Σχολή Αστυφυλάκων

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Του χρονου παντως λενε οτι θα ισχυσει αυτο. Ξερω ατομο που τωρα θα μπει 2ο ετος αστυφυλακων και μου το εχει αναφερει. Τους το εχουν πει μεσα στη σχολη.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κατάλαβα το point σου. Θεωρείς παρακμή που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον των νέων προς την Αστυνομία. Είτε το θέλουμε είτε όχι, σώματα ασφαλείας και ένοπλες δυνάμεις είναι ο μοναδικός δρόμος προς την σιγουριά του δημοσίου. Παλιά που ήταν το παιδαγωγικό έβλεπες τις βάσεις του παιδαγωγικού να κοντράρουν στα ίσα τις αντίστοιχες της Ιατρικής. Έτσι πάει, η γενιά της κρίσης στην Ελλάδα έμαθε να μην σπουδάζει αυτό που θέλει αλλά αυτό που του δίνει προοπτικές.


Να επισημάνουμε όμως, ίσως ένα από τα ελάχιστα θετικά των φετινών βάσεων, την σημαντική πτώση των σωμάτων, κάτι δείχνει αυτό, επιστροφή στην κανονικότητα ...
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Να επισημάνουμε όμως, ίσως ένα από τα ελάχιστα θετικά των φετινών βάσεων, την σημαντική πτώση των σωμάτων, κάτι δείχνει αυτό, επιστροφή στην κανονικότητα ...
Η πτωση οφειλεται κατα κυριο λογο στην υπερμετρη αυξηση εισακτεων στις αστυνομικες σχολες και αυτο αναποφευκτα συμπαρεσυρε τις βασεις προς τα κατω και στις υπολοιπες στρατιωτικες σχολες-σχολες σωματων ασφαλειας. Αμα δεν ειχαμε αυτη την αυξηση εισακτεων πιθανοτατα οι βασεις να παρεμειναν ιδιες με περυσι. Παντως οι αιτησεις καθε χρονο αυξανονται σε αυτες τις σχολες.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Η πτωση οφειλεται κατα κυριο λογο στην υπερμετρη αυξηση εισακτεων στις αστυνομικες σχολες και αυτο αναποφευκτα συμπαρεσυρε τις βασεις προς τα κατω και στις υπολοιπες στρατιωτικες σχολες-σχολες σωματων ασφαλειας. Αμα δεν ειχαμε αυτη την αυξηση εισακτεων πιθανοτατα οι βασεις να παρεμειναν ιδιες με περυσι. Παντως οι αιτησεις καθε χρονο αυξανονται σε αυτες τις σχολες.


Δεν ισχύει αυτό που λες, η μόνη σημαντική αύξηση θέσεων ήταν στην αστυφυλάκων, που σε κάθε περίπτωση δεν δικαιολογεί την πτώση κατά 3.000!!! μόρια, -700!!! σχεδόν η αστυνομία σε ένα πεδίο μάλιστα που κράτησε τις βάσεις στα ύψη και που σε κάθε περίπτωση δεν ήταν στις υψηλόβαθμες... επαναφέρουν δλδ οι αριστούχοι στην κορυφή τις κλασσικές σπουδές των αξιόλογων Νομικών σχολών, καθώς και τις Ψυχολογίες..., κάτι που το θεωρώ πιο λογικό ...
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες, η μόνη σημαντική αύξηση θέσεων ήταν στην αστυφυλάκων, που σε κάθε περίπτωση δεν δικαιολογεί την πτώση κατά 3.000!!! μόρια, -700!!! σχεδόν η αστυνομία σε ένα πεδίο μάλιστα που κράτησε τις βάσεις στα ύψη και που σε κάθε περίπτωση δεν ήταν στις υψηλόβαθμες... επαναφέρουν δλδ οι αριστούχοι στην κορυφή τις κλασσικές σπουδές των αξιόλογων Νομικών σχολών, καθώς και τις Ψυχολογίες..., κάτι που το θεωρώ πιο λογικό ...
Μακαρι να ειναι οπως τα λες. Φυσικα και το λογικο ειναι να επιλεγουν οι καλοι μαθητες κλασσικες σπουδες Νομικης και Ψυχολογιας αντι των αστυνομικων σχολων.
 

deciem

Νεοφερμένος

Η deciem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας ,ειμαι καινουργια εδω,περασα αστυφυλακων, θα ηθελα να ρωτησω σε ποιες περιοχες πανε κοριτσια και πως γινεται η επιλογη? ευχαριστω ..........
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
γεια σας ,ειμαι καινουργια εδω,περασα αστυφυλακων, θα ηθελα να ρωτησω σε ποιες περιοχες πανε κοριτσια και πως γινεται η επιλογη? ευχαριστω ..........

Καλημερα. Ολοι οι επιτυχοντες θα κληθουμε στα ΑΤ που υποβαλαμε την αιτηση για τις Αστυνομικες Σχολες ωστε να βαλουμε σε σειρα προτιμησης τις σχολες Αστυφυλακων. Το πού θα πας εξαρταται απο τα μορια που εγραψες και απο κοινωνικα κριτηρια (πχ τριτεκνος, πολυτεκνος, με αδερφο δοκιμο αστυφυλακα κ.α.)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες, η μόνη σημαντική αύξηση θέσεων ήταν στην αστυφυλάκων, που σε κάθε περίπτωση δεν δικαιολογεί την πτώση κατά 3.000!!! μόρια, -700!!! σχεδόν η αστυνομία σε ένα πεδίο μάλιστα που κράτησε τις βάσεις στα ύψη και που σε κάθε περίπτωση δεν ήταν στις υψηλόβαθμες... επαναφέρουν δλδ οι αριστούχοι στην κορυφή τις κλασσικές σπουδές των αξιόλογων Νομικών σχολών, καθώς και τις Ψυχολογίες..., κάτι που το θεωρώ πιο λογικό ...

Σε αυτές τις πανελλήνιες φίλε υπήρξε η αποτυχία της αποτυχίας. Το 46% των τμημάτων ήταν κάτω από την βάση. Άρα καταλαβαίνεις τι έγινε.
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
γεια σας ,ειμαι καινουργια εδω,περασα αστυφυλακων, θα ηθελα να ρωτησω σε ποιες περιοχες πανε κοριτσια και πως γινεται η επιλογη? ευχαριστω ..........
Οι σχολές είναι τρεις ρεθυμνο διδυμοτειχο και Κομοτηνή .Ρεθυμνο δεν πάνε κοπέλες Κομοτηνή σίγουρα πάνε και δεν ξέρω για διδυμοτειχο .Οποτε είσαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο .
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πως είναι το πρόγραμμα και γενικότερα οι συνθήκες μέσα στη σχολή ;
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όσοι βγάζετε χολή για αστυφυλάκων και αστυνομία κάντε μας τη χάρη και πάτε αλλού
Ο άλλος λέει παρακμή που θέλουν άτομα να περάσουν στην ΕΛ.ΑΣ. .
Μάλλον σε χαλάει που τα τελευταία χρόνια οι βάσεις έφτασαν ψηλά δείχνοντας όχι μόνο τη ζήτηση αλλά και το επίπεδο των εισακτέων να ανεβαίνει.
Κάποιοι άλλοι μιλάνε για προνόμια.
Αρχικά αυτό για το 4% είναι ένα παραθυράκι το οποίο παλιότερα δεν ήταν καν γνωστό και πολλοί δε το έχουν χρησιμοποιήσει.
Δεύτερον ένας ημιμαθής "έξυπνος" πέραν του ότι αποκαλεί αστυφύλακες και αξιωματικούς καραβανάδες πιστεύει ότι υπάρχουν τρέλα προνόμια.
Ας υποτεθεί ότι έχεις δίκιο σε όσα έγραψες που δεν ισχύει.
Πόσο προνομιακό είναι να σπουδάζεις παράλληλα με τη δουλειά και αφότου αποφοιτήσεις να έχεις ένα πτυχίο για κορνίζα;
Ή μήπως πιστεύεις ότι γίνονται παράλληλα δάσκαλοι ή δικηγόροι;
Συγνώμη που σας το χαλάω αλλά στην αστυνομία επιβιώνει κάποιος χωρίς κανένα άλλο πτυχίο και όσοι αστυνομικοί σπουδάζουν (η πλειοψηφία πλέον) το κάνουν για προσωπική ενδιαφέρον, ευχαρίστηση και διεύρυνση των δικών τους οριζόντων.
Κατά τα άλλα είναι ξεφτίλα να υπάρχει ενδιαφέρον και να μπαίνεις με 16.000 και (φέτος 13.500) αστυφυλάκων, και μάλιστα ένας έγραψε για κανονικότητα, ενώ το να περνάς με 3000 μαθηματικό είναι δικαίωμα στο να σπουδάσεις και αν καταφέρεις με αντιγραφές και απατεωνιές να πάρεις και πτυχίο ίσως διδάξεις σε κάνα σχολείο.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όσοι βγάζετε χολή για αστυφυλάκων και αστυνομία κάντε μας τη χάρη και πάτε αλλού
Ο άλλος λέει παρακμή που θέλουν άτομα να περάσουν στην ΕΛ.ΑΣ. .
Μάλλον σε χαλάει που τα τελευταία χρόνια οι βάσεις έφτασαν ψηλά δείχνοντας όχι μόνο τη ζήτηση αλλά και το επίπεδο των εισακτέων να ανεβαίνει.
Κάποιοι άλλοι μιλάνε για προνόμια.
Αρχικά αυτό για το 4% είναι ένα παραθυράκι το οποίο παλιότερα δεν ήταν καν γνωστό και πολλοί δε το έχουν χρησιμοποιήσει.
Δεύτερον ένας ημιμαθής "έξυπνος" πέραν του ότι αποκαλεί αστυφύλακες και αξιωματικούς καραβανάδες πιστεύει ότι υπάρχουν τρέλα προνόμια.
Ας υποτεθεί ότι έχεις δίκιο σε όσα έγραψες που δεν ισχύει.
Πόσο προνομιακό είναι να σπουδάζεις παράλληλα με τη δουλειά και αφότου αποφοιτήσεις να έχεις ένα πτυχίο για κορνίζα;
Ή μήπως πιστεύεις ότι γίνονται παράλληλα δάσκαλοι ή δικηγόροι;
Συγνώμη που σας το χαλάω αλλά στην αστυνομία επιβιώνει κάποιος χωρίς κανένα άλλο πτυχίο και όσοι αστυνομικοί σπουδάζουν (η πλειοψηφία πλέον) το κάνουν για προσωπική ενδιαφέρον, ευχαρίστηση και διεύρυνση των δικών τους οριζόντων.
Κατά τα άλλα είναι ξεφτίλα να υπάρχει ενδιαφέρον και να μπαίνεις με 16.000 και (φέτος 13.500) αστυφυλάκων, και μάλιστα ένας έγραψε για κανονικότητα, ενώ το να περνάς με 3000 μαθηματικό είναι δικαίωμα στο να σπουδάσεις και αν καταφέρεις με αντιγραφές και απατεωνιές να πάρεις και πτυχίο ίσως διδάξεις σε κάνα σχολείο.
Καλα αυτο περι κορνιζας δεν πολυισχυει εκτος αν μιλαμε για πτυχια παιδαγωγικων, νηπιαγωγων, κ.α. που δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις μεσα στο σωμα. Μπορεις πχ να τελειωσεις ιατρικη, φυσικοθεραπεια, ψυχολογια ή ξερω γω νομικη και να καβατζωσεις μια καλη θεση μεσα στην αστυνομια. Οποτε το πτυχιο μονο αχρηστο δε θα σου ειναι.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους 😅.. μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, φέτος θα πάω 3η λυκείου και θα δώσω για αστυφυλάκων.. επειδή ανήκω σε 3τεκνοι οικογένεια υπάρχει κάποια μείωση βάσης; Δεν ήξερα κάτι τέτοιο αλλά έτσι μ είπαν χθες πως πως θα υπάρξει ελαφριά πτώση.. όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ☺️
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλα αυτο περι κορνιζας δεν πολυισχυει εκτος αν μιλαμε για πτυχια παιδαγωγικων, νηπιαγωγων, κ.α. που δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις μεσα στο σωμα. Μπορεις πχ να τελειωσεις ιατρικη, φυσικοθεραπεια, ψυχολογια ή ξερω γω νομικη και να καβατζωσεις μια καλη θεση μεσα στην αστυνομια. Οποτε το πτυχιο μονο αχρηστο δε θα σου ειναι.

Αν υπήρχε αξιοκρατία γενικά σαν χώρα θα σου έλεγα πως έχεις δίκιο γιατί όντως υπάρχουν θέσεις που αξιοποιούν τα πτυχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα σε όλους 😅.. μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, φέτος θα πάω 3η λυκείου και θα δώσω για αστυφυλάκων.. επειδή ανήκω σε 3τεκνοι οικογένεια υπάρχει κάποια μείωση βάσης; Δεν ήξερα κάτι τέτοιο αλλά έτσι μ είπαν χθες πως πως θα υπάρξει ελαφριά πτώση.. όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ☺


Υπάρχει ειδική κατηγορία ναι και από το ΕΠΑΛ που είπες πριν ότι είσαι.
Όμως πήρε ένα άτομο από τριτεκνους και αυτός είχε γράψει 100 μόρια κάτω από τη βάση τη κανονική του ΕΠΑΛ
Γενικά να ξέρεις όμως η βάση θα εξαρτηθεί και του χρόνου από τα άτομα και το πόσο θα έχουν γράψει
Ο φετινός πρώτος πχ στη δική μου τη σειρά δε ξέρω αν θα είχε μπει
Συνεπώς πήγαινε για 20 και όχι για 17
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά, ένας φίλος μου μου είπε ότι οι ευέλπιδες φέτος μπαίνουν 9 Σεπτέμβρη γνωρίζει κανείς ποτέ θα μπούμε εμείς;
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν υπήρχε αξιοκρατία γενικά σαν χώρα θα σου έλεγα πως έχεις δίκιο γιατί όντως υπάρχουν θέσεις που αξιοποιούν τα πτυχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Υπάρχει ειδική κατηγορία ναι και από το ΕΠΑΛ που είπες πριν ότι είσαι.
Όμως πήρε ένα άτομο από τριτεκνους και αυτός είχε γράψει 100 μόρια κάτω από τη βάση τη κανονική του ΕΠΑΛ
Γενικά να ξέρεις όμως η βάση θα εξαρτηθεί και του χρόνου από τα άτομα και το πόσο θα έχουν γράψει
Ο φετινός πρώτος πχ στη δική μου τη σειρά δε ξέρω αν θα είχε μπει
Συνεπώς πήγαινε για 20 και όχι για 17
Θα ανέβουν κι άλλο τις επόμενες χρονιές άραγε;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ενδιαφέρον, οι απόφοιτοι αξιωματικοί/αστυφύλακες/καραβανάδες μπορούν να διεκδικήσουν μέσω κατατακτηρίων θέση σε οποιοδήποτε αει της χώρας. Σε οποιαδήποτε ηλικία.
Το αντίστροφο βέβαια δεν φαίνεται να ισχύει για τους πτυχιούχους αει που δεν υπηρετούν στο σώμα :hmm:
...Δεύτερον ένας ημιμαθής "έξυπνος" πέραν του ότι αποκαλεί αστυφύλακες και αξιωματικούς καραβανάδες πιστεύει ότι...
Έλα ψηλέ εγώ είμαι ο ημιμαθής έξυπνος.
Εσύ ξέρεις να διαβάζεις; Το σύμβολο "/" γνωρίζεις τι δηλώνει;
Επανάληψη ξανά και ξανά μέχρι να καταλάβεις τι λέει!

Όσο για τα προνόμια ναι ισχύει, καμία άλλη δουλειά-σχολή δεν έχει τα προνόμια που έχουν τα σώματα ασφαλείας.
Σε ό,τι αφορά τα ακαδημαϊκά που μας ενδιαφέρει, να θυμηθούμε τις εισαγωγές με κατάταξη με βαθμό πτυχίου σε σχολές όπως νομική/ιατρικές με βαθμούς 9,8-9,9? Ναι διάβασε το παιδί :hehe:
Να θυμηθούμε τις μεταγραφές καθ'υπέρβαση;
Τις καθ'υπέρβαση μετατάξεις/τοποθετήσεις;
Όσους με αναστολή σπουδών στην 1η σχολή, έβγαζαν στρατιωτικοαστυνομικές και επέστρεφαν;
Τι από όλα;
Και μη μου πεις για κινδύνους κλπ επιλογές είναι. Δεν είναι ούτε καν επικίνδυνη δουλειά. Τους θανάτους στο σώμα τους είχε αναφέρει κάποιο άλλο παιδί παλαιότερα.
Να συγκρίνουμε τους εναερίτες της ΔΕΗ; Τους ανθρακωρύχους στα θερμοηλεκτρικά Πτολεμαΐδας/Κοζάνης; (Σου έβαλα επανάληψη για το "/")
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έλα ψηλέ εγώ είμαι ο ημιμαθής έξυπνος.
Εσύ ξέρεις να διαβάζεις; Το σύμβολο "/" γνωρίζεις τι δηλώνει;
Επανάληψη ξανά και ξανά μέχρι να καταλάβεις τι λέει!

Όσο για τα προνόμια ναι ισχύει, καμία άλλη δουλειά-σχολή δεν έχει τα προνόμια που έχουν τα σώματα ασφαλείας.
Σε ό,τι αφορά τα ακαδημαϊκά που μας ενδιαφέρει, να θυμηθούμε τις εισαγωγές με κατάταξη με βαθμό πτυχίου σε σχολές όπως νομική/ιατρικές με βαθμούς 9,8-9,9? Ναι διάβασε το παιδί :hehe:
Να θυμηθούμε τις μεταγραφές καθ'υπέρβαση;
Τις καθ'υπέρβαση μετατάξεις/τοποθετήσεις;
Όσους με αναστολή σπουδών στην 1η σχολή, έβγαζαν στρατιωτικοαστυνομικές και επέστρεφαν;
Τι από όλα;
Και μη μου πεις για κινδύνους κλπ επιλογές είναι. Δεν είναι ούτε καν επικίνδυνη δουλειά. Τους θανάτους στο σώμα τους είχε αναφέρει κάποιο άλλο παιδί παλαιότερα.
Να συγκρίνουμε τους εναερίτες της ΔΕΗ; Τους ανθρακωρύχους στα θερμοηλεκτρικά Πτολεμαΐδας/Κοζάνης; (Σου έβαλα επανάληψη για το "/")

Θέλω να μου κάνεις ιδιαίτερα μέχρι να το μάθω .
Αν έχει τόσα προνόμια δε βλέπω το λόγο να μη το διαλέξει κανείς εδώ
Αν εσύ ξέρεις άτομα που διέκοψαν στο πρώτο χρόνο δε διεγράφησαν και συνέχισαν κάνε καταγγελία γιατί όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.
Τα υπόλοιπα πρώτον πολλά έχουν αλλάξει και δεύτερον αν οι αστυνομικοί δε πάρουν μεταγραφή πως διασφαλίζεται το δικαίωμά τους να σπουδάσουν εφόσον η υπηρεσία δε δύναται να τους μεταθέσει;
Το αν είναι επικίνδυνη η δουλειά άσε να το ξέρουμε όσοι δουλεύουμε κάθε μέρα στο δρόμο και στεκόμαστε σε σημεία με τρύπες σε δέντρα και κολώνες από τρομοκρατικές επιθέσεις και από θαύμα έχουν γλυτώσει οι συνάδελφοι.
Έλα να συγκρίνουμε με αυτούς
132 αστυνομικοί νεκροί εν ώρα υπηρεσίας από το 1984
Και δε θα μιλήσω καν για παράγοντες άγχος κτλ που έχουν αποτέλεσμα το θάνατο μικρή ηλικία.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Ackerback
με 35Ε/ώρα σε κάνω ξεφτέρι!

Στο διακύβευμα:
Κατανομή θανατηφόρων εργατικών ατυχημάτων κατά κλάδο οικονομικής δραστηριότητας της τοπικής μονάδας όπου συνέβη το ατύχημα, 2017 : Παροχή Ηλεκτρικού Ρεύματος κ.λπ. 14,9
Αυτά μόνο για το 2017 και μόνο σε ένα κλάδο.
λινκ εδώ: https://www.statistics.gr/documents/20181/183f83d9-5f4a-18d0-d525-b682e461ee32

Λες για νεκρούς στην αστυνομία από το 84, μέχρι σήμερα έχουμε 36 έτη, άρα 132/36 = 3,6 νεκροί ανά έτος.
Άρα ναι, είναι ασφαλής υπηρεσία. Περίπου τόση θνησιμότητα έχουν οι υγειονομικοί, αν όχι παραπάνω.

Προφανώς και θα θίξω δημόσια, ζητήματα που πέφτουν στην αντίληψή μου, αλλά ρουφιάνος δεν γίνομαι για να αρχίσω καταγγελίες. Όπως όντως ξέρεις καλύτερα, αυτό είναι δουλειά άλλων ;)

Σε ό,τι αφορά τις μεταγραφές, τι με νοιάζει εμένα; Να μην δήλωναν Αλεξ/πολη ξέρω γω με σκοπό να πάρουν μεταγραφή Αθήνα, αλλά να έδιναν συγκεκριμένα για εκεί εξετάσεις με το ανάλογο ρίσκο. Κανένας άλλος δημόσιος υπάλληλος δεν δικαιούται κάτι αντίστοιχο. Και προσοχή, μιλάμε για καθαρές καθ'υπέρβαση μεταγραφές.
Δεν βρήκα όμως κανέναν αστυνομικό να θίγει τέτοια ζητήματα για προβλήματα των άλλων, όλοι την πάρτη τους κοιτάνε. Οπότε λογικό και επόμενο και οι υπόλοιποι να κοιτάξουν τα δικά τους συμφέροντα ή/και το να θίξουν τα προνόμια συγκεκριμένων ομάδων.
Ευτυχώς που τα υπόλοιπα έχουν αλλάξει, αν είναι δυνατόν, να περνά ο άλλος νομική/ιατρική απλά και μόνο επειδή αποφοίτησε από την... αστυφυλάκων, χωρίς να δώσει εξετάσεις ξανά.

Αν πιστεύεις ως εδώ ότι λέω να μην μορφώνονται, είσαι λάθος. Μακάρι ο κάθε αστυνομικός/μπαρμαν/εργάτης να είχε ένα πτυχίο.
Αλλά, όπως απαιτούν οι ίδιοι ισονομία και δικαίωμα στη δια βιου μάθηση και εκπαίδευση, και μπορούν να δώσουν χωρίς ηλικιακό περιορισμό για τις υπόλοιπες σχολές, έτσι λοιπόν και πολίτες απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ να έχουν αντίστοιχο δικαίωμα στην εισαγωγή τους στις σχολές τις αστυνομίας, με ακριβώς τα ίδια κριτήρια και στην ίδια λίστα με τους αστυνομικούς. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Disclaimer: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν βγάζω κάποια χολή ούτε ζηλεύω, αν ήθελα περνούσα Αξιωματικών (σε όλα τα σώματα ασφαλείας). Βέβαια προφανώς και δεν ήθελα, ούτε θέλω κάτι τέτοιο από το μέλλον μου. Αλλά δεν μπορώ να σιωπώ μπροστά σε αυτά που βλέπω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
@Ackerback
με 35Ε/ώρα σε κάνω ξεφτέρι!

Στο διακύβευμα:
Κατανομή θανατηφόρων εργατικών ατυχημάτων κατά κλάδο οικονομικής δραστηριότητας της τοπικής μονάδας όπου συνέβη το ατύχημα, 2017 : Παροχή Ηλεκτρικού Ρεύματος κ.λπ. 14,9
Αυτά μόνο για το 2017 και μόνο σε ένα κλάδο.
λινκ εδώ: https://www.statistics.gr/documents/20181/183f83d9-5f4a-18d0-d525-b682e461ee32

Λες για νεκρούς στην αστυνομία από το 84, μέχρι σήμερα έχουμε 36 έτη, άρα 132/36 = 3,6 νεκροί ανά έτος.
Άρα ναι, είναι ασφαλής υπηρεσία. Περίπου τόση θνησιμότητα έχουν οι υγειονομικοί, αν όχι παραπάνω.

Προφανώς και θα θίξω δημόσια, ζητήματα που πέφτουν στην αντίληψή μου, αλλά ρουφιάνος δεν γίνομαι για να αρχίσω καταγγελίες. Όπως όντως ξέρεις καλύτερα, αυτό είναι δουλειά άλλων ;)

Σε ό,τι αφορά τις μεταγραφές, τι με νοιάζει εμένα; Να μην δήλωναν Αλεξ/πολη ξέρω γω με σκοπό να πάρουν μεταγραφή Αθήνα, αλλά να έδιναν συγκεκριμένα για εκεί εξετάσεις με το ανάλογο ρίσκο. Κανένας άλλος δημόσιος υπάλληλος δεν δικαιούται κάτι αντίστοιχο. Και προσοχή, μιλάμε για καθαρές καθ'υπέρβαση μεταγραφές.
Δεν βρήκα όμως κανέναν αστυνομικό να θίγει τέτοια ζητήματα για προβλήματα των άλλων, όλοι την πάρτη τους κοιτάνε. Οπότε λογικό και επόμενο και οι υπόλοιποι να κοιτάξουν τα δικά τους συμφέροντα ή/και το να θίξουν τα προνόμια συγκεκριμένων ομάδων.
Ευτυχώς που τα υπόλοιπα έχουν αλλάξει, αν είναι δυνατόν, να περνά ο άλλος νομική/ιατρική απλά και μόνο επειδή αποφοίτησε από την... αστυφυλάκων, χωρίς να δώσει εξετάσεις ξανά.

Αν πιστεύεις ως εδώ ότι λέω να μην μορφώνονται, είσαι λάθος. Μακάρι ο κάθε αστυνομικός/μπαρμαν/εργάτης να είχε ένα πτυχίο.
Αλλά, όπως απαιτούν οι ίδιοι ισονομία και δικαίωμα στη δια βιου μάθηση και εκπαίδευση, και μπορούν να δώσουν χωρίς ηλικιακό περιορισμό για τις υπόλοιπες σχολές, έτσι λοιπόν και πολίτες απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ να έχουν αντίστοιχο δικαίωμα στην εισαγωγή τους στις σχολές τις αστυνομίας, με ακριβώς τα ίδια κριτήρια και στην ίδια λίστα με τους αστυνομικούς. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Disclaimer: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν βγάζω κάποια χολή ούτε ζηλεύω, αν ήθελα περνούσα Αξιωματικών (σε όλα τα σώματα ασφαλείας). Βέβαια προφανώς και δεν ήθελα, ούτε θέλω κάτι τέτοιο από το μέλλον μου. Αλλά δεν μπορώ να σιωπώ μπροστά σε αυτά που βλέπω.
35 δεν έδινα ούτε για τις πανελλήνιες ρε φίλε

Νομίζω ο καθένας στο μυαλό του τα έχει διαφορετικά
Επικίνδυνο είναι να δουλεύεις σε ένα πυρηνικό αντιδραστήρα,να εκτεθείς σε ραδιενέργεια και να πεθάνεις πράγμα που όμως είναι κυρίως θέμα δικό σου να τηρήσεις τις ανάλογες δικλείδες ασφαλείας.
Ή αλλιώς σκέψου ότι κάθε χρόνο έχουμε θάνατο από πτώση από τρακτέρ. Αυτό το καθιστά αυτομάτως επικίνδυνο ή λάθος του ατόμου.
Γιατί εγώ μιλάω για θανάτους από εξωτερικό παράγοντα. Πυροβολισμοί, βόμβες, τροχαία (όπως εκείνη τη τροχονόμο πριν κάτι χρόνια που τη παρέσυραν) κτλ. Αν ενώ έχω υπηρεσία πέσω από σκάλες δε μιλάμε για επικινδυνότητα της δουλειάς.

Αν μάθεις ότι πουλάει ναρκωτικά όμως θα το πεις γιατί ίσως το θεωρήσεις ηθικό. Άρα επικεντρώνεσαι στη βαρύτητα του αδικήματος και όχι στην ύπαρξη του.

Άμα δε σε νοιάζει ρε φίλε δε καθόσουν να ασχολείσαι τόσο.
Στην χώρα μας ο εκάστοτε συνδικαλισμός ασχολείται με τα του τομέα του.
Εγώ δε μπορώ να βγω και να διεκδικήσω εκ μέρους των δασκάλων πχ καλύτερο μισθό.
Αυτό δε νομίζω να ίσχυε ακριβώς έτσι (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με δε το λέω ειρωνικά) διότι τουλάχιστον για τη νομική όταν τελείωνες και δεν είχε μπει από πανελλήνιες δεν αποκτούσες επαγγελματικά δικαιώματα δικηγόρου.

Αυτό δε το ανέφερα πουθενά ότι το πιστεύω.
Μα ο καθένας έχει δικαίωμα στη διά βίου μάθηση.
Τα ηλικιακά όρια στα σώματα ασφαλείας μπαίνουν για ευνόητους λόγους.
Ένας 20αρης κάνει τη δουλειά του 50αρη αλλά το αντίθετο όχι.
Άσε που υπάρχει μετά θέμα με τα ασφαλιστικά και τη σύνταξή τους.

Βλέπω είσαι 27 συνεπώς θα έχεις εμπειρία στο πως λειτουργεί η αγορά ειδικά στον ιδιωτικό τομέα. Δεν έχεις δει πουθενά αγγελία με ηλικιακό περιορισμό;
Ανάλογο πράγμα είναι και αυτό εκτός και αν πιστεύεις ότι επειδή η αστυνομία είναι δημόσιο έπρεπε να λειτουργεί αλλιώς
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top