Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στην 'α λυκείου έχει ένα ενδιαφέρον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ρε σεις, μπήκα στο θέμα μόνο και μόνο γιατί κάποιος είχε απαντήσει πριν αλλάξει ο τίτλος και έγραφε "Ποια η γνώμη σας για τΟΝ ΣΕΠ;" οπότε γέλασα με την καρδιά μου σε πρώτη φάση.

Βέβαια διαβάζοντας τις απαντήσεις μερικών εδώ πέρα πικράθηκα. Η "ώρα του παιδιού" το ΣΕΠ; Γιατί; Είμαι σίγουρη πως το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης ανήκει στους καθηγητές που σας το διδάσκουν, όμως κι εσείς με το να αντιμετωπίζετε ένα μάθημα που έχει να κάνει με το άμεσο μέλλον σας τόσο ανώριμα δείχνετε αδιαφορία. Η καθηγήτρια που δίδασκε σε εμάς είχε παρακολουθήσει μερικά σεμινάρια οπότε γνώριζε αρκετά πράγματα. Μας έφερνε πολλά test προσωπικότητας που μες στις άκρες έδειχναν την κλίση μας, μας έφερε βάσεις με τις σχολές και τα μόρια, τα πεδία, τα μαθήματα των Α, Β και Γ Λυκείου, ζήτησε από άτομα από ΕΠΑ.Λ. να μας επισκευθούν να μας πουν τι γίνεται εκεί. Προφανώς επειδή το θέλαμε και με την προθυμία μας το επιδιώξαμε.

Οι μισοί εδώ μέσα δεν θα ξέρετε τίποτα για τα ΕΠΑ.Λ, τα ΕΠΑ.Σ το ΓΕ.Λ τις κατευθύνσεις και τα συναφή. Δεν λέω προς Θεού να αγχώνεστε από τώρα για Πεδία και τέτοια, καθώς μπορεί και να αλλάξει το σύστημα κι η δική σας η φουρνιά να μην τα προλάβει όμως η ενημέρωση κάνει καλό. Στο κάτω-κάτω έχει να κάνει με το μέλλον σας και σίγουρα κάτι μπορείτε να αποκομίσετε. Αλλιώς θα βρεθείτε στην ομολογουμένως άσχημη θέση του χρόνου, να μην ξέρετε τι/πως/που/γιατι θα κάνετε. Στην Α'Λυκείου ξεκινάνε μαθήματα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων τα οποία ίσως χάνετε (ανάλογα με το ποιος καθηγητής θα σας αναλάβει) οπότε δεν νομίζω να προλαβένετε να πείτε πολλά.

Αργά το είδα το θέμα και αργά απάντησα αλλά ελπίζω κάποιον να βάλω σε σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ο Ιliaso εχει δικιο στην γ΄γυμνασιου ειναι πολυ βαρετο ομως στην α΄λυκειου ειναι πολυ ενδιαφερον και χρησιμο.....ισως σε παιδια γυμνασιου τους φενεται ανιαρο γιατι ισως δεν εχουν ακομα την αισθηση για το τι κατευθυνση θα διαλεξουν αλλα και τι σχοληηηηκαι εγω ετσι ημουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ακόμα οι ερωτήσεις της γ δεν σε υποψιάζουν γιατί σχετίζονται με τα επαγγέλματα και έτσι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Νομίζω πως είμαι λίγο off-topic αλλά ας με διαφωτίσουν οι πιο μεγάλοι:

Που πρέπει να πάω για να βρώ μια δουλειά σε ναυτιλιακή εταιρία, οχι σε πλοίο, αλλά στη στεριά?

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
5o πεδίο για οικονομικά...Ναυτιλιακών Σπουδών πανεπιστήμιο Πειραιά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ο Ιliaso εχει δικιο στην γ΄γυμνασιου ειναι πολυ βαρετο ομως στην α΄λυκειου ειναι πολυ ενδιαφερον και χρησιμο.....ισως σε παιδια γυμνασιου τους φενεται ανιαρο γιατι ισως δεν εχουν ακομα την αισθηση για το τι κατευθυνση θα διαλεξουν αλλα και τι σχοληηηηκαι εγω ετσι ημουν....

χεχεχε...μην το λεεεες...:P

αλλα το οτι ειναι βαρετο, ανιαρο κλπ ειναι και παραειναι!! και ειδικα αν εχεις καθηγητη εναν παρλαπιπα σαν τον δικο μας (25'χωρις διακοπη!!!)
ωστοσο απο το βιβλιο δεν βγαζεις ακρη... το βιβλιο αυτο ειναι για να το παρεις να το διαβασεις στον ελευθερο χρονο σου, εεετσι εγκυκλοπαιδικα..
οοκ μας μας ελεγε και κατι παραπανω, δεν μπορω να πω.. εγω προσωπικα παντως ποτε δεν βαρεθηκα απιστευτα..οπως κανω σε αλλα μαθηματα (π.χ:αγωγη,ελενη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
χεχεχε...μην το λεεεες...:P

αλλα το οτι ειναι βαρετο, ανιαρο κλπ ειναι και παραειναι!! και ειδικα αν εχεις καθηγητη εναν παρλαπιπα σαν τον δικο μας (25'χωρις διακοπη!!!)
ωστοσο απο το βιβλιο δεν βγαζεις ακρη... το βιβλιο αυτο ειναι για να το παρεις να το διαβασεις στον ελευθερο χρονο σου, εεετσι εγκυκλοπαιδικα..
οοκ μας μας ελεγε και κατι παραπανω, δεν μπορω να πω.. εγω προσωπικα παντως ποτε δεν βαρεθηκα απιστευτα..οπως κανω σε αλλα μαθηματα (π.χ:αγωγη,ελενη)


Ρόζι, θα μας τρελλάνεις!!! Δεν μας είπες ότι την "ΕΛΕΝΗ" ούτε που την είδατε ούτε που την απαντήσατε φέτος;:)
-----------------------------------------------

Ο καθηγητής παίζει σημαντικό ρόλο για το συγκεκριμένο μάθημα! Το μάθημα αν γίνει σωστά δεν είναι ούτε βαρετό ούτε άχρηστο, το αντίθετο μάλιστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
εμείς πέρυσι είχαμε τον γυμναστή μας και.....δεν ήταν καλός στην δουλειά που έκανε:nono:.φέτος όμως έχουμε μια πάρα πολύ καλή που μας τα εξηγεί όλα και της αξίζει βραβείο :thanks::D:):no1::bravo::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλα εμας μας πηγαν σε ενα επαγγελματικο λυκειο να μας μιλησουν κτλ. και διαφωτιστηκα λιγο...Βοηθαει πολυ το ΣΕΠ ρε τι λεμε, ειδικα αμα ο καθηγητης ειναι καλος στην δουλεια του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως εμένα το ΣΕΠ με έβγαζε θεωρητική ενώ δήλωσα θετική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ρόζι, θα μας τρελλάνεις!!! Δεν μας είπες ότι την "ΕΛΕΝΗ" ούτε που την είδατε ούτε που την απαντήσατε φέτος;:)
-----------------------------------------------

Ο καθηγητής παίζει σημαντικό ρόλο για το συγκεκριμένο μάθημα! Το μάθημα αν γίνει σωστά δεν είναι ούτε βαρετό ούτε άχρηστο, το αντίθετο μάλιστα!!

εγω;; καλε καναμε ελενη..ελενη δεν θα καναμε;;!! ειναι κυριο μαθημα..εγω σε αλλο θεμα ειπα οτι δεν καναμε τις ορνιθες.. και σε αυτο το ποστ ειπα οτι την βαριεμαι...

:jumpy::jumpy:μπερδευτηκαμε εεε;;;:jumpy::jumpy::jumpy:


χαχα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πάντως εμένα το ΣΕΠ με έβγαζε θεωρητική ενώ δήλωσα θετική:)

Αυτό μόνο επιχείρημα δεν το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μα δεν είπα πουθενά ότι είναι άχρηστο αλλά βαρετό... και επίσης ανέφερα ενδεικτικά την περίπτωση μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChRistiNOulaa..

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το βιβλίο από μονο του δεν κάνει τίποτα και συμφωνώ με την άποψη οτι οι καθηγητές παίζουν σημαντικότερο ρόλο. Εμάς η καθηγήτρια μας είχε σχεση με το αντικείμενο και ενδιαφέρον. Μας έφερνε και πράγματα εκτος βιβλιού, κάναμε συζητήσεις πάνω σε διάφορα επαγγέλματα ή άλλα θέματα επιλογής μας και περνάγαμε ευχάριστα την ώρα μας ..... Μέχρι που μας την άλλαξαν το τελευταίο τρίμηνο και μας έβαλαν μια που δεν είχε καμία σχέση... Κάνει γερμανικά και είναι και πολύ αυστηρή. Το μόνο που μας έκανε ήταν να μας βάζει να διαβάζουμε το βιβλίο δυνατά μέσα στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|MF|

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το βιβλιο κατα την γνωμη μου ειναι σαφως κατευθυνομενο!
Το συστημα επιτειδες μας αναγκαζει να μην μαθαινουμε τι συμβαινει στην αγορα εργασιας!Μας οδηγει στην ανεργια!Ετσι για να τρωνε αυτοι οι λιγοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το βιβλιο κατα την γνωμη μου ειναι σαφως κατευθυνομενο!
Το συστημα επιτειδες μας αναγκαζει να μην μαθαινουμε τι συμβαινει στην αγορα εργασιας!Μας οδηγει στην ανεργια!Ετσι για να τρωνε αυτοι οι λιγοι...

διαφωνώ γιατί φαίνεται ότι δεν προάγεις δικιά σου γνώμη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|MF|

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
διαφωνώ γιατί φαίνεται ότι δεν προάγεις δικιά σου γνώμη...:)

μα η δικη μου γνωμη ειναι!
δν καταλαβαινω γιατι το λες αυτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
το βιβλιο κατα την γνωμη μου ειναι σαφως κατευθυνομενο!
Το συστημα επιτειδες μας αναγκαζει να μην μαθαινουμε τι συμβαινει στην αγορα εργασιας!Μας οδηγει στην ανεργια!Ετσι για να τρωνε αυτοι οι λιγοι...

Για το βιβλίο δεν έχω ιδέα, πραγματικά. Δεν το διδάχτηκα, δεν ξέρω τι γράφει. Δώσε μας όμως μερικά παραδείγματα για να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοείς. Πώς δηλαδή είναι κατευθυνόμενο; Και προς ποια κατεύθυνση; Θέλω να πω στηρίζει έντονα τα ΑΕΙ και υπονομεύει τις τεχνικές σχολές ας πούμε;
Μου φαίνεται αφελές να ισχυριζόμαστε πως ζούμε σε μια κοινωνία που ηθελημένα μας οδηγεί στην ανεργία. Δεν θα έπρεπε να είμαστε πια τόσο καχύποπτοι με όλα.

διαφωνώ γιατί φαίνεται ότι δεν προάγεις δικιά σου γνώμη...:)

Καλά, μπορεί απλά να συμμερίζεται γνώμη κάποιου άλλου. Όσα λέμε δεν σημαίνει πως τα σκεφτήκαμε και πρώτοι-πρώτοι. Δεν είναι καλό προφανώς να παπαγαλίζεις απόψεις ούτε όμως να κάνεις υποδείξεις χωρίς επεξηγήσεις ωφελεί κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εμείς την ώρα του ΣΕΠ δεν κάναμε τίποτα... Η για την 3ημερη μιλούσαμε ή για διάφοα άλλα θέματα άσχετα με αυτό... Αλλά διαβάζαμε τα τελευταία πέντε λεπτά καμιά σελίδα για να λέμε ότι κάνουμε μάθημα... Κατά τ' άλλα ήταν η ώρα του παιδιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top