Σχολες

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Βιοπληροφορική ή τεχνολογία τροφίμων?? Αν εχει καποιος καποια αποψη αν μπορεί να την γράψει.
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Υπάρχει τμήμα που προσφέρει πτυχίο σε Βιοπληροφορική; Κάν' το λίγο πιο συγκεκριμένο. Τι επίπεδο σε ενδιαφέρει;
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ναι πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοϊατρική στην Λαμία
Το συγκεκριμένο τμήμα είναι αρκετά καλό, αν σε ενδιαφέρει η Βιοπληροφορική. Έχει ίσως τους δύο τοπ Έλληνες βιοπληροφορικούς (Χατζηγεωργίου και Μπάγκος) και γενικά, όσοι υπήρξαν εκεί και ασχολήθηκαν με Βιοοπληροφορική δε χάθηκαν.

Τώρα, η Βιοπληροφορική είναι ακόμα σε πρώιμη φάση στην Ελλάδα, γίνεται κυρίως ερευνητικά (κυρίως σε ερευνητικά κέντρα- Φλέμινγκ, Δημόκριτος στην Αθήνα, ΕΚΕΤΑ στη Θεσσαλονικη, ΙΤΕ στην Κρήτη). Ερευνητές γενικά υπάρχουν αξιόλογοι. Ωραίο θα ήταν κάποια στιγμή, μετά το πτυχίο, να βγεις και στο εξωτερικό (βλέποντας και κάνοντας). Μεταπτυχιακά υπάρχουν π.χ. στο ΕΚΠΑ (τμήμα Βιολογίας). Από εταιρείες, είμαστε ακόμα σε πρώιμο νηπιακό στάδιο (να το πω όμορφα), κυρίως σε φαρμακευτικές θα βρεις καμια θέση και αυτή με μεταπτυχιακό (τουλάχιστον), ΑΛΛΑ υπάρχει τάση να ανθίσει ο κλάδος στο μέλλον.

Αν λοιπόν, σου αρέσει η Βιολογία (γιατί πρέπει να νιώθεις και λίγο πχ από molecular biology), όρμα. Στο τμήμα στη Λαμία ξέρω ότι έχουν τα απαραίτητα μαθήματα για να χτίσεις υπόβαθρο, αλλά κυρίως είναι oriented προς πληροφορική.

Εδώ έρχεται και η άποψή μου. Προτίμησε σχολές πιο γενικού χαρακτήρα, π.χ. Πληροφορική (σκέτο). Είναι πολύ νωρίς για να κλειστείς σε μία επίλογή. Ευτυχώς, το καλό με το τμήμα στη Λαμία είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να ασχολήθείς και με άλλα θέματα, π.χ. δίκτυα. Εγώ πάντως, έχοντας δουλέψει ερευνητικά στον κλάδο, βλέπω ότι υπάρχει μεγαλύτερη αποδοχή σε άτομα που έχουν ολιοκληρώσει πιο "γενικές" σπουδές. Π.χ. εγώ είμαι μαθηματικός (πάντα έχουν ανάγκη από μαθηματικούς οι ομάδες βιοπληροφορικής) με μεταπτυχιακό στη Στατιστική. Όσο και αν -πιο παλιά- ήξερα ότι ήθελα κάτι βιοϊατρικό (άσχετο που κατέληξα στα θεωρητικά), ποτέ, μα ποτέ δε μετάνιωσα το μεταπτυχιακό στη Στατιστική. Αυτό εδώ είναι γενικότερη συμβουλή, γιατί ξεκινάς κάτι καινούριο. Κράτα τουλάχιστον πως το τμήμα Πληροφορικής με εφαρμογές στη Βιοϊατρική είναι οκ επίλογη, παρόλο που ακούγεται περιοριστικό.

Ελπίζω να βγαίνει νόημα σε ό,τι έγραψα, γιατί ήταν με λίγη πίεση χρόνου.

Για τον άλλον κλάδο που σε ενδιαφέρει δεν έχω ιδέα.
 
Top