Τέλος για πάντα το λύκειο...

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γειά σας,την προηγούμενη σχολική χρονιά μαζί με πολλούς συνομίλικους τελίωσα το λύκειο..Αφού πριν 3 μέρες άρχισαν ξανά τα σχολεία μόλις κατάλαβα ότι για μένα τελίωσε...Οι περισσότεροι συμμαθητές μου χαίρονται! Εγώ όμως απο την μία οκ κάποια στιγμή θα γινόταν.. τι τώρα, τι σε ένα χρόνο..
Απο την άλλη όμως μου λήπει...η οικιότητα,οι φίλοι,καθηγητές,τα παιδιά που απλά έβλεπα στα διαλήματα και χωρίς να τα γνωρίζω τα ένοιωθα οικεία πρόσωπα..οι βαρετές αλλά ωραίες ώρες μαθήματος...οι απουσίες και γενικά ότι περιλαμβάνει το σχολ...Τώρα τι; Περιμένω να βγουν αποτελέσματα για το διεκ...Ναι αυτό είναι που θέλω λογικά...Έστω και αν περάσω δεν θα είναι όπως στο σχολείο...νέα πρόσωπα άγνωστα...νέες καταστάσεις που θα πρέπει να ενηλικιωθείς μαζί τους..να μην κάνεις "βλακείες" ως μαθητής αλλά "λογικά πράγματα" ως φοιτητής που οδηγήται σε κάποιο σοβαρό επάγγελμα...Καταφέρνει κάποτε ένας μαθητής σαν εμένα να ξεπεράσει αυτό το βάρος και να ανταπεξέλθει στην τρέχουσα ώριμη ζωή; ...
Εσείς πως είσασταν όταν τελιώσατε το σχολείο για παντα;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Το μεγαλοποιείς νομίζω λίγο στο μυαλό σου.Ναι οκ σε όλους θα λείπει το σχολείο σε κάποιο βαθμό (μεγαλύτερο/μικρότερο), λογικό είναι. Θα γνωρίσεις όμως νέα άτομα, θα αποκτήσεις νέες εμπειρίες, θα προσαρμοστείς τέλος πάντων σε μια άλλη καθημερινότητα και θα δεις ότι στο τέλος θα σου μείνει μόνο μια μικρή νοσταλγία. Ενδεχομένως απλά να σε φοβίζει το γεγονός ότι βρεθείς σε ένα νέο περιβάλλον αλλά κάπως έτσι νιώθουν οι περισσότεροι. Επίσης ποιός σου είπε ότι ως φοιτητής θα κόψεις τις "βλακείες"; Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι 🙂 .
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου Than003!
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Συμφωνώ, προσπάθησε να το δεις λίγο διαφορετικά. Σε οποιαδήποτε περιβάλλον και να πας τώρα ως φοιτητής θα γνωρίσεις καινούργια άτομα-καινούργιους γνωστούς- και το περιβάλλον με τον καιρό θα σου γίνει γνωστό. Αλλά και το πιο σημαντικό, θα γεμίσεις νέες εμπειρίες. Αντί να το βλέπεις αρνητικά, δες και τη θετική πλευρά. Ναι φεύγεις από αυτό που έχεις συνηθίσει που ίσως σου έδινε μια ασφάλεια, αλλά με το να πηγαίνεις σε έναν καινούργιο χώρο θα γνωρίσεις νέα άτομα που θα γίνουν φίλοι σου. Όλοι νιώθουμε μια ανασφάλεια στην αρχή αλλά με τον καιρό αυτό θα περάσει.😄
 

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γειά σας,την προηγούμενη σχολική χρονιά μαζί με πολλούς συνομίλικους τελίωσα το λύκειο..Αφού πριν 3 μέρες άρχισαν ξανά τα σχολεία μόλις κατάλαβα ότι για μένα τελίωσε...Οι περισσότεροι συμμαθητές μου χαίρονται! Εγώ όμως απο την μία οκ κάποια στιγμή θα γινόταν.. τι τώρα, τι σε ένα χρόνο..
Απο την άλλη όμως μου λήπει...η οικιότητα,οι φίλοι,καθηγητές,τα παιδιά που απλά έβλεπα στα διαλήματα και χωρίς να τα γνωρίζω τα ένοιωθα οικεία πρόσωπα..οι βαρετές αλλά ωραίες ώρες μαθήματος...οι απουσίες και γενικά ότι περιλαμβάνει το σχολ...Τώρα τι; Περιμένω να βγουν αποτελέσματα για το διεκ...Ναι αυτό είναι που θέλω λογικά...Έστω και αν περάσω δεν θα είναι όπως στο σχολείο...νέα πρόσωπα άγνωστα...νέες καταστάσεις που θα πρέπει να ενηλικιωθείς μαζί τους..να μην κάνεις "βλακείες" ως μαθητής αλλά "λογικά πράγματα" ως φοιτητής που οδηγήται σε κάποιο σοβαρό επάγγελμα...Καταφέρνει κάποτε ένας μαθητής σαν εμένα να ξεπεράσει αυτό το βάρος και να ανταπεξέλθει στην τρέχουσα ώριμη ζωή; ...
Εσείς πως είσασταν όταν τελιώσατε το σχολείο για παντα;
πολύ χαρούμενος που η κόλαση τέλειωσε
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γειά σας,την προηγούμενη σχολική χρονιά μαζί με πολλούς συνομίλικους τελίωσα το λύκειο..Αφού πριν 3 μέρες άρχισαν ξανά τα σχολεία μόλις κατάλαβα ότι για μένα τελίωσε...Οι περισσότεροι συμμαθητές μου χαίρονται! Εγώ όμως απο την μία οκ κάποια στιγμή θα γινόταν.. τι τώρα, τι σε ένα χρόνο..
Απο την άλλη όμως μου λήπει...η οικιότητα,οι φίλοι,καθηγητές,τα παιδιά που απλά έβλεπα στα διαλήματα και χωρίς να τα γνωρίζω τα ένοιωθα οικεία πρόσωπα..οι βαρετές αλλά ωραίες ώρες μαθήματος...οι απουσίες και γενικά ότι περιλαμβάνει το σχολ...Τώρα τι; Περιμένω να βγουν αποτελέσματα για το διεκ...Ναι αυτό είναι που θέλω λογικά...Έστω και αν περάσω δεν θα είναι όπως στο σχολείο...νέα πρόσωπα άγνωστα...νέες καταστάσεις που θα πρέπει να ενηλικιωθείς μαζί τους..να μην κάνεις "βλακείες" ως μαθητής αλλά "λογικά πράγματα" ως φοιτητής που οδηγήται σε κάποιο σοβαρό επάγγελμα...Καταφέρνει κάποτε ένας μαθητής σαν εμένα να ξεπεράσει αυτό το βάρος και να ανταπεξέλθει στην τρέχουσα ώριμη ζωή; ...
Εσείς πως είσασταν όταν τελιώσατε το σχολείο για παντα;
Δεν σταματάει η ζωή σου εδώ. Δεν είναι αυτά τα μόνα χρόνια που θα περάσεις καλά. Κι εκεί που θα πας στο διεκ θα γνωρίσεις άτομα, θα παρακολουθείς μαθήματα, θα αποκτάς νέες γνώσεις, θα διασκεδάζεις και πάει λέγοντας. Και μην το τραγικοποιείς τόσο πολύ και απογοητεύεσαι από μόνος σου. Ακόμα νέος είσαι, όλη η ζωή μπροστά σου και το ότι κοντεύεις να δεκαοχταρίσεις σου δίνει πολλές ελευθερίες.
***Για εμένα που τελείωσε το σχολείο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα δηλαδή ακόμα δεν μου έχει λείψει και πολύ πιθανόν να μη μου λείψει γιατί τράβαγα πολλά.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν σταματάει η ζωή σου εδώ. Δεν είναι αυτά τα μόνα χρόνια που θα περάσεις καλά. Κι εκεί που θα πας στο διεκ θα γνωρίσεις άτομα, θα παρακολουθείς μαθήματα, θα αποκτάς νέες γνώσεις, θα διασκεδάζεις και πάει λέγοντας. Και μην το τραγικοποιείς τόσο πολύ και απογοητεύεσαι από μόνος σου. Ακόμα νέος είσαι, όλη η ζωή μπροστά σου και το ότι κοντεύεις να δεκαοχταρίσεις σου δίνει πολλές ελευθερίες.
***Για εμένα που τελείωσε το σχολείο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα δηλαδή ακόμα δεν μου έχει λείψει και πολύ πιθανόν να μη μου λείψει γιατί τράβαγα πολλά.
Δίκιο εχεις, ευχαριστώ για την βοήθεια!!
 

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εμένα να σου πω την αλήθεια πιο πολύ η ξεγνοιασιά του δημοτικού μού έχει λείψει παρά το λύκειο, γιατί το μισό το φάγαμε καραντίνα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,832 μηνύματα.
Στο «λογικά πράγματα σαν φοιτητής» γέλασα... Νομίζω περισσότερες χαζομάρες έκανα ως φοιτητής παρά ως μαθητής (και μιλώ για εντός πανεπιστημίου). Καλά ρε μπρο πως το έχεις το πανεπιστήμιο στο μυαλό σου; Μέρος που πάνε άνδρες με κουστούμι, γυναίκες με ταγέρ και όλοι έχουν μία σοβαρότητα και κομψότητα Βικτωριανής εποχής; Αν η μόνη εικόνα που έχεις από τα πανεπιστήμια είναι από τις ελληνικές ταινίες που έδειχναν τους λίγους και καλούς φοιτητές της παλαιάς εποχής τότε θα ξυπνήσεις απότομα :P.

Εγώ 4 χρόνια τώρα έχει που τελείωσα σχολείο και πραγματικά θα έκανα τα πάντα για να γυρνούσα πίσω. Αλλά αυτό το ότι στο πανεπιστήμιο δεν γίνονται χαζομάρες, πλάκες, βλακείες κ.λπ. ξέχνα το.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στο «λογικά πράγματα σαν φοιτητής» γέλασα... Νομίζω περισσότερες χαζομάρες έκανα ως φοιτητής παρά ως μαθητής (και μιλώ για εντός πανεπιστημίου). Καλά ρε μπρο πως το έχεις το πανεπιστήμιο στο μυαλό σου; Μέρος που πάνε άνδρες με κουστούμι, γυναίκες με ταγέρ και όλοι έχουν μία σοβαρότητα και κομψότητα Βικτωριανής εποχής; Αν η μόνη εικόνα που έχεις από τα πανεπιστήμια είναι από τις ελληνικές ταινίες που έδειχναν τους λίγους και καλούς φοιτητές της παλαιάς εποχής τότε θα ξυπνήσεις απότομα :P.

Εγώ 4 χρόνια τώρα έχει που τελείωσα σχολείο και πραγματικά θα έκανα τα πάντα για να γυρνούσα πίσω. Αλλά αυτό το ότι στο πανεπιστήμιο δεν γίνονται χαζομάρες, πλάκες, βλακείες κ.λπ. ξέχνα το.
Δίκιο έχεις το εχω δει καπως αυστηρά😆Καλα τα λες!!Με βοηθησατε με τα μυνηματα σας και νομιζω τωρα οτι ειμαι οκ.Ευχαριστω για το χρονο σου!
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κι εγώ τώρα τελείωσα το σχολείο και οκ ναι σε ένα βαθμό κάποια πραγματα από τη σχολική μου ηλικία θα μου λείψουν. Εγώ ωστόσο, προσωπικά, χαίρομαι που τελείωσε και χαίρομαι που θα αλλάξουν τα δεδομένα. Είναι μια καινουρια τροπή των πραγματων και αυτό με κάνει να νιώθω όμορφα, παρολο που κι αυτό κατά πασα πιθανοτητα στην πορεια δε θα το εξιδανικευω τόσο, όταν το συνηθίσουμε εννοώ:hehe:
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κι εγώ τώρα τελείωσα το σχολείο και οκ ναι σε ένα βαθμό κάποια πραγματα από τη σχολική μου ηλικία θα μου λείψουν. Εγώ ωστόσο, προσωπικά, χαίρομαι που τελείωσε και χαίρομαι που θα αλλάξουν τα δεδομένα. Είναι μια καινουρια τροπή των πραγματων και αυτό με κάνει να νιώθω όμορφα, παρολο που κι αυτό κατά πασα πιθανοτητα στην πορεια δε θα το εξιδανικευω τόσο, όταν το συνηθίσουμε εννοώ:hehe:
Nαι σωστά😁
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Θα μου λείψουν σίγουρα οι παρέες που είχα εκεί αλλά όχι τόσο η καθημερινότητα (πρωινό ξύπνημα, 7ωρο πρόγραμμα).
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Όλα είναι συνήθειο. Θα γνωρίσεις νέα άτομα, θα κάνεις καινούρια πράγματα, θα βρεθείς σ' ένα περιβάλλον που θα είναι λίγο πιο χαλαρό και θα απολαμβάνεις κάποιες παραπάνω ελευθερίες.
να μην κάνεις "βλακείες" ως μαθητής αλλά "λογικά πράγματα" ως φοιτητής
Μην το λες αυτό. Τις περισσότερες φορές ισχύει το αντίθετο.
Καταφέρνει κάποτε ένας μαθητής σαν εμένα να ξεπεράσει αυτό το βάρος και να ανταπεξέλθει στην τρέχουσα ώριμη ζωή;
Αν αφήνεις αυτό το γεγονός να σε καταπλακώνει, τότε όχι. Όλα μέσα στη ζωή είναι και πρέπει να μάθουμε να τα ξεπερνάμε.
Εσείς πως είσασταν όταν τελιώσατε το σχολείο για παντα;
Παραδέχτηκα ότι θα μου λείψουν οι συμμαθητές μου και κάποιοι καθηγητές, οι εκδρομές κτλ. και προχώρησα. Δεν μπορούσα άλλωστε να κάνω και κάτι άλλο. Πίστεψέ με αυτή η μετάβαση από το λύκειο στο πανεπιστήμιο θα φανεί σε όλους μας περίεργη και δύσκολη, όμως μην την αφήσεις να σου καταστρέψει τα φοιτητικά σου χρόνια.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όλα είναι συνήθειο. Θα γνωρίσεις νέα άτομα, θα κάνεις καινούρια πράγματα, θα βρεθείς σ' ένα περιβάλλον που θα είναι λίγο πιο χαλαρό και θα απολαμβάνεις κάποιες παραπάνω ελευθερίες.

Μην το λες αυτό. Τις περισσότερες φορές ισχύει το αντίθετο.

Αν αφήνεις αυτό το γεγονός να σε καταπλακώνει, τότε όχι. Όλα μέσα στη ζωή είναι και πρέπει να μάθουμε να τα ξεπερνάμε.

Παραδέχτηκα ότι θα μου λείψουν οι συμμαθητές μου και κάποιοι καθηγητές, οι εκδρομές κτλ. και προχώρησα. Δεν μπορούσα άλλωστε να κάνω και κάτι άλλο. Πίστεψέ με αυτή η μετάβαση από το λύκειο στο πανεπιστήμιο θα φανεί σε όλους μας περίεργη και δύσκολη, όμως μην την αφήσεις να σου καταστρέψει τα φοιτητικά σου χρόνια.
Όλα είναι συνήθειο. Θα γνωρίσεις νέα άτομα, θα κάνεις καινούρια πράγματα, θα βρεθείς σ' ένα περιβάλλον που θα είναι λίγο πιο χαλαρό και θα απολαμβάνεις κάποιες παραπάνω ελευθερίες.

Μην το λες αυτό. Τις περισσότερες φορές ισχύει το αντίθετο.

Αν αφήνεις αυτό το γεγονός να σε καταπλακώνει, τότε όχι. Όλα μέσα στη ζωή είναι και πρέπει να μάθουμε να τα ξεπερνάμε.

Παραδέχτηκα ότι θα μου λείψουν οι συμμαθητές μου και κάποιοι καθηγητές, οι εκδρομές κτλ. και προχώρησα. Δεν μπορούσα άλλωστε να κάνω και κάτι άλλο. Πίστεψέ με αυτή η μετάβαση από το λύκειο στο πανεπιστήμιο θα φανεί σε όλους μας περίεργη και δύσκολη, όμως μην την αφήσεις να σου καταστρέψει τα φοιτητικά σου χρόνια.
Ναι αρχιζω να μην με νοιαζει και τοσο..Ολα αυτα τα ωραια μυνηματα σας με εχουν βοηθησει παραπανω απο οτι νομιζα!! Ευχαριστω για τον χρονο σου😊😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top