Σχολή Αστυφυλάκων

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
το 2 και το 3 δυστυχως ειναι ανεφικτα...
τωρα προκηρυξεις βγαινουν συχνα?μπαινεις αστυφυλακων η αξιωματικων?
4 χρονια ειναι η σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
το 2 και το 3 δυστυχως ειναι ανεφικτα...
τωρα προκηρυξεις βγαινουν συχνα?μπαινεις αστυφυλακων η αξιωματικων?
4 χρονια ειναι η σχολη?

Απ'όσο γνωρίζω, προκηρύξεις δεν βγαίνουν πολυ συχνά... Οτιδήποτε σχετικό με προκήρυξη θέσεων στην ελληνική αστυνομία θα το βρείς στο site της αστυνομίας.
Πάντως, δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κανείς αστυφύλακας ή αξιωματικός μέσω προκήρυξης. Οι θέσεις που προκηρύσσει η αστυνομία αφορά σε ειδικό προσωπικό.
Η σχολη αστυφυλάκων διαρκεί δυο έτη, ενώ η σχολή αξιωματικών 4 χρόνια

Κρίμα πάντως που δεν μπορείς να δώσεις πανελλαδικές:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
το 2 και το 3 δυστυχως ειναι ανεφικτα...
τωρα προκηρυξεις βγαινουν συχνα?μπαινεις αστυφυλακων η αξιωματικων?
4 χρονια ειναι η σχολη?
καταρχήν , να σε βοηθήσω όσο μπορώ και εγώ, όπως είπε το φιλαράκι μου πιο πάνω , η σχολή αστυφυλάκων είναι 2 χρόνια ( δυστυχώς απο φέτος και τα 2 χρόνια είναι εντώς σχολής , σε σχέση με πέρσι και προηγούμενες χρονιές που ήταν ένα χρόνο μέσα στην σχολή και ένα χρόνο πρακτική )
κατά δεύτερον στην σχολή αστυφυλάκων - αξιωματικών μπαίνεις μόνο με το 10% ή με τις πανελλαδικές εξετάσεις , δεν μπαίνεις με προκηρύξεις.Οι προκηρύξεις που όλοι μας περιμένουμε ( αμήν και πότε ) είναι το χαρτί το οποίο μας ενημερώνει για τον αριθμό εισαχθέντων την φετινή χρονιά (για να ξέρουμε περίπου πχ πάνω κάτω που θα κυμανθούν οι βάσεις , αλλά ποτέ δεν ξέρεις) .

Και κάτι τελευταίαο?γιατι δίνεις τελευταία χρονιά πανελλαδικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
1.650 υποψήφιοι στις Σχολές Αστυνομίας
Αμεσα θα προχωρήσει και η τοποθέτηση 1.650 ατόμων για τη στελέχωση του Αστυνομικού Σώματος. Η εισαγωγή στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας θα γίνει μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων και αφορά 1.500 αστυφύλακες και 150 αξιωματικούς.

Εκτός από τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου, μπορούν να λάβουν μέρος για το 10% των συνολικών θέσεων και ανθυπαστυνόμοι, αρχιφύλακες, υπαρχιφύλακες και αστυφύλακες εφόσον δεν έχουν συμπληρώσει το 30ό έτος της ηλικίας τους στα τέλη του έτους.

Οσοι επιτύχουν, πρέπει να περάσουν από υγειονομικές εξετάσεις για να κριθούν ικανοί. Στη συνέχεια θα φοιτήσουν στις Σχολές για διάρκεια 8 εξαμήνων, εκτός από το προσωπικό που ήδη υπηρετεί στην Αστυνομία και το οποίο εγγράφεται απευθείας στο τρίτο εξάμηνο σπουδών.
madata.gr


Αν πράγματι, οι θέσεις που θα προκηρυχθουν επίσημα απο την ελληνική αστυνομία είναι 1650. Ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στη σχολή αστυφυλάκων και αξιωματικών είναι ακριβώς ο ίδιος με το 2008-09 (προκήρυξη 08-09).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Από τα στοιχεία που δόθηκαν φαίνεται ότι ο συνολικός αριθμός εισακτέων είναι στα ίδια επίπεδα με πέρυσι. Συνολικά, σε πανεπιστήμια, ΤΕΙ στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές διατίθενται 88.165 θέσεις (πέρυσι ήταν 88.262).

πηγή : το <<έθνος>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εχω ηδη ενα πτυχιο πανεπιστημιου και μο φαινεται τρελη διαδικασια να ξαναδωσω πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Από τα στοιχεία που δόθηκαν φαίνεται ότι ο συνολικός αριθμός εισακτέων είναι στα ίδια επίπεδα με πέρυσι. Συνολικά, σε πανεπιστήμια, ΤΕΙ στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές διατίθενται 88.165 θέσεις (πέρυσι ήταν 88.262).

πηγή : το <<έθνος>>

Ακόμα καλυτερα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ακόμα καλυτερα:D
και ξέρεις ε...αν πάρεις σύμφωνα με την σχετική μειώση των θέσεων σε αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές του πέρσι και του φέτος είναι μόλις 200 θέσεις...που οι 180 θέσεις περίπου μειώθηκαν στον στρατό ...οπότε υπολόγιζε πάλι στα 2000 χιλιάρικα για φέτος...ο θεός βοηθός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε θα βγει η προκήρυξη επιτέλους ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε θα βγει η προκήρυξη επιτέλους ; :)
Μήπως ξέρει κανείς γιατί σας αγχώνει όλους το πότε θα βγεί? Αν μάθεις ότι θα βγεί σε 2 εβδομάδες , θα αλλάξει κάτι? Θα βγεί πιο νωρίς επειδή το έμαθες? ΌΧΙ . Κάτσε διάβασε λοιπόν και άσε το τι θα γίνει με την προκήρυξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φυσικά και πέφτει διάβασμα.Και θέλω να ξέρω γιατί είναι ένα θέμα που με απασχολεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi_sx

Νεοφερμένος

Η vivi_sx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια απο οτι ακουσα το υψος θα πεσει στο 1,65 ειναι αλήθεια; ξερει κανεις να μου πει πως ειναι τα πραγματα μέσα στην σχολη; ειναι δυσκολο αν μπω να παω μετα σε ενα κοντινο μερος; ευχαριστω!

αααααα...και που θα δωσω τα αθληματα που μενω χανια;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Φυσικά και πέφτει διάβασμα.Και θέλω να ξέρω γιατί είναι ένα θέμα που με απασχολεί.
όλους μας απασχολεί όχι μόνο εσένα.Και δεν μπορούμε να μάθουμε πότε θα βγεί...όταν θα βγεί θα το ανεβάσουμε εδώ..μην φοβάσαι

παιδια απο οτι ακουσα το υψος θα πεσει στο 1,65 ειναι αλήθεια; ξερει κανεις να μου πει πως ειναι τα πραγματα μέσα στην σχολη; ειναι δυσκολο αν μπω να παω μετα σε ενα κοντινο μερος; ευχαριστω!
πολλά και διάφορα ακούμε, αυτό δεν το ξέρουμε, αν πέσει το ύψος στο 1.65 θα μπεί και η κουτσή Μαρία , δεν μας συμφέρει , εμάς που είμαστε δηλαδή από 1.70 και πάνω :P . Γίνομαι κακός ε? χεχε ,στην σχολή μέσα , όπως το πάρει κανείς, επειδή καθημερινά μιλάω με παιδιά μέσα από την σχολή μου λένε ότι τους τρέχουν , παρακαλάνε να πάνε για πρακτική...

απλά ....ετοιμάσου...και εσύ και εγώ και όλοι μάς... μας περιμένει ενα σοκαριστικό νέο μέρα με την μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

didou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο didou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
παιδια,ο konstantinosf εχει δικιο,και εγω κατι τετοιο εχω ακουσει,θα παρει λιγα ατομα κατα πασα πιθανοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
παιδια,ο konstantinosf εχει δικιο,και εγω κατι τετοιο εχω ακουσει,θα παρει λιγα ατομα κατα πασα πιθανοτητα.
καλά θα δείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aektzhs

Νεοφερμένος

Ο aektzhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
το λογικο αυτο λεει..γυρω στα 1000 θα παρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ στο ότι θα ανεβεί η βάση αλλά όχι κ τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
το λογικο αυτο λεει..γυρω στα 1000 θα παρει...

Ποιά λογική το υπαγορεύει αυτό; :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostoul

Νεοφερμένος

Ο nikostoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγω παντως πιστευω πως θα εχουμε μεγαλο αριθμο εισαχθεντων στη σχολη ατυφυλακων....Βλεπετε τι γινετε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπόν,από άρθρο που διάβασα στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ" έλεγε με λίγα λόγια ότι θα πάρουν 1650 άτομα.Από αυτά τα 1650 τα 1500 θα μπουν στην Αστυφυλάκων και τα 150 στην Αξιωματικών.Ας περιμένουμε όμως την προκήρυξη για να είμαστε 100% σίγουροι.
Καλημέρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top