Σχολή ξένων γλωσσών μετάφρασης και διερμηνείας - είναι αξιόλογη;

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Ποια είναι η γνώμη σας για την σχολή μετάφρασης και διερμηνείας; Είναι αξιόλογη; Ποια είναι η επαγγελματική αποκατάσταση; Δώστε μου τα φώτα σας στην προσπάθεια επιλογής σχολής, γιατί χωρίς βοήθεια θεωρώ ότι δεν θα αποφασίσω πότε :(
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Θα σου πω ένα: αυτή η σχολή είναι η μόνη που δίνει την δυνατότητα σφραγίδας σε μεταφράσεις στις γλώσσες που μαθαίνεις. Και επειδή είναι όπου να 'ναι, πάνε λίγοι, άρα περισσότερη δουλειά να βάζεις υπογραφή σε μεταφράσεις για να πεις είναι σωστές.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Σφραγίδα σε μετάφραση βάζουν και οι δικηγόροι. Επίσης δεν παίρνεις άδεια διδασκαλία της γλώσσας!
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Επάρκεια δίνεται για κέντρα ξένων γλωσσών χάρις κάποια προγράμματα.


Πρόγραμμα διδακτικής των ξένων γλωσσών για τη χορήγηση επάρκειας για τη διδασκαλία ξένης γλώσσας σε κέντρα ξένων γλωσσών​

 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σφραγίδα σε μετάφραση βάζουν και οι δικηγόροι. Επίσης δεν παίρνεις άδεια διδασκαλία της γλώσσας!
Σκέφτομαι και την νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου ταιριάζει. Πιστεύω ότι αυτή η σχολή είναι περισσότερο στα "μέτρα" μου, αλλά αν είναι να επικυρώνω μόνο μεταφράσεις δεν ξέρω αν αξίζει 😂
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σκέφτομαι και την νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου ταιριάζει. Πιστεύω ότι αυτή η σχολή είναι περισσότερο στα "μέτρα" μου, αλλά αν είναι να επικυρώνω μόνο μεταφράσεις δεν ξέρω αν αξίζει 😂
Όχι, έχει πολλές διεξόδους
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος. Πολλές φορές και οι ξένες φιλολογίες ταυτίζονται μόνο με την διδασκαλία (που σαν αντικείμενο είναι υπέροχο αλλά δεν μπορείς να ασχοληθείς μόνο με αυτό με ένα πτυχίο ξένης Φιλολογίας). Δεν ξέρω ιδιατερα για αυτό τμήμα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να βάζεις μόνο σφραγίδες.... Έλεος! Ό,τι και αν κάνεις με ένα μεταπτυχιακό (που στην εποχή μας είναι must) μπορείς να πάρεις και περαιτέρω γνώσεις, εμπειρίες και προοπτικές. Écoute ton cœur (Follow your heart!)
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος. Πολλές φορές και οι ξένες φιλολογίες ταυτίζονται μόνο με την διδασκαλία (που σαν αντικείμενο είναι υπέροχο αλλά δεν μπορείς να ασχοληθείς μόνο με αυτό με ένα πτυχίο ξένης Φιλολογίας). Δεν ξέρω ιδιατερα για αυτό τμήμα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να βάζεις μόνο σφραγίδες.... Έλεος! Ό,τι και αν κάνεις με ένα μεταπτυχιακό (που στην εποχή μας είναι must) μπορείς να πάρεις και περαιτέρω γνώσεις, εμπειρίες και προοπτικές. Écoute ton cœur (Follow your heart!)
Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια!!
Εάν δεν κουράζω, θεωρείς ότι θα ήταν καλό να περάσω στο μεταφραστικό και μετά με κατατακτήριες να πάω νομική, μιας και με ενδιαφέρουν εξίσου και οι δύο σχολές; Ή θα ήταν προτιμότερο το αντίστροφο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ύλη έχουν στις κατατακτήριες και αν είναι πιο εύκολο να μπει κάποιος στην Νομική με κατατακτήριες από ότι μέσω πανελλαδικών. 😕
 

stergios191919

Νεοφερμένος

Ο stergios191919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια!!
Εάν δεν κουράζω, θεωρείς ότι θα ήταν καλό να περάσω στο μεταφραστικό και μετά με κατατακτήριες να πάω νομική, μιας και με ενδιαφέρουν εξίσου και οι δύο σχολές; Ή θα ήταν προτιμότερο το αντίστροφο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν ήμουν στην θέση σου πρώτη επιλογή θα είχα την νομική. Με τέτοιο πτυχίο μπορείς να εργαστείς παντού (και ως μεταφραστής). Εάν είσαι ευκατάστατη και έχεις την πολυτέλεια να επιλέξεις τις σπουδές των ονείρων σου τότε να επιλέξεις το μεταφραστικό στην Κέρκυρα.
Kαλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις. :)
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αν ήμουν στην θέση σου πρώτη επιλογή θα είχα την νομική. Με τέτοιο πτυχίο μπορείς να εργαστείς παντού (και ως μεταφραστής). Εάν είσαι ευκατάστατη και έχεις την πολυτέλεια να επιλέξεις τις σπουδές των ονείρων σου τότε να επιλέξεις το μεταφραστικό στην Κέρκυρα.
Kαλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις. :)
Καθώς είμαι από επαρχία, θα μετακομίσω ούτως ή άλλως αν και Αθήνα που θα έβαζα πρώτη επιλογή θα με βόλευε πολύ περισσότερο. Για να πω την αλήθεια η απόσταση είναι κάτι που με απασχολεί.
Δίνω του χρόνου πανελλήνιες οπότε έχω λίγο καιρό ακόμη να αποφασίσω!

Σ'Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top