ΤΕΙ vs Κολλέγιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εδώ θα έχω διαφορετική θέση από την προηγούμενη που είχα γιά το τει λογιστικής .
Ο λογιστής έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα και ο λογιστής από το τει έχει αυτοδύναμη σφραγίδα και υπογραφή .

Αντιθετα οι υπολογιστές και η πληροφορική δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα , με αποτέλεσμα είτε ιεκ , είτε τει , είτε κολλέγιο , είτε πανεπιστήμιο να τελειώσεις , αυτό που μετράει στον ιδιωτικό τομέα , είναι το τί ξέρεις ο ίδιος .

Στο δημόσιο μετράνε τα πτυχία , αλλά δεν θα έχουμε δημόσιο πλέον , ιδιαίτερα σε τέτοιες ειδικότητες .
Εδώ λοιπόν θα μετρήσει τι μπορείς να μάθεις σε κάθε σχολή και με αυτό πρέπει να ασχοληθείς ο ίδιος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiTsoS 7

Νεοφερμένος

Ο MiTsoS 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
άρα δηλαδή δεν θα έχει καμιά διαφορά να τελειώσω ή τει- κολέγιο-ιεκ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
γεια σας,θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μεγάλο ζήτημα που με απασχολεί από την ημέρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις.Πιο απλά έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Λαμίας τμήμα πληροφορικής και τεχνολογίας υπολογιστών και εχω μερικές απορίες:
1)αξίζει να πάω σε ένα τει στην επαρχία (μένω αθήνα) ή να πάω σε κάποιο κολέγιο καθώς η ζωή στην επαρχία θα μου κοστίζει σχεδόν το ίδιο με το να πάω π.χ. στο deree
2)πόση επαγγελματική αναγνώριση μπορεί να έχει ένα κολέγιο σε σχέση με το τει και τι σημαίνει ακριβώς η μεγάλη διαφορά στα έτη σπουδών
3)γίνεται δουλειά στα κολέγια δηλαδή ισχύει το ότι άμα ενδιαφέρεσαι πραγματικά μαθαίνεις?
γενικά θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε τι θα κάνατε στην θέση μου και γιατί
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
Γεια σου!
1) το αν αξίζει ή όχι είναι σχετικό φίλε Μήτσο! Έχει να κάνει με τις ανάγκες σου, τους στόχους σου (τι βλέψεις έχεις γενικά για τα επαγγελματικά σου), το τόπο εργασίας σου κλπ.
2)το θέμα αναγνώριση είναι πολύ μεγάλο αγγούρι. Πρέπει να ψάξεις κατά τη γνώμη μου τι συνεργασίες έχει το εκάστοτε κολέγιο. Τι είδους προγράμματα προσφέρει (franchise?), αν θα μπορέσεις να συνεχίσεις ή να εξελίξεις τις σπουδές σου στο εξωτερικό (στο "μητρικό" πανεπιστημίο ή σε κάποιο άλλο).Πρέπει να σου εγγυηθούν ότι όσα διαφημίζουν, ισχύουν. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μίλησε με άλλους φοιτητές! Καλό είναι να πάρεις όσο πιο πολλές απόψεις γίνεται από φοιτητές του τμήματος του κολεγίου που σ' ενδιαφέρει. Γενικά, κάνε έρευνα...
3)Σε κάποια γίνεται δουλειά, σε κάποια άλλα δε γίνεται. Βρες ποιο/ποια κολέγια έχουν λάβει καλές κριτικές από τους ίδιους τους φοιτητές τους για το τμήμα που σε ενδιαφέρει.

Θα ήταν πολύ εύκολο να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου, αλλά δεν είμαι εγώ στη θέση σου!:)
Σκέψου τι ακριβώς θες να κάνεις στη ζωή σου με το πτυχίο που θα αποκτήσεις, δες ποιες είναι οι διέξοδοί σου με το χαρτί που θα έχεις στα χέρια σου και γενικά αναζητήσου..! Και θα βρεις τη λύση και θα είναι δική σου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα επαγγέλματα που έχουν αυτόνομη υπογραφή και σφραγίδα στην Ελλάδα , είναι συγκεκριμένα .
Γιατρός , Μηχανικός (Πολιτικός , Αρχιτέκτων , Μηχανολόγος , Ηλεκτρολόγος , Ναυπηγός και Τοπογράφος) , Δικηγόρος , Γεωπόνος και Λογιστής .
Αυτά μπορούν να δουλέψουν αυτόνομα , να ανοίξουν γραφείο και αν δεν έχεις κάποιο τέτοιο πτυχίο , δεν μπορείς να κάνεις αυτήν την δουλειά .

Τα υπόλοιπα επαγγέλματα είτε κάνουν υποστηρικτική δουλειά σε κάποια από τα παραπάνω , είτε μπορούν να κάνουν όλοι την δουλειά τους .
Αυτό συμβαίνει με τους υπολογιστές . Ετσι σε μιά δουλειά , δεν μετράει τι πτυχίο έχεις , αλλά τι ξέρεις και πόσο απαραίτητος είσαι σε κάθε εργοδότη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Τα επαγγέλματα που έχουν αυτόνομη υπογραφή και σφραγίδα στην Ελλάδα , είναι συγκεκριμένα .
Γιατρός , Μηχανικός (Πολιτικός , Αρχιτέκτων , Μηχανολόγος , Ηλεκτρολόγος , Ναυπηγός και Τοπογράφος) , Δικηγόρος , Γεωπόνος και Λογιστής .
Αυτά μπορούν να δουλέψουν αυτόνομα , να ανοίξουν γραφείο και αν δεν έχεις κάποιο τέτοιο πτυχίο , δεν μπορείς να κάνεις αυτήν την δουλειά .

Τα υπόλοιπα επαγγέλματα είτε κάνουν υποστηρικτική δουλειά σε κάποια από τα παραπάνω , είτε μπορούν να κάνουν όλοι την δουλειά τους .
Αυτό συμβαίνει με τους υπολογιστές . Ετσι σε μιά δουλειά , δεν μετράει τι πτυχίο έχεις , αλλά τι ξέρεις και πόσο απαραίτητος είσαι σε κάθε εργοδότη .
Δε το γνώριζα αυτό. Ευχαριστώ για την πληροφορία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Παρακαλώ . Είναι αλήθεια ότι ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος γιά τα επαγγελματικά δικαιώματα , ενώ η ουσία είναι αυτή , αν κάποιος θέλει να έχει και την επιλογή της αυταπασχόλησης και να μην ψάχνει μόνο υπαλληλική θέση είτε στο δημόσιο , είτε στον ιδιωτικό τομέα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παρακαλώ . Είναι αλήθεια ότι ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος γιά τα επαγγελματικά δικαιώματα , ενώ η ουσία είναι αυτή , αν κάποιος θέλει να έχει και την επιλογή της αυταπασχόλησης και να μην ψάχνει μόνο υπαλληλική θέση είτε στο δημόσιο , είτε στον ιδιωτικό τομέα .
Δυστυχώς έχεις δίκιο. Το θέμα της ελλιπούς ενημέρωσης είναι αρκετά..... δημοφιλές(!) στη χώρα μας και ιδιαίτερα στον εκπαιδευτικό τομέα! :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

revolution^

Νεοφερμένος

Ο revolution^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπον,βρήκα σπίτι καβαλα.. :D
ευχαριστώ για την βοήθεια και την πληροφόρηση που με δώσατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
:) Καλή αρχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
τει vs κολλεγια vs πανεπιστημια. ολο διαμαχες.. το θεμα ειναι να ασχοληθεις με κατι που σε γεμιζει. απο κει και περα θ πρεπει να ψαχτεις κυριως μονος σου γ ν εμβαθυνεις τις γνωσεις σου και να φτασεις στο βελτιστο ικανοποιητικο επιπεδο που πρεσβευει την ορεξη σου γ δουλεια.
τωρα πιο συγκεκριμενα
στην επαρχια ειτε αει ειτε τει θα χρειαστεις: νοικι,νερο,τηλεφωνο,συνδεση νετ,ρευμα(κοινοχρηστα αν εισαι σε καποια πολυκατοικια) και οχι μονο
σαυτα συνεπαγονται φαγητο(δν μπορεις να τη βγαζεις καθε μερα με σουβλακια :P) + οοοοοοο,τι αλλο χρειαζεσαι γ βασικες αναγκες.μη ξεχνας πως δεν θα υπαρχει ενας γονιος απο πισω να σου μαζευει , ν σ πλενει και να σιδερωνει τα απλυτα λογου χαρη. θα πρεπει να συντηρεις ενα σπιτι ΜΟΝΟΣ/Η. κτ που θα σ τρωει αρκετο χρονο. τουλαχιστον μεχρι να προσαρμοστεις θ περασεις ενα μινι λουκι.
σε αυτα προσθεσε πως σαν ενας φοιτητης που τιμαει τν εαυτο μου θα εχει και καποιες εξοδους, καποια ψωνια..τελος παντων δευτερης αναγκης εξοδα αλλα εξισου σημαντικα αν θες να περασεις μια αξιοπρεπη φοιτητικη ζωη. αν εχεις και καποιο αυτοκινητο να κινεισαι με βενζινες κλπ αστο ξεφευγει κατα πολυ το πραγμα :Ρ
εχω φιλους που μπορουν να τα βγαλουν ολαααα αυτα περα με 500 ευρω το μηνα, με στερησεις φυσικα, και αλλους που δεν αντεχουν κατω απο 1 χιλιαρικο γ να ναι ανετοι.
προσωπικα θα πηγαινα επαρχια ΜΟΝΟ αν ειχα περασει σε καποιο ΑΕΙ. και μονο αν ανηκε στη ΠΡΩΤΗ μου επιλογη η σχολη αυτη.
γ μενα μιλωντας παντα θα εβαζα τν εαυτο μ στη δευτερη καηγορια οπου θ χρειαζομουν γυρω στα 1.000 ευρω μηνιαιως :D
ΕΣΤΩ 2 εξαμηνα θα μου τρωγαν 12.000. το χρονο?????? ουοοου πολλα λεφτα.. βαλε 4 χρονια παει 48.000. δεν βαζω καν καταληψεις ''περιεργους'' καθηγητες που βαθμολογουν βασει αναδρομου ερμη, βαλε βγαλε κατι πηγαινελα, κτ απο δω κτ απο κει. ναι πρπ να χεις καποια λεφτα στην ακρη. και ρωταω εγω τωρα.. αξιζει ενα τει επαρχιας τοσα εξοδα αν δν μενεις ηδη τουλαχιστον καπου εκει κοντα? δν θ πω καν οτι ενας πιθανος εργοδοτης θα προτιμησει καποιον απο αει. ακομα και ενα τει αθηνας θ σκεφτουν οι περισσοτεροι πως ειναι καλυτερο απο ενα τει καβαλας.
ενιγουει
απ την αλλη παλι ερχονται τα ιδιωτικα πανεπιστημια/κολλεγια τελος παντων. καπου διαβασα 9.000 το χρονο!!:|:| οχι βρε παιδια..
ολα ειναι κατα μεσο ορο 5.500-8.000 το μεγιστο τα 8 χιλιαρικα
και αυτα απ οσο ξερω ισχυουν τους πρωτους χρονους.. δλδ μετα τα διδακτρα αυξομειωνονται οσο περνανε τα ετη.
επιπλεον θ πρπ να κατσεις να διαβασεις καθως δν εχεις το περιθωριο οπως αει-τει καλως κακως να δωσεις ενα μαθημα 70 φορες μεχρι να το περασεις. καθε αποτυχια χρεωνει τη τσεπη σου και πρπ οχι απλα να το ξαναδωσεις αλλα να παρακολουθησεις εξ ολοκληρου το μαθημα . αυτο θ το κρινει ο καθενας αν ειναι συν η μειον.
ας παρουμε ομως και παλι τα μεγιστα εξοδα
εστω 8.000 το χρονο επι 3-4 ετη( αναλογα τη σχολη) τα εξοδα κυμαινονται απο 24.000-32.000 . ουου σχεδον τα μισα . βαλε ομως και καμποσα μαθηματα που θα χασεις. και παλι τα εξοδα θα ναι λιγοτερα απο επαρχια...
τελος να θυμησω πως τα κολλεγια εχουν πληρη αναγνωριση και Ε.Δ. σε ολους τους τομεις και ολα τα επαγγελματα. Εξαιρουνται μονο οι θεσεις αυξημενων ακαδημαικων προσοντων. οπως καθηγητης αει, ερευνητικου και ειδικου επιστημονικου προσωπικου.
απο κει και υστερα, ολα τα επαγγελματα που απαιτουν σφραγιδα (βλ. μηχανικος) αν και με λιγη ταλαιπωρια το τεε τς αναγνωριζει αναγκαστικα αφου υπαρχει αναγνωριση των συνεργαζομενων βρετανικων πανεπιστημιων ως ΑΕΙ απο ΣΑΕΠ και ΔΟΑΤΑΠ.(και μια τροικα απο πανω)
(Αυτο δεν ειναι δυσκολο να το ψαξεις-υπαρχει καθε τμημα και πανεπιστημιο στο site του που ειναι αναγνωρισμενα)
να ληφθη υποψη οτι στο συγκεκριμενο κλαδος δυστυχως οι των ΤΕΙ δν προκειται να δουν σφραγιδα στα χερια τους. ισα ισα τα περισσοτερα τει πλεον με το σχεδιο αθηνα ειτε συγχωνευονται ειτε κλεινουν.
γνωριζω περιπτωσεις παιδιων που μετατεθηκαν χωρις να υπολογιζεται ενας χρονος σπουδων και εχουν στα χερια τους ενα χαρτι χωρις να αναγραφεται αυτο που εχουν σπουδασει η να μην ξερουν τι εχουν σπουδασει :P
καλως η κακως τα τει αφανιζονται σιγα σιγα και καποια σπουδαια αει χαντακωνονται..


εν πασει περιπτωσει
αναλογιζεται λοιπον κανεις: τει επαρχιας η κολλεγιο στο τοπο του? πιο συγκεκριμενα. τει επαρχιας η αει εξωτερικου( καθως αυτο ισχυριζονται τα περισσοτερα κολλεγια με τις συνεργασιες τους..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ξέρει κανείς το κόστος στο Μητροπολιτικό κολέγιο? Αλλιως Μηχανηκων πληροφορικής Ναυπακτος ΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γύρω στα 8 χιλιάρικα , αλλά γιά ποιό τμήμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γύρω στα 8 χιλιάρικα , αλλά γιά ποιό τμήμα ?

8 το έτος? Τα κολέγια ειναι 3 ετη?
Καποιο πληροφορικής, αλλα δεν ειναι τελικη αποφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
λοιπόν θέλω την βοήθεια σας,κυρίως την γνώμη σας αλλα και την εμπειρία σας
ξανά έδωσε δεύτερη φορα φέτος πανελλήνιες και πέρασα λογιστική καβαλας..
επειδή όμως λεφτά δεν παίζουν και τα πράγματα είναι δύσκολα (μένω θεσσαλονίκη) οι γονείς και εγώ μαζί (αν και είμαι κατά αυτής τις άποψης) κοιτάμε για κάποιο κολλεγίο εδώ στην θεσσαλονίκη ώστε να μας βγει πιο οικονομικα..
το ερώτημα βρίσκετε..αξίζει να πάω να δώσω τόσα λεφτά σε μια άλλη πολη ώστε να σπουδάσω λογιστική η να την ψάξω για κάποιο κολέγιο ?στο τει φυσικα άμα πάω θα το βγάλω μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού για το μέλλον λέω για κατακτήριες - μεταπτυχιακό τέτοια πράγματα...
τωρα βεβαια το κύριο πρόβλημα που έχω διαπίστωση (γιατι πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν,αμα ειναι φυσικα τα ποσα που πιστευω γιατι δεν εχω τσεκαρι ακομα διδακτρα...) είναι σε αυτό που θα πάω να σπουδάσω "λογιστική" για αυτό τόσο και η γκαυλα να με στείλουν σε κάποιο κολλεγίο ώστε να σπουδάσω κάτι "ανώτερο" (αποψη τους..) λεμε τωρα...
όχι ότι η λογιστική ήταν το όνειρο μου,απλά είναι κάτι που μου φαίνεται πως έχει μέλλον και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνει πράγματα..

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω οποιοδήποτε τρόπο να πάω λογιστική στην Καβάλα παρά σε κολλέγιο.
Τα κολλέγια δεν ξέρω αν κατοχυρώνουν ίδια επαγγελματικά δικαίωματα.Θα μπορείς πχ να ανοίξεις δικό σου λογιστικό γραφείο ή θα πρέπει να δουλεύεις ως βοηθός λογιστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
ΕΣΤΩ 2 εξαμηνα θα μου τρωγαν 12.000. το χρονο?????? ουοοου πολλα λεφτα.. βαλε 4 χρονια παει 48.000. δεν βαζω καν καταληψεις ''περιεργους'' καθηγητες που βαθμολογουν βασει αναδρομου ερμη, βαλε βγαλε κατι πηγαινελα, κτ απο δω κτ απο κει. ναι πρπ να χεις καποια λεφτα στην ακρη. και ρωταω εγω τωρα.

απ την αλλη παλι ερχονται τα ιδιωτικα πανεπιστημια/κολλεγια τελος παντων.
εστω 8.000 το χρονο επι 3-4 ετη( αναλογα τη σχολη) τα εξοδα κυμαινονται απο 24.000-32.000 . ουου σχεδον τα μισα . βαλε ομως και καμποσα μαθηματα που θα χασεις. και παλι τα εξοδα θα ναι λιγοτερα απο επαρχια...

Αν σπουδάσεις στο κολέγιο στο σπίτι σου δεν θα έχεις άλλα έξοδα? μόνο του κολεγίου? δεν θα βγαίνεις δεν θα τρώς? και 1000 ευρώ το βρίσκω πολύ υπερβολικό. Ξανα υπολόγισε τα λοιπόν γιατι έπεσες πολύ έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγω πιστευω αν παμε στην ακρη τα χρήματα ειναι καλύτερο το κολέγιο παρα το κάθε ΤΕΙ, οποτε αν πεφτει στα ιδια λεφτα ή κατι παραπάνω αξίζει το κολεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω οποιοδήποτε τρόπο να πάω λογιστική στην Καβάλα παρά σε κολλέγιο.
Τα κολλέγια δεν ξέρω αν κατοχυρώνουν ίδια επαγγελματικά δικαίωματα.Θα μπορείς πχ να ανοίξεις δικό σου λογιστικό γραφείο ή θα πρέπει να δουλεύεις ως βοηθός λογιστή?



Φυσικά και από ενα καλο κολλέγια μπορείς να πάρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα και να ανοίξεις δικό σου γραφείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Φυσικά και από ενα καλο κολλέγια μπορείς να πάρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα και να ανοίξεις δικό σου γραφείο!
Για πες μας που το στηρίζεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ετσι σε μιά δουλειά , δεν μετράει τι πτυχίο έχεις , αλλά τι ξέρεις και πόσο απαραίτητος είσαι σε κάθε εργοδότη .
σωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Για πες μας που το στηρίζεις αυτό;
Ακόμη υπάρχει αμφιβολία, μετά από τόσες νομοθετικές παρεμβάσεις; Απόλυτο δίκιο έχει ο CounterStrike95 σε αυτό που ανέφερε. Και επειδή δεν έχει νόημα να μιλάμε έτσι αυθαίρετα, αλλά να μιλάμε με συγκεκριμένα στοιχεία, αυτό που έχω να επισημάνω είναι ότι υπάρχει ήδη το σχετικό νομοθετικό πλαίσιο που ορίζει το εν λόγω ζήτημα (π.χ. Π.Δ. 38/2010). Πιο αναλυτικά, ορίζεται πως τα Ελληνικά Κολλέγια -είτε αυτό αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους και δεν είναι της παρούσης για μια τέτοια κουβέντα- είναι επαγγελματικώς ισοδύναμα με τα Ελληνικά ΑΕΙ και κατ' επέκταση προσφέρουν τα ίδιες ευκαιρίες και τα ίδια δικαιώματα απασχόλησης με τα αντίστοιχα ΑΕΙ της ημεδαπής. Επίσης, απόφοιτοι Κολλεγίων, που προσέφυγαν στα αρμόδια δικαστήρια, λόγω της παράνομης άρνησης των επαγγελματικών επιμελητηρίων να τους εγγράψουν στα μητρώα τους, ώστε να ασκήσουν απρόσκοπτα την επαγγελματική τους δραστηριότητα, δικαιώθηκαν πλήρως (π.χ. υπάρχει αυτή η απόφαση δικαστηρίου που έχει δημοσιοποιηθεί, ενώ έχουν γραφτεί και σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top