Τάπες και άλλες αναμνήσεις από παιδικά παιχνίδια

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Όχι, δεν αναφέρομαι σε κοντούς συνανθρώπους μας ούτε σε καπάκια αποχέτευσης. :D

Οι τάπες ήταν ένα δημοφιλές παιχνίδι τη δεκαετία του '90 στα παιδιά του δημοτικού σχολείου. Πρόκειται για στρογγυλού σχήματος σκληρό χαρτόνι που πάνω είχε ένα σχέδιο. Η τάπα είχε μπροστινή και πίσω όψη που ξεχώριζε βάσει του σχεδίου.
tepas.jpg

post-30604-0-68247000-1428935916.jpg


Υπήρχαν και οι πλαστικές / χοντρές τάπες (ταπόβολα).
2303d14ef0a3fc36d5cb9a6a1980493b2f7034f4_m.jpg


Σκοπός του παιχνιδιού είναι να ρίξεις με τέτοιο τρόπο την τάπα σου, στην τάπα του αντιπάλου, ώστε η δική του να αναποδογυριστεί, ενώ η δική σου να παραμείνει στην ίδια όψη. Ήθελε δεξιοτεχνία κάτι τέτοιο που χρειαζόταν λίγο καιρό να τη μάθεις! Όπως έλεγε και αυτός που ήταν να βαρέσει: στήσε!!

Εγώ θυμάμαι ότι κάναμε και ταπολοταρίες στη τάξη (δλδ κάποιος που ήθελε να χαρίσει τάπες, τις πέταγε στο πλήθος και έπεφτε ο ένας πάνω στον άλλον για να την πιάσει και να την κάνει δική του). Είχανε πέσει με δύναμη ταπόβολα πάνω σε κεφάλια και σε κούτελα, άλλο τίποτα :lol:

Παίζουν τα σημερινά παιδιά δημοτικού τάπες; Αν όχι, πότε σταμάτησαν; Τις θυμάστε; Ti αναμνήσεις έχετε; :D
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,723 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι τις τάπες του 2011 με τους ποδοσφαιριστές. Παρακρουση όλο το σχολείο. Αγόραζαν σακούλες και σακούλες με γαριδάκια για να παίρνουν τις τάπες. Εποχές. Τα απέσυραν γρήγορα βέβαια.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Όχι, δεν αναφέρομαι σε κοντούς συνανθρώπους μας ούτε σε καπάκια αποχέτευσης. :D

Οι τάπες ήταν ένα δημοφιλές παιχνίδι τη δεκαετία του '90 στα παιδιά του δημοτικού σχολείου. Πρόκειται για στρογγυλού σχήματος σκληρό χαρτόνι που πάνω είχε ένα σχέδιο. Η τάπα είχε μπροστινή και πίσω όψη που ξεχώριζε βάσει του σχεδίου.
View attachment 70655
View attachment 70657

Υπήρχαν και οι πλαστικές / χοντρές τάπες (ταπόβολα).
View attachment 70656

Σκοπός του παιχνιδιού είναι να ρίξεις με τέτοιο τρόπο την τάπα σου, στην τάπα του αντιπάλου, ώστε η δική του να αναποδογυριστεί, ενώ η δική σου να παραμείνει στην ίδια όψη. Ήθελε δεξιοτεχνία κάτι τέτοιο που χρειαζόταν λίγο καιρό να τη μάθεις! Όπως έλεγε και αυτός που ήταν να βαρέσει: στήσε!!

Εγώ θυμάμαι ότι κάναμε και ταπολοταρίες στη τάξη (δλδ κάποιος που ήθελε να χαρίσει τάπες, τις πέταγε στο πλήθος και έπεφτε ο ένας πάνω στον άλλον για να την πιάσει και να την κάνει δική του). Είχανε πέσει με δύναμη ταπόβολα πάνω σε κεφάλια και σε κούτελα, άλλο τίποτα :lol:

Παίζουν τα σημερινά παιδιά δημοτικού τάπες; Αν όχι, πότε σταμάτησαν; Τις θυμάστε; Ti αναμνήσεις έχετε; :D
ξεκινησε πρωτα ο χαμος με τους βολους ,μετα πηγαμε στις ταπες με τους ποδοσφαιριστες και μετα στην σκουπιδοπαρεα που παιζοταν σαν βολους και πονταραμε βαση το ποσο καλο ειναι το σκουπιδι μας :rofl:
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Θυμαμαι κατι ταπες με αλυσιδες, yu gi oh, ποδοσφαιριστες. Αγορια έφερναν μαζι τους σακουλακια με 100+ μεσα και να άκουγες σε ολο το διάλειμμα ΤΣΑΝΓΚ ΤΣΑΝΓΚ, ωραια πραματα 😆
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1598173100004.jpeg
1598173166177.jpeg
1598173209754.jpeg


Τι μάς θύμησες τώρα...Με αυτές παίζαμε στο σχολείο. Δημοτικό πήγαινα τότε σίγουρα, πριν 15 με 16 χρόνια, ίσως και λίγο παλιότερα, ήταν οι τάπες της πρώτης εικόνας, ενώ οι Star Wars πριν 12. Πήγαινα Ε° Δημοτικού, όταν παίζαμε με τις τάπες Star Wars. Πόσα γαριδάκια φάγαμε τότε για τις τάπες...

Θυμάμαι τις βάζαμε την μία πάνω στην άλλη και προσπαθούσαμε να τις αναποδογυρίσουμε, προκειμένου να τις κερδίσουμε. Τουρνουά κάναμε τότε, ποιος θα κερδίσει περισσότερες.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Όχι, δεν αναφέρομαι σε κοντούς συνανθρώπους μας ούτε σε καπάκια αποχέτευσης. :D

Οι τάπες ήταν ένα δημοφιλές παιχνίδι τη δεκαετία του '90 στα παιδιά του δημοτικού σχολείου. Πρόκειται για στρογγυλού σχήματος σκληρό χαρτόνι που πάνω είχε ένα σχέδιο. Η τάπα είχε μπροστινή και πίσω όψη που ξεχώριζε βάσει του σχεδίου.
View attachment 70655
View attachment 70657

Υπήρχαν και οι πλαστικές / χοντρές τάπες (ταπόβολα).
View attachment 70656

Σκοπός του παιχνιδιού είναι να ρίξεις με τέτοιο τρόπο την τάπα σου, στην τάπα του αντιπάλου, ώστε η δική του να αναποδογυριστεί, ενώ η δική σου να παραμείνει στην ίδια όψη. Ήθελε δεξιοτεχνία κάτι τέτοιο που χρειαζόταν λίγο καιρό να τη μάθεις! Όπως έλεγε και αυτός που ήταν να βαρέσει: στήσε!!

Εγώ θυμάμαι ότι κάναμε και ταπολοταρίες στη τάξη (δλδ κάποιος που ήθελε να χαρίσει τάπες, τις πέταγε στο πλήθος και έπεφτε ο ένας πάνω στον άλλον για να την πιάσει και να την κάνει δική του). Είχανε πέσει με δύναμη ταπόβολα πάνω σε κεφάλια και σε κούτελα, άλλο τίποτα :lol:

Παίζουν τα σημερινά παιδιά δημοτικού τάπες; Αν όχι, πότε σταμάτησαν; Τις θυμάστε; Ti αναμνήσεις έχετε; :D


Δεν ξέρω για ταπολοταρίες και χάρισμα αλλά εμείς Πέμπτη και Έκτη δημοτικού κυρίως (2009-2011) τις πουλούσαμε μεταξύ μας >0.50€ το ίδιο και"σπάνια και ακυκλοφόρητα αυτοκόλλητα"(wtf 😂) με αποτέλεσμα να μας κατσαδιάζουν δάσκαλοι κ διευθυντές και μας καθιστούσαν παράνομους😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,723 μηνύματα.
Πω αυτοκόλλητα πάλι με ποδοσφαιριστές και album ολόκληρα. Ε ρε εποχαρες. Μετά Yu Gi Oh. Τράπουλα ολόκληρη ειχα. Μετα ήρθαν και τα bayblade, ήμουν τότε ΣΤ' Δημοτικού και έβλεπα τα πρωτακια και τα δευτερακια στα διαλείμματα να εκσφενδονίζουν τις σβουρες από εδώ και από εκεί και να φωνάζουν BAYBLADE BAYBLADE. Το τελευταίο school gadget που πρόλαβα και νομίζω και το τελευταίο μεγάλο wave που έγινε ως τώρα ήταν τα fidget spinners. Δευτέρα Λυκείου εξεταστική και όλο το σχολείο με τα fidget spinners στα χέρια.

Επίσης εκτός από τάπες δε ξέρω αν το είχε κανένας άλλος αυτό αλλά πάλι στο δημοτικό ( εποχές 2010-2012 ) ειχαμε πολλά skate μινιατούρες που τα χειριζομασταν με τα δάκτυλα. Το έχω απορία, το είχε κανένας άλλος αυτό;

Πρέπει να ήταν απόρροια της εποχής μιας που τότε το skating ήταν της μόδας. Όλοι είχαμε από ένα skateboard και μόλις τελειώναμε το σχολείο τρέχαμε στη nova και βλέπαμε Zeke and Luther.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τις θυμάστε; Ti αναμνήσεις έχετε;

Εγώ θυμάμαι όταν ήμασταν Α,Β Δημοτικού εκεί , υπήρχαν αυτές οι τάπες Pokemon που είχαμε και παίζαμε στα διαλλείματα, πολύ πλάκα. Τις βρίσκαμε σε σακουλάκια με γαριδάκια. Θυμάμαι επίσης τη μόδα με κάρτες Yu-Gi-Oh, τα αυτοκόλλητα με ποδοσφαιριστές των άλμπουμ της Panini και στη ΣΤ' Δημοτικού (όταν ήμουν εγώ) είχαν βγει και τα beyblade. Από τότε δεν έχω μείνει ενήμερος για κάτι άλλο σε σχέση με αυτά. :D
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως εμείς τα παιδιά της δεκαετίας '90 μαζεύαμε και αυτοκόλλητα για αλμπουμ από μεξικάνικες σειρές (Μαρία της γειτονιάς, Παουλίνα, Εσμεράλντα :lol: ). Αλλά και για ποδοσφαιρικές ομάδες!
Εγώ τα μάζευα γιατί πέραν του ότι την έβρισκα, αν το συμπλήρωνες όλο σου δίνανε δώρο μια μούφα παιχνιδομηχανή, αλλά υπήρχαν - όπως πάντα - σπάνια αυτοκόλλητα και ζήτημα αν κατάφερνε κανείς να τα βρεί!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως εμείς τα παιδιά της δεκαετίας '90 μαζεύαμε και αυτοκόλλητα για αλμπουμ από μεξικάνικες σειρές (Μαρία της γειτονιάς, Παουλίνα, Εσμεράλντα :lol: ). Αλλά και για ποδοσφαιρικές ομάδες!
Εγώ τα μάζευα γιατί πέραν του ότι την έβρισκα, αν το συμπλήρωνες όλο σου δίνανε δώρο μια μούφα παιχνιδομηχανή, αλλά υπήρχαν - όπως πάντα - σπάνια αυτοκόλλητα και ζήτημα αν κατάφερνε κανείς να τα βρεί!
εβλεπες μαρια της γειτονιας ρε θηριο???ποποπο με συγκινησες.αυτες ηταν εποχες
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τις θυμάστε; Ti αναμνήσεις έχετε; :D

Αν τις θυμόμαστε λέει 😅😅 είχα άπειρες, κυρίως με Πόκεμον, που ήταν και το αγαπημένο μου παιχνίδι... Όποτε μαζεύονταν στο σπίτι του ξαδέρφου μου οι φιλοι του, εγώ Τετάρτη Δημοτικού εκείνοι Πέμπτη, ερχόντουσαν και χτυπούσαν στο σπίτι μου, εμενα στον από πάνω όροφο, και κατέβαινα και παίζαμε ώρες ατελείωτες.... Παρόλο που ήμουν κορίτσι, είχα τις πιο πολλές (τρελαινομουν με την συλλογή μου ). Παρολ'αυτα, πάντα με φώναζαν να παίζω μαζί τους, και μετά καθόμασταν και τις χαζεύαμε και μου έλεγαν "θα μας δώσεις καμία " 😊😊😊😂🥰🥰 τι ωραία που ήταν 🥰🥰
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
:D
138410154_2813602715561877_5754658056833182258_o.jpg
138658867_2813602065561942_6025669812491211598_o.jpg
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά μεγάλη λατρεία τα beyblades θυμάμαι πριν 8-10 χρόνια στο δημοτικό να παίζουμε σε κάθε διάλειμμα.Με χαρακτηριστική μια μέρα που πήγα με το καλύτερο μου και έφυγα με άλλα 10.Υπεροχες στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες για πάντα.Ανεκτιμητη αξία τα όμορφα παιδικά χρόνια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,723 μηνύματα.
Παιδιά μεγάλη λατρεία τα beyblades θυμάμαι πριν 8-10 χρόνια στο δημοτικό να παίζουμε σε κάθε διάλειμμα.Με χαρακτηριστική μια μέρα που πήγα με το καλύτερο μου και έφυγα με άλλα 10.Υπεροχες στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες για πάντα.Ανεκτιμητη αξία τα όμορφα παιδικά χρόνια

Χαχαχαα bayblades έλα στην γενιά μου είσαι εσύ. Αν και όταν ήταν στην μόδα εμείς ήμασταν οι μεγάλοι του δημοτικού οπότε δεν παίζαμε με αυτά. Απλά μας έπρηζαν τα μικρά στα διαλείμματα με τις σβούρες τους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Πάντως εμείς στα 90s ενθουσιαζόμασταν με τα ασύρματα τηλεκατευθυνομενα, το κόκκινο laser, τα ποδήλατα, το μονόχρωμο 2d game boy και τις απλές φωνητικές ηχογραφήσεις σε κασετοφωνα με μικρόφωνο. :P Αν καποιος ειχε και καμερα με κασετα κατι γκουμουτσες, γινοταν χαμος. Για να μην παρεξηγηθώ, δε θα γύριζα σε αυτα, η σημερινή εποχή τεχνολογίας είναι μακράν καλύτερη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι τάπες είχαν και χρησιμότητα: Μπορούσες με αυτές να ζωγραφίσεις κύκλο όταν δεν είχες πρόχειρο διαβήτη. (Τα κέρματα ήταν πολύ μικρά για αυτό).

1679061235780.png
1679061264103.png
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τα beyblade ξέχασες 😂
81-f+-VOQzL.jpg
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Επίσης εκτός από τάπες δε ξέρω αν το είχε κανένας άλλος αυτό αλλά πάλι στο δημοτικό ( εποχές 2010-2012 ) ειχαμε πολλά skate μινιατούρες που τα χειριζομασταν με τα δάκτυλα. Το έχω απορία, το είχε κανένας άλλος αυτό;

Πρέπει να ήταν απόρροια της εποχής μιας που τότε το skating ήταν της μόδας. Όλοι είχαμε από ένα skateboard και μόλις τελειώναμε το σχολείο τρέχαμε στη nova και βλέπαμε Zeke and Luther.
Ναι ειχα εγω τετοιο skate 😁beyblade, απειρες μπιλιες. Αναμνησεις...🥺
 

Συνημμένα

  • marbles-e1634128253506.jpg
    marbles-e1634128253506.jpg
    79.6 KB · Εμφανίσεις: 70

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top