Σχολή Ξεναγών (ΟΤΕΚ)

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδες η καθηγητρια μου μού ειπε πως παραλληλα με τη φοιτηση μου στο πανεπιστημιο μπορω να σπουδασω και ως ξεναγος και πως ο τουρισμος ειναι το μελλον και αρα θα μπορω απο εκει να κανω πραματα...ξερετε πως μπορει να γινει αυτο?ποιες σχολες υπαρχουν και πως γινεται η εισαγωγη σ'αυτες?τι μαθηματα διδασκονται και ειναι δυνατον παραλληλα με την σχολη μου να σπουδαζω και ως ξεναγος?και μολις βγω απο τη σχολη τι μπορω να κανω?φευγω εξωτερικο?μενω ελλαδα?τι αμοιβες υπαρχουν,εχουν δουλεια οι ξεναγοι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
παιδες η καθηγητρια μου μού ειπε πως παραλληλα με τη φοιτηση μου στο πανεπιστημιο μπορω να σπουδασω και ως ξεναγος και πως ο τουρισμος ειναι το μελλον και αρα θα μπορω απο εκει να κανω πραματα...ξερετε πως μπορει να γινει αυτο?ποιες σχολες υπαρχουν και πως γινεται η εισαγωγη σ'αυτες?τι μαθηματα διδασκονται και ειναι δυνατον παραλληλα με την σχολη μου να σπουδαζω και ως ξεναγος?και μολις βγω απο τη σχολη τι μπορω να κανω?φευγω εξωτερικο?μενω ελλαδα?τι αμοιβες υπαρχουν,εχουν δουλεια οι ξεναγοι?:hmm:

Η Σχολή Ξεναγών προκηρύσσει διαγωνισμό κάθε 2,5 χρόνια. Την τελευταία φορά έγινε το Σεπτέμβριο του 2011, οπότε υπολόγισε το γύρω στο 2014 ότι θα ξαναγίνει. Εξετάζεσαι σε κάποια μαθήματα που ορίζει η σχολή και σε ξένες γλώσσες (όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο). Η σχολή έχει υποχρεωτική παρουσία σε όλα τα μαθήματα, οπότε εάν η σχολή σου έχει εργαστήρια θα πρέπει να επιλέξεις ποια από τις δυο θα παρακολουθείς. Αυτά ξέρω μόνο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες https://www.otek.edu.gr/gr/xen.htm
Μου ακούγεται ενδιαφέρων αλλά νομίζω ότι η δούλευα του ξεναγού δεν είναι εύκολη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες https://www.otek.edu.gr/gr/xen.htm
Μου ακούγεται ενδιαφέρων αλλά νομίζω ότι η δούλευα του ξεναγού δεν είναι εύκολη :/:

Η κάθε δουλειά έχει τις δυσκολίες της :) Εδώ χρειάζεται συνεχώς διάβασμα και πολύ καλή γνώση ξένων γλωσσών, φυσικά.
Πάντως είχα πάει στη σχολή Ξεναγών μαζί με μία φίλη μου που ενδιαφερόταν τον Σεπτέμβριο.... δεν μπορούσε να μας κατατοπίσει κανείς. Μας έστελναν από όροφο σε όροφο και τελικά καταλήξαμε σε μία γραμματεία που μας είπε ότι ίσως να βγει προκήρυξη, αλλά δεν ξέρει πότε.... τελικά δεν βγήκε ποτέ.

Το ότι η σχολή δέχεται άτομα κάθε δύο-δυόμισι χρόνια από εδώ το έμαθα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Tελικά κάτι διάβασα σήμερα ότι μπορεί να γίνει και φέτος διαγωνισμός. Απλά να τσεκάρεις αν μπορεί να είναι κάποιος φοιτητής και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ και στη σχολή Ξεναγών. Μην πάρεις τζάμπα τη χαρά!!! :Ρ :Ρ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η σχολή ξεναγών να πούμε ότι πλέον δεν είναι υποχρεωτική για όσους έχουν τελειώσει Ιστορία-Αρχαιολογία.Μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα ελεύθερα τελειώνοντας την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η σχολή ξεναγών να πούμε ότι πλέον δεν είναι υποχρεωτική για όσους έχουν τελειώσει Ιστορία-Αρχαιολογία.Μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα ελεύθερα τελειώνοντας την σχολή.

Στο ΦΕΚ αναφέρει ότι απλά απαλλάσονται από κάποια μαθήματα μέσα στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

xazila

Νεοφερμένος

Η xazila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ρε....αμα δεν ξερεις μην απαντας καλυτερα!! ποιο 2011 ρε ασχετη! ε ασχετη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ρε....αμα δεν ξερεις μην απαντας καλυτερα!! ποιο 2011 ρε ασχετη! ε ασχετη!

Πραγματικά είχα διαβάσει ότι θα γινόταν το 2011 και υπέθεσα ότι έγινε. Δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
σχολες ξεναγων υπαρχουν στην αθηνα και στην θεσσαλονικη σωστα?
μπορει κανεις να μου πει στο εξωτερικο αν υπαρχει αντιστοιχη σχολη και αν μπορει να μου στειλει και το αναλογο site?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Augustine312

Νεοφερμένος

Η Augustine312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα! Μιας και προσπαθω να παρατηρω τις εξελιξεις στο συγκεκριμενο θεμα, δυστυχως εχουν παγωσει ολες οι διαδικασεις (απόσο ξερω) για την σχολη ξεναγων, μιας και εβαλε μπροστα το υπουργειο ταχύρρυθμα προγράμματα καταρτισης ξεναγων (2 μηνες μάξιμουμ, παλι απ'οσο εχω διαβασει) για τους αποφοιτους Ιστορικου και Αρχαιολογικου και μονο! Μπορει καποιος να με διαφωτισει αν στην Ελλαδα υπαρχει καποιο ΙΕΚ η Κολλεγιο με ειδικευση σε ξεναγούς; Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα,τώρα είδα το μήνυμά σου.
Τα ταχύρρυθμα προγράμματα κατάρτισης ξεναγών αφορούν όχι μόνο τους απόφοιτους από το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας,αλλά από τα εξής τμήματα:
1. Ιστορίας (Κέρκυρα)
2. Ιστορίας-Αρχαιολογίας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα Ρέθυμνο)
3. Ιστορίας-Εθνολογίας (Κομοτηνή)
4. Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας (Βόλος)
5. Ιστορίας –Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών (Καλαμάτα)

Κολλέγιο δεν υπάρχει για το συγκεκριμένο επάγγελμα και στο Ιέκ υπάρχει η εξής ειδικότητα: Συντηρητής Έργων Τέχνης που δεν παίρνεις πτυχίο ξεναγού,αλλά μπορείς να εργαστείς σε μουσεία κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δηλαδη δεν μπορει καποιος να μπει στη σχολη αμα προερχεται απο ασχετο τμημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
H κρατική σχολή ξεναγών από ότι έχω διαβάσει δεν θα λειτουργήσει ξανά. Και έτσι ξεναγός θα μπορείς να γίνει μόνο εάν έχεις τελειώσει κάτι παρεμφερές σε Αει. Πάρε και το υπουργείο παιδείας για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Σ ευχαριστω Μενια,θα τι κοιταξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Υπαρχουν τουριστικες σχολες στο 1 πεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έχουν βαλει 3 τουριστικες σχολες απο το 2013 στο 1ο πεδιο.
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ - ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
(Κατευθύνσεις 1. Διοίκηση Επιχειρήσεων, 2. Εφαρμοσμένες ξένες γλώσσες στη διοίκηση και στην οικονομίας) ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ
(Κατευθύνσεις 1. Διοίκησης πολιτισμικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας, 2. Μουσειολογία, 3. Επικοινωνία πολιτιστικών μονάδων) ΑΜΦΙΣΣΑ
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ
(Κατευθύνσεις 1. Διοίκησης πολιτισμικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας, 2. Μουσειολογία, 3. Επικοινωνία πολιτιστικών μονάδων) ΠΥΡΓΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
στις πιο ακυρες περιοχες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top