Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού

dragon2008

Νεοφερμένος

Ο dragon2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις την επιπλεον διαδικασια που χρειαζεται ωστε να
Εγγραφει στην σχολη εκτος του βαθμου εισαγωγης;
-----------------------------------------
Υπαρχει κανεις που φοιτα σε αυτη την σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ο κολλητος μου ειναι σε αυτη τη σχολη
μπηκε χωρις πανελληνιες
απ'οτι ξερω πηγε κατεθεσε κατι χαρτια,εκανε και κατι εξετασεις και μπηκε
αν θες κατι συγκεκριμενο πες μου να τον ρωτησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2008

Νεοφερμένος

Ο dragon2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εαν σου ειναι ευκολο θα μπορουσες να ενημερωσεις για την διαδιακσια που χρειαζεται για εγγραφη;Και ισχυει οντως αυτο που
Ανεφερες για το χωρις πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
στανταρ μπηκε χωρις πανελληνιες γιατι δεν ειχε κανει καν μηχανογραφικο
μου ειπε οτι θα βγει προκηρυξη κοντα τον Μαιο οπου θα πρεπει να πας στον πειραια γαι να κανεις καποιες ιατρικες εξετασεις
Αν τις περασεις θα κανεις αιτηση στην σχολη και θα περιμενεις να μπεις
Αυτα σε γενικες γραμμες, ψαξε και μονος σου κανε καποια τηλεφωνα και θα βρεις την ακρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2008

Νεοφερμένος

Ο dragon2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι πραγματακια.

Επειδη δν καταλαβα και πολλα απ'οσα εψαξα.

1) Η σχολη που παραδιδονται τα μαθηματα που ειναι?
2) Μπορω να μπω με δηλωση μηχανογραφικου ε?
3) Χρειαζονται ειδικα μαθηματα ή κατι αλλο ή με τα απλα του 2ου και 4ου πεδιου ειμαι οκ?
4) Για τις εξετασεις, η μυωπεια πειραζει?
5) Θα υπαρχει καποιου ειδους μισθος για οσο θα ειμαι (αν μπω) στο πλοιο?

Οποιος ξερει ας απαντησει σε καποιο απο αυτα.

ΥΓ: Ρωταω για την Σχολη Μηχανικων και οχι Πλοιαρχων.

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Επειδή ένας φίλος μου είναι στη σχολή αυτή στα Χανιά και τώρα είναι σε μπάρκο κάνω το post.

1) Η σχολή έχει πολλές έδρες. Αυτή της Αθήνας είναι στον Ασπρόπυργο. Επίσης έχει και στα Χανιά, Σύρο κ.α.
2) Ναι μπορείς αν και δεν είναι απαραίτητο καθώς όπως είδα πιό πάνω έχει αναφερθεί ήδη πως μπορείς να μπεις στη σχολή αυτή χωρίς πανελλήνιες.
3) Όχι δεν χρειάζεται τίποτα απο αυτά που αναφέρεις.
4) Αν έχεις μυωπία (πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο) τότε αναγκαστικά θα πάς για μηχανικός αντί για πλοίαρχος.
5) Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μιας και σε βρηκα ας σου κανω μερικες ακομα ΑΝ ξερεις βεβαιως. :P

1) Μπορω να επιλεξω εγω στην σχολη που θα παω η θα με πανε οπου θελουν?
2) Θα δωσω με μηχανογραφικα μπας και ειναι ποιο ευκολη η προσβαση μου
3) Ωραια :)
4) Ναι για μηχανικος παω.

Ο φιλος σου ειναι ευχαριστημενος? Οταν ταξιδευουν πανε και εκτος Ελλαδας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κοίτα, ο φίλος μου μπήκε χωρίς πανελλήνιες και είχε κάνει μηχανογραφημένη δήλωση σχετικά σε ποιά έδρα θα πάει. Πρώτη επιλογή είχε Ασπρόπυργο. Το πού θα πήγαινε όπως καταλαβαίνεις καθορίζεται με μόρια και επειδή είχε το lower στα Αγγλικά και σχετικά καλό βαθμό απολυτηρίου (για όσους κάνουν αυτή τη διαδικασία εισαγωγής) μπήκε στον Ασπρόπυργο και αργότερα πήρε μεταγγραφή για Χανιά. Αν καταθέσεις μηχανογραφικό με το σύστημα των πανελληνίων δεν ξέρω τί γίνεται.

Είναι ευχαριστημένος απ' ότι λέει. Κυρίως εξωτερικό. Για να καταλάβεις το πλοίο το πήρε απο Ισπανία και τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν στην Ολλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
M.O απολυτηριου εχω 16 και εχω και Lower οποτε λες να με βαλουν Aσπροπυργο? Για την μεταγγραφη που λες αυτος την επελεξε ή τον εστηλαν εκει?

Για τα ταξιδια παντως, μ'αρεσουν αρκετα οποτε δεν εχω προβλημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι Ασπρόπυργο με τα χίλια έτσι όπως μου τα λες.

Εκείνος το επέλεξε γιατί κατάγεται από Κρήτη και η απόσταση Βούλα - Ασπρόπυργος κάθε μέρα έιναι ταξίδι.

Για τα ταξιδια παντως, μ'αρεσουν αρκετα οποτε δεν εχω προβλημα :D

Μην νομίζεις πως πας για διακοπες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι δηλαδη δεν μπαινεις με πανελληνιες (αν θες) αλλα μπαινεις αν εχεις απολυτηριο και εχει lower
παιδια ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις μιας και ο γνωστος μου αποφοιτησε πολλα χρονια πριν και δεν ξερω αν ισχυει ετσι και σημερα....
1) βγαινεις καπετανιος Γ και γινεσαι εως και Α?
2)εχω ακουσει οτι παιρνεις πρωτο μισθο μεγαλο ποσο αλλα δεν αξιζει επειδη κανεις κατι υπερβολες του τυπου ενα μηνα για να βγεις 4 μερες στη στερια....αληθευει?
3) ωραια λεμε καπετανιος κυριλλε ξερω γω και τα συναφη αλλα ποια ακριβως ειναι τα καθηκοντα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Αν και εχει καλο μισθο,αριστη επαγγελματικη αποκατασταση,αν εισαι εξωστρεφης τυπος σε ενα χρονο θα τρελαθεις τελειως,δεν κανω πλακα.Γνωριζω περιπτωσεις απο παιδια που τα παρατησαν και ετρεχαν στους ψυχολογους.Καλυτερα υπαλληλος mini market!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ωραια, ευτηχως δεν εχω προβλημα σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Aν ησουν οποιοδηποτε στελεχος σε κρουαζιεροπλοιο ή γενικοτερα σε καποιο μεγαλο επιβατικο πλοιο...Θα αξιζε πολυ!
Αν το μυαλο σου ομως ειναι στο clubbing και στις γκομενες...αστο καλυτερα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι δηλαδη δεν μπαινεις με πανελληνιες (αν θες) αλλα μπαινεις αν εχεις απολυτηριο και εχει lower
παιδια ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις μιας και ο γνωστος μου αποφοιτησε πολλα χρονια πριν και δεν ξερω αν ισχυει ετσι και σημερα....
1) βγαινεις καπετανιος Γ και γινεσαι εως και Α?
2)εχω ακουσει οτι παιρνεις πρωτο μισθο μεγαλο ποσο αλλα δεν αξιζει επειδη κανεις κατι υπερβολες του τυπου ενα μηνα για να βγεις 4 μερες στη στερια....αληθευει?
3) ωραια λεμε καπετανιος κυριλλε ξερω γω και τα συναφη αλλα ποια ακριβως ειναι τα καθηκοντα του?
κανεις που να ξερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2008

Νεοφερμένος

Ο dragon2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γνωριζει κανεις τι διδασκονται και στις σχολεσ που επιτρεπεται η εσωτερικη διαμονη πως την αξιολογη οποιος γνωριζει;

any info;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Aν ησουν οποιοδηποτε στελεχος σε κρουαζιεροπλοιο ή γενικοτερα σε καποιο μεγαλο επιβατικο πλοιο...Θα αξιζε πολυ!
Αν το μυαλο σου ομως ειναι στο clubbing και στις γκομενες...αστο καλυτερα!!!!

Οχι δεν ειναι εκει το μυαλο μου και οταν λεω ταξιδια δεν λεω σε χωρες αλλα στην θαλασσα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkiviadis

Νεοφερμένος

Ο alkiviadis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αρτάκη (Εύβοια). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι δηλαδη δεν μπαινεις με πανελληνιες (αν θες) αλλα μπαινεις αν εχεις απολυτηριο και εχει lower
παιδια ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις μιας και ο γνωστος μου αποφοιτησε πολλα χρονια πριν και δεν ξερω αν ισχυει ετσι και σημερα....
1) βγαινεις καπετανιος Γ και γινεσαι εως και Α?
2)εχω ακουσει οτι παιρνεις πρωτο μισθο μεγαλο ποσο αλλα δεν αξιζει επειδη κανεις κατι υπερβολες του τυπου ενα μηνα για να βγεις 4 μερες στη στερια....αληθευει?
3) ωραια λεμε καπετανιος κυριλλε ξερω γω και τα συναφη αλλα ποια ακριβως ειναι τα καθηκοντα του?

1.Ναί αλλά χρειάζεται κάποια χρόνια υπηρεσίας...Αν μπείς στην σελίδα του υπουργείου τα γράφει αναλυτικά
2.Ο μισθός που παίρνεις μπορεί να είναι μεγάλος(όχι πάντα γιατί εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες) αλλά κάνεις καιρό να δείς στεριά πολλούς μήνες και αν δουλεύεις σε γκαζάδικο δεν πατάς καν...
3.Ο καπετάνιος έχει πολλά καθήκοντα,να φανταστείς ειναι ο απόλυτος ''άρχοντας'' ενός καραβιού και κανείς δεν είναι πάνω απο αυτόν αλλά έχει και πολλές υποχρεώσεις αν π.χ. βρουν ναρκωτικά στο πλοίο μπαίνει ο καπετάνιος φυλακή ακόμα κ αν δεν έχει καμία σχέση...
Για περισσότερες πληροφορίες μπείτε nautilia.gr
-----------------------------------------
γνωριζει κανεις τι διδασκονται και στις σχολεσ που επιτρεπεται η εσωτερικη διαμονη πως την αξιολογη οποιος γνωριζει;

Τα μαθήματα γράφονται αναλυτικά στην σελίδα του υπουργείου(yen.gr) οπότε κάνε ένα κόπο και θα μάθεις...Η διαμονή κατά την γνώμη μου δεν είναι ό,τι το καλυτέρο εκτός του οτι γλυτώνεις το νοίκι,μένεις όμως με άλλα 8 άτομα είναι σαν το στρατό περίπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markosgr

Νεοφερμένος

Ο Markosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο αδελφός μου είχε περάσει με πανελλήνιες στη Σχολή Μηχανικών Χίου, αλλά τα μαθήματα ιδίως τα μαθηματικά ήταν δύσκολα. διέκοψε στο 4ο έτος και γράφτηκε στην Πλοιάρχων στις Οινούσες, εκεί λέει είναι πολύ ευκολότερα τα μαθήματα. Μπορείς να μπεις και χωρίς εξετάσεις - κάνουν προκήρυξη θέσεων συνήθως τέλος καλοκαιριού, γιατί υπάρχουν κενές θέσεις. Απλώς συμπληρώνεις μια αίτηση. Ρώτα σε κάποιο τοπικό Λιμεναρχείο, ή πήγαινε στο site του Υπουργείου Εμπορ. Ναυτιλίας.

ΥΓ. Υπ όψιν οτι στο 2ο εξάμηνο έχεις υποχρεωτική εξαμηνη θαλάσσια υπηρεσία - έτσι, άν δεν σου αρέσει η θάλασσα και ζοριστεις πολύ αλλάζεις κατεύθυνση εγκαίρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top