Σχολικό πρόγραμμα Ιταλίας

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
ξερει κανεις τι ωρα τελειωνουν τα μαθηματα στν ιταλια????:what:
αχ πειτε μου ειναι μεγαλη αναγκη θα σκασω αμα δν μαθω!!!!:emm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
το πες κ το κανες:Pτεσπα
εγω δε ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ουτε εγω ξερω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
καλα ρε παιδια ουτε εγω ξερω....απαντηση περιμενω απο αυτους που ξερουν(πιθανο η Anastazia)αν και δν θα ξερει κανενας....:P :P

@τζενη αμα ειναι να κολλησω με κατι δν ξεκολλαω και ηθελα να μαθω....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ξερει κανεις τι ωρα τελειωνουν τα μαθηματα στν ιταλια????:what:
αχ πειτε μου ειναι μεγαλη αναγκη θα σκασω αμα δν μαθω!!!!:emm: :P

Μην απαντήσετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Μην απαντήσετε :P
απαπαπα αν δν θες να με βλεπεις δν χρειαζονται υπονοουμενα!!!:nono: :P :P :lol:
ευχαριστω για τν υπερασπιση....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε τι σχολείο και σε ποια περιοχή πες μου και θα ρωτήσω να σου πω. Όπως και στην Ελλάδα, το 8-2 δεν είναι απόλυτο. Κι εκεί φαντάζομαι θα είναι "χειρότερα", αφού η Ιταλία είναι πιο αποκεντρωμένη από την Ελλάδα.

Συμπλήρωμα:
Ενδεικτικό ημερήσιο πρόγραμμα κλασσικού Λυκείου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Επειδή έχω πάει στην Ιταλία και σε κλασσικό λύκειο μάλιστα, εξαρτάται από τις τάξεις.Ξεκινάνε στις 8 και 15 και τελείωνουν το πάρα πολύ 2 και κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βλεπουν καλα τα ματακια μου;;; "Greek"?? :!: Και ειναι για ολους αυτο η ειναι κατι σαν τη δικη μας θεωρητικη κατευθυνση;

Βλεπω επισης οτι εχουν break μια ολοκληρη διδακτικη ωρα την ημερα. Καλο ειναι αυτο, ξεθολωνεις λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρχαία Ελληνικά, όπως και στις περισσότερες χώρες, είναι υποχρεωτικά για το κλασικό λύκειο, που είναι, ναι, σαν τη θεωρητική.
Ειδικά στην Ιταλία ξέρω ότι σε ορισμένα σχολεία υπάρχουν και Νέα Ελληνικά, αλλά ως επιλογή. Ξέρω κι άτομα που τα παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αρχαία Ελληνικά, όπως και στις περισσότερες χώρες, είναι υποχρεωτικά για το κλασικό λύκειο, που είναι, ναι, σαν τη θεωρητική.
Ειδικά στην Ιταλία ξέρω ότι σε ορισμένα σχολεία υπάρχουν και Νέα Ελληνικά, αλλά ως επιλογή. Ξέρω κι άτομα που τα παίρνουν.

Ουαου...να λοιπόν, είναι και ένα μάθημα για τους περισσότερους από εμάς που τα σνομπάρουμε.Που θα έπρεπε να τα μαθαίνουμε από τους πρώτους αλλά και πάλι δεν δίνουμε σημασία...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ουαου...να λοιπόν, είναι και ένα μάθημα για τους περισσότερους από εμάς που τα σνομπάρουμε.Που θα έπρεπε να τα μαθαίνουμε από τους πρώτους αλλά και πάλι δεν δίνουμε σημασία...:/

Μακάρι να το μαθαίναμε όπως το μαθαίνουν αυτοί... Εμείς δεν ξέρουμε την τύφλα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
ο φιλος μου που μενει εκει αρχιζει μαθημα απο τς 7 και τελειωνει στς 3 κανει maths,sosial studies,science,english ,art,PC,γυμναστικη και μουσικη
καθε τριτη κανει ενα δυωρο απο τς 3 εως τς 5 ελληνικα(εκθεση)
δν εχει κενα το προγραμμα.....και καθε μερα κανει αυτα τα 7 μαθηματα.....
αααααα και η περιοχη που μενει ειναι η napoli....αυτααααααααα...:D

εμαθα οτι ηθελα...ευχαριστω παντως για τν βοηθεια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ουαου...να λοιπόν, είναι και ένα μάθημα για τους περισσότερους από εμάς που τα σνομπάρουμε.Που θα έπρεπε να τα μαθαίνουμε από τους πρώτους αλλά και πάλι δεν δίνουμε σημασία...:/

Φτάνει που δίνουν οι άλλοι.
Σαφώς σε πανεπιστήμια του εξωτερικού που διδάσκεται το μάθημα, υπάρχει μια εντελώς άλλη προσέγγιση. Όπως, βέβαια, ανάλογη προσέγγιση υπάρχει και στα ελληνικά πανεπιστήμια.
Είναι λάθος η όλη φιλοσοφία του μαθηματος, στην Ελλάδα, αλλά, για να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα, ούτε αλλού έχουν βρει τον...ουάου τρόπο να τα διδάσκουν. Κλασικό μάθημα είναι, δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Εγώ θα ήμουν υπέρ μιας πιο επιστημονικής και ανθρωπιστικής, ταυτόχρονα, προσέγγισης. Αυτό που γίνεται στα πανεπιστήμια, διεθνώς και σε κάποιο βαθμό και στην Ελλάδα.

Ειδικά, πάντως, στην Ιταλία, με τις ανισότητες να κυμαίνονται από τούρκικο κεφαλοχώρι στην Ανατολία (στις περιοχές της Σικελίας και της Νάπολι) σε καλό προάστιο του Παρισιού (Μιλάνο και Ιταλικές Άλπεις), τα προβλήματα έχουν πολύ χειρότερη ρίζα από αυτά της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top