Σχολή Αστυφυλάκων

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω ειχα πρωτη επιλογη πυροσβεστικη και εχω 17025 μορια αρα περασα εκει σωστα και οχι αστυνομια ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατι δεν μπορω να το δω επεσε το συστημα

Αν πιανεις τα μορια πυροσβεστικης περασες πυροσβεστικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτε περιπου καλουν στα ΑΤ για να βαλουμε σε σειρα προτιμησης τις σχολες ;
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βασικά φίλε γενικά οι ΕΦ ήταν ένας χρήσιμος θεσμός για πεζή περιπολία και κάλυψη όλων των θέσεων στα αστυνομικά τμήματα. Έτσι όπως τους έκαναν τώρα πραγματικά χίλιες φορές να μην ξαναβγαλουν ποτέ προκήρυξη και απλά να παίρνουν μεγαλύτερο αριθμό αστυφυλάκων ετησίως. Μόνο με πανελλήνιες πλεον στα Σώματα ασφαλείας ( αστυνομία, πυροσβεστική, λιμενικό ). Για τα πάντα πρέπει να κοπούν οι προκηρύξεις. Ακόμα και για Σωφρονιστικούς Υπαλλήλους.

Συμφωνώ στο να υπάρχει ένας τρόπος εισαγωγής γιατί δημιουργούνται πολλά θέματα εντός σώματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν πιανεις τα μορια πυροσβεστικης περασες πυροσβεστικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτε περιπου καλουν στα ΑΤ για να βαλουμε σε σειρα προτιμησης τις σχολες ;

Έχεις ακόμα μην αγχώνεσαι
Απόλαυσε καλοκαίρι
Μέσα Οκτωβρίου φαντάζομαι θα μπείτε όπως είχαμε πάει και εμείς
Σκέψου 15 Οκτωβρίου είχαμε μπει και το τελευταίο χαρτί το είχαμε υπογράψει 13 νομίζω
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Συμφωνώ στο να υπάρχει ένας τρόπος εισαγωγής γιατί δημιουργούνται πολλά θέματα εντός σώματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Έχεις ακόμα μην αγχώνεσαι
Απόλαυσε καλοκαίρι
Μέσα Οκτωβρίου φαντάζομαι θα μπείτε όπως είχαμε πάει και εμείς
Σκέψου 15 Οκτωβρίου είχαμε μπει και το τελευταίο χαρτί το είχαμε υπογράψει 13 νομίζω
το πρωτο τηλεφωνο ποτε εγινε να σας καλεσουν?
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η απόλυτη παρακμή της ελληνικής κοινωνίας. Να έχει 178 σελίδες η σχολή αστυφυλακων 😂. Αυτά βλέπουν έξω και μας κοροϊδεύει ο πλανήτης ολόκληρος
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Η απόλυτη παρακμή της ελληνικής κοινωνίας. Να έχει 178 σελίδες η σχολή αστυφυλακων 😂. Αυτά βλέπουν έξω και μας κοροϊδεύει ο πλανήτης ολόκληρος

Υποτιμάς την Ελληνική Αστυνομία εσύ για να καταλάβω τώρα;
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Υποτιμάς την Ελληνική Αστυνομία εσύ για να καταλάβω τώρα;
Αν αυτό κατάλαβες δεν έχω πρόβλημα γιατί εκτός των άλλων υποτιμω φυσικά την ελληνική αστυνομία. Αλλα προφανώς το point μου δεν ήταν αυτό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Αν αυτό κατάλαβες δεν έχω πρόβλημα γιατί εκτός των άλλων υποτιμω φυσικά την ελληνική αστυνομία. Αλλα προφανώς το point μου δεν ήταν αυτό

Κατάλαβα το point σου. Θεωρείς παρακμή που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον των νέων προς την Αστυνομία. Είτε το θέλουμε είτε όχι, σώματα ασφαλείας και ένοπλες δυνάμεις είναι ο μοναδικός δρόμος προς την σιγουριά του δημοσίου. Παλιά που ήταν το παιδαγωγικό έβλεπες τις βάσεις του παιδαγωγικού να κοντράρουν στα ίσα τις αντίστοιχες της Ιατρικής. Έτσι πάει, η γενιά της κρίσης στην Ελλάδα έμαθε να μην σπουδάζει αυτό που θέλει αλλά αυτό που του δίνει προοπτικές.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Κατάλαβα το point σου. Θεωρείς παρακμή που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον των νέων προς την Αστυνομία. Είτε το θέλουμε είτε όχι, σώματα ασφαλείας και ένοπλες δυνάμεις είναι ο μοναδικός δρόμος προς την σιγουριά του δημοσίου. Παλιά που ήταν το παιδαγωγικό έβλεπες τις βάσεις του παιδαγωγικού να κοντράρουν στα ίσα τις αντίστοιχες της Ιατρικής. Έτσι πάει, η γενιά της κρίσης στην Ελλάδα έμαθε να μην σπουδάζει αυτό που θέλει αλλά αυτό που του δίνει προοπτικές.
Μα για αυτό γράφω ότι μας κοροϊδεύει όλος ο πλανήτης. Γιατί ο νέος για να ζήσει μια φυσιολογική ζωή πρέπει να μπει στο δημόσιο που σε άλλες χώρες είσαι αποτυχημένος αν μπεις εκεί μέσα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Μα για αυτό γράφω ότι μας κοροϊδεύει όλος ο πλανήτης. Γιατί ο νέος για να ζήσει μια φυσιολογική ζωή πρέπει να μπει στο δημόσιο που σε άλλες χώρες είσαι αποτυχημένος αν μπεις εκεί μέσα

Σε αυτό έχεις δίκιο. Αν και δεν θεωρώ το δημόσιο ως αποτυχημένο αλλά την νοοτροπία των υπαλλήλων του.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Στην Αμερική ξέρεις ποιοι μπαίνουν αστυνομία και στρατό?

Στην Αστυνομία τα πράγματα είναι πιο απλά γιατί εκεί αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για ιδιωτικές επιχειρήσεις. Περνάς στη σχολή κάνεις βιογραφικό και όπου σε πάρουν ( μπορεί να περιμένεις και χρόνια ). Στο Στρατό νομίζω δίνεις test και ανάλογα με τι πας σε US Army ( Land ), Marines, Aircraft etc.
 

toolooboom

Νεοφερμένος

Ο toolooboom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μάθουμε την περιοχή που περνάμε??
 

Apostolischlk

Νεοφερμένος

Ο Apostolischlk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα,
μεσω των πανελλαδικων εξατασεων περασα στην σχολης αστυφυλακων και για 700 μορια εχασα αξιωματικων, επομενως μπηκα σχετικα δυνατα. Η ερωτηση μου εχει ως εξης, η αστυφυλακων δυστυχως δεν με καλυπτει και θελω να προσπαθησω να μπω αξιωματικων. ξερω οτι τον πρωτο χρονο οι πρωτοι 5 της σχολης πανε αξιωματικων αλλα με ποια κριτηρια ακιρβως πχ βαθμοι και μονο? και δευτερον πως αλλιως μπορω να παω εκτος μεσω των πανελλαδικων. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
καλησπερα,
μεσω των πανελλαδικων εξατασεων περασα στην σχολης αστυφυλακων και για 700 μορια εχασα αξιωματικων, επομενως μπηκα σχετικα δυνατα. Η ερωτηση μου εχει ως εξης, η αστυφυλακων δυστυχως δεν με καλυπτει και θελω να προσπαθησω να μπω αξιωματικων. ξερω οτι τον πρωτο χρονο οι πρωτοι 5 της σχολης πανε αξιωματικων αλλα με ποια κριτηρια ακιρβως πχ βαθμοι και μονο? και δευτερον πως αλλιως μπορω να παω εκτος μεσω των πανελλαδικων. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν πηγαινουν οι πρωτοι 5 της χρονιας, αλλα οι πρωτοι 5 με σειρα εξοδου απο την σχολη αστυφυλακων. Αυτοι οι πρωτοι 5 οριζονται με βαση την επιδοση τους οσο ειναι μεσα στη σχολη. Δυσκολο να το πετυχει κανείς αλλα οχι ακατορθωτο. Υπαρχουν αλλοι 3 τροποι για να γινεις αξκος.
1)Με πανελλαδικες ως αστυνομικος(εχει ελαφρως μικροτερη βαση)
2) Κατακτηριες για την σχολη αξιωματικων
3) Οταν με το καλο φτασεις στο βαθμο του Ανθυπαστυνομου μπορεις να περασεις ΤΕΜΑ για να προαχθεις στον βαθμο του Υπαστυνομου Β'
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους ανεξαρτήτως αποτελέσματος!!!!☺️ Η ερώτηση μου .. θα πάω 3η λυκείου επαλ και θέλω αστυφυλακων.. πως γράφονται 17.000 μόρια; Το είδα και ψιλό απογοητεύτηκα 😂
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους ανεξαρτήτως αποτελέσματος!!!!☺ Η ερώτηση μου .. θα πάω 3η λυκείου επαλ και θέλω αστυφυλακων.. πως γράφονται 17.000 μόρια; Το είδα και ψιλό απογοητεύτηκα 😂
Με διάβασμα φίλη Έρη, με διάβασμα. Πλέον, το ΕΠΑΛ από ότι φαίνεται δεν αποτελεί και την εύκολη λύση, συγκριτικά με τα προηγούμενα έτη, όπου το επέλεγαν λίγοι για να δώσουν Πανελλήνιες.

Είναι πιο εύκολο, γενικά, να γράψεις 17.000 μόρια από ΕΠΑΛ συγκριτικά με ΓΕΛ, λόγω ευκολίας θεμάτων. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει, ότι δεν θα διαβάσεις αρκετά.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Με διάβασμα φίλη Έρη, με διάβασμα. Πλέον, το ΕΠΑΛ από ότι φαίνεται δεν αποτελεί και την εύκολη λύση, συγκριτικά με τα προηγούμενα έτη, όπου το επέλεγαν λίγοι για να δώσουν Πανελλήνιες.

Είναι πιο εύκολο, γενικά, να γράψεις 17.000 μόρια από ΕΠΑΛ συγκριτικά με ΓΕΛ, λόγω ευκολίας θεμάτων. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει, ότι δεν θα διαβάσεις αρκετά.
Ναι μα δεν είπα ποτέ πως δεν θα διαβάζω ή ότι θέλω να τα γράψω έτσι χωρίς προσπάθεια αντιθέτως έχω ήδη απτον Ιούνιο που ξεκίνησα μαθήματα και το έχω πάρει ζεστά αλλά με τρομάζει λίγο η τόσο υψηλή βαθμολογία
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
2) Κατακτηριες για την σχολη αξιωματικων
Ενδιαφέρον, οι απόφοιτοι αξιωματικοί/αστυφύλακες/καραβανάδες μπορούν να διεκδικήσουν μέσω κατατακτηρίων θέση σε οποιοδήποτε αει της χώρας. Σε οποιαδήποτε ηλικία.
Το αντίστροφο βέβαια δεν φαίνεται να ισχύει για τους πτυχιούχους αει που δεν υπηρετούν στο σώμα :hmm:
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ενδιαφέρον, οι απόφοιτοι αξιωματικοί/αστυφύλακες/καραβανάδες μπορούν να διεκδικήσουν μέσω κατατακτηρίων θέση σε οποιοδήποτε αει της χώρας. Σε οποιαδήποτε ηλικία.
Το αντίστροφο βέβαια δεν φαίνεται να ισχύει για τους πτυχιούχους αει που δεν υπηρετούν στο σώμα :hmm:
Και περα απο αυτο τελειωνοντας την αστυφυλακων που ειναι 2ετους φοιτησης μπορεις να κανεις 4% για αλλη σχολη (στο τελος του 2ου ετους) και ετσι να παρεις και 2ο πτυχιο χωρις να χρειαστει να ξαναδωσεις πανελληνιες ή κατατακτηριες. Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια.
Μετα απορουμε γιατι στην Ελλαδα τρελαινονται ολοι να περασουν σε σχολες ενστολων. Με τοσα προνομια ειναι απολυτως δικαιολογημενη αυτη η μανια. Οχι οτι συμφωνα βεβαια με αυτη τη λογικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και περα απο αυτο τελειωνοντας την αστυφυλακων που ειναι 2ετους φοιτησης μπορεις να κανεις 4% για αλλη σχολη (στο τελος του 2ου ετους) και ετσι να παρεις και 2ο πτυχιο χωρις να χρειαστει να ξαναδωσεις
Και περα απο αυτο τελειωνοντας την αστυφυλακων που ειναι 2ετους φοιτησης μπορεις να κανεις 4% για αλλη σχολη (στο τελος του 2ου ετους) και ετσι να παρεις και 2ο πτυχιο χωρις να χρειαστει να ξαναδωσεις πανελληνιες ή κατατακτηριες. Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια.
Δεν νομιζω να μπορούν να του κάνουν αυτό γιατί η σχολή είναι πέντε εξάμηνα δηλαδή 2,5 χρόνια όποτε το 4 τα εκατό λήγει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top