Σώματα ασφαλείας - Τι θα γίνει με το όριο ύψους για τις γυναίκες;

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας έχω μια απορία για τα σώματα ασφαλείας.Εχω την εντύπωση πως το δικαστήριο έχει αποφασίσει ότι το όριο ύψους για τις γυναίκες είναι παράνομο.Ομως ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάποια αλλαγη.Τι πιστεύετε ότι θα γίνει τελικά;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου!

1.70 είναι για άνδρες και γυναίκες. Δεν έχει αλλάξει κάτι και δεν προβλέπεται!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας έχω μια απορία για τα σώματα ασφαλείας.Εχω την εντύπωση πως το δικαστήριο έχει αποφασίσει ότι το όριο ύψους για τις γυναίκες είναι παράνομο.Ομως ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάποια αλλαγη.Τι πιστεύετε ότι θα γίνει τελικά;

Αυτό που έχει συζητηθεί είναι να μειωθεί το όριο του ύψους για τις γυναίκες καθώς αποτελεί έμμεση διάκριση δεδομένου ότι θέτει σε μειονεκτική θέση ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών παρά ανδρών λόγω βιολογικής διαφοράς.
Τον Οκτώβριο του 2019, Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε ότι το όριο αναστήματος για τις γυναίκες αντίκειται τόσο στην αρχή ισότητας των δύο φύλων του Συντάγματος όσο και στην Ευρωπαϊκή Κοινοτική Νομοθεσία και παρέπεμψε το θέμα στην Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Οπότε το θέμα βρίσκεται ακόμα σε εκκρεμότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top