Σχολή Αστυφυλάκων

panex

Νεοφερμένος

Ο panex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πότε θα ανοίξουν οι σχολές, γιατί ακουγόταν ότι θα ξεκινήσουν Οκτώβριο αλλά ακόμα δεν έχω ειδοποίηση
 

ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος σχετικά με πολύτεκνους η τρίτεκνους αν πηγαίνουν όλοι στη σχολή που θα επιλέξουν πρώτη η αν πάει ένα ποσοστό?
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

Συνημμένα

  • IMG_20230926_223925.jpg
    IMG_20230926_223925.jpg
    250.3 KB · Εμφανίσεις: 107

effyjj

Νεοφερμένος

Ο effyjj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος απόφοιτος της σχολής αστυφυλάκων να μας πει πως είναι γενικά το να είσαι αστυνομικός? Πιο συγκεκριμένα, πως είναι τα ωράρια εργασίας, υπάρχει ελεύθερος χρόνος και γενικότερο το lifestyle
 

effyjj

Νεοφερμένος

Ο effyjj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν κάποιος θελήσει να φύγει από την σχολή, πρέπει να ξαναδώσει πανελλήνιες ή μπορεί να κάνει το 10% και να πάει κάπου αλλού?
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος απόφοιτος της σχολής αστυφυλάκων να μας πει πως είναι γενικά το να είσαι αστυνομικός? Πιο συγκεκριμένα, πως είναι τα ωράρια εργασίας, υπάρχει ελεύθερος χρόνος και γενικότερο το lifestyle
Ολα αυτα εξαρτωνται απο την υπηρεσια στην οποια εισαι. Υπαρχουν υπηρεσιες (π.χ. ΜΑΤ) που ξες το προγραμμα σου για αρκετο καιρο. Στα περισσοτερα αν οχι ολα τα τμηματα μαθαινεις την προηγουμενη μερα τι δουλευεις την επομένη. Και φυσικα παιζει μεγαλο ρολο αν ενα τμημα ειναι υποστελεχωμενο ή οχι. Γιατι προφανως κοβονται ρεπο και δεν εχεις τοσο ελευθερο χρονο αν δεν υπαρχουν ατομα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν κάποιος θελήσει να φύγει από την σχολή, πρέπει να ξαναδώσει πανελλήνιες ή μπορεί να κάνει το 10% και να πάει κάπου αλλού?
Μπορει και με το 10% εννοειται.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πιο συγκεκριμένα, πως είναι τα ωράρια εργασίας, υπάρχει ελεύθερος χρόνος και γενικότερο το lifestyle
8ωρο κάνεις, εκτός απο μηχανές που είναι 6ωρο. και 1 ρεπό την εβδομάδα.
άδειες παίρνεις 40 μέρες τον χρόνο +τις υπόλοιπες όπως αιμοδοτικές, ανατροφής τέκνου, γέννας, θανάτου συγγενή, ασθένειας τέκνου, φοιτητικές αν σπουδάζεις και άλλες.
γενικά οι εργασιακές σχέσεις και διευκολύνσεις είναι καλύτερες και ανθρώπινες σε σχέση με στρατό, και εννοείτε σε σχέση με ιδιωτικό τομέα.

Τωρα το αρνητικό είναι οτι όντως σχεδόν σε όλες τις υπηρεσίες μαθαίνεις τι θα είσαι μια μέρα πρίν, ωστόσο (συνήθως) υπάρχει ένα άτυπο πλάνο
πχ, αν είσαι σήμερα πρωί αυριο θα πάς απόγευμα, μετα βράδυ, μετα αδιάθετο και μετα ρεπό. Ετσι στις 5 μέρες δουλεύεις 3 8ωρα.
 

effyjj

Νεοφερμένος

Ο effyjj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι όταν τελειώνεις την σχολή, έρχεται μια επιτροπή η οποία επιλέγει κάποια άτομα και τα τοποθετεί αναγκαστηκά στα ΜΑΤ. Ξέρετε αν αληθεύει? Γιατί με άτομα που υπηρετούν στο σώμα με τα οποία έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι λόγω της σωματοδομησης μου δεν το αποφεύγω αν ισχύει κάτι τέτοιο, πράγμα το οποίο όμως εγώ δεν θέλω καθολου
 

jorgpa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jorgpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
8ωρο κάνεις, εκτός απο μηχανές που είναι 6ωρο. και 1 ρεπό την εβδομάδα.
άδειες παίρνεις 40 μέρες τον χρόνο +τις υπόλοιπες όπως αιμοδοτικές, ανατροφής τέκνου, γέννας, θανάτου συγγενή, ασθένειας τέκνου, φοιτητικές αν σπουδάζεις και άλλες.
γενικά οι εργασιακές σχέσεις και διευκολύνσεις είναι καλύτερες και ανθρώπινες σε σχέση με στρατό, και εννοείτε σε σχέση με ιδιωτικό τομέα.

Τωρα το αρνητικό είναι οτι όντως σχεδόν σε όλες τις υπηρεσίες μαθαίνεις τι θα είσαι μια μέρα πρίν, ωστόσο (συνήθως) υπάρχει ένα άτυπο πλάνο
πχ, αν είσαι σήμερα πρωί αυριο θα πάς απόγευμα, μετα βράδυ, μετα αδιάθετο και μετα ρεπό. Ετσι στις 5 μέρες δουλεύεις 3 8ωρα.
Πυροσβεστικη ειναι πιο καλά? Ή αστυνομια είναι καλύτερες οι συνθήκες εν γένει?
 

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

jorgpa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jorgpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 139 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πυροσβεστικη ειναι πιο καλά? Ή αστυνομια είναι καλύτερες οι συνθήκες εν γένει?
Αν θέλεις μια καλή ζωή γεμάτη ηρεμία χωρίς άνχη και προστριβές πας πυροσβεστική.
Αν θέλεις πιο έντονους ρυθμούς και να ζήσεις 2-3 πράγματα πας αστυνομία.

Η πλειοψηφία των αστυνομικών θα σου πεί πάνε πυροσβεστική.
Εγω ανάμεσα στα 2 πάλι αστυνομία θα διάλεγα.
 

jorgpa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jorgpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Αν θέλεις μια καλή ζωή γεμάτη ηρεμία χωρίς άνχη και προστριβές πας πυροσβεστική.
Αν θέλεις πιο έντονους ρυθμούς και να ζήσεις 2-3 πράγματα πας αστυνομία.

Η πλειοψηφία των αστυνομικών θα σου πεί πάνε πυροσβεστική.
Εγω ανάμεσα στα 2 πάλι αστυνομία θα διάλεγα.
Γιατι ο πυροσβεστης δεν έχει άγχη? Φωτιές, τροχαία κλπ?
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι όταν τελειώνεις την σχολή, έρχεται μια επιτροπή η οποία επιλέγει κάποια άτομα και τα τοποθετεί αναγκαστηκά στα ΜΑΤ. Ξέρετε αν αληθεύει? Γιατί με άτομα που υπηρετούν στο σώμα με τα οποία έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι λόγω της σωματοδομησης μου δεν το αποφεύγω αν ισχύει κάτι τέτοιο, πράγμα το οποίο όμως εγώ δεν θέλω καθολου
Αληθεια ειναι αυτο. Αν σε δουν και τους κανεις, σε πηραν.
 

Eleftheria2

Νεοφερμένος

Η Eleftheria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πυροσβεστικη ειναι πιο καλά? Ή αστυνομια είναι καλύτερες οι συνθήκες εν γένει?
Μην κοιτάς απλά τις συνθήκες...είναι σαν να ψάχνεις ένα επάγγελμα όσο πιο χαλαρό γίνεται να μην δουλεύεις και να πληρώνεσαι. Σκοπός είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και να προσφέρεις στην κοινωνία με τα θετικά και τα αρνητικά του επαγγέλματος. Όπου και να πας αν δεν έχεις ψάξει για το κάθε επάγγελμα και δεν ξέρεις αν σ αρέσει και πας απλά γτ "έχει καλύτερες συνθήκες" μην πας καν.
 

effyjj

Νεοφερμένος

Ο effyjj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας επειγόντως. Αρχικά να αναφέρω ότι φέτος πέρασα στην σχολή και περιμένω τώρα να μπω. Όσον αφορά το θέμα μου, με όσους γνωστους μου που έχω μιλήσει και είναι αστυνόμοι, και μάλιστα ένας είναι στην ΥΜΕΤ, μου έχουν πει ότι κατά 99% όταν αποφοιτησω θα με στειλουν στα ΜΑΤ λόγω σωματικής διάπλασης. Ωστόσο, εγώ απεχθάνομαι τα ΜΑΤ με αποτέλεσμα να μου έχει μπει η σκέψη να εγκαταλείψω την σχολή. Από την άλλη μεριά, αν εγκαταλείψω την σχολή δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Είμαι σε αδιέξοδο. Εσείς τι προτείνετε?
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας επειγόντως. Αρχικά να αναφέρω ότι φέτος πέρασα στην σχολή και περιμένω τώρα να μπω. Όσον αφορά το θέμα μου, με όσους γνωστους μου που έχω μιλήσει και είναι αστυνόμοι, και μάλιστα ένας είναι στην ΥΜΕΤ, μου έχουν πει ότι κατά 99% όταν αποφοιτησω θα με στειλουν στα ΜΑΤ λόγω σωματικής διάπλασης. Ωστόσο, εγώ απεχθάνομαι τα ΜΑΤ με αποτέλεσμα να μου έχει μπει η σκέψη να εγκαταλείψω την σχολή. Από την άλλη μεριά, αν εγκαταλείψω την σχολή δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Είμαι σε αδιέξοδο. Εσείς τι προτείνετε?
Εαν εγκαταλειψεις τη σχολη επειδη υπαρχουν πιθανοτητες να πας μετα απο 3 χρονια στα ΜΑΤ, σημαινει οτι δεν το ηθελες ποτέ να μπεις αστυφυλακων. Επισης, φιλαρακια μου που δεν ηθελαν ουτε να ακουσουν για ΜΑΤ, πηγαν εκει και περνανε ζαχαρη. ΥΜΕΤ ειδικα. Προτιμας να εισαι σε κανα ΑΤ μηπως και να τρεχεις σε δρομοκαϊτεια για εγκλεισμους; το σιγουρο ειναι οτι εχει σχηματισει μια λανθασμενη εντυπωση για τα ΜΑΤ ενα μεγαλο μερος του κοσμου. Μη νομιζεις οτι καθε μερα θα εισαι σε πορειες και θα παιζεις ξυλο με τους απεναντι.
 

Anonymous1

Νεοφερμένος

Ο Anonymous1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μήπως υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση για τις ημερομηνίες κατάταξης των αξιωματικών αστυνομίας ή αστυφυλάκων;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top