Σχολή Αστυφυλάκων

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα σας .Έχοντας συγκεντρώσει 17100 μόρια για τις σχολές αστυνομίας και λιμενικού και 17200 για τις πυροσβεστικής ,θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με ποιες από αυτές έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να περάσω ,έστω και ως επιλαχών!Σας ευχαριστώ.
Καλημέρα ! Εγώ από φίλους μου που έχουν περάσει έχω ακούσει πρώτα πυροσβεστική , λιμενικό και αστυνομια τέλος ! Έχεις συγκέντρωσει αρκετά μόρια όποτε βάλε τα καλύτερα με τη σειρά που προτιμάς εσυ περισσότερο ώστε να μη το μετανιώσεις μετά
 

Konstantinos11

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αστυνομια λιμενικο σίγουρα
Καλημέρα ! Εγώ από φίλους μου που έχουν περάσει έχω ακούσει πρώτα πυροσβεστική , λιμενικό και αστυνομια τέλος ! Έχεις συγκέντρωσει αρκετά μόρια όποτε βάλε τα καλύτερα με τη σειρά που προτιμάς εσυ περισσότερο ώστε να μη το μετανιώσεις μετά
Ενδιαφέρομαι και για τα 3 σώματα ,απλά ακούω για πολλές μεταθέσεις στο λιμενικό σε ίδιο βαθμό με μια στρατιωτική σχολή,το οποίο δεν ξέρω αν όντως ισχύει .Θεωρω ότι σαν σώμα ασφαλείας θα έχει λιγότερες μεταθέσεις .Επίσης ,σχετικά με την αστυνομία ,δεν γνωρίζω το σύστημα με το οποίο τοποθετούνται οι αστυφύλακες στην εκάστοτε υπηρεσία και αν έχοντας τελειώσει την σχολή με μια καλή βαθμολογία ,έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν εκείνη την υπηρεσία που τους ενδιαφέρει ή τους τοποθετούν ανάλογα με τις πιθανές ελλείψεις που θα υπάρχουν .

Υ.Γ.
Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες έστω και επιλαχών για κάποια σχολή Αξιωματικών από τις τρεις ;Κατά την γνώμη μου δε νομίζω .Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις ,απλά έδωσα δεύτερη φορά και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες που θα με βοηθήσουν .Ευχαριστώ !
 

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Καλύτερα ένστολα με τη σειρά μπορεί κάποιος να πει ποια είναι. Στρατιωτικές και σώματα ασφαλείας
 

Makisd

Νεοφερμένος

Ο Makisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παίζει καποιο ρόλο η σειρά με την οποία θα μπει καποιος στην σχολή?
 

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και για τα 3 σώματα ,απλά ακούω για πολλές μεταθέσεις στο λιμενικό σε ίδιο βαθμό με μια στρατιωτική σχολή,το οποίο δεν ξέρω αν όντως ισχύει .Θεωρω ότι σαν σώμα ασφαλείας θα έχει λιγότερες μεταθέσεις .Επίσης ,σχετικά με την αστυνομία ,δεν γνωρίζω το σύστημα με το οποίο τοποθετούνται οι αστυφύλακες στην εκάστοτε υπηρεσία και αν έχοντας τελειώσει την σχολή με μια καλή βαθμολογία ,έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν εκείνη την υπηρεσία που τους ενδιαφέρει ή τους τοποθετούν ανάλογα με τις πιθανές ελλείψεις που θα υπάρχουν .

Υ.Γ.
Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες έστω και επιλαχών για κάποια σχολή Αξιωματικών από τις τρεις ;Κατά την γνώμη μου δε νομίζω .Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις ,απλά έδωσα δεύτερη φορά και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες που θα με βοηθήσουν .Ευχαριστώ !
Αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (ειδικά πολύτεκνη σειρά ) πιστεύω έχεις πιθανότητες αν όχι λίγο δύσκολο !
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Παίζει καποιο ρόλο η σειρά με την οποία θα μπει καποιος στην σχολή?
Παίζει για το αν θα πας στο τδα που θέλεις, και αν θα έχεις κάποιον βαθμό μέσα ως δόκιμος (ομαδάρχης, διμοιρίτης, αρχηγός έτους)
 

spiroskrokidis5@gmai

Νεοφερμένος

Ο spiroskrokidis5@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
1. Στην πρακτική ο μισθός είναι ίδιος (300 ευρώ) η κανονικός?
2. Πόσα μόρια περίπου για να γίνει κανείς ομαδάρχης, διμοιρίτης κλπ?
3. Ποια σχολή απο τις τρείς έχει υψηλότερη ζήτηση?
4. Κάτι είχα διαβάσει ότι αν δηλώσεις κατοικία κοντά στην σχολή που την νοικιάζεις όταν αποφοιτήσεις θα πάρεις κάποιο χρηματικό ποσό ως αποζημιωση η κατι τέτιο, ισχύει?
 

ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Φέτος κυνηγούσα την σχολή αξιωματικών. Τα πήγα αρκετά καλα στις Πανελλήνιες με εξαίρεση την ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ της έκθεσης που ενώ περίμενα 17 τελικά πήρα 12!?. Ως αποτέλεσμα χάνω σίγουρα την σχολή αξιωματικών και είμαι γύρω στα 17.000. Η ερώτηση μου είναι ποιοί είναι οι τρόποι κάποιος να μεταβεί από σχολή αστυφυλάκων στην σχολή αξιωματικών (Χωρίς πανελλήνιες, δεν το ξαναπερνάω αυτό)
Καταρχάς συγχαρητήρια . Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να εισέλθει κάποιος στη σχολή Αξιωματικών
α) να είσαι στους 5 πρώτους της σειράς σου στη σχολή αστυφυλάκων (πχ αν η σειρά σου είναι 450 άτομα, μετά και τις πτυχιακές πρέπει να έχεις σειρά εξοδου από τη σχολή μέχρι και πέμπτος) .
β) Με νέα εξέταση δηλαδή να ξανά δώσεις πανελλαδικές εξετασεις , αλλά ως αστυφύλακας η σχολή έχει άλλη βάση (συνήθως πιο χαμηλή) και άλλον κωδικό εισαγωγής από τους ιδιώτες ή με το 10% .
γ) Με κατατακτήριες εξετάσεις αλλά αυτό προϋποθέτει να είσαι υπηρετών αστυνομικός και να έχεις και πτυχίο πανεπιστημίου .

Πάντως αν θέλεις όντως την αξιωματικών , οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι μονόδρομος .
 

Nino

Νεοφερμένος

Ο Nino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
1. Στην πρακτική ο μισθός είναι ίδιος (300 ευρώ) η κανονικός?
Είναι ο βασικός της σχολής+πενθήμερα κ νυχτερινά γύρω στα 550 βγαίνει
2. Πόσα μόρια περίπου για να γίνει κανείς ομαδάρχης, διμοιρίτης κλπ?
Το 10% των πρώτων σε κάθε τδα
4. Κάτι είχα διαβάσει ότι αν δηλώσεις κατοικία κοντά στην σχολή που την νοικιάζεις όταν αποφοιτήσεις θα πάρεις κάποιο χρηματικό ποσό ως αποζημιωση η κατι τέτιο, ισχύει?
Για την αστυφυλάκων δεν ισχύει κάτι τέτοιο αφού μένεις εντός σχολής.
Αυτό που ισχύει είναι ότι στην πρακτική αν δηλώσεις κάπου κατοικία, και βγάλει για εκεί θέσεις τότε ανεβάζεις τις πιθανότητες να πας.
Αν δεν δηλώσεις κατοικία είναι υποχρεωμένη η υπηρεσία να σου βρει κατάλυμα για όσο καιρό διαρκεί η πρακτική.

Στην πρακτική κάνεις 8ωρο και συνήθως βγάζει θέσεις σε νησιά.
 

Nino

Νεοφερμένος

Ο Nino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά στην σχολή αξιωματικών πως λειτουργεί ο θεσμός του αρχηγού της σχολής ; Πχ επιλέγεται ο πρώτος που έδωσε πανελλήνιες φέτος ή πχ γενικά απο όλους τους εισακτέους της σχολής (ήδη αστυφύλακες , παιδιά του 10% απο το 2021 κ 2020 κλπ ) επιλέγεται αυτός με τα πιο πολλά μόρια ;
 

spiroskrokidis5@gmai

Νεοφερμένος

Ο spiroskrokidis5@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια . Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να εισέλθει κάποιος στη σχολή Αξιωματικών
α) να είσαι στους 5 πρώτους της σειράς σου στη σχολή αστυφυλάκων (πχ αν η σειρά σου είναι 450 άτομα, μετά και τις πτυχιακές πρέπει να έχεις σειρά εξοδου από τη σχολή μέχρι και πέμπτος) .
β) Με νέα εξέταση δηλαδή να ξανά δώσεις πανελλαδικές εξετασεις , αλλά ως αστυφύλακας η σχολή έχει άλλη βάση (συνήθως πιο χαμηλή) και άλλον κωδικό εισαγωγής από τους ιδιώτες ή με το 10% .
γ) Με κατατακτήριες εξετάσεις αλλά αυτό προϋποθέτει να είσαι υπηρετών αστυνομικός και να έχεις και πτυχίο πανεπιστημίου .

Πάντως αν θέλεις όντως την αξιωματικών , οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι μονόδρομος .
Για να δώσεις ως αστυνόμος πανελλήνιες πρέπει να αποφοιτήσεις απο την σχολή αστυφυλάκων η και εντός της σχολής (πχ να μπω φετος αστυφυλακων και να δώσω πανελλήνιες ξανα του χρόνου, θα δίνω ως πολίτης η ως αστυνόμος?)
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Για να δώσεις ως αστυνόμος πανελλήνιες πρέπει να αποφοιτήσεις απο την σχολή αστυφυλάκων η και εντός της σχολής (πχ να μπω φετος αστυφυλακων και να δώσω πανελλήνιες ξανα του χρόνου, θα δίνω ως πολίτης η ως αστυνόμος?)
Για να δώσεις για την σχολή αξιωματικών ως δόκιμος , συμμετέχεις κανονικά ως ιδιώτης . Τη σχολή αξιωματικών από αστυνομικούς επιτρέπεται να τη δηλώσουν μόνο οσοι είναι ήδη αστυφύλακες . Όποτε ναι , δίνεις ως πολίτης και συναγωνίζεται ιδιώτες .
 

georgemoura

Νεοφερμένος

Ο georgemoura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ερώτηση. Πώς μπορείς να εξειδικευτείς μέσα στην αστυνομία χωρίς να έχεις τελειώσει ΑΕΙ? (Πχ στην εγκληματολογία)

2. Μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό? (Γενικά)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top