Τίτλος του Ελληνικού πτυχίου Ιατρικής στα Αγγλικά

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,
Η ερώτηση πιθανά αφορά παιδιά που ανήκουν στην Ιατρική και πιθανά να έχουν μία άποψη επί του θέματος. Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν με έχουν καλύψει ακριβώς οι απαντήσεις.
Το θέμα είναι ο τίτλος του πτυχίου. Δδλ το ελληνικό πτυχίο ιατρικής είναι MBBS (Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery) or MD (Medical Degree)? Για UK είναι κυρίως η ερώτηση μιας και εκεί είναι 5ετής η Ιατρική και έχουν τίτλο MBBS αλλά στην Ελλάδα είναι MD. Το θέμα είναι τι πρέπει να βάλω στο CV. Διαβάσα ότι το MD σημαίνει και διδακτορικό στην Ιατρική γι αυτό και οι απλοί απόφοιτοι δεν πρέπει να το βάζουν αν δεν έχουν διδακτορικό. Μου ξενίζει πολύ το MBBS για τους Έλληνες αποφοίτους.
Ποια η γνώμη σας?
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά,
Η ερώτηση πιθανά αφορά παιδιά που ανήκουν στην Ιατρική και πιθανά να έχουν μία άποψη επί του θέματος. Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν με έχουν καλύψει ακριβώς οι απαντήσεις.
Το θέμα είναι ο τίτλος του πτυχίου. Δδλ το ελληνικό πτυχίο ιατρικής είναι MBBS (Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery) or MD (Medical Degree)? Για UK είναι κυρίως η ερώτηση μιας και εκεί είναι 5ετής η Ιατρική και έχουν τίτλο MBBS αλλά στην Ελλάδα είναι MD. Το θέμα είναι τι πρέπει να βάλω στο CV. Διαβάσα ότι το MD σημαίνει και διδακτορικό στην Ιατρική γι αυτό και οι απλοί απόφοιτοι δεν πρέπει να το βάζουν αν δεν έχουν διδακτορικό. Μου ξενίζει πολύ το MBBS για τους Έλληνες αποφοίτους.
Ποια η γνώμη σας?
Αυτό αλλάζει ανάλογα την χώρα. Σε Αγγλία είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα και πράγματι εκεί ο τίτλος δεν είναι MD. Αλλά δεν χρειάζεσαι διδακτορικό για αυτόν τον τίτλο
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αν δλδ το CV το στείλω στην Αγγλία, καλύτερα να βάλω MBBS πιστεύεις?
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δλδ το CV το στείλω στην Αγγλία, καλύτερα να βάλω MBBS πιστεύεις?
Για μένα καλύτερα να βάλεις Dr Med. Στην Αγγλία είναι λιγότερα τα χρόνια φοίτησης ενώ εδώ δεν έχουμε υποχρεωτική διπλωματική. Άρα, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε εύκολα. Απλα μπορείς να εξηγείς τι έχεις διδαχτεί και τι έχεις κάνει. Αν προχωρήσεις σε μεταπτυχιακό τίτλο τότε μπορείς να βάλεις το MD και αυτό με κάποια επιφύλαξη, αφού βέβαια έχεις και κάποια χρόνια κλινικής εμπειρίας. Στην Αγγλία αυτός όλου Ιταλός είναι περισσότερο για ερευνητικούς λόγους
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι, όπως και να το βάλεις θα το καταλάβουν. Το MD σημαίνει Δόκτωρ(δάσκαλος) της Ιατρικής (Medicinae Doctor) και είναι άλλος τίτλος από το διδακτορικό (PhD, Philosophiae Doctor). Το κοινό τους είναι ότι σου δίνουν το Δρ. στο όνομα.
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι, όπως και να το βάλεις θα το καταλάβουν. Το MD σημαίνει Δόκτωρ(δάσκαλος) της Ιατρικής (Medicinae Doctor) και είναι άλλος τίτλος από το διδακτορικό (PhD, Philosophiae Doctor). Το κοινό τους είναι ότι σου δίνουν το Δρ. στο όνομα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά διάβαζα σε ένα άλλο φορουμ για γιατρούς που έλεγε ότι για αγγλία το MD δεν το θεωρούν ίδιο με το MBBS. Εμένα το θέμα μου είναι τι θα μπει πίσω από το όνομα στο CV. Δηλαδη πχ. Κλεονίκη Οτιναναι, MBBS ή MD. Καθώς και το τι να πει στο Education. Δλδ Bachelor of Medicine, Bachelor of Science Ή Doctor of Medicine ή Medical Degree.
Πιθανά όλα είναι ίδια...

Αυτό βρήκα από τη Wiki...
''Doctor of Medicine (abbreviated M.D., from the Latin Medicinae Doctor) is a medical degree, the meaning of which varies between different jurisdictions. In Canada and most other countries, the M.D. denotes an undergraduate degree awarded upon graduation from medical school. In the United States, and some other countries, the M.D. denotes a professional graduate degree. In the United States, this generally arose because many in 18th-century medical professions trained in Scotland, which used the M.D. degree nomenclature. In England, however, Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery was used and eventually in the 19th century became the standard in Scotland too. Thus, in the United Kingdom, Ireland and other countries, the M.D. is a research doctorate, higher doctorate, honorary doctorate or applied clinical degree restricted to those who already hold a professional degree in medicine; in those countries, the equivalent professional to the North American and some others use of M.D. is still typically titled Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery (M.B.B.S.).[2] ''
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά διάβαζα σε ένα άλλο φορουμ για γιατρούς που έλεγε ότι για αγγλία το MD δεν το θεωρούν ίδιο με το MBBS. Εμένα το θέμα μου είναι τι θα μπει πίσω από το όνομα στο CV. Δηλαδη πχ. Κλεονίκη Οτιναναι, MBBS ή MD. Καθώς και το τι να πει στο Education. Δλδ Bachelor of Medicine, Bachelor of Science Ή Doctor of Medicine ή Medical Degree.
Πιθανά όλα είναι ίδια...
Όλα τα ίδια είναι. Αφού στέλνεις αγγλία βάλε το MBBS, αφού αυτό δίνουν εκεί. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα, MD. Στην έρευνα τους γιατρούς τους λέμε medical doctors για να τους διαχωρίζουμε από τους phd(αν δεν έχουν), οπότε για στο education θα σου έλεγα να βάλεις το Doctor of Medicine.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ολα τα πυχια στην Ελλαδα δεν ειναι bachelor (τα προπτυχιακα)?
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα τα πυχια στην Ελλαδα δεν ειναι bachelor (τα προπτυχιακα)?
Από το ελληνικό κράτος το πτυχίο ιατρικής αναγνωρίζεται ως ανώτερο. Είναι 6 χρόνια και με βάση την νομοθεσία έχει και χαρακτήρα μεταπτυχιακού
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top