Σχολή Αστυφυλάκων

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το φαγητο ειναι αρκετο σε ποσοτητα
σε φαση που παχαινεις
για αθλητες και πρωτεινουχο δεν ειναι σιγουρα παντως
σε ποια σχολη εισαι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω κάτι γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το φαγητό στην σχολή αξιωματικών ; Δηλ κάθε ποτέ μπορείς να τρως κλπ . Και γενικά είναι κομπλέ για κάποιον που αθλείται η χρειάζεται να έχει μαζί του σκόνη πρωτεΐνης (δεν ξέρω αν επιτρέπεται )για να μην γίνει κοκαλιάρης …
το φαγητο ειναι αρκετο σε ποσοτητα
σε φαση που παχαινεις
για αθλητες και πρωτεινουχο δεν ειναι σιγουρα παντως
σε ποια σχολη εισαι;
 

Nefpav

Νεοφερμένος

Η Nefpav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, τελευταίο μάθημα μεθαύριο κ πρώτη μου επιλογή είναι η αξιωματικών σώματα ασφαλείας κ Ικάρων διοίκησης Πέρασα με την πρώτη τα αγωνισματα ,είχα κάνει στίβο κ παίζω βόλεϊ σε ομάδα χρόνια, οπότε ήταν σχετικά εύκολο ,εκτός από τα βάρη στην πυροσβεστική,που μπήκαν φέτος ,τα οποία πέρασα όμως με κόπο.
Σκέφτομαι όμως κ την αστυφυλάκων,γιατί μαθηματικα δεν πήγα καλά,
αλλά δεν έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει ,μια και είμαι από Πειραιά, και με απασχολεί η διαμονή, πόσα χρόνο μένουμε μέσα στη σχολή, τι είναι η πρακτική κ αν πάω στην Κομοτηνή ,πρέπει να νοικιάσω κ σπίτι ; Που μένουν τα σαββατοκύριακα όταν έχουν έξοδο;
Ευχαριστώ
 

Dimitris_P

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Η Σχολή Αστυφυλάκων έχει γίνει πλέον 3ετής σχολή, περιλαμβάνει δηλαδή 6 εξάμηνα. Από τα 6 εξάμηνα τα 3 χειμερινά (Οκτώβριος ως και Απρίλιος) η φοίτηση γίνεται εντός σχολής. Τα 3 εξήμηνα του καλοκαιριού (Μάιος ως Οκτώβριος) κάνεις πρακτική. Τοποθετείσαι δηλαδή συνήθως σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή αεροδρόμιο και κάνεις πρακτική άσκηση. Αν πας Κομοτηνή ή και Ρέθυμνο ή και Διδυμότειχο, όχι σε καμία περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να νοικιάσεις σπίτι. Μένεις υποχρεωτικά εντός σχολής τις ημέρες που δεν έχεις έξοδο και όταν έχεις έξοδο μπορείς να μείνεις στη σχολή ή όπου θέλεις εσύ.
 

Nino

Νεοφερμένος

Ο Nino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Στην αξιωματικών στις εξόδους πως γίνεται ; Νοικιάζεις σπίτι κοντά στην σχολή ; Επίσης είναι καλο να έχεις δίπλωμα πριν μπεις ; Και τέλος το ισχύει για την καθημερινότητα των δοκιμών στην σχολή αμα γνωρίζετε …
 

Dimitris_P

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στην αξιωματικών στις εξόδους πως γίνεται ; Νοικιάζεις σπίτι κοντά στην σχολή ; Επίσης είναι καλο να έχεις δίπλωμα πριν μπεις ; Και τέλος το ισχύει για την καθημερινότητα των δοκιμών στην σχολή αμα γνωρίζ
Για την αξιωματικών δεν ξέρω. Για δίπλωμα που ρώτησες γνώμη μου είναι να το βγάλεις όσο πιο νωρίς μπορείς για να ξεμπερδεύεις. Η καθημερινότητα των δοκίμων στην σχολή τον πρώτο μήνα περιλαμβάνει την βασική στρατιωτική εκπαίδευση. Τους υπόλοιπους μήνες γίνονται μαθήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Στην αξιωματικών στις εξόδους πως γίνεται ;
Οι δόκιμοι δικαιούνται έξοδο από Παρασκευή μεσημέρι μέχρι και την Κυριακή. Επίσης δίδονται άδειες εξόδου την Τετάρτη (από τις 3 μέχρι τις 11 το βράδυ για τους πρωτοετείς, για τους δευτεροετείς διανυκτέρευση κάθε δεύτερη Τετάρτη, ενώ οι τριτοετείς δικαιούνται διανυκτέρευση κάθε Τετάρτη). Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να γνωρίζουν ότι δικαιούνται εξόδους εφόσον δεν έχουν κάποια υπηρεσία ή δεν έχουν τιμωρηθεί για κάποιο παράπτωμα μέσα στη σχολή ή είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις της εκπαίδευσής τους. Φυσικά υπάρχουν και οι εορταστικές άδειες και οι θερινές διακοπές .Επίσης όσοι ενδιαφέρονται για τη Σχολή Αξιωματικών της Αστυνομίας οφείλουν να γνωρίζουν ότι πρέπει να είναι συνεπείς στα μαθήματά αν επιθυμούν να διατηρήσουν τις εξόδους και τις εορταστικές άδειες.
 

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Άμα κάποιος έχει περάσει αστυφυλάκων και θέλει να ξαναδώσει για αξιωματικών πρέπει πρώτα να τελειώσει την σχολή ως αστυφύλακας η μπορεί να ξαναδώσει τον επόμενο χρόνο?
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Άμα κάποιος έχει περάσει αστυφυλάκων και θέλει να ξαναδώσει για αξιωματικών πρέπει πρώτα να τελειώσει την σχολή ως αστυφύλακας η μπορεί να ξαναδώσει τον επόμενο χρόνο?
Μπορείς να ξανά δώσεις την επόμενη χρονιά και εισέρχεσαι στην σχολή αξιωματικών ως ιδιώτης . Όμως , πως θα διαβάζεις αν είσαι μέσα στη σχολή αστυφυλάκων ; Εκτός κι αν εννοείς με το 10%
 

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Έδωσα πανελλήνιες για αστυφυλάκων ! Έχω συγκεντρώσει περίπου 14,
700-15 000 μόρια και ανήκω στην πολύτεκνη σειρά ! Ποσό πιστεύετε θα φτάσει η ειδική κατηγορία φέτος ;;;
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Έδωσα πανελλήνιες για αστυφυλάκων ! Έχω συγκεντρώσει περίπου 14,
700-15 000 μόρια και ανήκω στην πολύτεκνη σειρά ! Ποσό πιστεύετε θα φτάσει η ειδική κατηγορία φέτος ;;;
Βάσει της βαθμολογίας που κρίνεις ότι έχεις γράψει , είσαι μέσα ήδη από γενική σειρά . Για τις βάσεις , δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις , όμως πιο αντιπροσωπευτικές είναι αυτές του 2020 ( ίδιος αριθμός εισακτέων ) .
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 863 μηνύματα.
Θέλετε να σχολιάσουμε κάτι εποικοδομητικό σε αυτό το νήμα, όπως την πρόθεση του μητσοτακέικου να υπερδιπλασιάσει για δεύτερη φόρα στην 3τη θητεία του τον αριθμό των αστυφυλάκων; Τί, άραγε, φανερώνει η συγκεκριμένη πολιτική;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Θέλετε να σχολιάσουμε κάτι εποικοδομητικό σε αυτό το νήμα, όπως την πρόθεση του μητσοτακέικου να υπερδιπλασιάσει για δεύτερη φόρα στην 3τη θητεία του τον αριθμό των αστυφυλάκων; Τί, άραγε, φανερώνει η συγκεκριμένη πολιτική;
Και πέρυσι γιατί δεν το έκανε;Πάλι ανάγκες είχε το σώμα 😛
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 863 μηνύματα.
Ανάγκες-ελλείψεις έχει η εκλογική βάση :P
 

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Βάσει της βαθμολογίας που κρίνεις ότι έχεις γράψει , είσαι μέσα ήδη από γενική σειρά . Για τις βάσεις , δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις , όμως πιο αντιπροσωπευτικές είναι αυτές του 2020 ( ίδιος αριθμός εισακτέων ) ευχαριστώ για
Βάσει της βαθμολογίας που κρίνεις ότι έχεις γράψει , είσαι μέσα ήδη από γενική σειρά . Για τις βάσεις , δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις , όμως πιο αντιπροσωπευτικές είναι αυτές του 2020 ( ίδιος αριθμός εισακτέων ) .
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ! Δε ξέρω κάτι μου λέει ότι φέτος με το ύψος που μειώθηκε για τις κοπέλες η βάση δε Θα είναι όπως το 2020 αλλά ίσως να είμαι και στο όριο για να την πιάσω !!Ευχομαι μόνο να είναι όπως το 2020 !
 

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως μόλις αναρτήθηκαν τα ονόματα των ικανών για φέτος και είναι άπειρες καρτέλες ! Προβλέπω σφαγή 😜
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Θέλετε να σχολιάσουμε κάτι εποικοδομητικό σε αυτό το νήμα, όπως την πρόθεση του μητσοτακέικου να υπερδιπλασιάσει για δεύτερη φόρα στην 3τη θητεία του τον αριθμό των αστυφυλάκων; Τί, άραγε, φανερώνει η συγκεκριμένη πολιτική;
Οι εισακτέοι καθορίζονται βάσει δαπανών του εθνικού προϋπολογισμού , οι οποίοι έχουν αποφασιστεί καιρό πριν , βάσει ΦΕΚ . Όποτε , δεν ευθύνεται απαραίτητα η κυβέρνηση Μητσοτάκη για την εισαγωγή τους . Εγώ δεν βλέπω κάποια πολιτική σκοπιμότητα , όταν προσλαμβάνεις άτομα μέσω πανελλαδικών εξετάσεων .

Και , ναι , προτιμώ να εισέρχονται στην αστυνομία μέσω πανελλαδικών εξετάσεων , που κατέχουν οι επιτυχόντες κάποια στοιχειώδη παιδεία και προήλθαν μέσω αξιοκρατικού συστήματος βαθμολόγησης και όχι , με προκήρυξη , όπως είναι οι ειδικοί φρουροί . Εκεί , ναι , βλέπω πολιτική σκοπιμότητα , εξυπηρετήσεις και συμφέροντα .
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θέλετε να σχολιάσουμε κάτι εποικοδομητικό σε αυτό το νήμα, όπως την πρόθεση του μητσοτακέικου να υπερδιπλασιάσει για δεύτερη φόρα στην 3τη θητεία του τον αριθμό των αστυφυλάκων; Τί, άραγε, φανερώνει η συγκεκριμένη πολιτική;
Άντε να σχολιάσουμε..

Από το 1987 μέχρι το 2014 οι οργανικές ήταν 55.000 άτομα.
Χρόνος υπηρεσίας 30 έτη
Αναγκαίες ετήσιες προσλήψεις: 2066

Από το 2014 μέχρι σήμερα οργανικές 48.000
Χρόνος υπηρεσίας 35 ετη
Αναγκαίες ετήσιες προσλήψεις: 1371

Οι προσλήψεις του Μητσοτάκη:
2019..(350 πανελλήνιες 1500 εφ) 1850
2020...(800 πανελλήνιες 800 σφ) 1600
2021...(377 πανελλήνιες κ 400 ε.φ) 777
2022...(800 πανελλήνιες κ 250 σφ). 1050

Αναγκαίες προσλήψεις 4 ετών βάση οργανικών: 5584
Προσλήψεις μητσοτακεικου: 5277

207 λιγότεροι από το προβλεπόμενο
 

Makisd

Νεοφερμένος

Ο Makisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία. Πριν από μήνες ειχε αναρτηθεί ο πίνακας με τους υποψηφίους των αστυνομικών σχολών οι οποίοι κληθήκαμε να συμμετάσχουμε στις προκαταρκτικες εξετάσεις (αθληματα ψυχοτεχνικα κλπ).Ο αριθμός αυτών των υποψηφίων ήταν 2.226.
Χθες ανέβηκε ο πίνακας όσων κρίθηκαν ικανοί και ο αριθμός αυτών ξεπερνάει τούς 5.000.
Μπορεί να μου πει κάποιος πως από τους 2.226 αρχικά υποψηφίους εν τέλη βρεθήκαμε σε τόσους πολλούς και από που προκύπτουν??
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία. Πριν από μήνες ειχε αναρτηθεί ο πίνακας με τους υποψηφίους των αστυνομικών σχολών οι οποίοι κληθήκαμε να συμμετάσχουμε στις προκαταρκτικες εξετάσεις (αθληματα ψυχοτεχνικα κλπ).Ο αριθμός αυτών των υποψηφίων ήταν 2.226.
Χθες ανέβηκε ο πίνακας όσων κρίθηκαν ικανοί και ο αριθμός αυτών ξεπερνάει τούς 5.000.
Μπορεί να μου πει κάποιος πως από τους 2.226 αρχικά υποψηφίους εν τέλη βρεθήκαμε σε τόσους πολλούς και από που προκύπτουν??
Οι επιτυχόντες των προκαταρκτικών εξετάσεων προκύπτουν έπειτα από συμμετοχή τους σε αυτές . Ένας υποψήφιος μπορεί να επιλέξει να εξεταστεί πχ στις εξετάσεις , που διενεργούνται από την πυροσβεστική και στην συνέχεια να προσκομίσει βεβαίωση στην αντίστοιχη ακαδημία , που τον ενδιαφέρει ( πχ αστυνομική ακαδημία ) . Γι’ αυτό προκύπτουν οι διπλάσιοι ικανοί υποψήφιοι , από αυτούς που αρχικά περίμενες .
 

Makisd

Νεοφερμένος

Ο Makisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οπότε με δεδομένη την σχεδόν διπλάσια συμμετοχή υποψηφίων σε σχέση με πέρυσι μήπως οι βάσεις παραμείνουν στα ίδια επίπεδα ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top