ΤΕΦΑΑ

Martha.

Νεοφερμένος

Η Martha. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας,
Είμαι φοιτήτρια και θέλω να κάνω το 10% για να περάσω τεφαα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες είχα δηλώσει τα αθλήματα, αλλά αποφάσισα να μην παω(τότε προτίμησα τη σχολή που είμαι τώρα).
Γίνεται να κάνω το 10% για τεφαα και να δώσω τώρα τα αθλήματα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γειά σας,
Είμαι φοιτήτρια και θέλω να κάνω το 10% για να περάσω τεφαα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες είχα δηλώσει τα αθλήματα, αλλά αποφάσισα να μην παω(τότε προτίμησα τη σχολή που είμαι τώρα).
Γίνεται να κάνω το 10% για τεφαα και να δώσω τώρα τα αθλήματα;
Δεν εχει βγει ακομα η εγκυκλιος για τους αποφοιτους αλλα με βαση τα προηγουμενα δυστηχως δεν γινεται ο συνδυασμός αυτος για τεφαα , γινεται μονο για ενστολες και ΑΕΝ.
 

Juana

Νεοφερμένος

Η Juana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,

Αποφάσισα να δώσω του χρόνου πανελλήνιες μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.
Έχω ήδη τελειώσει δύο σχολές ΙΕΚ: Προσχολικής Αγωγής ΑμεΑ και Βοηθός Φυσικοθεραπείας.
Στην πρώτη εργάζομαι εδώ κι 6 χρόνια. Μέσα από αυτή την εμπειρία μου αγάπησα την ειδική αγωγή και ξέρω πως πλέον είμαι αναπόσπαστο κομμάτι της. Αλλά πάντα ήθελα να περάσω ΤΕΦΑΑ. Και γιατί όχι να τα συνδυάσω και τα δύο!
Είμαι ένα άτομο που του αρέσει η διατροφή και ο υγιεινός τρόπος ζωής και προσπαθώ να την εντάσσω στην καθημερινότητα μου.

Οι ερωτήσεις μου είναι η εξής: 1. Μπορεί να ανταπεξέλθει στα αγωνίσματα κάποιος γύρω στην ηλικία των 30;
2. Η δυσκολία των αγωνισμάτων σε τι βαθμό κυμαίνεται;
3. Η σωστή προετοιμασία είναι καλό να ξεκινήσει θεωρώ νωρίς. Αλλά πόσο χρόνο θα πάρει σε ένα αρχάριο;


Αν υπάρχει κάποιος που να έχει μία εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε πολύ! :)
 

Makis7

Νεοφερμένος

Ο Makis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
1. Εξαρταται απο την γενικοτερη σου φυσικη κατασταση
2. Για να παρεις ακομα και 2000 απο τα 4000 μορια απαιτειται μεγαλη προσπαθεια καθως τα ορια απευθυνονται σε καλα προετιμασμενους υποψηφιους
3. Για εναν αρχαριο χρειαζεται περιπου ενας χρονος για να φτασει σε ενα αρκετα καλο επιπεδο. Η τωρινη κατασταση με τα γηπςδα στιβου και τα κολυμβητηρια κανει τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς υπολογίζονται τα μόρια για όλους τους υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων που θέλουν να πετύχουν στα ΤΕΦΑΑ.

 

Papas nikos

Νεοφερμένος

Ο Papas nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να περάσει στα τεφαα κάποιος που θέλει να μπει αστυφυλάκων αφού γράψει πανελλήνιες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να περάσει στα τεφαα κάποιος που θέλει να μπει αστυφυλάκων αφού γράψει πανελλήνιες?
Ειναι λιγο παραξενη η ερωτηση αου , θα απαντησω οτι καταλαβα.
Οταν εχει δωσει πανελληνιες ειναι αργα πλεον ,εχουν ληξει οι προθεσμιες.
Για τεφαα θα πρεπει να τικαρει στην δηλωση πανελληνιων στο λυκειο, υποχρεωτικα οτι θελει και τεφαα.
Θα δωσει πανελληνιες και θα ακολουθησει τις οδηγιες του λυκειου του για να εξεταστει στα αγωνισματα.

Για τις ακαδημιες αστυφυλακων θα πρεπει να παρακολουθει την εγκυκλιο που εκδιδει το προ-πο ( Μαιο) ωστε να καταθεσει την σχετικη ειδικη αιτηση στα αστυνομικα τμηματα ( ασχετη με τις πανελληνιες) και μετα να παρακολουθει τις ανακοινωσεις προ-πο για να εξεταστει στις ειδικες εξετασεις.
Αυτα ηταν για φετος , για το 2021-2022 ειπαν οτι οι ειδικες εξετασεις θα γινουν τον νοεμβριο -21, οποτε αρχες φθινοπωρου αναμενονται και οι εγκυκλιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Papas nikos

Νεοφερμένος

Ο Papas nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Πάνω κάτω αυτά ήθελα να μάθω γιατί του χρόνου γράφω πανελλήνιες
 

loulis

Νεοφερμένος

Ο loulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού ΑΠΘ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλημέρα σας,

Αποφάσισα να δώσω του χρόνου πανελλήνιες μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.
Έχω ήδη τελειώσει δύο σχολές ΙΕΚ: Προσχολικής Αγωγής ΑμεΑ και Βοηθός Φυσικοθεραπείας.
Στην πρώτη εργάζομαι εδώ κι 6 χρόνια. Μέσα από αυτή την εμπειρία μου αγάπησα την ειδική αγωγή και ξέρω πως πλέον είμαι αναπόσπαστο κομμάτι της. Αλλά πάντα ήθελα να περάσω ΤΕΦΑΑ. Και γιατί όχι να τα συνδυάσω και τα δύο!
Είμαι ένα άτομο που του αρέσει η διατροφή και ο υγιεινός τρόπος ζωής και προσπαθώ να την εντάσσω στην καθημερινότητα μου.

Οι ερωτήσεις μου είναι η εξής: 1. Μπορεί να ανταπεξέλθει στα αγωνίσματα κάποιος γύρω στην ηλικία των 30;
2. Η δυσκολία των αγωνισμάτων σε τι βαθμό κυμαίνεται;
3. Η σωστή προετοιμασία είναι καλό να ξεκινήσει θεωρώ νωρίς. Αλλά πόσο χρόνο θα πάρει σε ένα αρχάριο;


Αν υπάρχει κάποιος που να έχει μία εμπειρία πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε πολύ! :)
Καταρχάς καλησπέρα,

Θά σού πω την δικιά μου εμπειρία που είναι σχεδόν ταυτόσημη.

Γύρω στα 27 κατάλαβα ότι μου άρεσε πολύ η διδακτική της φυσικής αγωγής ,μεγάλη αγάπη για κάθε είδους δραστηριότητα + το γυμναστήριο.Πηγα σε μια ιδιωτική για να πάρω τις βάσεις και άρχισα να δουλεύω σε γυμναστηρίο ( κακώς βέβαια αλλά άλλη μεγάλη κουβέντα αυτό )
Στα 30 ,όπως και συ αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες ,έμενα με έπιασε ακριβώς η χρονιά που ξέσπασε η πανδημία .
Για μένα αν την παλεύεις με το διάβασμα ,τα αθλήματα είναι το λιγότερο. Όχι ότι είναι εύκολα,γιατί έχει πλεον και την ΕΒΕ ,αλλά άμα γενικά γυμνάζεσαι και έχει μια καλή φυσική κατάσταση , βγαίνει.
Επίσης να ξέρεις θα έχεις ένα πολύ καλό πλεονέκτημα ,μιας κ έχεις κάνει αυτές τις ειδικότητες σε ΙΕΚ ,οπότε τα 2 πρώτα έτη θα περνάς αέρα τα μαθήματα.
Είναι λίγο πάλιο το μήνυμα , εύχομαι να ξεκινήσες προετοιμασία. Ο,τι χρειαστείς εδώ ήμαστε
 

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ξέρετε αν γίνεται να κάνει κάποιος ακύρωση συμμετοχής για τα τέρατα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Βλακια μου δεν είδα τι έγραψα εννοούσα τεφαα
Α οκ ...δεν μου γυρισε.
ε και θες να ακυρωσεις την αιτηση για την συμμετοχή στα αθληματα?
ε δεν γινεται και δεν χρειαζεται ..απλα δεν πας και σε ακυρωνουν αυτοι και ολα καλα. Αλλα αμα σου κατευει το χρονου να κανεις 10% δεν θα μπορεις.
 

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Α οκ ...δεν μου γυρισε.
ε και θες να ακυρωσεις την αιτηση για την συμμετοχή στα αθληματα?
ε δεν γινεται και δεν χρειαζεται ..απλα δεν πας και σε ακυρωνουν αυτοι και ολα καλα. Αλλα αμα σου κατευει το χρονου να κανεις 10% δεν θα μπορεις.
Γτ δεν θα μπορώ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top