AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Να δηλωσεις αυτό που σ'αρεσει εσένα περισσότερο και που βλέπεις τον εαυτό σου να ασκείς
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Καλημέρα , έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18,9 μόρια . Εγώ γενικά δε θέλω να διαβάζω , παρά μόνο την περίοδο της εξεταστικής και κατανοώ πως αυτό σε μια σχολή με τέτοιο επίπεδο δυσκολίας δεν γίνεται . Δέχομαι μεγάλη πίεση από συγγενείς , καθηγητές , φίλους να το δηλώσω πρώτο κι όλοι μου λένε πως είναι εύκολο (κλ τωρα ..) προφανώς για να με καθησυχάσουν και να το δηλώσω . Υπάρχει εδώ κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος του τμήματος , ή γενικά κάποιος να με διαφωτίσει ; προσωπικά θέλω να δηλώσω πρώτο το τμήμα πληροφορικής στο ΠΑΠΕΙ αλλά πάλι τρώω κράξιμο να δηλώσω το ΕΚΠΑ .. Θα ήθελα να ακούσω όσο πιο πολλές απόψεις γίνεται , καθώς σήμερα ξεκινάνε τα μηχανογραφικά . Ευχαριστώ πολύ !!
Μακρια.Θελει διαβασμα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Καλημέρα , έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18,9 μόρια . Εγώ γενικά δε θέλω να διαβάζω , παρά μόνο την περίοδο της εξεταστικής και κατανοώ πως αυτό σε μια σχολή με τέτοιο επίπεδο δυσκολίας δεν γίνεται . Δέχομαι μεγάλη πίεση από συγγενείς , καθηγητές , φίλους να το δηλώσω πρώτο κι όλοι μου λένε πως είναι εύκολο (κλ τωρα ..) προφανώς για να με καθησυχάσουν και να το δηλώσω . Υπάρχει εδώ κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος του τμήματος , ή γενικά κάποιος να με διαφωτίσει ; προσωπικά θέλω να δηλώσω πρώτο το τμήμα πληροφορικής στο ΠΑΠΕΙ αλλά πάλι τρώω κράξιμο να δηλώσω το ΕΚΠΑ .. Θα ήθελα να ακούσω όσο πιο πολλές απόψεις γίνεται , καθώς σήμερα ξεκινάνε τα μηχανογραφικά . Ευχαριστώ πολύ !!
πρωτος θελει αρκετο διαβασμα και δευτερον να πας εκει που πραγματικα θελεις εσυ και να πεις στους αλλους να σταματησουν να σε πιεζουν.. την ζωη σου την διαχειριζεσαι ΕΣΥ
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Κοίταξε, με λίγο διάβασμα και δη στις εξεταστικές ισα ισα για να τα περάσεις, η σχολή δεν υπάρχει περίπτωση να βγει και δεν ειναι αυτο το νοημα, θα χάσεις το χρόνο σου. Αμα δεν ασχοληθείς ενεργά από μόνος σου να ψάχνεσαι, δε θα μάθεις πραγματα όπου και να πας. Και το ιδιο ειναι και στην πληροφορική που και καλά λες οτι θέλεις. Πρέπει να αλλάξεις το σκεπτικό σου. Αμα πας πληροφορική, διαβασεις λίγο, μπορει να παρεις πτυχίο, αλλά ποιο το νόημα; Δε θα χεις μαθει τίποτα ουσιαστικά και θα σε φαει ο άπειρος ανταγωνισμός μετα στην εργασία.

Εγω πιστεύω ότι φταίει το πολυ διαβασμα των πανελληνίων και για αυτο λες τώρα ότι δε θέλεις να διαβάζεις, παρά μόνο στις εξεταστικές. Έχεις κουραστεί και ειναι λογικο. Αλλα δεν θα ειναι ετσι τα πράγματα στη συνέχεια θελω να ελπιζω. Να πας σε οποια σχολή εσυ θέλεις, να ασχοληθείς με το αντικείμενο αυτο που σου αρεσει και θέλεις να μάθεις πράγματα, αυτο που σε τραβάει, οσα μορια και να γραψες.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πρεπει να βγεις λιγο απο την νοοτροπία του σχολείου.
Δεν ειναι υποχρεωτικό το πανεπιστήμιο, εμείς το επιλέγουμε.
Ακομα και αν επιβιώσεις μεσα στη σχολή, σε πεντε χρόνια τι θα κάνεις;
Θα πρέπει συνεχώς να εξελίσσεσαι και να μαθαίνεις πραγματα ποσο μαλλον στα αντικείμενα που αναφέρεις.

Απο εκει και έπειτα φυσικα και θα εχεις ζωη πέραν του Πανεπιστημίου.


Η μερα εχει 24 ωρες εξάλλου 🤷‍♀️
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Δες για αρχη τα μαθηματα ανα σχολη και αν θεωρεις οτι σε ενδιαφερουν. Γενικα μπορω να μιλησω μονο για το τμημα πληροφορικης του ΕΚΠα μιας και αποφοιτησα προσφατα. Με απλα λογια, το διαβασμα μονο στην εξεταστικη σε καμια περιπτωση δε σε συμφερει σε ενα τμημα πληροφορικης ή μηχανικων (οπως το ΗΜΜΥ). Η σχολη μου προσωπικα εχει πολλες εργασιες ανα μαθημα, στις οποιες για να γραψεις και να παρεις και εναν καλο σχετικα βαθμο θελει μπολικο ψαξιμο και κυριως απο μονη σου. Πρεπει να βγεις σιγα σιγα απο τη νοοτροπια του λυκειου. Οι καθηγητες στο πανεπιστημιο στη πλειοψηφια τους δεν ειναι απο πανω σου συνεχεια. Πιεση πρεπει να δημιουργησεις μονη σου για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις και να μη καταληξεις να τελειωνεις σε 7-8 χρονια τη σχολη. Πιεση οταν λεω σε φυσιολογικα επιπεδα, μη πεθανεις και απο το αγχος κιολας. Αλλα σε τετοιου ειδους σχολες πρεπει να ασχολεισαι σε αρκετα μαθηματα μεσα στο εξαμηνο (λογω εργασιων ή εργαστηριων). Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για τη πληροφορικη εκπα προτεινω να εγγραφεις σε αυτη την ομαδα στο fb για να σου απαντησουν και αλλοι. Συγνωμη αν σε τρομαξα αλλα και εμενα δε μου τα χε πει κανεις πριν μπω στη σχολη και ημουν για ενα εξαμηνο στη νοοτροπια του λυκειου... Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν επιλεξεις
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Πρεπει να βγεις λιγο απο την νοοτροπία του σχολείου.
Δεν ειναι υποχρεωτικό το πανεπιστήμιο, εμείς το επιλέγουμε.
Ακομα και αν επιβιώσεις μεσα στη σχολή, σε πεντε χρόνια τι θα κάνεις;
Θα πρέπει συνεχώς να εξελίσσεσαι και να μαθαίνεις πραγματα ποσο μαλλον στα αντικείμενα που αναφέρεις.

Απο εκει και έπειτα φυσικα και θα εχεις ζωη πέραν του Πανεπιστημίου.


Η μερα εχει 24 ωρες εξάλλου 🤷‍♀️
Αφηστε ρε το παιδι να ζησει φοιτητικη ζωη.
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αφηστε ρε το παιδι να ζησει φοιτητικη ζωη.
Ολα ειναι θεμα χρονοπρογραμματισμου οπως ελεγε και ενας αντιπαθεστατος καθηγητης μου. Απο το μαθημα του αυτο αποκομοισα μονο xD . Για ολα εχεις χρονο. Απλα σε περιοδους πιεσης πρεπει να τα ζυγισεις και να πραξεις αναλογα. Σιγα σιγα αυτο το μαθαινεις
 

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πάντως, μην νομίζεις πως και σε τμήμα πληροφορικης να μπεις δεν θα χεις πολυ διάβασμα και ότι η δυσκολία θα είναι μικρή. Οκ δεν είναι τόσο τραγικά όσο στο ημμυ αλλά θέλει μεγάλη προσπαθεια και αφοσίωση.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω το θέμα είναι να δηλωσεις τη σχολή που σου αρέσει εσένα, ψάξε τα προγράμματα σπουδών και τις προοπτικές και δες τι είναι πιο κοντά σε αυτά που θες εσύ για τον ευατο σου και άστους τους άλλους να λένε. Όταν θα κάνεις αυτό που σου αρέσει, το διάβασμα δε θα σου φαίνεται τόσο τραγικό
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ολα ειναι θεμα χρονοπρογραμματισμου οπως ελεγε και ενας αντιπαθεστατος καθηγητης μου. Απο το μαθημα του αυτο αποκομοισα μονο xD . Για ολα εχεις χρονο. Απλα σε περιοδους πιεσης πρεπει να τα ζυγισεις και να πραξεις αναλογα. Σιγα σιγα αυτο το μαθαινεις
λιγα λογια γαι τον Δασκαλο :loltooth:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλημέρα , έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18,9 μόρια . Εγώ γενικά δε θέλω να διαβάζω , παρά μόνο την περίοδο της εξεταστικής και κατανοώ πως αυτό σε μια σχολή με τέτοιο επίπεδο δυσκολίας δεν γίνεται . Δέχομαι μεγάλη πίεση από συγγενείς , καθηγητές , φίλους να το δηλώσω πρώτο κι όλοι μου λένε πως είναι εύκολο (κλ τωρα ..) προφανώς για να με καθησυχάσουν και να το δηλώσω . Υπάρχει εδώ κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος του τμήματος , ή γενικά κάποιος να με διαφωτίσει ; προσωπικά θέλω να δηλώσω πρώτο το τμήμα πληροφορικής στο ΠΑΠΕΙ αλλά πάλι τρώω κράξιμο να δηλώσω το ΕΚΠΑ .. Θα ήθελα να ακούσω όσο πιο πολλές απόψεις γίνεται , καθώς σήμερα ξεκινάνε τα μηχανογραφικά . Ευχαριστώ πολύ !!

Έλλη, θα ήθελες να μας πεις περισσότερα για τον λόγο που δεν επιθυμείς να διαβάζεις ;
Αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει γενικότερη πίεση από από τον περίγυρο σου και οτι έχεις μπουχτίσει μάλλον σε συνδυασμό με την πίεση και το διάβασμα των πανελληνίων. Κάνω λάθος; Είναι κάτι άλλο ;
 

ElliJung

Νεοφερμένος

Η ElliJung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έλλη, θα ήθελες να μας πεις περισσότερα για τον λόγο που δεν επιθυμείς να διαβάζεις ;
Αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει γενικότερη πίεση από από τον περίγυρο σου και οτι έχεις μπουχτίσει μάλλον σε συνδυασμό με την πίεση και το διάβασμα των πανελληνίων. Κάνω λάθος; Είναι κάτι άλλο ;
γενικά εγώ πήγαινα μουσικό σχολείο και ασχολούμουν με μουσική τόσα χρόνια αλλά γνωρίζοντας ότι ο τομέας δεν έχει ψωμί αποφάσισα να στραφώ στην πληροφορική η οποία δεν μου αρεσει και τόσο .. μου αρέσει ο προγραμματισμός (η αγαπημένη μου γλώσσα είναι η python καθώς είναι και η πιο εύκολη) αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας . με λίγα λόγια δεν μου αρέσει τίποτα οπότε επέλεξα το αντικείμενο που θεωρώ ότι έχει τις πιο πολλές προοπτικές :/ δεν είμαι πλ του διαβάσματος συν του ότι δεν μου πολυαρέσει και η πληροφορική . ήλπιζα να βρω κάποια σχολή η οποία θα είναι βατή αλλά τρ που βλέπω τα προγράμματα σπουδών χάνω τις ελπίδες μου χαχα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
δεν σου αρεσει η πληροφορικη αλλα σου αρεσουν οι γλωσσες προγραμματισμου και μαλιστα θεωρεις ευκολη την python.δεν σου αρεσει η πληροφορικη αλλα την επελεξες γτ εχει προοπτικη.ο ορισμος φασκω και αντιφασκω.σαν να λες μου αρεσουν τα ολοκληρωματα αλλα δεν μου αρεσουν τα μαθηματικα
 

ElliJung

Νεοφερμένος

Η ElliJung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δεν σου αρεσει η πληροφορικη αλλα σου αρεσουν οι γλωσσες προγραμματισμου και μαλιστα θεωρεις ευκολη την python.δεν σου αρεσει η πληροφορικη αλλα την επελεξες γτ εχει προοπτικη.ο ορισμος φασκω και αντιφασκω.σαν να λες μου αρεσουν τα ολοκληρωματα αλλα δεν μου αρεσουν τα μαθηματι
18 χρονών είμαι ούτε τι θέλω ξέρω ούτε τι να κάνω με τη ζωή μου ξέρω . πολύ συνηθισμένο φαινόμενο :)
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Συγγνώμη που εισβάλλω αλλά 18 χρονών είμαστε!! Δηλαδή, που θέλετε να ξέρουμε εμείς τι θέλουμε;
είμαι σε παρόμοιο πρόβλημα με την έλλη.. πήγα να κάνω μηχανογραφικό, έβαλα το ΗΜΜΥ ΕΜΠ πρώτο και έτρεμα από τον φόβο μου. Τελικά δεν το έκανα.
18 χρονών. 18 χρονών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

18 χρονών είμαι ούτε τι θέλω ξέρω ούτε τι να κάνω με τη ζωή μου ξέρω . πολύ συνηθισμένο φαινόμενο :)
Μαζί γράφαμε 😂✌🏻
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
γενικά εγώ πήγαινα μουσικό σχολείο και ασχολούμουν με μουσική τόσα χρόνια αλλά γνωρίζοντας ότι ο τομέας δεν έχει ψωμί αποφάσισα να στραφώ στην πληροφορική η οποία δεν μου αρεσει και τόσο .. μου αρέσει ο προγραμματισμός (η αγαπημένη μου γλώσσα είναι η python καθώς είναι και η πιο εύκολη) αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας . με λίγα λόγια δεν μου αρέσει τίποτα οπότε επέλεξα το αντικείμενο που θεωρώ ότι έχει τις πιο πολλές προοπτικές :/ δεν είμαι πλ του διαβάσματος συν του ότι δεν μου πολυαρέσει και η πληροφορική . ήλπιζα να βρω κάποια σχολή η οποία θα είναι βατή αλλά τρ που βλέπω τα προγράμματα σπουδών χάνω τις ελπίδες μου χαχα

Καταλαβαίνω το δίλλημα σου και σε τι θέση έχεις βρεθεί.
Θα προσπαθήσω να σου δώσω την δική μου οπτική στο θέμα όμως.

Αυτή την στιγμή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο και είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό. Μην βιαστείς όμως να χάσεις τις ελπίδες σου, γιατί είσαι μικρή, μόλις έδωσες πανελλήνιες και δεν ξέρεις ακόμα τι ευκαιρίες υπάρχουν στον δρόμο σου. Οι σπουδές είναι μια μεγάλη επένδυση στην ζωή κάποιου ,και είναι πολύ δύσκολο ιδιαίτερα σε τέτοια αντικείμενα, να ξέρουμε που θα οδηγήσουν. Εν μέρει είναι τρομακτικό αυτό, αλλά κρύβει και την δυνατότητα να ασχοληθείς με φοβερά πράγματα.

Στην σχολή θα μάθεις πολύ όμορφα αντικείμενα, από βασικά όπως τα μαθηματικά, φυσική, και ηλεκτρονική ως άλλα πιο εξεζητημένα όπως η μουσική πληροφορική. Δεν ξέρω τι μπορεί να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά όλα συνδέονται με την μουσική κατά κάποιον τρόπο. Σύνθεση μουσικής μέσω υπολογιστή, σχεδίαση ακουστικών ενισχυτών , ηλεκτροακουστική και πολλά άλλα. Δεν ξέρω πολλά απο μουσική, αλλά σου εγγυώμαι πως ότι μαθηματικά και φυσική θα κάνεις στα πρώτα έτη,και οι γνώσεις απο άλλα μαθήματα όπως σήματα και συστήματα, επεξεργασία ψηφιακού σήματος κτλπ. συνδέονται άμεσα με την μουσική. Οι ευκαιρίες δηλαδή για κάποιον που ξέρει και μουσική είναι εκεί και τον περιμένουν. Αρκεί να κάνει την προσπάθεια του. Όσο παράξενο και εαν σου ακούγεται, μερικά απο τα μεγαλύτερα "μυστήρια" για τον κοινό νου στην σύγχρονη φυσική και επιστήμη, συνδέονται άμεσα με έννοιες που συναντάει κανείς στην μουσική.

Δεν σου λεω να είσαι μέσα στην χαρά. Αλλά, εάν εν τέλει φοιτήσεις σε ένα τμήμα πληροφορικής, προσπάθησε να είσαι εκεί στις διαλέξεις και να είσαι συνεπής. Μην ζορίζεσαι πολύ εφόσον δεν τρελαίνεσαι και τόσο, αλλά μην παραμελήσεις και τις υποχρεώσεις σου στον βωμό του διαβάσματος της τελευταίας στιγμής(που δεν θα σου προσφέρει τίποτα στην ζωή σου). Τώρα ίσως είναι δύσκολο να το δεις, αλλά εάν βάλεις λίγη συνέπεια και έχεις λίγη πίστη στην διαδικασία, είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις πράγματα που δεν είχες φανταστεί ποτέ σου. Σίγουρα θα έχεις περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές από την πληροφορική, αλλά μην κάνεις το λάθος να πιστέψεις πως πρέπει να αφήσεις την μουσική ή οτι δεν έχει να σου προσφέρει ωραία πράγματα και η πληροφορική είτε συνδυαστικά είτε μεμονωμένα. Πρέπει να το δεις πιο πολύ ως ευκαιρία να εξελίξεις το ενδιαφέρον για την μουσική σε ένα νέο επίπεδο.

Όσο για τον προγραμματισμό, μην ανησυχείς. Η πληροφορική δεν είναι στυγνός προγραμματισμός. Είναι απλά μια τεχνική ικανότητα που χρειάζεται αλλά δεν είναι αυτό το κύριο θέμα της σχολής. Στην δραματική πλειοψηφία του χρόνου θα εστιάσεις σε δημιουργική και ορθή σκέψη, παρά σε οτιδήποτε άλλο.

Αυτή είναι η γνώμη μου λοιπόν. Δεν χρειάζεται να νιώθεις ενθουσιασμένη, αλλά εαν έχεις πίστη στην διαδικασία και προσπαθήσεις να είσαι συνεπής στην σχολή(ούτε να προσπαθείς πολύ, αλλά ούτε και να την αγνοείς), τότε μπορεί και να εκπλαγείς. Θα αρχίσεις σιγά σιγά να βλέπεις πως ήταν μια καλή επιλογή για εσένα εαν έχεις την υπομονή και τον ζήλο να διαβάσεις λίγο ώστε να ευχαριστηθείς τους κόπους σου αργότερα. Μην τα βλέπεις όλα μαύρα, γιατί δεν είναι ! Εγώ τουλάχιστον που έχω δει κάποια πραγματάκια, σου λεω ότι θα είναι καλή επιλογή για εσένα εαν πάρεις απόφαση οτι θα ασχοληθείς και θα διαβάζεις έστω και λίγο μέσα στα εξάμηνα.

Υ.Γ. Καλύτερα να προτιμήσεις την πληροφορική του ΕΚΠΑ,σου δίνει μεγάλο εύρος απο μαθήματα επιλογής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Συγγνώμη που εισβάλλω αλλά 18 χρονών είμαστε!! Δηλαδή, που θέλετε να ξέρουμε εμείς τι θέλουμε;
είμαι σε παρόμοιο πρόβλημα με την έλλη.. πήγα να κάνω μηχανογραφικό, έβαλα το ΗΜΜΥ ΕΜΠ πρώτο και έτρεμα από τον φόβο μου. Τελικά δεν το έκανα.
18 χρονών. 18 χρονών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαζί γράφαμε 😂✌🏻
Παιδια ειστε δυο διαφορετικες περιπτωσεις , 18 ετων αλλα διαφορετικες.
Το κοριτσι θελει πληροφορικη αλλα οχι πολλα πολλα, τα λιγοτερα τα εχει το ΟΠΑ.
Το αγορι ειχε στοχο ΗΜΜΥ εξ αρχης, δηλωσε την καλη ειναι ,την εχεις την φοιτηση, δεν τρωει ανθρωπους προς το παρον.
 

ElliJung

Νεοφερμένος

Η ElliJung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συγγνώμη που εισβάλλω αλλά 18 χρονών είμαστε!! Δηλαδή, που θέλετε να ξέρουμε εμείς τι θέλουμε;
είμαι σε παρόμοιο πρόβλημα με την έλλη.. πήγα να κάνω μηχανογραφικό, έβαλα το ΗΜΜΥ ΕΜΠ πρώτο και έτρεμα από τον φόβο μου. Τελικά δεν το έκανα.
18 χρονών. 18 χρονών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαζί γράφαμε 😂✌🏻
α κι εσύ ; :') ελπίζω η επιλογή που θα κάνεις να είναι και η σωστή ! καλή επιτυχία και καλή δύναμη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταλαβαίνω το δίλλημα σου και σε τι θέση έχεις βρεθεί.
Θα προσπαθήσω να σου δώσω την δική μου οπτική στο θέμα όμως.

Αυτή την στιγμή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο και είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό. Μην βιαστείς όμως να χάσεις τις ελπίδες σου, γιατί είσαι μικρή, μόλις έδωσες πανελλήνιες και δεν ξέρεις ακόμα τι ευκαιρίες υπάρχουν στον δρόμο σου. Οι σπουδές είναι μια μεγάλη επένδυση στην ζωή κάποιου ,και είναι πολύ δύσκολο ιδιαίτερα σε τέτοια αντικείμενα, να ξέρουμε που θα οδηγήσουν. Εν μέρει είναι τρομακτικό αυτό, αλλά κρύβει και την δυνατότητα να ασχοληθείς με φοβερά πράγματα.

Στην σχολή θα μάθεις πολύ όμορφα αντικείμενα, από βασικά όπως τα μαθηματικά, φυσική, και ηλεκτρονική ως άλλα πιο εξεζητημένα όπως η μουσική πληροφορική. Δεν ξέρω τι μπορεί να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά όλα συνδέονται με την μουσική κατά κάποιον τρόπο. Σύνθεση μουσικής μέσω υπολογιστή, σχεδίαση ακουστικών ενισχυτών , ηλεκτροακουστική και πολλά άλλα. Δεν ξέρω πολλά απο μουσική, αλλά σου εγγυώμαι πως ότι μαθηματικά και φυσική θα κάνεις στα πρώτα έτη,και οι γνώσεις απο άλλα μαθήματα όπως σήματα και συστήματα, επεξεργασία ψηφιακού σήματος κτλπ. συνδέονται άμεσα με την μουσική. Οι ευκαιρίες δηλαδή για κάποιον που ξέρει και μουσική είναι εκεί και τον περιμένουν. Αρκεί να κάνει την προσπάθεια του. Όσο παράξενο και εαν σου ακούγεται, μερικά απο τα μεγαλύτερα "μυστήρια" για τον κοινό νου στην σύγχρονη φυσική και επιστήμη, συνδέονται άμεσα με έννοιες που συναντάει κανείς στην μουσική.

Δεν σου λεω να είσαι μέσα στην χαρά. Αλλά, εάν εν τέλει φοιτήσεις σε ένα τμήμα πληροφορικής, προσπάθησε να είσαι εκεί στις διαλέξεις και να είσαι συνεπής. Μην ζορίζεσαι πολύ εφόσον δεν τρελαίνεσαι και τόσο, αλλά μην παραμελήσεις και τις υποχρεώσεις σου στον βωμό του διαβάσματος της τελευταίας στιγμής(που δεν θα σου προσφέρει τίποτα στην ζωή σου). Τώρα ίσως είναι δύσκολο να το δεις, αλλά εάν βάλεις λίγη συνέπεια και έχεις λίγη πίστη στην διαδικασία, είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις πράγματα που δεν είχες φανταστεί ποτέ σου. Σίγουρα θα έχεις περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές από την πληροφορική, αλλά μην κάνεις το λάθος να πιστέψεις πως πρέπει να αφήσεις την μουσική ή οτι δεν έχει να σου προσφέρει ωραία πράγματα και η πληροφορική είτε συνδυαστικά είτε μεμονωμένα. Πρέπει να το δεις πιο πολύ ως ευκαιρία να εξελίξεις το ενδιαφέρον για την μουσική σε ένα νέο επίπεδο.

Όσο για τον προγραμματισμό, μην ανησυχείς. Η πληροφορική δεν είναι στυγνός προγραμματισμός. Είναι απλά μια τεχνική ικανότητα που χρειάζεται αλλά δεν είναι αυτό το κύριο θέμα της σχολής. Στην δραματική πλειοψηφία του χρόνου θα εστιάσεις σε δημιουργική και ορθή σκέψη, παρά σε οτιδήποτε άλλο.

Αυτή είναι η γνώμη μου λοιπόν. Δεν χρειάζεται να νιώθεις ενθουσιασμένη, αλλά εαν έχεις πίστη στην διαδικασία και προσπαθήσεις να είσαι συνεπής στην σχολή(ούτε να προσπαθείς πολύ, αλλά ούτε και να την αγνοείς), τότε μπορεί και να εκπλαγείς. Θα αρχίσεις σιγά σιγά να βλέπεις πως ήταν μια καλή επιλογή για εσένα εαν έχεις την υπομονή και τον ζήλο να διαβάσεις λίγο ώστε να ευχαριστηθείς τους κόπους σου αργότερα. Μην τα βλέπεις όλα μαύρα, γιατί δεν είναι ! Εγώ τουλάχιστον που έχω δει κάποια πραγματάκια, σου λεω ότι θα είναι καλή επιλογή για εσένα εαν πάρεις απόφαση οτι θα ασχοληθείς και θα διαβάζεις έστω και λίγο μέσα στα εξάμηνα.

Υ.Γ. Καλύτερα να προτιμήσεις την πληροφορική του ΕΚΠΑ,σου δίνει μεγάλο εύρος απο μαθήματα επιλογής.
ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ,, μου έδωσες πολλά να σκεφτώ . Πολύ ενδιαφέρον αυτό για την μουσική και πιθανόν να μου αρέσει . και έχεις δίκιο ότι πρέπει να είμαι σχετικά επιμελής αλλιώς τίποτα δε βγαίνει . ευχαριστώ και πάλι !!
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top