Ταξίδι με τρένο

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα...Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κάνει η διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα με τρένο;Έψαχνα στο site του ΟΣΕ, αλλά δεν είχε τιμές.Γενικότερα θα έλεγα τα ταξίδια με τρένα είναι λίγα σε σχέση με άλλες ευρωπα'ι'κές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επειδη διαφερουν οι τιμες αναλογα με το τρενο που θα παρεις καλυτερα να πας εκει να ρωτησεις.Οι τιμες ειναι απο 29-50 ευρω (τουλαχιστον απο αυτα που εχω χρησιμοποιησει εγω).Επισης μπορεις να παρεις στο 1110(αν και δεν βοηθαει και πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Έχει και οικογενειακά εισιτήρια και τέτοια;;;;Αυτό που ενέφερες είναι για μια διαδρομή έτσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
με το InterCity είναι γύρω στα 50 ευρω απ' ότι ξέρω.. Αλλά όντως θα ήταν καλύτερα να πας να ρωτήσεις....
Όντως δεν χρησιμοποιείται όσο και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες... Αν και θεωρώ οτι στα επόμενα χρόνια, θα γνωρίσει πολύ μεγαλύτερη απήχηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
με το InterCity είναι γύρω στα 50 ευρω απ' ότι ξέρω.. Αλλά όντως θα ήταν καλύτερα να πας να ρωτήσεις....
Όντως δεν χρησιμοποιείται όσο και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες... Αν και θεωρώ οτι στα επόμενα χρόνια, θα γνωρίσει πολύ μεγαλύτερη απήχηση...

Όταν λες 50Ε εννοείς για μια διαδρομή ή μετ'επιστροφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για μία διαδρομή... Αλλά όπως σου είπα δεν είμαι 100% σίγουρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλησπέρα...Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κάνει η διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα με τρένο;Έψαχνα στο site του ΟΣΕ, αλλά δεν είχε τιμές..
Στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα αρκεί να ξέρεις να ψάξεις:
https://www.alkyontravel.gr/userfiles/Thessaloniki09.pdf
Από 20 ώς 48€...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
οκ.. κοντά έπεσα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ σε συμβουλεύω να μην πάρεις intercity αλλά ούτε και τον καρβουνιάρη:P Πάρε το ενδιάμεσο με 6 στάσεις μόνο εμένα μου πήραν το καλοκαίρι(οχι φοιτητικο) 45 ευρω πηγαινε ελα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτη ειναι η Intercity(6 στασεις που κανει 6 ωρες νομιζω η 5) η πιο ακριβη που κανει 4μιση περιπου ωρες ειναι η Intercity Express.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Πάντως τα τρένα του ΟΣΕ είναι για κλάματα...ειδικά οι τουαλέτες είναι...:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
θα ήθελα να κάνω ταξίδι με τρένο...και μάλιστα σαν εκδρομή όπως γίνεται στο εξωτερικό από πολλούς φοιτητές με σακίδιο πλάτης μέσω των Γαλλικών σιδηροδρόμων TGV..κ.α....:) αν και δεν βρίσκω Έλληνες οπαδούς και λάτρεις (φοιτητές) αυτής της ιδέας (και την "ταλαιπωρίας")...:D

οντως τα τρένα του ΟΣΕ είναι για κλάματα...:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εχω μπει σε τρενο οταν ειχα παει εκδρομη στη Ρωσια με το σχολειο και ηταν πολυ ωραια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
θα ήθελα να κάνω ταξίδι με τρένο...και μάλιστα σαν εκδρομή όπως γίνεται στο εξωτερικό από πολλούς φοιτητές με σακίδιο πλάτης μέσω των Γαλλικών σιδηροδρόμων TGV..κ.α....:) αν και δεν βρίσκω Έλληνες οπαδούς και λάτρεις (φοιτητές) αυτής της ιδέας (και την "ταλαιπωρίας")...:D

οντως τα τρένα του ΟΣΕ είναι για κλάματα...:sick:

My boy:P.Τα τρένα της Γαλλίας είναι 4 φορές χειρότερα από τα δικά μας(το λέω από προσωπική εμπειρία).Για να μη μιλήσω για την όλη ταλαιπωρία που αργούσε να ρθει κτλ+ όλη τη βρωμιά μέσα.

Και μας φύγαν μπόλικα χρήματα για αυτά.Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι το μετρό της Θεσσαλονίκης, όταν και άμα γίνει, θα είναι γυαλιστερό και πεντακάθαρο αλλά θα έχει 5 στάσεις, όχι 205 όπως στο Παρίσι ή στο Βερολίνο. Η αίσθηση που αποκόμισες δεν είναι άλλη απ'το γεγονός ότι σε πιο οργανωμένες χώρες προσέχουν περισσότερο την ουσία του συστήματος, παρά την επιφάνεια που αποτελεί την ύψιστη αξία της νεοελληνικής κακομοιριάς. Θεωρώ σημαντικότερο το να μπορείς να πας με ένα μέτριο τρένο σε όποιο σημείο της πόλης θέλεις απ'το να έχεις ένα πεντακάθαρο και σινιέ τρενάκι που δε θα μπορεί να καλύψει ούτε την απόσταση σπίτι-δουλειά. Κι αυτά από προσωπική εμπειρία επίσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Στη Γερμανία τα τρένα αν και είναι πιο ακριβά από εδώ είναι πολύ πιο γρήγορα-σύγχρονα και πιο καθαρά.Και μιλώ από εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε ποιο είναι ποιο οικολογικό σαν μέσο?
Το τρένο ή το αεροπλάνο?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Στη Γερμανία τα τρένα αν και είναι πιο ακριβά από εδώ είναι πολύ πιο γρήγορα-σύγχρονα και πιο καθαρά.Και μιλώ από εμπειρίες.

Δεν είναι απλά πιο ακριβά, είναι πολύ πιο ακριβά. Εγώ έσκασα 110ευρώ για πήγαινε - έλα Frankfurt - Freiburg, χωρίς να έχω κλείσει θέση, το πήγαινε με ανταπόκριση ενώ ο γυρισμώς direct. Κανονικό εισητήριο, δεν έχουν μαθητικά =/. Αλλά είναι όντως πολύ πιο σύγχρονα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Βασικα κανει πολυ θορυβο οποιος πηγαινει Πυργο-πατρα με τρενο με καταλαβαινει :)...βεβαια μ ρεσουν πολυ τα ταξιδια και με τρενο,περισσοτερο με λεωφορειο...μ ρεσει να καθομαι και να κοιταω απτο παραθυρο σ ολη τη διαδρομη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειναι ωραιο τ ταξιδι με τρενο και δεν μου φανηκε τοσο χαλια αλλα δεν εχω δοκιμασει και του εξωτερικου για να συγκρινω...παντως προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τα τρενα που εχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top