Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς 100% να είσαι ταυτόχρονα σε δημόσιο πανεπιστήμιο και ιδιωτικό κολλέγιο. :)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μπορεις ταυτοχρονα να πας ΔΙΕΚ και ΑΕΙ?
δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες οποτε συγχωρεστε με αν αναφέρεται εκει

Νομίζω ότι δεν προκύπτει περιορισμός από την κείμενη νομοθεσία.

Μπορείς 100% να είσαι ταυτόχρονα σε δημόσιο πανεπιστήμιο και ιδιωτικό κολλέγιο. :)

Ναι, και νομίζω ότι η φιλοσοφία πίσω από αυτό είναι ότι - όπως και μεταπτυχιακό/διδακτορικό - ενδέχεται να υπάρχουν δίδακτρα και άρα επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση, δεδομένης αυτής της διαφοράς.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θυμάμαι καλά, σε μία σχεδόν μνημειώδη υπόθεση άτομο με παράλληλη φοίτηση σε τρεις σχολές (ακαδημαϊκά έτη 83-84 και 87-88 αν θυμάμαι καλά) είχε ως κύρωση την ακύρωση των σχετικών τίτλων σπουδών.

Γενικά, η παράλληλη φοίτηση, έχω την εντύπωση, σύμφωνα με σχετική γνωμοδότηση του Νομικού συμβουλίου του κράτους, απαγορεύεται όταν η εισαγωγή έχει γίνει με τις εκάστοτε γενικές εισαγωγικές εξετάσεις (aka πανελλήνιες). Αν έχεις μπει με κατατακτήριες σε δύο τμήματα, έχω την εντύπωση και μεταφέρω με επιφύλαξη, δεν τίθεται ζήτημα παράλληλης φοίτησης.

Σ΄αυτό αναφέρεσαι;
1) Σύμφωνα με την αριθμ 300/1998 γνωμοδότηση του ΝΣΚ "Από τις διατάξεις των άρθρων 10 και 13 του Ν.2083/92 δια των οποίων καθορίζεται η διαδικασία λειτουργίας προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών δεν προβλέπεται απαγόρευση εκπόνησης δύο παράλληλων διατριβών για την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος. Εξ άλλου δεν εφαρμόζεται αναλόγως η διάταξη του άρθρου 2 του Ν.1771/88 γιατί η διάταξη αυτή αναφέρεται σε προπτυχιακούς φοιτητές και όχι μεταπτυχιακούς ως εν προκειμένω". 2) Σύμφωνα με το αριθμ 587/9-3-2000 έγγραφο του ΝΣΚ που κοινοποιήθηκε με το αριθμ Φ.21/Β3/2262/15-5-2000 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας προς τους Πρυτάνεις ΑΕΙ "Η φοίτηση σε προπτυχιακά προγράμματα σπουδών διαφέρει ουσιωδώς από τη φοίτηση σε μεταπτυχιακά τοιαύτα για τα οποία ενδεχομένως να υπάρχει και υποχρέωση καταβολής διδάκτρων, με αποτέλεσμα να μη συντρέχει ο δικαιολογητικός λόγος θέσπισης απαγόρευσης της παράλληλης φοίτησης σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών και επομένως λαμβανομένου υπόψη του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ρητή αντίστοιχη απαγόρευση από κάποια διάταξη του Νόμου, έχω τη γνώμη ότι είναι δυνατή η παράλληλη φοίτηση πτυχιούχου ΑΕΙ αφενός μεν στο προπτυχιακό τμήμα ΑΕΙ κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων για απόκτηση δεύτερου πτυχίου αφετέρου δε σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεις ταυτοχρονα να πας ΔΙΕΚ και ΑΕΙ?
δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες οποτε συγχωρεστε με αν αναφέρεται εκει

Τα ΔΙΕΚ ανήκουν στη "μη τυπική εκπαίδευση" δηλαδή στην εκπαίδευση που παρέχεται σε οργανωμένο εκπαιδευτικό πλαίσιο εκτός του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος.
Με αυτό το σκεπτικό οι απόφοιτοι ΔΙΕΚ δεν δικαιούνται να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις και με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό δεν απαγορεύεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε ΔΙΕΚ και ΑΕΙ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
ουτε σε στρατιωτικη σχολη και καποιο αει μπορουν να φοιτανε ταυτοχρονα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Αει δεν ειναι και στρατιωτικες??
Αν ναι λογικο το βρισκω να μην επιτρεπεται η διπλη φοιτηση
αυτο σου λεω καλα κανουνε και το αφηνουνε ετσι.εγω αν ημουνα υπουργος θα καταργουσα και το δευτερο πτυχιο στην περιπτωση που καποιος δεν ειχε εξασφαλιστει οικονομικα.θα ελεγα δε θα σε πληρωνω εγω οαεδ κυριε χ και συ θα το παιζεις dolce vita με πτυχια.ακουγεται ακραιο αλλα ισως και ενα μετρο να αντιμετωπιστει η αεργια και η τεμπελια
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
αυτο σου λεω καλα κανουνε και το αφηνουνε ετσι.εγω αν ημουνα υπουργος θα καταργουσα και το δευτερο πτυχιο στην περιπτωση που καποιος δεν ειχε εξασφαλιστει οικονομικα.θα ελεγα δε θα σε πληρωνω εγω οαεδ κυριε χ και συ θα το παιζεις dolce vita με πτυχια.ακουγεται ακραιο αλλα ισως και ενα μετρο να αντιμετωπιστει η αεργια και η τεμπελια
1000 ευρώ στοίχημα ότι δεν ξέρεις ούτε ποια είναι τα κριτήρια για να πάρεις επίδομα ανεργίας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
αυτο σου λεω καλα κανουνε και το αφηνουνε ετσι.εγω αν ημουνα υπουργος θα καταργουσα και το δευτερο πτυχιο στην περιπτωση που καποιος δεν ειχε εξασφαλιστει οικονομικα.θα ελεγα δε θα σε πληρωνω εγω οαεδ κυριε χ και συ θα το παιζεις dolce vita με πτυχια.ακουγεται ακραιο αλλα ισως και ενα μετρο να αντιμετωπιστει η αεργια και η τεμπελια

Ότι δηλαδή τα άτομα με δύο ή και παραπάνω πτυχία που δεν έχουν βρει σταθερή δουλειά μας πάνε πίσω σαν χώρα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 562702

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να είναι φοιτητής σε ΑΕΙ και να παρακολουθήσει επαλ μόνο μαθήματα ειδικότητας για πτυχίο ειδικότητας? (όχι πανελλαδικές)
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γίνεται να σπουδάζει κάνεις σε ΑΕΙ και ταυτόχρονα σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο; Δηλαδή, τα ΑΕΙ σου επιτρέπουν να κάνεις κάτι τέτοιο ή δε γίνεται εφόσον είσαι φοιτητής σε ένα πανεπιστήμιο να είσαι και σε κολλέγιο;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Γίνεται να σπουδάζει κάνεις σε ΑΕΙ και ταυτόχρονα σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο; Δηλαδή, τα ΑΕΙ σου επιτρέπουν να κάνεις κάτι τέτοιο ή δε γίνεται εφόσον είσαι φοιτητής σε ένα πανεπιστήμιο να είσαι και σε κολλέγιο;
Μπορείς και με το νομο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται να σπουδάζει κάνεις σε ΑΕΙ και ταυτόχρονα σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο; Δηλαδή, τα ΑΕΙ σου επιτρέπουν να κάνεις κάτι τέτοιο ή δε γίνεται εφόσον είσαι φοιτητής σε ένα πανεπιστήμιο να είσαι και σε κολλέγιο;
βεβαιως και σου επιτρεπουν. προχωρα αφοβα
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top