Σχολικό βιβλίο Γερμανικων γυμνασίου - μέχρι ποιο επίπεδο διδάσκουν;

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω την εξής απορία. Τα σχολικά βιβλία των γερμανικών που διδάσκονται στο γυμνάσιο μέχρι ποιο επίπεδο φτάνουν περίπου; Ευχαριστώ πολύ.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω την εξής απορία. Τα σχολικά βιβλία των γερμανικών που διδάσκονται στο γυμνάσιο μέχρι ποιο επίπεδο φτάνουν περίπου; Ευχαριστώ πολύ.
Εμείς απ'ότι θυμάμαι κάναμε πολύ απλά πράγματα, τα μοντάλ, το άρθρο και τετοια. Μέχρι και τώρα στο λύκειου κάνουμε απ' το βιβλίο της γ γυμνασιου οπότε γενικά νομίζω είναι πολύ "χαμηλό" το επίπεδο
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Έχω την εξής απορία. Τα σχολικά βιβλία των γερμανικών που διδάσκονται στο γυμνάσιο μέχρι ποιο επίπεδο φτάνουν περίπου; Ευχαριστώ πολύ.

Εμάς στο λύκειο μας έχουν πει οι καθηγήτριες ότι κάνουμε μέχρι Α2 στα γαλλικά και το αντίστοιχο στα γερμανικά.
Επομένως κάπου εκεί θα είναι και του γυμνασίου.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Θα έλεγα Α1-Α2
 

Sharpglass

Νεοφερμένος

Ο Sharpglass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα χαμένο χρόνο τις ξένες γλώσσες στο σχολείο. Έκανα φροντιστήριο γαλλικά με το ίδιο βιβλίο του σχολείου. Είχαμε φτάσει στο 3 στο φροντ και στο σχολείο είχαμε κάνει τα 2/3 του 1. Θα μου πεις με 30 παιδιά και 1-2 ώρες την εβδομάδα τι να κάνεις; Αλλά αυτό μας έχει φάει ο συμβιβασμός του συμβιβασμού. Να μην μαθαίνουμε τίποτα στο τέλος. Πολλοί ακατάλληλοι καθηγητές, πολλά παιδιά, παιδιά "δύσκολα", κακά συγγράμματα και κακό εκπαιδευτικό σύστημα.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα χαμένο χρόνο τις ξένες γλώσσες στο σχολείο. Έκανα φροντιστήριο γαλλικά με το ίδιο βιβλίο του σχολείου. Είχαμε φτάσει στο 3 στο φροντ και στο σχολείο είχαμε κάνει τα 2/3 του 1. Θα μου πεις με 30 παιδιά και 1-2 ώρες την εβδομάδα τι να κάνεις; Αλλά αυτό μας έχει φάει ο συμβιβασμός του συμβιβασμού. Να μην μαθαίνουμε τίποτα στο τέλος. Πολλοί ακατάλληλοι καθηγητές, πολλά παιδιά, παιδιά "δύσκολα", κακά συγγράμματα και κακό εκπαιδευτικό σύστημα.
αυτό ακριβώς , αλλά πιστεύω δεν είναι μόνο θέμα των μαθητών καθώς οι περισσότεροι καθηγητές δεν επιχειρούν σχεδόν ποτέ να κάνουν ουσιαστικό μάθημα
 

Sharpglass

Νεοφερμένος

Ο Sharpglass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
αυτό ακριβώς , αλλά πιστεύω δεν είναι μόνο θέμα των μαθητών καθώς οι περισσότεροι καθηγητές δεν επιχειρούν σχεδόν ποτέ να κάνουν ουσιαστικό μάθημα
Ισχύει, αλλά να σου πω κάτι; Αν κάνεις 20 χρόνια μάθημα και βλέπεις ότι κουράζεσαι δεν κουράζεσαι το αποτέλεσμα είναι 0 κάποια στιγμή δεν τα παρατάς; Ξένη γλώσσα με 30 μαθητές και διαθέσιμα 2 45 λεπτα δεν γίνεται.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Εμάς στα Αγγλικά στο σχολείο Γ λυκείου η καθηγήτρια μας έκανε κρεμάλα δύσκολες λέξεις στον πίνακα, όλη την ώρα. Ο,τιδήποτε άλλο θα ήταν μάταιο. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top