ΤΕΙ που γίνονται ΑΕΙ

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Πιστεύετε πως σε περίπτωση που κερδίσει η ΝΔ στις εκλογές του Ιουλίου θα αναιρέσει την “πανεπιστημιοποίηση” των
ΤΕΙ; Πιστεύετε πως τα τμήματα μηχανικών των πρώην ΤΕΙ θα αντιμετωπιστούν όπως τα υπόλοιπα η θα υπάρχει προκατάληψη από τους μαθητές;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Πιστεύετε πως σε περίπτωση που κερδίσει η ΝΔ στις εκλογές του Ιουλίου θα αναιρέσει την “πανεπιστημιοποίηση” των
ΤΕΙ; Πιστεύετε πως τα τμήματα μηχανικών των πρώην ΤΕΙ θα αντιμετωπιστούν όπως τα υπόλοιπα η θα υπάρχει προκατάληψη από τους μαθητές;


δεν ηταν αποφαση συριζα να γινει καταργησει τιτλων τει αλλα Ε.Ε οποτε δε πα να βγει κ ο ομπαμα προθυπουργους ελλαδας αυτο δεν αλλαζει
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μακριά από τμήματα μηχανικών παιδιά η ανεργία θα χτυπήσει κόκκινο στην Ελλάδα πηγαίνετε σε σχολές με προοπτικές όπως ιατρική , κτηνίατρικη,φυσικοθεραπεία νοσηλευτική.....
Από το να δώσετε κατατακτήριες για να γίνετε διπλωματούχοι ώστε
Να
Πουλάτε μούρη καλημέρα περάστε σε μια από τις προαναφέρουσες σχολες
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μακριά από τμήματα μηχανικών παιδιά η ανεργία θα χτυπήσει κόκκινο στην Ελλάδα πηγαίνετε σε σχολές με προοπτικές όπως ιατρική , κτηνίατρικη,φυσικοθεραπεία νοσηλευτική.....
Από το να δώσετε κατατακτήριες για να γίνετε διπλωματούχοι ώστε
Να
Πουλάτε μούρη καλημέρα περάστε σε μια από τις προαναφέρουσες σχολες


επειδη εισαι ιατρος δεν σημαινει οτι μονο αυτες οι σχολες εχουν προοπτικες φιλε μου ;)
ο κλαδος που εχει τις μεγαλυτερες προοπτικες και ερευνητικα και για εργασια ειναι η πληροφορικη και ειδικoτερα ο τομεας της Τ.Ν. (A.I.)

μην μπαινετε στα κλισε ο καλος μαθητης πρεπει να παει ιατρικη/παραϊατρικα κλπ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαταγή της Ε.Ε στην Ελλάδα ήταν η εκπαίδευση να γίνει ενιαία. Ήμασταν το μοναδικό κράτος που είχαμε αυτή την Ελληνική πατέντα. ΌΜΩΣ επειδή τυγχάνω απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, το μονο που πιστευω οτι θα γινει η νεα Κυβέρνηση ειναι να τα κανει Πανεπιστημια Εφαρμοσμενων Επιστημων οπως ειναι στην οΛΛΑΝΔΙΑ, Γερμανια και καποιες αλλες χωρες για να καλυψει τα κενα που εχουν δημιουργηθει

Αυτη η προταση Γιαβρογλου που ειπε στη δημοσιοτητα τη θεωρω για γέλια και ειναι θεμα χρονου να παρει το λογο η δικαιοσυνη μεσω ΣτΕ και ευρωπαικων δικαστηριων.

Το πτυχιο ΤΕΙ ειναι bachelor 240 ECTS, ισοτιμο με πανεπιστημιακο και επιπεδο 6 βαση συνθηκη της Μπολονια.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
επειδη εισαι ιατρος δεν σημαινει οτι μονο αυτες οι σχολες εχουν προοπτικες φιλε μου ;)
ο κλαδος που εχει τις μεγαλυτερες προοπτικες και ερευνητικα και για εργασια ειναι η πληροφορικη και ειδικoτερα ο τομεας της Τ.Ν. (A.I.)

μην μπαινετε στα κλισε ο καλος μαθητης πρεπει να παει ιατρικη/παραϊατρικα κλπ


Δε θεωρώ την ιατρική ουτε τα παραϊατρικά δύσκολες σχολές οι πληροφορίκες και οι μηχανικοί ειναι πιο δύσκολες .
Για Ελλάδα δε θεωρώ ότι άλλες σχολές έχουν προοπτικές τώρα ποια.... οι ανωτατοποίηση των ΤΕΙ αποτελείωσε τα πολυτεχνεία αυτή είναι η γνώμη
Μου παιδιά .
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θεωρώ την ιατρική ουτε τα παραϊατρικά δύσκολες σχολές οι πληροφορίκες και οι μηχανικοί ειναι πιο δύσκολες .
Για Ελλάδα δε θεωρώ ότι άλλες σχολές έχουν προοπτικές τώρα ποια.... οι ανωτατοποίηση των ΤΕΙ αποτελείωσε τα πολυτεχνεία αυτή είναι η γνώμη
Μου παιδιά .


Άκου γιατρέ. Δεν το λεω ειρωνικά το γιατρέ. Γιατρός είσαι. Αν διαβάσεις την ιστορία των πολυτεχνείων και αυτά ως τεχνικές σχολές ξεκίνησαν. 3ετης, 4ετης και μετα εγιναν 5ετης. Δεν γίνεται όμως ο απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογιας εδω στη χώρα να τελειωνε ΤΕΙ να μη μπορουσε να γραφτει στο ΤΕΕ και να μην ειχε Ε.Δ ενω στο εξωτερικο μπορουσε να παει οπουδηποτε για μαστερ και με πληρη Ε.Δ. Το κρατος εν κρατη πλεον πρεπει να σταματησει. Γινόμαστε Ευρώπη σε ολα. ΤΑ ΤΕΙ ειναι ανωτατα απο το 2001 με νομο του συνταγματος
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γίνεται όμως ο απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογιας εδω στη χώρα να τελειωνε ΤΕΙ να μη μπορουσε να γραφτει στο ΤΕΕ και να μην ειχε Ε.Δ ενω στο εξωτερικο μπορουσε να παει οπουδηποτε για μαστερ και με πληρη Ε.Δ.


Δεν ισχύει και το έχω ξαναπεί. Πάρα πολλά μάστερ (εννοείται κυρίως ερευνητικά), δε σε παίρνουν με πτυχίο από ΤΕΙ. Άμα θες σε επόμενο μήνυμά μου να σου παραθέσω μερικά παραδείγματα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Άκου γιατρέ. Δεν το λεω ειρωνικά το γιατρέ. Γιατρός είσαι. Αν διαβάσεις την ιστορία των πολυτεχνείων και αυτά ως τεχνικές σχολές ξεκίνησαν. 3ετης, 4ετης και μετα εγιναν 5ετης. Δεν γίνεται όμως ο απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογιας εδω στη χώρα να τελειωνε ΤΕΙ να μη μπορουσε να γραφτει στο ΤΕΕ και να μην ειχε Ε.Δ ενω στο εξωτερικο μπορουσε να παει οπουδηποτε για μαστερ και με πληρη Ε.Δ. Το κρατος εν κρατη πλεον πρεπει να σταματησει. Γινόμαστε Ευρώπη σε ολα. ΤΑ ΤΕΙ ειναι ανωτατα απο το 2001 με νομο του συνταγματος


Μαν συμφωνώ να γραφτουν στο ΤΕΕ οι απόφοιτοι ΤΕΙ και να γίνουν ισάξιοι με τα
Πολυτεχνεία. Το πρόβλημα είναι ότι δημιουργούνται μηχανικοί που δε θα μπορούν να απορροφηθούν πουθενά και το μόνο που κάνουν είναι να πληρώνουν
Η να χρωστάνε στο ΤΕΕ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ισχύει και το έχω ξαναπεί. Πάρα πολλά μάστερ (εννοείται κυρίως ερευνητικά), δε σε παίρνουν με πτυχίο από ΤΕΙ. Άμα θες σε επόμενο μήνυμά μου να σου παραθέσω μερικά παραδείγματα.


Αγαπητέ θάνο αυτό που λες το γνωρίζω καλά. Όμως δες λίγο την άλλη όψη του νομίσματος. Το Delf University και ορισμένα αγγλικά πανεπιστήμια γνωρίζω ότι δεν σε κάνουν δεκτό με πτυχιο ΤΕΙ . ειναι ομως πολυ λίγα και δεν είναι ότι αυτοί δεν θέλουν απλά κάποιοι από το Ελληνικό κράτος δεν έχουν ενημερώσει τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια ότι τα ΤΕΙ πλέον έχουν αλλάξει μορφή ( πριν γίνουν πανεπιστήμια). Ξέρω τι εννοεςι και τα εχω διαβασει και εγω. Οτι με πτυχιο ΤΕΙ και ΑΣΠΑΙΤΕ δεν σε κάνουν αποδεκτό και συγκκεριμένα τα Ολλανδικά Πανεπιστήμια

Έχω και περιπτώσεις όμως φίλων, και συγκεκριμένα φίλου μου τελειώνει ΤΕΙ μηχανολογίας και το Πανεπιστήμιο του Τοροντο στην Αμερική τον εκανε δεκτο στο μαστερ τους με ΠΛΗΡΗ Ε.Δ.

Επίσης αν έχεις την ευγενή καλοσύνη απαντησε μου σε ενα επιπροσθέτως μήνυμα, γιατί είσαι διδακτορικός φοιτητής και το μορφωτικό σου επίπεδο είναι στο επιπεδο 8. Γιατί τα ΤΕΙ στο Εξωτερικό βάση της συνθήκη της Μπολονια, τα αναγνωρίζουν ως bachelor, ΕΠΙΠΕΔΟ 6 , 240 ects, ΚΑΙ ΕΔΏ στην Ελλάδα τόσα χρόνια έπεφταν θύμα ρατσισμού.

Ακόμα, να σου πω ότι έχω συμφοιτητή μου που τον έχουν πάρει στη google με το πτυχιο ΤΕΙ, και ενα ξαδερφο μου που τελειωσε την τοτε σχολη Βιομηχανικη πληροφορικη καβαλας , ειναι καθηγητης σε πανεπιστηιο της Αγγλιας
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητέ θάνο αυτό που λες το γνωρίζω καλά. Όμως δες λίγο την άλλη όψη του νομίσματος. Το Delf University και ορισμένα αγγλικά πανεπιστήμια γνωρίζω ότι δεν σε κάνουν δεκτό με πτυχιο ΤΕΙ . ειναι ομως πολυ λίγα και δεν είναι ότι αυτοί δεν θέλουν απλά κάποιοι από το Ελληνικό κράτος δεν έχουν ενημερώσει τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια ότι τα ΤΕΙ πλέον έχουν αλλάξει μορφή ( πριν γίνουν πανεπιστήμια). Ξέρω τι εννοεςι και τα εχω διαβασει και εγω. Οτι με πτυχιο ΤΕΙ και ΑΣΠΑΙΤΕ δεν σε κάνουν αποδεκτό και συγκκεριμένα τα Ολλανδικά Πανεπιστήμια

Έχω και περιπτώσεις όμως φίλων, και συγκεκριμένα φίλου μου τελειώνει ΤΕΙ μηχανολογίας και το Πανεπιστήμιο του Τοροντο στην Αμερική τον εκανε δεκτο στο μαστερ τους με ΠΛΗΡΗ Ε.Δ.

Επίσης αν έχεις την ευγενή καλοσύνη απαντησε μου σε ενα επιπροσθέτως μήνυμα, γιατί είσαι διδακτορικός φοιτητής και το μορφωτικό σου επίπεδο είναι στο επιπεδο 8. Γιατί τα ΤΕΙ στο Εξωτερικό βάση της συνθήκη της Μπολονια, τα αναγνωρίζουν ως bachelor, ΕΠΙΠΕΔΟ 6 , 240 ects, ΚΑΙ ΕΔΏ στην Ελλάδα τόσα χρόνια έπεφταν θύμα ρατσισμού.

Ακόμα, να σου πω ότι έχω συμφοιτητή μου που τον έχουν πάρει στη google με το πτυχιο ΤΕΙ, και ενα ξαδερφο μου που τελειωσε την τοτε σχολη Βιομηχανικη πληροφορικη καβαλας , ειναι καθηγητης σε πανεπιστηιο της Αγγλιας

Το "τον πήραν για μάστερ" δε λέει κάτι από μόνο του. Τι είδους μάστερ; ερευνητικό ή πιο "επαγγελματικό"; Δεν είπα ότι οι άνθρωποι των ΤΕΙ είναι άνθρωποι σε δεύτερη μοίρα, απλά δεν κάνουν έρευνα.

Ο λόγος που έπεφταν θύμα "ρατσισμού" είναι διότι η έμφαση σε θεωρητικά μαθήματα είναι ανύπαρκτη. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν τέτοια "περίεργα". Εδώ πχ έχουν τα community colleges, που κανείς δε ξέρει σε τι μοίρα είναι... Δεν είναι πρωτόγνωρο αυτό που λες, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Όπως και να έχει, λύθηκε αυτό το ζήτημα.

Η απάντησή μου είναι ίδια και για τον συμφοιτητή σου που πήραν στην google, ούτως ή άλλως και χωρίς πτυχίο μπορούν να σε πάρουν. Ξανατονίζω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά σε έρευνα, σαν επαγγελματίας μπορεί να είσαι καλύτερος απ'αυτόν στο πολυτεχνείο.

Το μόνο περίεργο είναι το "καθηγητής σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας". Τι εννοείς; Μέλος ΔΕΠ; έχει και ερευνητική θέση; έχει διδακτορικό; Ή απλά lecturer;

ΥΣ. Το Τορόντο είναι στον Καναδά...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το "τον πήραν για μάστερ" δε λέει κάτι από μόνο του. Τι είδους μάστερ; ερευνητικό ή πιο "επαγγελματικό"; Δεν είπα ότι οι άνθρωποι των ΤΕΙ είναι άνθρωποι σε δεύτερη μοίρα, απλά δεν κάνουν έρευνα.

Ο λόγος που έπεφταν θύμα "ρατσισμού" είναι διότι η έμφαση σε θεωρητικά μαθήματα είναι ανύπαρκτη. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν τέτοια "περίεργα". Εδώ πχ έχουν τα community colleges, που κανείς δε ξέρει σε τι μοίρα είναι... Δεν είναι πρωτόγνωρο αυτό που λες, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Όπως και να έχει, λύθηκε αυτό το ζήτημα.

Η απάντησή μου είναι ίδια και για τον συμφοιτητή σου που πήραν στην google, ούτως ή άλλως και χωρίς πτυχίο μπορούν να σε πάρουν. Ξανατονίζω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά σε έρευνα, σαν επαγγελματίας μπορεί να είσαι καλύτερος απ'αυτόν στο πολυτεχνείο.

Το μόνο περίεργο είναι το "καθηγητής σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας". Τι εννοείς; Μέλος ΔΕΠ; έχει και ερευνητική θέση; έχει διδακτορικό; Ή απλά lecturer;

ΥΣ. Το Τορόντο είναι στον Καναδά...


Ερευνητική θέση έχει. Δεν είναι μόνιμος καθηγητής. Γενικα΄να ξέρεις ότι γνωρίζω αρκετά παιδιά, και από φίλους και προσωπικά που έφυγαν από την Ελλάδα με πτυχίο ΤΕΙ και έχουν διδακτορικό τώρα σε χώρες όπως η Αγγλία, η ΑΜερική , ο Καναδάς. Εχω μια φιλη μου πολυ καλη, τλεειωσε τει ηλεκτρονικης στο τει πειραια αν δεν κανω λαθος και εφυγες εξω κανοντας ενα μαστερ και ενα ΜΒΑ και δουλευει σε μια εταιρεια με πολυ καλα χρηματα. Τα πτυχια δεν παιζουν τοσο ρολο εξω. Οταν πηγα στο Μπριστολ , ασχετως αν για οικογενειακους λογους δεν εκατσα γιατι εχασα το πατερα μου ξαφνικά, ουδεποτε καποια εταιρεια απο τις συνεντευξεις που περασα , ή από τη δουλεια που βρηκα ασχετως αν δεν πηγα για το περιστατικο που σου προανεφερα ζητησε να δει το πτυχιο μου. Περνας δοκιμαστικα εκει ειναι διαφορετικα. Θελω να σου πω οτι ο ρολος των ΤΕΙ δεν ηταν ποτε ερευνητικος ή θεωρητικος. Ήταν κυρίως επαγγελματικός.

Αλλά δες ενα τρανό παράδειγμα. Η θεια μου τελειωσε τα ΚΑΤΕΕ ΠΑΤΡΩΝ ως νοσηλευτρια και δεν την επαιρνε κανενα μαστερ τη δεκαετια του 80 ΛΊΓΟ προς τελος του 70 στην Ελλάδα. Πήρε το πτυχιο ΚΑΤΕΕ πριν γινουν ΤΕΙ μαλιστα και την εκανε για αλλες πολιτειες. Για Αγγλια μιας και ειχε την οικονομικη δυνατοτητα. Παει στο πανεπιστημιο του Νοτιγχαμ, και κανει αιτηση, οχι μονο την πηραν αλλα αναγνωρισαν το 3ετες πτυχιο της τοτε ως bachelor. Οπότε φαντάσου..
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερευνητική θέση έχει. Δεν είναι μόνιμος καθηγητής. Γενικα΄να ξέρεις ότι γνωρίζω αρκετά παιδιά, και από φίλους και προσωπικά που έφυγαν από την Ελλάδα με πτυχίο ΤΕΙ και έχουν διδακτορικό τώρα σε χώρες όπως η Αγγλία, η ΑΜερική , ο Καναδάς. Εχω μια φιλη μου πολυ καλη, τλεειωσε τει ηλεκτρονικης στο τει πειραια αν δεν κανω λαθος και εφυγες εξω κανοντας ενα μαστερ και ενα ΜΒΑ και δουλευει σε μια εταιρεια με πολυ καλα χρηματα. Τα πτυχια δεν παιζουν τοσο ρολο εξω. Οταν πηγα στο Μπριστολ , ασχετως αν για οικογενειακους λογους δεν εκατσα γιατι εχασα το πατερα μου ξαφνικά, ουδεποτε καποια εταιρεια απο τις συνεντευξεις που περασα , ή από τη δουλεια που βρηκα ασχετως αν δεν πηγα για το περιστατικο που σου προανεφερα ζητησε να δει το πτυχιο μου. Περνας δοκιμαστικα εκει ειναι διαφορετικα. Θελω να σου πω οτι ο ρολος των ΤΕΙ δεν ηταν ποτε ερευνητικος ή θεωρητικος. Ήταν κυρίως επαγγελματικός.

Αλλά δες ενα τρανό παράδειγμα. Η θεια μου τελειωσε τα ΚΑΤΕΕ ΠΑΤΡΩΝ ως νοσηλευτρια και δεν την επαιρνε κανενα μαστερ τη δεκαετια του 80 ΛΊΓΟ προς τελος του 70 στην Ελλάδα. Πήρε το πτυχιο ΚΑΤΕΕ πριν γινουν ΤΕΙ μαλιστα και την εκανε για αλλες πολιτειες. Για Αγγλια μιας και ειχε την οικονομικη δυνατοτητα. Παει στο πανεπιστημιο του Νοτιγχαμ, και κανει αιτηση, οχι μονο την πηραν αλλα αναγνωρισαν το 3ετες πτυχιο της τοτε ως bachelor. Οπότε φαντάσου..


Γενικότερα τέτοιους είδους ειδικότητες δε μου προκαλεί εντύπωση που έγιναν δεκτές, διότι είναι από τη φύση τους πιο επαγγελματικές, οπότε σίγουρα θα συμφωνήσω. Και εδώ οι λογιστές απ'όσο ξέρω πχ έχουν τριετείς σχολές που βγαίνουν.

Σίγουρα σαν επαγγελματίας θα βγάζεις πολύ περισσότερα λεφτά απ'ότι ερευνητής, αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Δεν στεκόμουν τόσο πολύ σε αυτό στα ποστ μου όμως, στεκόμουν πιο πολύ σε ειδικότητες παρεμφερείς με αυτές των ΑΕΙ και κυρίως των τμημάτων σχετικών με πληροφορική και engineering. Επειδή αυτές είναι ειδικότητες που μπορούν να σε κάνουν "ερευνητή", θα μου προκαλουσε μεγάλη εντύπωση το να δεχόντουσαν κάποιον από ΤΕΙ για κάτι ερευνητικό, λόγω του ότι τα ΤΕΙ δεν είχαν ποτέ στόχο να σε κάνουν κάτι τέτοιο.

Γενικότερα συμφωνούμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Κλείνω πάντως, γιατί ψιλοείμαστε εκτός topic.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικότερα τέτοιους είδους ειδικότητες δε μου προκαλεί εντύπωση που έγιναν δεκτές, διότι είναι από τη φύση τους πιο επαγγελματικές, οπότε σίγουρα θα συμφωνήσω. Και εδώ οι λογιστές απ'όσο ξέρω πχ έχουν τριετείς σχολές που βγαίνουν.

Σίγουρα σαν επαγγελματίας θα βγάζεις πολύ περισσότερα λεφτά απ'ότι ερευνητής, αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Δεν στεκόμουν τόσο πολύ σε αυτό στα ποστ μου όμως, στεκόμουν πιο πολύ σε ειδικότητες παρεμφερείς με αυτές των ΑΕΙ και κυρίως των τμημάτων σχετικών με πληροφορική και engineering. Επειδή αυτές είναι ειδικότητες που μπορούν να σε κάνουν "ερευνητή", θα μου προκαλουσε μεγάλη εντύπωση το να δεχόντουσαν κάποιον από ΤΕΙ για κάτι ερευνητικό, λόγω του ότι τα ΤΕΙ δεν είχαν ποτέ στόχο να σε κάνουν κάτι τέτοιο.

Γενικότερα συμφωνούμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Κλείνω πάντως, γιατί ψιλοείμαστε εκτός topic.


Άκου για να είμαστε εντός topic. Θεωρώ ότι κάποιες σχολές έπρεπε να ήταν πρακτικές και κάποιες θεωρητικές. Κακά τα ψέματα. Δηλ εγω που τελειωσα λογιστικα και χρηματοοικονομικα σε ΤΕΙ , ως αποφοιτος επρεπε το δικο μου επαγγελμα και ειναι πρακτικό να είναι σε πανεπιστημιο εφαρμοσμενων επιστημων. Μάλιστα σε χώρες όπως η Γερμανία γίνονται αποδεκτοί αυτοι που τελειωσαν λογιστικη στο αντιστοιχο ΤΕΙ της γερμανιας παρα απο πανεπιστημιο. Επαγγελματα οπως ο οδοντιατρος, ο γραφιστας, ο νοσηλευτης, η λογοθεραπεια, η κοινωνική λειτουργός, επρεπε να ειναι σε πανεπιστημια εφαρμοσμενων επιστημων. Ή επαγγελματα οπως ο γιατρος να σε βαζουν να διαλεξιες. Θες να γινεις πρακτικος γιατρος ή ερευνητης- επιστημονας γιατρος. Το να εχεις πχ σχολη οικονομικων επιστημων καλως να την διαθετεις στα πανεπιστημια, αλλα να εξυπηρετει μονο ερευνητικους σκοπους. Δεν γινεται να του δινεις το δικαιωμα να μου τρωει εμενα θεσεις στον ιδιωτικο τομεα που ξερω την εφαρμογη αυτη της επιστημης. Αυτο ηταν το λαθος. Νομιζω το θεμα θα λυθει αν τα πρωην ΤΕΙ γινουν Πανεπιστημια εφαρμοσμενων επιστημων οπως την Ολλανδια, τη Γερμανια και κλπ
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γεια σας παίδες! Η αναβάθμιση των ΤΕΙ δε ΑΕΙ πιστεύετε πως θα επηρεάσει τα παλιά ΑΕΙ. Συγκεκριμένα στην Πάτρα θα υπάρχουν δυο τμήματα ημμυ (π.πατρων και π.πελ/σου), θα επηρεάσει αυτό την ποιότητα των σπουδών; Είναι το ΕΜΠ μονόδρομος για κάποιον που θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω;
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όσον αφορά στην Πάτρα τα δύο τμήματα ημμυ είναι σε ξεχωριστό ίδρυμα και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Οπότε προφανώς και δεν επηρεάζεται το επίπεδο σπουδών. Αυτό που ίσως συμβεί και θα αφορά όλους τους έλληνες μηχανικούς είναι να χάσουν λίγο το κύρος τους στο εξωτερικό. Δηλαδή, ο ξένος παλιά έβλεπε έλληνα μηχανικό και είχε αρκετά καλή εντύπωση, πλέον, ίσως χάσουν λίγο το κύρος τους επειδή μπορεί να φεύγουν στο εξωτερικό και άτομα με τον τίτλο μηχανικού των πρώην ΤΕΙ που να έχουν καθόλου ικανοποιητικό επίπεδο γνώσεων.
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παίδες! Η αναβάθμιση των ΤΕΙ δε ΑΕΙ πιστεύετε πως θα επηρεάσει τα παλιά ΑΕΙ. Συγκεκριμένα στην Πάτρα θα υπάρχουν δυο τμήματα ημμυ (π.πατρων και π.πελ/σου), θα επηρεάσει αυτό την ποιότητα των σπουδών; Είναι το ΕΜΠ μονόδρομος για κάποιον που θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω;

Αν θέλεις τη γνώμη μου, εγώ πιστεύω ότι 2 είναι τα πιθανά ενδεχόμενα για τα τμήματα των ΤΕΙ που γίνονται ΑΕΙ:

1) Ορισμένα τμήματα θα αναδιαμορφώσουν το πρόγραμμα σπουδών τους, εμπλουτίζοντάς το με περισσότερα μαθήματα. Αυτά είναι και τα τμήματα στα οποία, θεωρώ, θα αποδοθούν ισότιμα επαγγελματικά δικαιώματα με αυτά των αντίστοιχων τμημάτων τους σε Πανεπιστήμια που ανέκαθεν ήταν ΑΕΙ. Για να γίνω πιο σαφής, ας πάρουμε για παράδειγμα το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Κρήτης στο Ηράκλειο. Το τμήμα αυτό, σύμφωνα με τον νέο ακαδημαϊκό χάρτη από το ακαδ. έτος 2019-2020, μετονομάζεται σε τμήμα "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών" του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ. (Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου) στο Ηράκλειο. Το τμήμα αυτό, μέχρι και φέτος ήταν 4ετές, γεγονός που πιθανότατα θα αλλάζει, καθώς θα γίνει 5ετές. Το ίδιο θα συμβεί και με όλα τα αντίστοιχα τμήματα των ΤΕΙ που μετονομάζονται από φέτος σε ΗΜΜΥ, κάτι που συνέβη από φέτος πρώτα στο ΠΑΔΑ. Αυτό είναι απόλυτα λογικό, καθώς δεν είναι δόκιμο να υφίστανται τμήματα ΗΜΜΥ 4ετούς και 5ετούς φοίτησης. Αν κάτι τέτοιο εφαρμοζόταν, θα προέκυπταν ποικίλα προβλήματα αναγνώρισης πτυχίου τόσο στον ενδοακαδημαϊκό όσο και στον επαγγελματικό στίβο.

2) Από την άλλη πλευρά, πιστεύω ότι θα υπάρξουν ορισμένα τμήματα, στα οποία ανεξάρτητα από το αν θα αλλάξει η διάρκεια ελάχιστης φοίτησης ή θα αποκτήσουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, το πρόγραμμα σπουδών τους θα παρουσιάσει από μηδαμινές έως ελάχιστες αλλαγές. Αυτά τα τμήματα πρέπει να χρήζουν της προσοχής των υποψηφίων, καθώς το πτυχίο τους θα είναι μόνο στα χαρτιά ισότιμο των αντίστοιχών του, αφού επί της ουσίας, το πρόγραμμά του θα είναι αυτό των ΤΕΙ, αλλά η ονομασία του θα εμπίπτει σε ΑΕΙ. Χρειάζεται, επομένως, πολλή προσοχή και ψάξιμο στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος, παλαιού και νέου, καθώς και στα επαγγελματικά δικαιώματα που του αντιστοιχούν.

Γενικότερα, το ψάξιμο οφείλουμε να το κάνουμε όλοι εμείς οι υποψήφιοι, καθώς αν περιμέναμε από το Υπουργείο, που ακόμη καλά καλά δεν έχουν αναρτήσει τα προγράμματα σπουδών των νεοϊδρυθέντων τμημάτων, προκοπή δεν θα βλέπαμε.

Σε κάθε περίπτωση, δεν θέλω να δημιουργήσω υπόνοιες ότι κάποιος δεν θα πρέπει να επιλέξει ένα τμήμα που ανήκει στα "πρώην ΤΕΙ", καθώς θα είναι ένας αυριανός υποδεέστερος επαγγελματίας. Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι το πως θα πρέπει να προσέξει το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος και να αντιληφθεί εάν αυτό ταιριάζει στα ενδιαφέροντά του, όπως αυτό θα διαμορφωθεί από φέτος.

Εξάλλου, δεν πρέπει να ξεχνάμε τον λόγο για τον οποίο τα ΤΕΙ έγιναν ΑΕΙ. Κάτι τέτοιο έγινε έπειτα από πιέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελληνική Κυβέρνηση γιατί προέκυπταν προβλήματα στην αναγνώριση των πτυχίων των αποφοίτων τους στο εξωτερικό. Άλλωστε, πώς ο αυριανός εργοδότης ενός παιδιού που θα εργαστεί σε κάποια άλλη χώρα της Ε.Ε. θα καταλάβαινε τη διαφορά μεταξύ των πτυχίων του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του πρώην ΤΕΙ Αθήνας και του τμήματος Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών;

Για να μην μιλήσω για το γεγονός ότι τα ΤΕΙ είναι αποκλειστική πατέντα του ελληνικού κράτους. Πουθενά στον κόσμο δεν υφίσταται κάτι παρόμοιο. Γι'αυτό και όλες αυτές οι μεταρρυθμίσεις αργά ή γρήγορα θα γίνονταν. Εξάλλου, το ότι τα ΤΕΙ έδιναν έμφαση περισσότερο στην πράξη (μέσω εργαστηρίων) και λιγότερο στη θεωρία είναι αναληθές ως έναν βαθμό, καθώς η θεωρία πάντα συνάδει με την πράξη. Πώς θα υπάρξει πρακτική εφαρμογή χωρίς πρώτα να έχει επέλθει η εις βάθος κατανόηση του θεωρητικού μέρους μιας επιστήμης; Ελληνικές "πρωτοπορίες".

Σε όποια σχολή και αν εισαχθεί κάποιος, πραγματικά σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σχολή, εάν δεν προσπαθήσει μόνος του με θέληση και πείσμα να διευρύνει τους ορίζοντές του εκτός αυτής, μέσω επιμορφωτικών σεμιναρίων και προσωπικής ενασχόλησης με το αντικείμενό του, θα έχει λάβει απλώς ένα χαρτί. Σε αυτό το χαρτί που λέγεται "πτυχίο", όμως, εμείς δίνουμε την αξία που την αρμόζει. Πλέον, ένα πτυχίο από μόνο του δεν λέει "τίποτα", καθώς ο κάτοχός του είναι αυτός που του δίνει την ισχύ που του αρμόζει, κάτι το οποίο δεν συνέβαινε στα 80s και 90s. Σε μια εποχή όπου όλα αλλάζουν και οι εξελίξεις είναι ραγδαίες, ο καθένας από εμάς καλείται να δημιουργήσει τις δικές του στέρεες βάσεις στη μόρφωσή του, που θα τον οδηγήσουν εκεί που επιθυμεί. Από τη στιγμή που τα μόριά μας καθορίζουν πάνω κάτω τη σχολή στην οποία θα εισαχθούμε (αναλόγως βέβαια και με το πώς έχουμε διαμορφώσει το μηχανογραφικό μας), το να εισαχθείς σε μια σχολή, όποια και αν είναι αυτή, σίγουρα θα σου προσφέρει ένα σύνολο γνώσεων και το σημαντικότερο από όλα για εμένα, θα σου δώσει το έναυσμα και τα κατάλληλα ερεθίσματα, προκειμένου εσύ να ασχοληθείς μελλοντικά με κάποιο από αυτά, μέσα από σκληρή δουλειά και αγάπη για το αντικείμενό σου. Μην ξεχνάμε άλλωστε, ότι ένα πτυχίο, μπορεί να αποτελέσει και διαβατήριο για μία άλλη σχολή, μέσω κατατακτηρίων, φυσικά.

Στην ερώτησή σου τώρα, το ΕΜΠ ΔΕΝ είναι σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μονόδρομος, όπως και τίποτα στη ζωή μας δεν είναι μονόδρομος. Τις επιλογές μας, όταν μας παρουσιαστούν, τις τραβάμε από τα μαλλιά και δεν τις αφήνουμε να πάνε χαμένες, γιατί όταν και εάν ξαναπαρουσιαστούν, πιθανότατα οι καταστάσεις της ζωής να μην είναι εξίσουευνοϊκές ώστε να αφοσιωθούμε στους στόχους μας. Το ΕΜΠ είναι ένα πολυτεχνείο με έδρα την Αθήνα. Υπάρχει επίσης το Πολυτεχνείο Κρήτης, η Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ, όπως και πολλές άλλες πολυτεχνικές σχολές που παράγουν εξίσου ανάλογη έρευνα και έργο. Μία σχολή, και εάν θες καλύτερα ένα πανεπιστήμιο, το καθορίζουν 3 παράγοντες: 1) Το ακαδημαϊκό προφίλ και η όρεξη των διδασκόντων, 2) τα κονδύλια που διαθέτει και 3) οι φοιτητές. Αποτέλεσμα αυτών, είναι και η κατάταξη του πανεπιστημίου ή της σχολής στον ακαδημαϊκό χάρτη. Τι εννοώ; Στο Times Higher Education, την εγκυρότερη πηγή κατάταξης πανεπιστημίων ανά τον κόσμο, η κατάταξη των ελληνικών πανεπιστημίων για το 2019, ανεξαρτήτως αντικειμένου, είναι η εξής:
1. Πανεπιστήμιο Κρήτης στη θέση 351-400
2. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών 501-600
3. Πανεπιστήμιο Αιγαίου 601-800
4. Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης 601-800
5. Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών 601-800
6. Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων 601-800
7. Πανεπιστήμιο Πατρών 801-1000
8. Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης 1001+
Στη λίστα δεν συμπεριλαμβάνονται Πολυτεχνεία (ενν. ΕΜΠ και Κρήτης), καθώς αυτά εμπίπτουν σε ξεχωριστή λίστα.

Όπως καταλαβαίνεις, αξιόλογο πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο το πιο ξακουστό από φροντιστήρια, γονείς κλπ. Ωστόσο, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν αμφισβητώ το έργο και την προσπάθεια παραγωγής έρευνας και καταρτισμένων στο αντικείμενό τους επαγγελματίων όχι μόνο του ΕΜΠ, αλλά και οποιουδήποτε άλλου ελληνικού πανεπιστημίου, με όλα τα προβλήματα και τις παθογένειες που χαρακτηρίζουν τα πανεπιστήμιά μας. Εξάλλου, η κατάσταση της παιδείας είναι αναπόφευκτα καθρέφτης της γενικότερης κοινωνικοοικονομικοπολιτικής κατάστασης ενός τόπου.

Το "κάτι παραπάνω" είσαι εσύ φίλε μου. Εσύ, η όρεξη και οι ικανότητές σου. Το περιβάλλον στο οποίο θα τα καλλιεργήσεις όλα αυτά, παίζει ρόλο, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο νομίζεις. Όποιος παλεύει, δεν χάνεται, ποτέ. Μην ψάχνεις για σίγουρους και εύκολους δρόμους, καθώς τέτοιοι είναι μόνο αυτοί τους οποίους εσύ δημιουργείς. Άλλωστε, η εντοπιότητα διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο στην επιλογή σπουδών. Εφόσον το οικονομικό κόστος των σπουδών σε μια περιοχή διαφορετική από αυτή της κατοικίας σου αποτελεί κριτήριο της επιλογής σπουδών σου, χρειάζεται να δώσεις σημασία και σε αυτό. Μην ξεχνάμε, άλλωστε, πως το κόστος συντήρησης ενός φοιτητή σε περιοχή διαφορετική από αυτή του τόπου διαμονής του επιβαρύνει σε μεγάλο βαθμό την οικογένειά του :) Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω, είναι να λάβεις σοβαρά υπόψη σου όλους τους παράγοντες και να κατασταλάξεις εκεί που σου αρέσει πραγματικά και που μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά, εάν τα μόρια που συγκεντρώνεις σου δίνουν φυσικά αυτήν την επιλογή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω εγώ, που η δική μου σχολή είναι περίπτωση. Εγώ είμαι απόφοιτος από ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Στην Ελλάδα πριν γίνουν τα ΤΕΙ , μετατροπή σε ΑΕΙ, είχαμε 2 σχολές πανεπιστημιακές με αυτή την ονομασία. Η μια ήταν της ΑΣΟΕΕ και η άλλη του ΠΑΜΑΚ. Πρόσεχε τώρα να δεις τι διαφορά είχαμε.

Η διαφορά ήταν ότι απόφοιτος ΑΕΙ Λογιστικής έπαιρνε κατευθείαν την άδεια α ταξης

Ενώ εγώ έπαιρνα τη Β ταξη και με 3 χρονια προυπηρεσία τον έφτανα στα πλήρη Ε.Δ

Που θέλω να καταλήξω. Ότι το πρόβλημα τώρα θα δημιουργηθεί με τις σχολες ΄που ηταν 4ετεις και έγιναν 5ετεις. Για εμας δεν ξέρω τι θα γίνει. Εγώ παλι νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου αυτο να παρθει πισω και τα πρωην ΤΕΙ να γινουν Πανεπιστημια εφαρμοσμενων επιστημων. Διαφορετικα η νομικη οδος για εμας τους αποφοιτους ειναι η μοναδικη λυση. Σορυ το ξερω ειναι αδικια αλλα δεν γινεται διαφορετικα
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Θα σου πω εγώ, που η δική μου σχολή είναι περίπτωση. Εγώ είμαι απόφοιτος από ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Στην Ελλάδα πριν γίνουν τα ΤΕΙ , μετατροπή σε ΑΕΙ, είχαμε 2 σχολές πανεπιστημιακές με αυτή την ονομασία. Η μια ήταν της ΑΣΟΕΕ και η άλλη του ΠΑΜΑΚ. Πρόσεχε τώρα να δεις τι διαφορά είχαμε.

Η διαφορά ήταν ότι απόφοιτος ΑΕΙ Λογιστικής έπαιρνε κατευθείαν την άδεια α ταξης

Ενώ εγώ έπαιρνα τη Β ταξη και με 3 χρονια προυπηρεσία τον έφτανα στα πλήρη Ε.Δ

Που θέλω να καταλήξω. Ότι το πρόβλημα τώρα θα δημιουργηθεί με τις σχολες ΄που ηταν 4ετεις και έγιναν 5ετεις. Για εμας δεν ξέρω τι θα γίνει. Εγώ παλι νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου αυτο να παρθει πισω και τα πρωην ΤΕΙ να γινουν Πανεπιστημια εφαρμοσμενων επιστημων. Διαφορετικα η νομικη οδος για εμας τους αποφοιτους ειναι η μοναδικη λυση. Σορυ το ξερω ειναι αδικια αλλα δεν γινεται διαφορετικα


Πιθανότατα στην δική σας περίπτωση, όπως και σε όλες τις αντίστοιχες, να έχετε τη δυνατότητα δίνοντας εξετάσεις σε κάποια περισσότερα μαθήματα να αποκτήσετε πτυχίο ΑΕΙ. ;) Εάν ωστόσο επιλέξετε να μην εξεταστείτε σε αυτά ή δεν τα περάσετε, το πτυχίο σας θα παραμείνει ως έχει. Μάλιστα, διάβασα ότι φημολογείται πως τέτοιου είδους εξετάσεις θα έχει κανείς δικαίωμα να δώσει 2 φορές τον χρόνο.
Ένα μπάχαλο γενικότερα είμαστε όσον αφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα. :clapclap::russian_roulette:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιθανότατα στην δική σας περίπτωση, όπως και σε όλες τις αντίστοιχες, να έχετε τη δυνατότητα δίνοντας εξετάσεις σε κάποια περισσότερα μαθήματα να αποκτήσετε πτυχίο ΑΕΙ. ;) Εάν ωστόσο επιλέξετε να μην εξεταστείτε σε αυτά ή δεν τα περάσετε, το πτυχίο σας θα παραμείνει ως έχει. Μάλιστα, διάβασα ότι φημολογείται πως τέτοιου είδους εξετάσεις θα έχει κανείς δικαίωμα να δώσει 2 φορές τον χρόνο.
Ένα μπάχαλο γενικότερα είμαστε όσον αφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα. :clapclap::russian_roulette:


Kατερίνα μη ψαρώνεις και στο λεω οτι δεν θα παει να δωσει κανενας εξετασεις. Για πολλους λογους. Δηλ θα αφησει ο αλλος το Εξωτερικό γιατι οσο και αν σου φαινεται περιεργο υπαρχουν ανθρωποι με πτυχιο τει που κανουν καριερα στο εξωτερικο, θα αφησει ο αλλος τη δουλεια του για να κανει το πτυχιο αει και να ερθει να δωσει λυση στις ελληνικες πατεντες αει/τει. ή θα αφησω εγω τη δουελια μου για να παω να δινω μαθηματα που ζω την οικογενεια μου. Αυτά τα πραγματα δεν γινονται και δεν θα συμβουν ποτε. Μπερδευεστε. Ηταν μια προταση ενος πρωην υπουργου παιδειας. Προτασεις εχουν γινει παρα πολλες γι αυτο το θεμα.

Εγώ Ξέρω οτι το πτυχιο μου στο εξωτερικο ειναι bachelor, επιπεδο 6, συμφωνα με τη συνθηκη της Μπολονια αναγνωρισμενο ως πανεπιστημιακο ανωτακης εκπαιδευσης. Το θεμα αν γινει κατι τετοιο απο αυτο π λες, θα παει στα δικαστηρια, οπου το λογο εχει η δικαιοσυνη και τα Ευρωπαικα δικαστηρια. Και πιστεψε με επειδη εχω ρωτησει φιλο μου δικηγορο που στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ειναι ο κατηγορος, δηλ αυτος που θα υποστηριζει το κρατος , μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιτπωση να δικαιωθει το κρατος ουτε μια στο τριεσεκατομμυριο αν το παμε νομικα οι αποφοιτοι. Στο λεω απο πρωτο χερι. Ειναι θεμα χρονου η επομενη κυβερνηση να επιληφθει επι του θεματος. Θα τα αλλαξει ολα. ΑΠλα θα ειναι αδικια για τα παιδια που δινουν τωρα πανελληνιες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top