Ενα λαθάκι έκανα,που δεν το πήρα ούτε εγώ χαμπάρι,και μετά απο μια δυο μέρες,μου ήρθε mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πάντως ένα έχω να πω,επειδή διάβασα το θέμα από την αρχή.Μη σκεφτείτε να κάνετε μ@λ@κια στον Εύδοξο.Ενα λαθάκι έκανα,που δεν το πήρα ούτε εγώ χαμπάρι,και μετά απο μια δυο μέρες,μου ήρθε mail.

Δηλαδη??? Τι παιχτηκε με τον φιλταιροτατο μας Ευδοξο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δηλαδη??? Τι παιχτηκε με τον φιλταιροτατο μας Ευδοξο???
Το ότι εάν φερ' ειπείν πάρεις βιβλίο που δεν το δικαιούσαι (δεν δήλωσες το μάθημα - το είχες περάσει - είχες ήδη πάρει βιβλίο) θα σου στείλουν mail να το επιστρέψεις, αλλιώς θα απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου - και μπορεί να μην μπορείς να πάρεις και πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxemogirlxxx

Νεοφερμένος

Η xxxemogirlxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
είμαι φοιτήτρια στο πρώτο έτος στη γερμανική φιλολογία αθηνων και ήταν η πρώτη μου επιλογή και μου αρέσει κλπ!το θέμα είναι ότι είμαι πορωμένη με τη ζωγραφική και το σχέδιο και θα ήθελα να δώσω στην καλών τεχνών για να μην σπαταλάω το χρόνο μου μέχρι να τελειώσω με τα γερμανικά και να φύγω έξω για να σπουδάσω manga art και animation που θέλω.γίνεται όμως να είμαι ταυτόχρονα γραμμένη στη σχολή μου και στην καλών τεχνών σε περίπτωση που με δεχτούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
είμαι φοιτήτρια στο πρώτο έτος στη γερμανική φιλολογία αθηνων και ήταν η πρώτη μου επιλογή και μου αρέσει κλπ!το θέμα είναι ότι είμαι πορωμένη με τη ζωγραφική και το σχέδιο και θα ήθελα να δώσω στην καλών τεχνών για να μην σπαταλάω το χρόνο μου μέχρι να τελειώσω με τα γερμανικά και να φύγω έξω για να σπουδάσω manga art και animation που θέλω.γίνεται όμως να είμαι ταυτόχρονα γραμμένη στη σχολή μου και στην καλών τεχνών σε περίπτωση που με δεχτούν?

Όχι, δεν γίνεται γιατί και οι 2 είναι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Μπορείς όμως να γραφτείς παράλληλα σε κάποια ιδιωτική σχολή ή ΚΕΣ ζωγραφικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxemogirlxxx

Νεοφερμένος

Η xxxemogirlxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χμμ κρίμα...thnx πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αν απο φυσικο ξερω γω τελειωσεις και μετα ας πουμε πας φιλοσοφικη, λογικα ξεκινας απ'την αρχη...παντως κι εγω το σκεφτομαι για δευτερη σχολη μετα αυτης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν απο φυσικο ξερω γω τελειωσεις και μετα ας πουμε πας φιλοσοφικη, λογικα ξεκινας απ'την αρχη...παντως κι εγω το σκεφτομαι για δευτερη σχολη μετα αυτης..
Αυτό δεν είναι ταυτόχρονη φοίτηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αν πετύχω τον στόχο μου την δεύτερη φορά που ξαναδίνω Πανελλαδικές και σπουδάσω στην πολυαγαπημένη πρωτεύουσα (:P), θα πρέπει πρώτα, πριν γραφτώ στη νέα μου σχολή, να πάω στο ΤΕΙ Χαλκίδας και να κάνω αίτηση διαγραφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν πετύχω τον στόχο μου την δεύτερη φορά που ξαναδίνω Πανελλαδικές και σπουδάσω στην πολυαγαπημένη πρωτεύουσα (:P), θα πρέπει πρώτα, πριν γραφτώ στη νέα μου σχολή, να πάω στο ΤΕΙ Χαλκίδας και να κάνω αίτηση διαγραφής;
Ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Υπέροχα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top