Σχολή Γεωπονίας

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Τα μελίσσια τα βάζουν σε κυβικες θήκες για να υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα ενώ κανονικά πρέπει σε σχήμα κυλίνδρου. Επίσης μερικοί κλέβουν όλο το μέλι και το αντικαθιστούν με ζάχαρη στο βωμό του κέρδους, Πρέπει να σεβόμαστε τις μέλισσες.


Εχεις απολυτο δικαιο.Ο καλος ο μελισσοκομος αφηνει παντα στις μελισσες μελι γιατι αυτη ειναι η βασικη τους τροφη

Επισης εγω θελω να περασω με Θεωρητικη Κατευθυνση (μαθημα επιλογης Βιολογια)Ειναι δυσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικαιο.Ο καλος ο μελισσοκομος αφηνει παντα στις μελισσες μελι γιατι αυτη ειναι η βασικη τους τροφη

Επισης εγω θελω να περασω με Θεωρητικη Κατευθυνση (μαθημα επιλογης Βιολογια)Ειναι δυσκολο?

Φίλε μου , δες λιγο το προγραμμα σπουδών ,ειναι τιγκα στις χημείες, και να περάσεις δε θα τη βγάλεις ποτε ή θα ζωριςτεις άπειρα ,αν αυτο δε σε τρομάζει τοτε φυσικά και μπορείς να περάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Υπαρχει στην Σινδο ενα ΤΕΙ Φυτικης Παραγωγης αυτο εχει μελισσοκομια ?Και αν ναι ξερουμε κατα ποσο ηταν οι βασεις φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Υπαρχει στην Σινδο ενα ΤΕΙ Φυτικης Παραγωγης αυτο εχει μελισσοκομια ?Και αν ναι ξερουμε κατα ποσο ηταν οι βασεις φετος?

Καταρχάς είναι τμήμα "Τεχνολόγων Γεωπόνων" με κατεύθυνση την "Φυτική Παραγωγή". Από εκεί θα βγεις Γεωπόνος, ούτε Φυτικός Παραγωγός, ούτε Μελισσοκόμος.
Στην Φυτική Παραγωγή, έχει Μελισσοκομία αλλά όχι σε τρελό βαθμό. Μπορείς όταν πάρεις το πτυχιο, να ασχοληθείς μόνο με μελισσοκομία με μεταπτυχιακά κλπ.

Η βάση των Τεχνολόγων Γεωπόνων στην Θεσσαλονίκη φέτος ήταν 12,000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις πληροφοριες για αυτην τη σχολη?4 χρονια ειναι η φοιτηση?Και σαν μελλοντικος μελισσοκομος αξιζει καθολου?ή τζαμπα θα παω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Τωρα ανακαλυψα νεο τροπο .Καταρχην εγω ψηθει να παω ΕΠΑΛ και να μπω στον τομεα της Γεωπονιας εννοειτε . Να βγω με ειδικοτητα Τεχνικος Φυτικος Παραγωγος αλλα να δωσω πανελληνιες και να περασω ΤΕΙ Τεχνολογων Γεωπονων . Αυτο βοηθαει καθολου??Ολοι μου οι φιλοι λενε αφου θες Γεωπονια ΕΠΑΛ πηγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Hello everyone!
Λοιπόν, θα μπω απευθείας στο ψητό... :P
Με ενδιαφέρει πολύ το επάγγελμα του γεωπόνου, αλλά υπάρχουν πολλές σχολές από τις οποίες μπορείς να το πετύχεις. Δεν μπορώ όμως να βρω με ποιο κριτήριο πρέπει να τις κατατάξω στο μηχανογραφικό...
Εσείς τι λέτε; Οι σχολές είναι : Γεωπονίας Α.Π.Θ. ,Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης, Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής, Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ με τι θες να ασχοληθείς;
Η γεωπονία περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα αντικειμένων με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς όπως της φυτικής παραγωγής, της ζωικής παραγωγής, της αγροτικής οικονομίας, της τεχνολογίας και επεξεργασίας τροφίμων, της γεωπονικής βιοτεχνολογίας, της εδαφολογίας, κτλ.
Αν δεν μπορέσεις να καταλήξεις στο τι σου αρέσει περισσότερο η λύση είναι η γεωπονία ΑΠΘ γιατί εκεί παίρνεις κατεύθυνση στο 6ο εξάμηνο (οι κατευθύνσεις είναι φυτικής παραγωγής, ζωικής παραγωγής, επιστήμης και τεχνολογίας τροφίμων, αγροτικής οικονομίας και εγγείων βελτιώσεων, εδαφολογίας & γεωργικής μηχανικής).
Γενικά ψάξε των οδηγό σπουδών της κάθε σχολής που σε ενδιαφέρει και πιστεύω θα μπορέσεις να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Hello everyone!
Λοιπόν, θα μπω απευθείας στο ψητό... :P
Με ενδιαφέρει πολύ το επάγγελμα του γεωπόνου, αλλά υπάρχουν πολλές σχολές από τις οποίες μπορείς να το πετύχεις. Δεν μπορώ όμως να βρω με ποιο κριτήριο πρέπει να τις κατατάξω στο μηχανογραφικό...
Εσείς τι λέτε; Οι σχολές είναι : Γεωπονίας Α.Π.Θ. ,Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης, Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής, Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος.

Εγώ σπουδάζω, όπως το λέω, Αγροτική Οικονομία σε Γεωπονικό τμήμα :D (στο τρίτο εξάμηνο, στα ΤΕΙ, διαλέγεις κατεύθυνση). Για ΑΕΙ δεν μπορώ να πω ακριβώς τις επιλογές, πάντως εκεί θα ασχοληθείς λίγο πολύ με όλα όσα είπες, στα ΤΕΙ θα διαλέξεις. Τα υπόλοιπα τμήματα λίγο ξεφεύγουν από την βάση της Γεωπονίας. Εάν θέλεις Γεωπόνος, προτίμησε τμήματα Γεωπόνου! Με τα άλλα, δύσκολα θα δουλέψεις σαν Γεωπόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά το πήγα με βάση τα επαγγελματικά δικαιώματα και φυσικά τα μαθήματα της κάθε σχολής και τα τυχών μεταπτυχιακά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giv

Νεοφερμένος

Ο Giv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η Γεωπονία γενικά έχει προοπτικές εργασίας είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό και αξίζει ως σχολή;

Είμαι στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΑΠΘ εδώ και 1 χρόνο, έκανα 10% και έπιασα την Γεωπονία ΑΠΘ, αλλά δεν ξέρω
αν αυτή η σχολή προσφέρει δυνατότητες.Η αλήθεια είναι ότι γενικά η μηχανολογία δεν με έχει ''κερδίσει'' σαν κλάδο αλλά ακούω πολύ καλά λόγια ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinaaa

Νεοφερμένος

Η konstantinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητες γεωπονικης σχολης(Α.Ε.Ι). Η σχολη ειναι απαιτητικη; εχει πολλα θετικα μαθηματα; θα μπορουσε καποιος που του αρεσει κυριως η βιολογια και οτι σχετιζεται με το χωρο της γεωπονικης ενω οχι τοσο η φυσικη και τα μαθηματικα να αντεπεξελθει στα μαθηματα της σχολης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητες γεωπονικης σχολης(Α.Ε.Ι). Η σχολη ειναι απαιτητικη; εχει πολλα θετικα μαθηματα; θα μπορουσε καποιος που του αρεσει κυριως η βιολογια και οτι σχετιζεται με το χωρο της γεωπονικης ενω οχι τοσο η φυσικη και τα μαθηματικα να αντεπεξελθει στα μαθηματα της σχολης ;


Τα γεωπονικά τμήματα είναι αρκετά απαιτητικά και ναι στο πρόγραμμα σπουδών θα έχεις πολύ βιολογία και χημεία. Ανάλογα και με το τμήμα σου δεν θα σε ενοχλήσει και πολύ η φυσική οπότε don't worry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. απο ποια τμηματα του 2ου πεδιου αποκτα καποιος επαγγελματικα δικαιωματα γεωπονου;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Απ‘όλα τα τμήματα γεωπονιας και συναφούς αντικειμένου. Τα τμήματα γεωπονιασ είναι και στο δεύτερο πεδιο
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Τζαμπα θα πας
ήρθες να μου θυμίσεις το σκοτεινό παρελθόν μου στο φόρουμ; Άσε το μήνυμα να ξεχαστεί.

Υ.Γ. Πάλι καλά που δεν πήγα όντως σε κανένα ΕΠΑΛ όπως έγραφα τότε γιατί ένας Θεός ξέρει που θα ήμουν τώρα.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
ήρθες να μου θυμίσεις το σκοτεινό παρελθόν μου στο φόρουμ; Άσε το μήνυμα να ξεχαστεί.

Υ.Γ. Πάλι καλά που δεν πήγα όντως σε κανένα ΕΠΑΛ όπως έγραφα τότε γιατί ένας Θεός ξέρει που θα ήμουν τώρα.
Η μοίρα έχει έναν περίεργο τρόπο να φέρνει τα πράγματα εκει που ανήκουν, αν και απεχθάνομαι την μοιρολατρία μπορώ να πω οτι αργά ή γρηγορη όλοι κατευθυνόμαστε εκει που πραγματικά ανήκουμε
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γεια σας. απο ποια τμηματα του 2ου πεδιου αποκτα καποιος επαγγελματικα δικαιωματα γεωπονου;
Από όλα που στον τίτλο τους έχουν "γεωπονία" (φυτικής, ζωικής, τρόφιμα, αγροτικής οικονομίας, γεωπονικής βιοτεχνολογίας, γεωπονίας, κ.λπ.) τμήματα γεωπονικών πανεπιστημίων και σχολών ΕΚΤΟΣ των:
Α. Γεωπονίας ιχθυολογιας και υδάτινου περιβάλλοντος παν. Θεσσαλίας (Βόλος)
Β. Ζωικής παραγωγής, αλιείας και υδατοκαλλιεργειών παν. Πατρών (Μεσολόγγι).

Από τα α και β βγαίνεις ιχθυολογος (άλλος επαγγελματικός κλάδος στο ΓεωτΕΕ).
 

kostas2003

Νεοφερμένος

Η kostas2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας,ποια σχολη πιστευεται οτι ειναι καλυτερη και αξιξει,η γεωπονια στην αρτα ,η γεωπονια στην καλαματα η το τμημα φυτικης παραγωγης στο μεσολογγι?ποια η διαφορα των σχολων γεωπονιας με το φυτικης παραγωγης?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top