Σχολή που συνδυάζει Μαθηματικά και Φυσική

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Επειδή μου αρέσουν και τα δύο έχετε καμια σχολή να μου προτείνετε που τα συνδυάζει και τα δυο αρμονικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
https://www.semfe.ntua.gr/
Αυτή τα συνδυάζει πλήρως, αλλά δεν σου την προτείνω γιατί όπως έχουν πει και πολλοί άλλοι, σπουδάζεις 5 χρόνια και παίρνεις ένα ουσιαστικά άχρηστο πτυχίο. Δεν είσαι τίποτα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
xD
Δηλαδή τίποτα τίποτα ;
Άλλη που τα συνδυάζει και τα δυό - όχι και τοσο αρμονικά :D- και να βγαίνεις τίποτα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Επειδή μου αρέσουν και τα δύο έχετε καμια σχολή να μου προτείνετε που τα συνδυάζει και τα δυο αρμονικά ;
Έχεις πάρα πολύ χρόνο για τέτοια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η γνωση είναι δύναμη ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Η γνωση είναι δύναμη ;) .
LOL! Δεν διαφωνώ, αλλά μέχρι να έρθει η ώρα να πας σε κάποια σχολή θα έχεις αλλάξει γνώμη χιλιάδες φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ε βιάζεται το παιδί τι να το κάνουμε...Κοίτα, βασικά όποια σχολή και να πας που θέλει φυσική πρέπει να είσαι και πολύ καλός στα μαθηματικά.
καλή φυσική ξέρει όποιος ξέρει και καλά μαθηματικά!Αυτό είναι γνωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ... πέρασε πέρσι ένα φίλος μου αλλά το τι θα βγει απο εκεί...άγνωστο... κάτι πάντως μου είπε ότι διεκδίκησαν το δικαίωμα να διορίζονται και ως καθηγητές στο δημόσιο αλλά δεν είμαι σίγουρος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
φυσικομαθηματικό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ... πέρασε πέρσι ένα φίλος μου αλλά το τι θα βγει απο εκεί...άγνωστο... κάτι πάντως μου είπε ότι διεκδίκησαν το δικαίωμα να διορίζονται και ως καθηγητές στο δημόσιο αλλά δεν είμαι σίγουρος....
Διεκδικούν, διεκδικούν, διεκδικούν...... Αλλά κάτι επίσημο δεν υπάρχει. :)
Δεν θα πείτε στο ΤΕΕ ποτέ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Ανακάλυψα τυχαία το ischool, μιας και η αδερφή μου δίνει αυτές τις ημέρες πανελλήνιες. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά, σας εύχομαι να μπείτε σε όποια σχολή στοχεύετε.

Είμαι τελειόφοιτος φοιτητής της ΣΕΜΦΕ, και απλά επειδή είδα να επαναλαμβάνεται η λανθασμένη πληροφόρηση ότι δεν υπάρχει δήθεν τίποτα επίσημο σχετικά με την ένταξη των αποφοίτων της σχολής στον ΑΣΕΠ ως καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είπα να εγγραφώ για να διορθώσω...

Πριν από μερικές μέρες, με εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ αλλά και τροπολογία που "διορθώνει" τον νόμο που διέπει τη λειτουργία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ προσετέθησαν στις κατηγορίες ΠΕ 04.01 (Φυσικοί) και ΠΕ 03 (Μαθηματικοί), αναλόγως με την κατεύθυνση που επέλεξαν κατά τις σπουδές τους. Μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ (pdf).

Από εκεί και πέρα, τα σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των ήδη αποφοίτων υπάρχουν σε εμπεριστατωμένη έρευνα που έγινε από το ΕΜΠ και μπορείτε να βρείτε στην Ιστοσελίδα του Συλλόγου Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ. θα δείτε ότι σε μεγάλο βαθμό οι απόφοιτοι απασχολούνται είτε συνεχίζουν σε μεταπτυχιακές σπουδές ή εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Όσον αφορά το ΤΕΕ, γίνεται μια προσπάθεια σε συνεργασία με τη Σχολή ώστε το Πρόγραμμα Σπουδών να αναμορφωθεί έτσι, ούτως ώστε να ενταχθούν οι απόφοιτοι της Σχολής σε αυτό σε νέα κατηγορία "μηχανικών". Το ουσιαστικό bonus για εμάς θα ήταν η ένταξη στο ΤΣΜΕΔΕ, τον υγιή ασφαλιστικό φορέα των μηχανικών, ο οποίος όμως με το νέο ασφαλιστικό νόμο συγχωνεύεται με άλλα ταμεία. Σίγουρα η ένταξη της ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ δε σημαίνει ότι οι απόφοιτοι θα βάζουν υπογραφές για σπίτια ή ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις.

Το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύπλευρο, ενδιαφέρον, και αρκετά απαιτητικό (για αυτό άλλωστε οι συνάδελφοι από τις υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ δε βλέπουν την ώρα να "ξεμπερδεύουν" από τα "βασικά" μαθήματα που διδάσκονται από τη δική μας Σχολή) ενώ η υλικοτεχνική υποδομή της σχολής και του ΕΜΠ γενικότερα είναι ένα μεγάλο αβαντάζ. Περισσότερα μπορείτε να δείτε στο semfe.gr, την ιστοσελίδα των φοιτητών της Σχολής, από όπου μπορείτε να δείτε τον οδηγό σπουδών, αλλά και να εγγραφείτε στο forum για να ρωτήσετε ό,τι θέλετε. Είμαι σίγουρος πως όλοι οι συνάδελφοι θα χαρούν πολύ να σας απαντήσουν, αλλά και να σας καλωσορίσουν στη μεγάλη σεμφιτοοικογένεια :)

Προς το παρόν, καλή επιτυχία στα υπόλοιπα μαθήματα!

Νίκος

ΥΓ: Με το ίδιο nickname θα με βρείτε και στο semfe.gr :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μπραβο el_greco, πολυ σωστα αυτα που λες. Μου την δινει να βλεπω ατομα να μιλανε ετσι για την Σεμφε χωρις να ξερουνε καποια πραγματα.
Τι παει να πει βρε παιδια οτι δεν βγαινεις τιποτα απο εκει?? :nono: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Από τη σελίδα του Επιστημονικού Συλλόγου Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ :

"Το νομοσχέδιό μας"

Στις 26/6/2008 κατατέθηκε στην Βουλή, το νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας με τίτλο: «Θέματα προσωπικού Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλες διατάξεις». Είναι το νομοσχέδιο, που λύνει ολοκληρωτικά το θέμα της διδασκαλίας των Διπλωματούχων της Σχολής μας στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση, άδεια διδασκαλίας σε φροντιστήρια). Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο θα συζητηθεί την Τρίτη 8/7 το απόγευμα στην Διαρκή Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων και μετά θα φύγει για την ολομέλεια της Βουλής.

Αιτιολογική Έκθεση Νομοσχεδίου (pdf)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω παντως θα σου ελεγα να αποφυγεις να πας εφαρμοσμενων μαθηματικων:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Και γιατί αυτό αγαπητέ; Έχεις προσωπικά με τη σχολή; :S

Τόσο οι φοιτητές, όσο και οι απόφοιτοι είναι ευχαριστημένοι πάντως... και σίγουρα όχι άνεργοι. Καιρός να σταματήσει η παραπληροφόρηση για τη ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω εννοει τη σχολη Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και οχι το ΣΕΜΦΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το ΤΕΜ του Ηρακλείου δεν έχει αναφερθεί σε αυτό το thread (και δε συνδυάζει μαθηματικά και φυσική...) αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, συγχωρήστε μου τα νεύρα, έχω μπουχτίσει τόσα χρόνια να ακούω θάψιμο για τη σχολή μου, και μάλιστα χωρίς λόγο. Μια βόλτα στα site που έχω αναφέρει σε αυτό το θέμα θα σας πείσει, πολύ δε περισσότερο για το "φλέγον ζήτημα" της επαγγελματικής κατοχύρωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όταν βρεις δουλειά κάπου απ' το ΣΕΜΦΕ πόσταρέ το εδώ please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ΤΕΜ του Ηρακλείου δεν έχει αναφερθεί σε αυτό το thread (και δε συνδυάζει μαθηματικά και φυσική...) αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, συγχωρήστε μου τα νεύρα, έχω μπουχτίσει τόσα χρόνια να ακούω θάψιμο για τη σχολή μου, και μάλιστα χωρίς λόγο. Μια βόλτα στα site που έχω αναφέρει σε αυτό το θέμα θα σας πείσει, πολύ δε περισσότερο για το "φλέγον ζήτημα" της επαγγελματικής κατοχύρωσης...


Ναι δεν εχει αναφερθει κι εμενα μου εκανε εντυπωση, αλλα αυτο καταλαβα απο το ποστ του Joe_Dalton123. Μπορει να μας το διευκρινησει:iagree:
Κατανοητα τα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
@Dythor: Προσωπικά θα ξεκινήσω διδακτορικό από την ερχόμενη χρονιά. Οπότε μπορείς αν θέλεις να με καταχωρήσεις στους "μη ενεργούς".

Εδώ είναι τα επίσημα στοιχεία σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των μέχρι στιγμής 470 διπλωματούχων. Υπάρχει ένα pdf στο τέλος της σελίδας με όλες τις λεπτομέρειες της στατιστικής έρευνας. Σημειωτέον, αυτά είναι προ ένταξης ΑΣΕΠ και προ αναμόρφωσης προγράμματος σπουδών. Τα στοιχεία για την εργασία είναι προς τη μέση του pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top