Σχολή σε άλλη πόλη (παρουσίες, δυσκολία, εργαστήρια)

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αγαπητέ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν όταν μπήκα στην διαδικασία για πανελλήνιες, θέλει πολύ θάρρος για να το παραδεχτείς και να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις τις γνώσεις σου και τον εαυτό σου. Κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε όμως σωστά?

Είναι μεγάλη υποστήριξη μηνύματα σαν αυτό που έγραψες..


Ότι καλύτερο στις προσπάθεια σου με τις σπουδές! να σου πάνε ευνοϊκά
τα πράγματα και με το ζήτημα που σε προβληματίζει!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας!
Όντως το ΙΦΕ δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση αλλά ούτε και οι αλλες σχολες που αναφέρετε! Πως το έχετε στο μυαλο σας?
 

Red

Νεοφερμένος

Ο Red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας!
Όντως το ΙΦΕ δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση αλλά ούτε και οι αλλες σχολες που αναφέρετε! Πως το έχετε στο μυαλο σας?
Ευχαριστώ πολύ! Ναι είναι γεγονός ότι οι σχολές που αναφέρω δεν έχουν καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα, ωστόσο σε ένα πιο ανεπτυγμένο κράτος που έχει υποδομές για την αντιμετώπιση των ανθρωπιστικών , κοινωνικών και πολιτικών κρίσεων που προκύπτουν απο τα γεγονοτα που συμβαίνουν στον πλανλητη μας, οι ανάλογοι επιστήμονες είναι περιζήτητοι. Ειδικα με ένα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό.

Εδώ να αναφέρω πως μετανάστευσα στην Σουηδία την εποχή που ξέσπασε η πρώτη κρίση στην Ελλάδα, το 2010. Επέστρεψα πριν από μερικά χρόνια, το 2017, γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα φαινόταν να πηγαίνει καλύτερα.

Δυστυχώς διαψεύστηκα, οι λόγοι είναι άλλη συζήτηση.

Κάπου στα μέσα της καραντίνας αποφασίσαμε οικογενειακώς να ξαναφύγουμε για Σουηδία, αλλά ήθελα ταυτόχρονα να αλλάξω και κλάδο.

Οπότε αποφάσισα πρώτα να σπουδάσω κάτι το οποίο με ενδιέφερε και θα έχει απορρόφηση στην Σουηδία.
Ελπίζω να σε κάλυψα με την απάντηση μου.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Άρα γιατί δε σπουδάζετε κάτι εκεί?
 

Red

Νεοφερμένος

Ο Red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Άρα γιατί δε σπουδάζετε κάτι εκεί?
Ήταν κάτι που σκέφτηκα κι εγώ, αλλά επειδή συνεχίζω να θεωρώ ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι από τα καλύτερα στον κόσμο και επιπλέον είναι πιο εύκολο να σπουδάζεις ένα αντικείμενο στην μητρική σου γλώσσα, όσο καλά και αν μιλάς άλλες γλώσσες, καθώς και για κάποιους άλλους προσωπικούς λόγους, αποφάσισα να το επιχειρήσω εδώ.
Άλλωστε για να σπουδάσω εκεί προϋποθέτει πως θα έχω μπει στην διαδικασία να βρώ σπίτι και δουλειά για να συντηρώ εμένα και την οικογένειά μου και σε δευτερο χρονο να κανω αιτησεις στα πανεπιστήμια. Αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο και έξοδα. Οπότε γιατί να μην το κάνω εδώ, που έχω ήδη σπίτι και σταθερή δουλειά? Και έπειτα να φύγω.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Α επειδή είπατε ότι μένατε εκεί!
Οι θεωρητικές σχολές βγαίνουν μόνο με διάβασμα! Προσωπικά κάνω 2ο πτυχιο σε θεωρητική σχολή (παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας δλδ το παλιο φπψ) πηγαίνω ελάχιστα και περνάω όλα τα μαθήματα και με καλούς βαθμούς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top