Σχολή Γεωπονίας

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Διπλασιασμός των εισακτέων έχει ως επακόλουθο τι?Πτώση των βάσεων?Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Διπλασιασμός των εισακτέων έχει ως επακόλουθο τι?Πτώση των βάσεων?Ευχαριστώ.

Φανταζομαι πως ναι...Φαινεται θελουν να προσελκυσουν περισσοτερα ατομα ωστε να εχουμε μεγαλυτερη αναπτυξη στο γεωργικο τομεα σε λιγα χρονια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, μηπως ξερει κανεις λεπτομερειες για το τμημα αξιοπ φυσ πορων και γεωργικης μηχανικης του γπα? προοπτικες, επιπεδο σπουδων, ενδιαφερον...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Το Γεωπονικο λεω να το βαλω και γω.
Εχουμε μπολικη γη οποτε θα ηταν καλη φαση:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το τμήμα ΑΦΠ & ΓΜ είναι ένα ιδιαίτερο τμήμα που συνδυάζει σπουδές γεωπόνου με πολλά μαθήματα μηχανικού , ενώ βέβαια όπως και τα άλλα δύο πλέον γεωπονικά τμήματα του ΓΠΑ , παίρνει τα πλήρη δικαιώματα του Γεωπόνου .

Τυπικά είναι το τμήμα που ασχολείται με το κατασκευαστικό κομμάτι των γεωπονικών έργων , όπως οι κατασκευή και η λειτουργία τους , αλλά και με το έδαφος , τους φυσικούς πόρους , τα νερά , το περιβάλλον , τις ΑΠΕ , τις αρδεύσεις και τα εγγειοβελτιωτικά έργα και πολλά ακόμη .

Στο 3ο έτος χωρίζονται σε 3 ειδικεύσεις .
1.Αγροτικών Κατασκευών και Γεωργικής Μηχανολογίας
2. Φυσικών Πόρων και
3. Εδαφολογίας και Γεωργικής Χημείας .
Είναι το μοναδικό ανάλογο τμήμα στην Ελλάδα , πέραν μιάς ειδίκευσης στα εγγειοβελτιωτικά έργα που έχει η Γεωπονία του ΑΠΘ .

Περισσότερες πληροφορίες εδώ
https://www.aua.gr/index.php
και εδώ
https://afp.aua.gr/index.php?page_id=13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarhs14

Νεοφερμένος

Ο xarhs14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον πιάνω Γεωπονία στον Βόλο.Ξέρουμε αν θα γίνουν μεταγγραφές;Σε ποιές κατευθύνσεις της Γεωπονίας Θεσσαλονίκης αντιστοίχουν τα δύο τμήματα του Βόλου;Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Σε λίγο καιρό θα κληθώ να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου και προβληματίζομαι πάρα πολύ.Στην αρχή της χρονιάς έλεγα οτι θέλω να περάσω Οικονομικό ή κάτι σχετικό και στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα την Γεωπονία αλλά δεν την πολυσκεφτόμουν!τώρα που πλησιάζει ο καιρός έχει καρφωθεί στο μυαλό μου!Μου φαίνεται πάρα πολυ ενδιαφέρουσα σχολή και πιστεύω οτι αργότερα θα μου είναι πιο εύκολο με κάποιο μεταπτυχιακό να ασχοληθώ με την βιολογία(την οποία υπεραγαπώ).Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι στην σχολή διδάσκεται πολλή χημεία με την οποία είμαστε λίγο μαλωμένες.. :P Απλώς πιστεύω οτι αν με ενδιαφέρει η σχολή σαν σύνολο θα καταφέρω να αντεπεξέλθω και στη χημεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είχαμε επισκεφθεί τη σχολή γεοπωνιας στην πόλη μου με το σχολειο μου πριν λίγους μήνες (Βολος). Και εμενα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Μας μίλησαν κάποια παιδιά που ήταν φοιτητές εκεί και άλλοι δυο που είχαν τελειώσει και είπαν οτι ήταν ευχαριστημένοι με τη σχολη και οτι υπάρχουν προοπτικές να βρουν δουλειά. Οι εγκαταστάσεις ήταν ωραίες και για να πω την αλήθεια δεν το περίμενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στο Βόλο εκτός απο φυτικης παραγωγής έχει και ιχθυολογίας - υδάτινου περιβάλλοντος , αρκετά καλή θα λεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον πιάνω Γεωπονία στον Βόλο.Ξέρουμε αν θα γίνουν μεταγγραφές;Σε ποιές κατευθύνσεις της Γεωπονίας Θεσσαλονίκης αντιστοίχουν τα δύο τμήματα του Βόλου;Ευχαριστώ.
Το φυτικης αντιατοιχη στο φυτικης .το ιχθειολογογιας απο οσο ξερω δεν υπαρχει αντιστιχια στο απθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_whateverist

Νεοφερμένος

Η the_whateverist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα! φετος εδωσα κ εγω πανελληνιες με στοχο να περασω βιολογικο αλλα μαλλον δεν περναω επειδη οπως ακουσατε θα ανεβουν οι βασεις. Θα με ενδιεφερε πολυ η γεωπονια γιατι διαβασα οτι εχει πολυ βιολογια και χημεια και η σχεση μου με αυτα τα μαθηματα ειναι πολυ καλη. Αλλα δεν εχω καθολου καλη σχεση με τα ζωα και πιο πολυ με τα εντομα :P . Θα μπορουσατε να μου πειτε αν αυτο θα αποτελουσε αρκετα μεγαλο εμποδιο για μενα αν περνουσα σε αυτη τη σχολη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Φυτά και έντομα θα κάνεις και στο βιολογικό . Στο γεωπονικό θα ασχοληθείς με όλη την φύση και τα τρόφιμα . Στο γεωπονικό έχεις επαγγελματικά δικαιώματα που στο βιολογικό είναι περιορισμένα , αλλά το γεωπονικό είναι πολύ απαιτητική σχολή και θέλει αρκετό διάβασμα . Είναι 5,5 χρόνια έναντι 4 του βιολογικού , αλλά από χημεία και βιολογία θα το ευχαριστηθείς .
Ισως σου αρέσουν καλύτερα τα τμήματα Βιοτεχνολογίας και Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου .
Ψάξε τις ιστοσελίδες των τμημάτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_whateverist

Νεοφερμένος

Η the_whateverist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ ! Ο κλάδος της τεχνολόγιας τροφιμων ξερεις κατα πόσο εχει επαγγελματικη αποκατασταση ? Και κατι ακομη δηλαδή στην πρακτική δεν θα εχω πρόβλημα πιστευεις ? (οσον αφορα τα εντομα που ειπα οτι δεν τα παω καλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Θεωρητικά όλα τα τμήματα του Γεωπονικού έχουν επαγγελματική αποκατάσταση .

Αλλωστε παίρνεις γενικό πτυχίο Γεωπόνου , οπότε μπορείς να ασχοληθείς με όλο το εύρος της Επιστήμης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_whateverist

Νεοφερμένος

Η the_whateverist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια οσοι ειστε πρωτοετης της γεωπονίας φετος αν θελετε μπορειτε να γινετε μελη στην ομαδα που δημιουργησαμε στο facebook και ονομαζεται Γεωπόνοι '96 https://www.facebook.com/groups/agriculture.96/
Η ομάδα ειναι ανοικτη και εχει στοχο να γνωριστουμε μεταξυ μας και να λυνουμε γενικα οσες αποριες εχουμε σχετικα με την σχολη.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδια ποιο θεωρειται καλυτερο πανεπιστημιο Γεωπονιας για φυτικη ή ζωικη παραγωγη.
Αθηνα , Βολο ή Θεσσαλονικη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdalini

Νεοφερμένος

Η magdalini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια ποιο θεωρειται καλυτερο πανεπιστημιο Γεωπονιας για φυτικη ή ζωικη παραγωγη.
Αθηνα , Βολο ή Θεσσαλονικη


H Γεωπονική σχολή της Θεσσαλονίκης είναι μία από τις καλύτερες στην Ευρώπη. Βέβαια έχει και την υψηλότερη βάση ανάμεσα στα αντίστοιχα τμήματα της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denver3

Νεοφερμένος

Ο denver3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και δεν έμεινα ευχαριστημένος από τη σχολή που επέλεξα. Αποφάσισα να φύγω και τώρα προσπαθώ να βρω κάποια σχολή που να μου αρέσει. Η σχολή Γεωπονία Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος μου κινεί το ενδιαφέρον, τόσο λόγω του αντικειμένου, αλλά και επειδή είναι σχετικά κοντά στην πόλη μου ο Βόλος.
Αν οποιοσδήποτε γνωρίζει (ή γνωριζει καποιον που να γνωρίζει) σχετικά με τη δυσκολία της σχολής, τη συμπεριφορα (γενικα) των καθηγητων, ποιος είναι ο μέσος όρος χρόνων φοίτησης, και το επιπεδο κτλπ ας γράψει εδώ. Αν είστε στη σχολή, βοηθήστε! Αν γνωρίζετε κάποιον που να είναι σε αυτή τη σχολή πααρακαλώ δείξτε του το ποστ αυτό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτητής αλλά ξέρω ότι το τμήμα αυτό είναι ένα αρκετά δυνατό τμήμα γεωπονίας.

Αυτό που θα πρέπει να αναζητήσεις δεν είναι η ποιότητητα της σχολής η οποία είναι αρκετά καλή αλλά οι επαγγελματικές διεξόδους που έχεις ως γεωπόνος. Δυστυχώς το ΓΕΩΤΕΕ δε σέβεται τα μέλη και υπάρχουν φοβερά προβλήματα στον κλάδο που θα έπρεπε να θεωρείται από τους δυνατόυς της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top