Σύγκριση νομικών σχολών

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,

Μεταμεσονύχτιες σκέψεις, αλλά ήθελα να αναφερθώ στο θέμα.

Έψαξα, αλλά θέμα στο φόρουμ παρόμοιο δεν μπόρεσα να βρώ.

Προσωπικά, αν και έχω ακόμη εναν χρόνο, σκέπτομαι να βάλω ως πρώτη επιλογή τις νομικές σχολές. Βέβαια με τις πανελλήνιες-κίντερ έκπληξη του χρόνου, δεν ξέρει κανείς τί να περιμένει, αλλά τέλος πάντων.

Θα ήθελα να ξεκινήσουμε εδώ μία συζήτηση, υποψήφιοι φοιτητές, νυν φοιτητές, απόφοιτοι κ.τ.ό, σχετικά με τις διάφορες και ομοιότητες των νομικών σχολών Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Κομοτηνή, σε τί υπερτερούν και υστερούν έναντι των άλλων, θετικές και αρνητικές εμπειρίες εκάστου, δυσκολίες μαθημάτων, ποιότητα σπουδών και εκπαιδευτικού προσωπικού, διακρίσεις και πολλά άλλα. Επίσης να μας πείτε τί σπουδάζει κάνεις στην νομική, γιατί όπως γνωρίζετε, ουδεμία ενημέρωση στο σχολείο. Δηλαδή, όσο και να θέλω να βρώ πληροφορίες, πρέπει να ξέρουμε και κάτι από μέσα, από τα κέντρα της επιστήμης.

Εγώ έδωσα μερικές γενικές γραμμές. Ελπίζω αυτή η συζήτηση να είναι χρήσιμη για όλους εμάς τους σκεπτόμενους την νομική. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους όσους θα διαθέσουν τον χρόνο τους σε μία κατ' εμέ ουσιώδη συζήτηση.

Βαγγέλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
1. ΕΚΠΑ
2. Κομοτηνή
3. Θεσσαλονίκη

Η Νομική Αθηνών είναι κατά γενική ομολογία, ένα από τα κορυφαία τμήματα σε κάθε επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρα σας,

Μεταμεσονύχτιες σκέψεις, αλλά ήθελα να αναφερθώ στο θέμα.

Έψαξα, αλλά θέμα στο φόρουμ παρόμοιο δεν μπόρεσα να βρώ.

Προσωπικά, αν και έχω ακόμη εναν χρόνο, σκέπτομαι να βάλω ως πρώτη επιλογή τις νομικές σχολές. Βέβαια με τις πανελλήνιες-κίντερ έκπληξη του χρόνου, δεν ξέρει κανείς τί να περιμένει, αλλά τέλος πάντων.

Θα ήθελα να ξεκινήσουμε εδώ μία συζήτηση, υποψήφιοι φοιτητές, νυν φοιτητές, απόφοιτοι κ.τ.ό, σχετικά με τις διάφορες και ομοιότητες των νομικών σχολών Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Κομοτηνή, σε τί υπερτερούν και υστερούν έναντι των άλλων, θετικές και αρνητικές εμπειρίες εκάστου, δυσκολίες μαθημάτων, ποιότητα σπουδών και εκπαιδευτικού προσωπικού, διακρίσεις και πολλά άλλα. Επίσης να μας πείτε τί σπουδάζει κάνεις στην νομική, γιατί όπως γνωρίζετε, ουδεμία ενημέρωση στο σχολείο. Δηλαδή, όσο και να θέλω να βρώ πληροφορίες, πρέπει να ξέρουμε και κάτι από μέσα, από τα κέντρα της επιστήμης.

Εγώ έδωσα μερικές γενικές γραμμές. Ελπίζω αυτή η συζήτηση να είναι χρήσιμη για όλους εμάς τους σκεπτόμενους την νομική. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους όσους θα διαθέσουν τον χρόνο τους σε μία κατ' εμέ ουσιώδη συζήτηση.

Βαγγέλης.


Εγώ θα σου πω τη δική μου γνώμη επι του συζητούμενου θέματος.
Φέτος έδωσα πανελλήνιες συγκεντρώνοντας 18414. Εξ'αρχής στόχος μου ήταν η νομική. Πιθανόν με τα μόρια μου να πιάνω Νομική Αθήνας και Θεσσαλονίκης και σίγουρα Κομοτηνής. Κάποιος θα δήλωνε στο μηχανογραφικό του πρώτα Αθήνα, μετά Θεσ/νίκη και μετά, τελευταία και καταϊδρωμένη την Κομοτηνή. Εγώ έκανα ακριβώς το αντίστροφο. όχι γιατί μένω κοντά στη Ξανθη. Κάθε άλλο απέχω γύρω στις 12 ώρες απο τη βάση μου, αλλά σκέφτηκα λίγο πιο έξυπνα (κατ'εμέ. Αν κάνω λάθος, θέλω διορθώσεις), καθότι είμαι σίγουρος οτι στη Κομοτηνή με σωστό και προγραμματισμένο διάβασμα θα καταφέρω να έχω πτυχίο σε 4 έτη, προγραμματίζοντας έτσι με συνέπεια το μεταπτυχιακό μου επί του κλάδου του πρακτικου ποινικού δικαίου, για το όποιο φημίζεται η Κομοτηνή και μόνο. Στο συγκεκριμένο τμήμα, ξέρω, ότι οι καθηγητές αντιμετωπίζουν φυσιολογικά και φιλικά τον κάθε φοιτητή όντας δεκτικοί στην επίλυση κάθε απορίας ακόμη και επι προσωπικού. Στην Αθήνα, αντίθετα, λόγου χάρη, κάτι τετοιο ειναι αδινόητο να συμβεί, καθώς τις περισσότερες φορές οι καθηγητές δεν παρίστανται στην θέση τους, αλλά ζητούν απο τους αντικαταστάτες τους μιαν συμπλήρωση. Έτσι δεν δύναται να γεφυρωθεί μια υγιής σχέση μεταξύ καθηγητή - μαθητή, ενώ δύσκολη προβάλλει ακόμη και η γνωριμία. Επιπλέον, οι Αθηναίοι λόγω της ισχύος που διαθέτουν, επιλέγουν να "κόβουν" ευκολότερα τους μαθητές, γιατί έτσι κρίνουν ότι γίνονται όλο και πιο σκληροπυρηνικοί και καταφέρνουν να υπερτονίζουν περισσότερο το ακαδημαϊκό τους όνομα, προωθώντας παράλληλα τη δημοτικότητά τους. Στη θεσσαλονίκη ισχύει πάνω κάτω, ό,τι προαναφέρθηκε για τη μονάδα της Αθήνας. Επέλεξα με κλειστά μάτια την Κομοτηνή, γιατί θέλω ταπεινά, σταθερά και με καθηγητές - καθοδηγητές να πάρω αξιοπρεπες πτυχίο με καλό βαθμό και όχι 5 ή 6 που συνηθίζεται στην Αθήνα. Δεν θέλω να καθίσω μιαν ολόκληρη επταετία στις θέσεις των προπτυχιακών φοιτητών αλλά θέλω σε 4 έτη να αναβιβάσω το γνωστικό μου επίπεδο, καταφέρνοντας ένα μεταπτυχιακό. Ίσως να έχω άδικο, αλλά τουλάχιστον κάνω αυτό που επιθυμώ και δεν θα θυσιάζω όλα προς τιμήν του κύρους που προσδίδει η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη. Κάποιος άλλος θα έχει αντίθετη ή διαφορετική γνώμη απο τη δική μου. Αυτό άλλωστε είναι το υγιές. Συγγνώμη αν μακρηγόρησα απλά ήθελα επαρκώς να αναπτύξω την επιχειρηματολογία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακάλυπτος: Βασικά και εγώ αυτό πιστεύω, ιδιαίτερως δε στο κομμάτι των διακρίσεων σε πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο τα τελευταία χρόνια. Πάντως θα ήταν καλό να πει οποίος μπορεί και κάποια επιμέρους στοιχεία.

Επίσης μία ερώτηση. Γιατί θεωρείς την σχολή της Κομοτηνής καλύτερη από της Θεσσαλονίκης;

Αν επιτρέπεται, τί σπουδάζεις;

Άγγελος: Αν πράγματι ισχύει αυτό που λες, είναι κάτι που μπορώ να πω με προβληματίζει. Και εγώ θέλω ένα μεταπτυχιακό και τετραετία σπουδών. Οπότε να και κάτι που θα μπορούσε να με βάλει σε σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
@Angelos97: Συγγνώμη, αλλά επειδή είμαι λίγο περισσότερο μέσα στα πράγματα, για ποινικό δίκαιο φημίζεται η Νομική Αθηνών. Επίσης, δεν έχεις μπει καν στη σχολή για να ξέρεις και σε ποιον τομέα θες να κάνεις μεταπτυχιακό. Στο μόνο με το οποίο θα συμφωνήσω είναι ότι πράγματι στη Νομική Κομοτηνής, μπορείς ευκολότερα να βγάλεις έναν καλό βαθμό πτυχίου, αλλά διαφορετική βαρύτητα έχει ένα πτυχίο με 6 από τη Νομική Αθήνας από ένα αντίστοιχο με 6 της Κομοτηνής. Μπορεί ακόμα να πας με βαθμό πτυχίου 7 από Κομοτηνή κάπου να δουλέψεις, αλλά να πάρουν αυτόν με το 6, επειδή απλά είναι από τη Νομική Αθήνας. Και σε ό,τι αφορά τα μεταπτυχιακά και σε ό,τι αφορά τους χώρους εργασίας, ξέρουν καλά πώς μπαίνουν οι βαθμοί σε κάθε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
@Angelos97: Συγγνώμη, αλλά επειδή είμαι λίγο περισσότερο μέσα στα πράγματα, για ποινικό δίκαιο φημίζεται η Νομική Αθηνών. Επίσης, δεν έχεις μπει καν στη σχολή για να ξέρεις και τι μεταπτυχιακό θες να κάνεις. Στο μόνο με το οποίο θα συμφωνήσω είναι ότι πράγματι στη Νομική Κομοτηνής, μπορείς ευκολότερα να βγάλεις έναν καλό βαθμό πτυχίου, αλλά διαφορετική βαρύτητα έχει ένα πτυχίο με 6 από τη Νομική Αθήνας από ένα αντίστοιχο με 6 της Κομοτηνής. Μπορεί ακόμα να πας με βαθμό πτυχίου 7 από Κομοτηνή κάπου να δουλέψεις, αλλά να πάρουν αυτόν με το 6, επειδή απλά είναι από τη Νομική Αθήνας. Και σε ό,τι αφορά τα μεταπτυχιακά και σε ό,τι αφορά τους χώρους εργασίας, ξέρουν καλά πώς μπαίνουν οι βαθμοί σε κάθε τμήμα.

Ήθελα πραγματικά κάποιος να με διορθώσει αν έχω λανθασμένες απόψεις και σε ευχαριστώ που βελτίωσες και συμπλήρωσες όσα λέω. Όσον αφορά το ποιο τμήμα είναι καλύτερο στο ποινικό δίκαιο δεν το είπα με σιγουρά,απλά είχε τύχει να διαβάσω ένα άρθρο στο "Βημα" στο οποίο ενυπόγραφα ένας καθηγητής τόνιζε το πόσο καλύτερο ειναι το μεταπτυχιακό που προσφέρει η Νομική στο συγκεκριμένο κλάδο σε σχέση με τα άλλα δύο τμήματα.

Έχεις όντως δίκιο όταν λες πως έχει μεγάλη βαρύτητα η Αθήνα, αλλά ως προς το κύρος και ως προς την αντιμετώπιση. Αυτό ακριβώς είναι που απορρίπτω καθώς το πτυχίο πια δεν λέει κάτι δίχως ένα μεταπτυχιακό. Θαρρώ πως όταν έχεις ένα γραφείο και ακολουθείς την μάχιμη δικηγορία, σπανίως κανεις θα ρωτήσει απο ποιο τμήμα απέκτησες πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Η μάχιμη δικηγορία είναι κορεσμένος κλάδος, εκτός αν μιλάς ως άτομο που έχεις έτοιμο γραφείο. Τότε, ναι, έχεις ήδη και το όνομα, κανείς δεν θα ασχοληθεί με πτυχία και βαθμούς. Και πάλι όμως, το πρόβλημα κάποιου δεν θα ήταν ότι το πτυχίο σου είναι από Κομοτηνή. Δεν προσπαθώ επ' ουδενί να μειώσω την αξία κάποιας νομικής σχολής και καθείς μπορεί να πετύχει από οπουδήποτε. Αυτό που λέω απλά είναι ότι στην αγορά εργασίας οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές ανάλογα με τη σχολή από την οποία προέρχεσαι (που πρακτικά σημαίνει ότι, εάν είσαι από Κομοτηνή και οι βαθμοί μπαίνουν πιο εύκολα, τότε κατά βάση πρέπει να έχεις μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από έναν απόφοιτο της Αθήνας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι η συζήτηση δεμ θα πρέπει να γίνεται με βάση την πεποιθηση ότι όσοι θέλουν να περάσουν με την νομική θέλουν να γίνουν μάχιμοι δικηγόροι. Καλύτερα ας περιοριστούμε στις σπουδές και μόνον. Πάντως συμφωνώ ότι το μεταπτυχιακό είναι πλέον απαραίτητο.


(Ζητώ! Η 100η μου δημοσίευση :-D !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η μάχιμη δικηγορία είναι κορεσμένος κλάδος, εκτός αν μιλάς ως άτομο που έχεις έτοιμο γραφείο. Τότε, ναι, έχεις ήδη και το όνομα, κανείς δεν θα ασχοληθεί με πτυχία και βαθμούς. Και πάλι όμως, το πρόβλημα κάποιου δεν θα ήταν ότι το πτυχίο σου είναι από Κομοτηνή. Δεν προσπαθώ επ' ουδενί να μειώσω την αξία κάποιας νομικής σχολής και καθείς μπορεί να πετύχει από οπουδήποτε. Αυτό που λέω απλά είναι ότι στην αγορά εργασίας οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές ανάλογα με τη σχολή από την οποία προέρχεσαι (που πρακτικά σημαίνει ότι, εάν είσαι από Κομοτηνή και οι βαθμοί μπαίνουν πιο εύκολα, τότε κατά βάση πρέπει να έχεις μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από έναν απόφοιτο της Αθήνας).


Η αλήθεια είναι πως αρχικά με την μάχιμη δικηγορία θέλω να ασχοληθώ, γιατί όντως υπάρχει προϊστορία στην οικογένειά μου όσον αφορά το επάγγελμα! Απλά ξέρεις εγώ το βλέπω με γνώμονα το που ειναι ευκολότερα και ευνοϊκότερα για το μέσο φοιτητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Η μάχιμη δικηγορία είναι κορεσμένος κλάδος, εκτός αν μιλάς ως άτομο που έχεις έτοιμο γραφείο. Τότε, ναι, έχεις ήδη και το όνομα, κανείς δεν θα ασχοληθεί με πτυχία και βαθμούς. Και πάλι όμως, το πρόβλημα κάποιου δεν θα ήταν ότι το πτυχίο σου είναι από Κομοτηνή. Δεν προσπαθώ επ' ουδενί να μειώσω την αξία κάποιας νομικής σχολής και καθείς μπορεί να πετύχει από οπουδήποτε. Αυτό που λέω απλά είναι ότι στην αγορά εργασίας οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές ανάλογα με τη σχολή από την οποία προέρχεσαι (που πρακτικά σημαίνει ότι, εάν είσαι από Κομοτηνή και οι βαθμοί μπαίνουν πιο εύκολα, τότε κατά βάση πρέπει να έχεις μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από έναν απόφοιτο της Αθήνας).

Η αλήθεια είναι πως αρχικά με την μάχιμη δικηγορία θέλω να ασχοληθώ, γιατί όντως υπάρχει προϊστορία στην οικογένειά μου όσον αφορά το επάγγελμα! Απλά ξέρεις εγώ το βλέπω με γνώμονα το που ειναι ευκολότερα και ευνοϊκότερα για το μέσο φοιτητή!
παιδια η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι τον μαχιμο δικηγορο τον κανεις εσυ οχι η σχολη...οπου και να πας αμα εχεις την θεληση και την διψα για μαθηση και καταβαλεις κοπιωδη προσπαθεια δεν θα πας χαμενος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η συζήτηση δεμ θα πρέπει να γίνεται με βάση την πεποιθηση ότι όσοι θέλουν να περάσουν με την νομική θέλουν να γίνουν μάχιμοι δικηγόροι. Καλύτερα ας περιοριστούμε στις σπουδές και μόνον. Πάντως συμφωνώ ότι το μεταπτυχιακό είναι πλέον απαραίτητο.


(Ζητώ! Η 100η μου δημοσίευση :-D !)

Εγώ αυτό που ξέρω αναφορικά με το περιεχόμενο των σπουδών είναι ότι σε πολλούς κλάδους (π.χ. ποινικό δίκαιο, εμπορικό, αστικό) έχει διάφορες μικρο υποθέσεις που μπορουν να συμβουν πρακτικά καθημερινά και απλά ζητάται η συμβουλη του φοιτητή για την επίλυση των διαφορών βάσει νόμων, αστικού κώδικα κλπ, γεγονός που με εξιτάρει!Αλλά ας μας μιλήσει κάποιος εμπειρότερος!

παιδια η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι τον μαχιμο δικηγορο τον κανεις εσυ οχι η σχολη...οπου και να πας αμα εχεις την θεληση και την διψα για μαθηση και καταβαλεις κοπιωδη προσπαθεια δεν θα πας χαμενος :)

Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άγγελος: αυτό που λες σχετικά με την σύνδεση των διαφόρων νομικών κλάδων- καθημερινότητας είναι πράγματι ωραίο. Γενικότερα, από ότι έχω διαβάσει η νομική και η εκμάθηση της στα πανεπιστήμια στηρίζεται στην μαιευτική μέθοδο, γεγονός που μου αρέσει πολύ, καθώς σιχαίνομαι την παπαγαλία, άσχετα αν φέτος πρέπει να παπαγαλισω πολύ :-(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Άγγελος: αυτό που λες σχετικά με την σύνδεση των διαφόρων νομικών κλάδων- καθημερινότητας είναι πράγματι ωραίο. Γενικότερα, από ότι έχω διαβάσει η νομική και η εκμάθηση της στα πανεπιστήμια στηρίζεται στην μαιευτική μέθοδο, γεγονός που μου αρέσει πολύ, καθώς σιχαίνομαι την παπαγαλία, άσχετα αν φέτος πρέπει να παπαγαλισω πολύ :-(.

Δίνεις το 2016 πανελλήνιες; Καλή δύναμη, καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, σε ευχαριστώ πολύ, θα τα χρειαστώ. Όπως επίσης και τιτάνια νεύρα, γιατί καλά καλά δεν ξέρουμε πώς θα υπολογίζονται τα μόρια, ενώ μας έχουν φορτώσει όλα τα Λατινικά στην τρίτη και Ιστορία +30 σελίδες σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ναι, σε ευχαριστώ πολύ, θα τα χρειαστώ. Όπως επίσης και τιτάνια νεύρα, γιατί καλά καλά δεν ξέρουμε πώς θα υπολογίζονται τα μόρια, ενώ μας έχουν φορτώσει όλα τα Λατινικά στην τρίτη και Ιστορία +30 σελίδες σίγουρα...

Εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου! Όσον αφορά την ύλη δεν είναι έτσι τα πράγματα! Σας προσέθεσαν κάποια κείμενα της Β' αφαιρώντας σας παράλληλα τα πολύ δύσκολα κειμενα της Γ' (43 και εξης) στα οποία εξεταστήκαμε εμείς. Συγχρόνως στην ιστορία αφαιρέθηκε ο παρευξείνιος. Για μένα ήταν το πιο στρυφνό κεφάλαιο και το πιο δύσκολο στην παπαγαλία και αντ΄ αυτού έβαλαν περισσότερο 1ο κεφάλαιο, που απλά ειναι πολύ εύκολο! ίσως βρίσκεστε σε πιο ευνοϊκή θέση απο εμας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα έχουμε λιγότερα κείμενα, αλλά πάλι έχουμε όλη τη γραμματική και συντακτικό.

Ιστορία, ναι, έχουμε πλέον ολόκληρο το πρώτο κεφάλαιο και δεν ξέρω αν είχατε εσείς το κρητικό.

Όσο για το αν θα είμαστε ευνοημένοι... θα το δούμε η προϊστορία λέει ναι, αλλά στην πρώτη Λυκείου σε εμάς έμειναν στην Άλγεβρα το 40% των μαθητών... ελπίζω να μην είμαστε άτυχοι και στις Πανελλαδικές...:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σίγουρα έχουμε λιγότερα κείμενα, αλλά πάλι έχουμε όλη τη γραμματική και συντακτικό.

Ιστορία, ναι, έχουμε πλέον ολόκληρο το πρώτο κεφάλαιο και δεν ξέρω αν είχατε εσείς το κρητικό.

Όσο για το αν θα είμαστε ευνοημένοι... θα το δούμε η προϊστορία λέει ναι, αλλά στην πρώτη Λυκείου σε εμάς έμειναν στην Άλγεβρα το 40% των μαθητών... ελπίζω να μην είμαστε άτυχοι και στις Πανελλαδικές...:-)

Εννοείται πως είχαμε Κρητικό και μάλιστα η μία πηγή ηταν σχετική με αυτό! Ως προς την ύλη ειστε πιο τυχεροι, αλλά πάντα μπορουν να βρουν δύσκολα θέματα! Σκοπός είναι όχι το άριστα, αλλά η επίτευξη του στόχου σου! Ένας καλός μαθητής τόσο με δύσκολα όσο και με εύκολα θέματα θα περάσει εκεί που θέλει!

Σίγουρα έχουμε λιγότερα κείμενα, αλλά πάλι έχουμε όλη τη γραμματική και συντακτικό.

Ιστορία, ναι, έχουμε πλέον ολόκληρο το πρώτο κεφάλαιο και δεν ξέρω αν είχατε εσείς το κρητικό.

Όσο για το αν θα είμαστε ευνοημένοι... θα το δούμε η προϊστορία λέει ναι, αλλά στην πρώτη Λυκείου σε εμάς έμειναν στην Άλγεβρα το 40% των μαθητών... ελπίζω να μην είμαστε άτυχοι και στις Πανελλαδικές...:-)

Εννοείται πως είχαμε Κρητικό και μάλιστα η μία πηγή ηταν σχετική με αυτό! Ως προς την ύλη ειστε πιο τυχεροι, αλλά πάντα μπορουν να βρουν δύσκολα θέματα! Σκοπός είναι όχι το άριστα, αλλά η επίτευξη του στόχου σου! Ένας καλός μαθητής τόσο με δύσκολα όσο και με εύκολα θέματα θα περάσει εκεί που θέλει! Αν χρειαστείς οποια δήποτε συμβουλή αναφορικά με τις πανελλήνιες, μην διστάσεις, στείλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
@Angelos97: [...] Στο μόνο με το οποίο θα συμφωνήσω είναι ότι πράγματι στη Νομική Κομοτηνής, μπορείς ευκολότερα να βγάλεις έναν καλό βαθμό πτυχίου, αλλά διαφορετική βαρύτητα έχει ένα πτυχίο με 6 από τη Νομική Αθήνας από ένα αντίστοιχο με 6 της Κομοτηνής. Μπορεί ακόμα να πας με βαθμό πτυχίου 7 από Κομοτηνή κάπου να δουλέψεις, αλλά να πάρουν αυτόν με το 6, επειδή απλά είναι από τη Νομική Αθήνας. Και σε ό,τι αφορά τα μεταπτυχιακά και σε ό,τι αφορά τους χώρους εργασίας, ξέρουν καλά πώς μπαίνουν οι βαθμοί σε κάθε τμήμα.

Εντάξει,ας ηρεμήσουμε λίγο.Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα, αποφάσισα να ζωντανέψω αυτό το thread :)

Δεδομένου ότι η πρώτη σχολή στο μηχανογραφικό μου είναι η Νομική Αθήνας στην οποία-εκτός απροόπτου- περνάω κι εγώ, θέλω να σας ρωτήσω αν σας ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μαχόμενη δικηγορία, γιατί διαβάζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις αυτό έχω καταλάβει...Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη προοπτική και αγχώθηκα που όλοι σας αυτό δείχνετε να θέλετε.

Υπάρχει κάτι άλλο που να σκέφτεστε/ να σας ενδιαφέρει??

(να σημειωθεί ότι όλοι έξω από... τη σχολή πολλά τραγούδια λέμε, ίσως τα γούστα μας να αλλάξουν εντελώς όταν έρθουμε σε πραγματική τριβή με το αντικείμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top