Γενικό -  Σχολική επίδοση και άγχος

bloodymary1993

Νεοφερμένος

Η bloodymary1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο ήμουνα μαθήτρια του 19 διάβαζα όσο έπρεπε και φρόντιζα να μην αφήνω κενά.Φέτος στην πρώτη λυκείου η αλήθεια είναι οτι δεν διάβαζα και πολύ,είχα βέβαια αρκετές ώρες τη μέρα φροντηστήρια.Τέλος πάντων η βαθμολογία μου έπεσε αρκετά (16,7 έβγαλα)και έχω αγχωθεί πολυ,θέλω του χρόνου να ακολουθήσω θετική κατεύθυνση αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω..άρχησα ήδη ιδιαίτερα για το καλοκαίρι αλλά αυτό το άγχος δεν λέει να φυγει από μέσα μου...νιώθω από τωρα ότι θα αποτύχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Προσπαθησε να σκεφτεις θετικα και να αφησεις κατα μερος τις ηττοπαθειες. Θα τα καταφερεις αρκει να συνελθεις και να ξαναγυρισεις στις τακτικες που εφαρμοζες στο παρελθον. Τι να πω εγω που ειχα Μ.Ο 20 στη Φυσικη και τωρα εχω 18,5;;Βεβαια εχουμε εναν καθηγητη της παλιας σχολης, ο οποιος μου εκοψε στο πρωτο τετραμηνο 1,5 ποντους επειδη εκανα λαθος σε μια διαιρεση στο διαγωνισμα!!!Αλλα δεν πρεπει ποτε να καμφθει η αποφασιστικοτητα και το ηθικο σου γιατι αν αυτο συμβει χανεις καθε ελπιδα επιτυχιας. Οποτε ηρεμησε!Μην φοβασαι και δεν θα αποτυχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο ήμουνα μαθήτρια του 19 διάβαζα όσο έπρεπε και φρόντιζα να μην αφήνω κενά.Φέτος στην πρώτη λυκείου η αλήθεια είναι οτι δεν διάβαζα και πολύ,είχα βέβαια αρκετές ώρες τη μέρα φροντηστήρια.Τέλος πάντων η βαθμολογία μου έπεσε αρκετά (16,7 έβγαλα)και έχω αγχωθεί πολυ,θέλω του χρόνου να ακολουθήσω θετική κατεύθυνση αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω..άρχησα ήδη ιδιαίτερα για το καλοκαίρι αλλά αυτό το άγχος δεν λέει να φυγει από μέσα μου...νιώθω από τωρα ότι θα αποτύχω


Ψυχραιμία Μαίρη (αν σε λένε Μαίρη). Πάρε βαθιές αναπνοές και χαλάρωσε (μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά πιάνει). Μέσα στο καλοκαίρι έχεις την δυνατότητα να καλύψεις τα κενά σου (αν έχεις) χωρίς υπερβολές φυσικά. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις. Το μισό παιχνίδι της επιτυχίας είναι η ψυχολογία. Αν το πάρεις το πράγμα ζεστά και χωρίς υπερβολές και πανικό θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ψυχραιμία Μαίρη (αν σε λένε Μαίρη). Πάρε βαθιές αναπνοές και χαλάρωσε (μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά πιάνει). Μέσα στο καλοκαίρι έχεις την δυνατότητα να καλύψεις τα κενά σου (αν έχεις) χωρίς υπερβολές φυσικά. Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις. Το μισό παιχνίδι της επιτυχίας είναι η ψυχολογία. Αν το πάρεις το πράγμα ζεστά και χωρίς υπερβολές και πανικό θα τα καταφέρεις.

H συμβουλή του civilara πιάνει όσο κι αν φαίνεται παράξενο. Ειδικότερα για την ψυχολογία μετράει. Βέβαια, ούτε κι εκεί πρέπει να υπερβάλουμε, δηλαδή να είμαστε υπεραισιόδοξοι ακόμα κι αν πράγματι έχουμε εμβαθύνει στο αντικείμενο και είμαστε άρτια προετοιμασμένοι - γιατί εκεί η αποτυχία είναι χειρότερη από την αποτυχία κάποιου που πήγε με διάθεση "δε γράφω τιποτα, δε θα τα καταφέρω" και πίστεψέ με την έχω πατήσει και εγω και πονάει ειδικότερα αν είναι στο αγαπημενο σου μάθημα - . Το καλοκαιράκι, όποτε έχεις όρεξη και ποτέ σα να κάνεις αγγαρεία, κάτσε και δες τί σου λείπει και διαίρεσε το χρόνο σου αναλόγως-τόση ώρα για αυτό το κεφάλαιο, τόση για εκείνο-. Όσο γι'αυτό που λες με την πτώση των βαθμών, είναι φαινόμενο που συμβαίνει σε μεγάλη κλίμακα. Άλλωστε θα έχεις δε κατά πόσο μειώνεται ο αριθμός των αριστείων στο Λύκειο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Ναυσικα σχετικα με το οριο της αισιοδοξιας ακριβως για τον λογο που ανεφερε... Και εγω την πατησα φετος ετσι και μαλιστα στο αγαπημενο μου μαθημα. Βεβαια το 16 δν ειναι αποτυχια ακριβως αλλα για εμενα και στο συγκεκριμενο μαθημα ειναι... Τεσπα και εμενα οι βαθμοι μου στο γυμνασιο αγγιζαν το 20 ομως ο ΜΟ στην α λυκ ηταν 18.3, πτωση δηλαδη, εστω και μικρη... Εφοσον η επιδοση σου στο γυμνασιο ηταν ακρως ικανοποιητικη και αφου μας λες οτι ξερεις οτι δεν εδωσες τη δεουσα σημασια φετος (οπως και εγω) δν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι θα τα πας μια χαρα αρκει να δουλεψεις σωστα.. Και το καλοκαιρι αμα θελεις και εχεις ορεξη κατσε κανε καμια επαναληψη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos123

Νεοφερμένος

Ο manos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι! Κάλυψε τα κενά σου, αφού θα αρχίσεις τα μαθήματα το καλοκαίρι και προσπάθησε να δώσεις βάρος του χρόνου στα μαθήματα της κατεύθυνσής σου. Αν είχες καλούς βαθμούς εκεί που σε ενδιαφέρει δεν χρειάζεται να σε νοιάζουν τα υπόλοιπα μαθήματα τόσο, αν πάλι δεν είχες και τόσο καλούς, δεν πειράζει. Προσπάθησε να βελτιωθείς για το καλύτερο. Και φρόντισε να περάσεις καλά αυτό το καλοκαίρι μιας και που είναι σχεδόν το τελευταίο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloodymary1993

Νεοφερμένος

Η bloodymary1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι προσπαθω γιατι ταραχθηκα αρκετα απο τους βαθμους και εξακολουθω να εχω καποιες αμφιβολιες για το αν θα τα καταφερω...εγω παντως θα βαλω τα δυνατα μου...

ναι Μαιρη με λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ενδεικτικά θα σου πω πως ενώ στο γυμνάσιο σκεφτοντουσαν να με βαλουν ενυσχητική χημεία,πανελλήνιες χτυπούσα το κεφάλι μου γιατι εγραψα 19,4 εξ αιτίας μιας βλακείας.Εν το μεταξύ στη δευτέρα λυκείου είχα προλαβει να γράψω σε όλα πάτο,με πρώτα και καλύτερα της κατευθυνσης μου εκτός βιολογίας.Θες θετική τότε θετική.Μάθε να μην κάνεις εκπτώσεις στα ονειρά σου,ακόμα κι οταν δώσεις Πανελλήνιες.Κοινώς για τους βαθμους σου,σκέψου απλά πως δεν υπάρχουν.Στην πρώτη λειτουργούν ως μέσο αφύπνησης.Οπότε ελπίζω να έλαβες το μήνυμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι και για να σε παρηγορησω κι εμενα επεσε η βαθμολογια μου στο λυκειο.Περυσι εβγαλα 19.5 και φετος 18.2.Οσους ρωταω ομως μου λενε οτι ειναι λογικο,αφου στο λυκειο δεν γινονται στρογγυλοποιησεις και εχουμε 2 τετραμηνα...Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα αποτυχουμε και στις πανελλαδικες,απλα προσπαθησε να δωσεις βαση του χρονου στα μαθηματα κατευθυνσης και δεν πειραζει αν ο μεσος κατεβει απο τα αλλα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παιδια ειλικρινα και εγω ανακουφιστηκα με τις απαντησεις που δωσατε στη Μαιρη γιατι και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα φετος..στο γυμνασιο ημουν του 18.5 και τωρα επεσα στο 16..να φανταστειτε οτι φοβομουν να δειξω τους βαθμους στους γονεις μου γιατι φετος ξεκινησα φροντιστηρια και θα πρεπε να βελτιωθω αντι να πεσω.
αλλα οπως ειπε καποιος παραπανω,αυτη η χρονια ειναι χρονια αφυπνισης και θα προσπαθησω περισσοτερο του χρονου..
να ξερεις Μαιρη πως δεν συμβαινει μονο σε σενα λοιπον. και η πλακα ειναι οτι και εγω θετικη θελω να παω!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloodymary1993

Νεοφερμένος

Η bloodymary1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
στην αρχη πανικοβληθηκα αρκετα αλλα απ'οτι φαινεται panagiota1508 οντως δεν ειμαστε οι μονες.... και εγω ανακουφηστηκα απο τις απαντησεις των παιδιων...η κολλητη μου επειδη επεσαν και οι δικοι της βαθμοι αποφασησε να αλλαξει κατευθυνση (ηθελε θετικη αλλα τελικα θα παει τεχνολογικη)επειδη λεει οτι δεν θα τα καταφερει και εχει βγαλει και παραπανω απο μενα.και επιρεαστηκα και εγω αρκετα και με πηρε απο κατω αλλα τελικα νομιζω οτι αν προσπαθησω και βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra!!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
στην αρχη πανικοβληθηκα αρκετα αλλα απ'οτι φαινεται panagiota1508 οντως δεν ειμαστε οι μονες.... και εγω ανακουφηστηκα απο τις απαντησεις των παιδιων...η κολλητη μου επειδη επεσαν και οι δικοι της βαθμοι αποφασησε να αλλαξει κατευθυνση (ηθελε θετικη αλλα τελικα θα παει τεχνολογικη)επειδη λεει οτι δεν θα τα καταφερει και εχει βγαλει και παραπανω απο μενα.και επιρεαστηκα και εγω αρκετα και με πηρε απο κατω αλλα τελικα νομιζω οτι αν προσπαθησω και βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω :up:


Το θέμα ειναι να κανεις οτι καλύτερο μπορεις...Σίγουρα θα τα καταφέρεις,απλα χαλαρωσε!!! Και μην επηρεάζεσαι απο αλλους! Εγω,που φέτος τα πηγα πολυ καλά σε ολα τα μαθήματα θέλω πολυ να πάω θετική αλλα επειδή θέλω να περασω παιδαγωγικό και όλοι μου λενε οτι θα είναι πιο εύκολο απο θεωρητική εχω αρχισει να το σκέφτομαι...Μην κανεις την ιδια βλακεία με μενα...Ουτε να κοιτάς τους βαθμούς και να λες "τελικα δεν θα παω θετικη" οπως εκανα εγω σε ενα διαγωνισμα της φυσικής! Να κανεις αυτο που πραγματικά θέλεις και να προσπαθήσεις ακομα πιο πολυ...Αυτα!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
μπραβο ρε Δημητρα πες τα ντε!! :)
και εγω σκεφτηκα να παω τεχνολογικη γιατι φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερω αλλα δεν εχει νοημα. εγω θετικη ηθελα να παω και τελος!! θα κανουμε ο,τι μπορουμε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι!! Κι εγώ στο Γυμνάσιο έβγαζα 19+ και στην Α' λυκείου έβγαλα 16,6! Και εν τέλει στις πανελλήνιες 18724!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra!!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
μπραβο ρε Δημητρα πες τα ντε!! :)
και εγω σκεφτηκα να παω τεχνολογικη γιατι φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερω αλλα δεν εχει νοημα. εγω θετικη ηθελα να παω και τελος!! θα κανουμε ο,τι μπορουμε!!!:)


Ετσι μπραβο...Καλα θα κανεις! Πρεπει να κανουμε αυτο που μας αρεσει! Ετσι θα εχουμε περισσοτερη διαθεση για διαβασμα...Ελπιζω να αποφασισω και εγω να παω θετικη στο τελος...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δεν θα συμπασχω μαζι σου...(αυτο το κανουν κατι κοπελιτσες που θα κανεις παρεα)
στην Α λυκειου κανεισ βουτια στα βαθεια νερα...αν σε παρει απο κατω τελειωσες!!!
στρωσου και διαβασε τωρα το καλοκαιρακι γιατι μετα δεν προλαβαινεις
τα κενα ειναι για να τα βουλωνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FΛNTOM™

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έλεος χαλαρώστε δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
δεν θα συμπασχω μαζι σου...(αυτο το κανουν κατι κοπελιτσες που θα κανεις παρεα)
στην Α λυκειου κανεισ βουτια στα βαθεια νερα...αν σε παρει απο κατω τελειωσες!!!
στρωσου και διαβασε τωρα το καλοκαιρακι γιατι μετα δεν προλαβαινεις
τα κενα ειναι για να τα βουλωνουμε


ε αυτο λεμε κ εμεις..:P αμα το βαλεις στοχο παντως μπορεις να τα καταφερεις πιστευω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top