Σχολές 4ου πεδίου

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Μπα τά ίδια χάλια, μόνο ό ένας μου αδελφός πάντα τρυπώνει τίς κατάλληλες ώρες και παίρνει χωρίς αναμονή, αλλά και να περιμένει δεν τόν χαλάει,κοριτσολιβαδο ΧΑ ΧΑ
Τελικα για να φας θα πρεπει να πας οταν δεν πεινας, ζητανε και λεφτα ή ετσι?
Ναι κοριτσολιβαδο ,αλλα πως να φλερταρεις με μια πλατη.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
μια επισης καλη σχολη ειναι το τμημα οικονομικης και περιφεριακης αναπτυξης στο παντειο
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα τμήματα οικονομικών επιστημών, στατιστικής ,λοχρη και δετ;(Αθήνα μόνο)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Οικονομικές επιστήμες:Ευρύ πεδίο γνώσης της οικονομίας,θεωρητικό(δεν σημαίνει ότι δεν έχει μαθηματικά αυτό),απόκτηση ισχυρού ποσοτικού επιπέδου,χρειάζεσαι 1000% μεταπτυχιακό(γενικά χρειάζεσαι μεταπτυχιακό).
Αν δεν γνωρίζεις με τι θέλεις να ασχοληθείς θα σου ταιρίαξει γάντι γιατί θα δεις διάφορους τομείς στα οικονομικά όπως χρηματοοικονομικά,λογιστική,μαρκετινγκ,μανατζμεντ,οικονομετρία,περιφερειακή ανάπτυξη!
Στατιστικής:Καταρχήν,σε τμήματα στατιστικής ευτύχως ή και δυστυχώς θα συναντήσεις πολλά μαθηματικά(πρακτικά είναι σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών)
Όσον αφορά τώρα στο πρακτικό κομμάτι, η σχολή θεωρώ πως είναι καλή. Έχει λίγους φοιτητές (περίπου 90 αν δεν κάνω λάθος, σε σχέση με άλλα τμήματα 300 ατόμων), έχει φροντιστήρια, μαθήματα επιλογής που σου επιτρέπουν να δομήσεις εσύ τις σπουδές σου, εργαστήρια, εργασίες κλπ. Τα πρώτα 2 χρόνια ίσως μπλέξεις λίγο με τα θεωρητικά και τα υποχρεωτικά μαθήματα, αλλά αυτά είναι η βάση για να προχωρήσεις. Από το 3ο έτος και έπειτα, θα αρχίσεις να επιλέγεις τι μαθήματα θέλεις να παρακολουθείς και αν παραμείνεις στα στατιστικού περιεχομένου, θα αρχίσεις να βλέπεις τις εφαρμογές της επιστήμης.Είναι δύσκολη σχολή,αλλά έχει μέλλον καθώς μπορείς να βρεις εφαρμογές παντού!
Λοχρη:Εξειδικευμένο τμήμα σε λογιστικά και χρηματοοικονομικά...αν δεν ξέρεις αν όντως σου αρέσουν αυτά τα αντικείμενα μην τα επιλέξεις...θα εγκλοβιστείς εκεί μέσα!
ΔΕΤ: Είναι σχολή πληροφορικής με κάποια οικονομικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών της.Δεν ξέρω πολλά γι αυτή τη σχολή για να σου πω...
Αυτό που ξέρω όμως είναι πως αν σε ενδιαφέρει η επιστήμη της πληροφορικής καλύτερα να επιλέξεις μια σχολή πληροφορικής και όχι το ΔΕΤ
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ΔΕΤ: Είναι σχολή πληροφορικής με κάποια οικονομικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών της.Δεν ξέρω πολλά γι αυτή τη σχολή για να σου πω...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όσο για το δετ τα περισσότερα που έχω διαβάσει λένε το ίδιο και απορώ γιατί είναι η πιο υψηλόβαθμη σχολή του πεδίου..
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ΔΕΤ δεν είναι σε καμία περίπτωση τμήμα πληροφορικής. Το αντικείμενο της σχολής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "διοίκηση επιχειρήσεων αξιοποιώντας μαθηματικά και υπολογιστικά μοντέλα". Οπότε περισσότερο τμήμα διοίκησης είναι. Τώρα η αυξημένη ζήτηση που έχει οφείλεται στην φαινομενικά καλή αποκατάσταση που έχει και στο ότι ασχολείται με τομείς όπως η διοίκηση εφοδιαστικής αλυσίδας (logistics), η διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού (HR) και το ηλεκτρονικό επιχειρείν (e-shops και τα σχετικά), τομείς οι οποίοι θεωρείται πως έχουν προοπτικές. Παρόλα αυτά, είναι μια γενική σχολή που δεν σου δίνει κάποια συγκεκριμένη ιδιότητα. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την διοίκηση είναι μια καλη επιλογή. Αλλά όσον αφορά τις επιστήμες των οικονομικών ή της πληροφορικής, τότε το τμήμα ειναι ακατάλληλο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
διοίκηση επιχειρήσεων αξιοποιώντας μαθηματικά και υπολογιστικά μοντέλα
Εγώ πάντως έχω δεί πως δεν έχει ιδιαίτερα μαθηματικά! Καμία σχέση τα μαθηματικά που έχει πχ ένα τμήμα πληροφορικής ή στατιστικής με τα Μαθηματικά του ΔΕΤ(από ότι έχω δει έχει τα βασικά μαθηματικά που κάνεις σε ένα τμήμα οικονομικής επιστήμης...+ κάποια άλλα κομμάτια όπως μαθηματικός προγραμματισμός που νμζ είναι επιλογής!)
Όπως είπες πολύ σωστά είναι ένα γενικό τμήμα,στο οποίο κάνεις λίγο από όλα!
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως έχω δεί πως δεν έχει ιδιαίτερα μαθηματικά! Καμία σχέση τα μαθηματικά που έχει πχ ένα τμήμα πληροφορικής ή στατιστικής με τα Μαθηματικά του ΔΕΤ(από ότι έχω δει έχει τα βασικά μαθηματικά που κάνεις σε ένα τμήμα οικονομικής επιστήμης...+ κάποια άλλα κομμάτια όπως μαθηματικός προγραμματισμός που νμζ είναι επιλογής!)
Όπως είπες πολύ σωστά είναι ένα γενικό τμήμα,στο οποίο κάνεις λίγο από όλα!
Δεν υπάρχει λόγος να διδάσκονται σε βάθος τα μαθηματικά σε αυτο το τμήμα, γιατί σκοπός είναι η αξιοποίηση τους απλά ως εργαλεία. Το ίδιο ισχύει και με ο,τι αφορά τις γνώσεις πληροφορικής που δίνει το τμήμα. Ο κορμός μαθημάτων έχει πολλά κοινά μαθήματα με το ΟΔΕ (λογιστική, τα πολυ βασικά της οικονομικής θεωρίας, 2 μαθηματικά και λιγο μάρκετινγκ) και μετά εμβαθύνει κυρίως στην διοίκηση και στους τομείς που ανέφερα παραπάνω.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Καλά ούτε σε όλες τις πληροφορικες έχει πολλά μαθηματικά, τα εισαγωγικά από ότι έχω δει είναι λίγα σχετικά
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα περισσότερα τμήματα πληροφορικής τα μαθήματα μαθηματικών είναι:
▪︎ Μαθηματικά Ι (Ανάλυση)
▪︎ Μαθηματικά ΙΙ (Γραμμική)
▪︎ Διακριτά
▪︎ Πιθανότητες
▪︎ Υπολογιστικά Μαθηματικά (Μαθηματικά εστιασμένα στην Πληροφορική, νομίζω εντάσσεται και η άλγεβρα Boole εδω)
▪︎ Στατιστική (συνήθως στα τελευταία εξάμηνα ως επιλογής)
Δεν τα λες και λίγα :laugh:
Είναι σχεδόν όσα Μαθηματικά κάνουν και οι μηχανικοί. Απλά η κάθε επιστήμη μελετά διαφορετικά πράγματα και συνεπώς εστιάζει σε άλλους τομείς των μαθηματικών. Για παράδειγμα, απο οσο γνωρίζω τα Διακριτά για την Πληροφορική είναι αρκετά σημαντικά, ενω ας πούμε για τους μηχανικούς οχι τόσο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλά ούτε σε όλες τις πληροφορικες έχει πολλά μαθηματικά, τα εισαγωγικά από ότι έχω δει είναι λίγα σχετικά
@vvaggelis πέρα από τα καθαρά μαθήματα μαθηματικών(που πολύ σωστά ανέφερες),πολλά μαθήματα μαθηματικών χρησιμοποιούνται και σε άλλα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών όπως η πολυπλοκότητα ή η τεχνητή νοημοσύνη!
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
5-6 μαθήματα μαθηματικών δεν είναι πολλά, απλά πρέπει να έχεις μια επαφή μαζί τους από την αρχή της χρονιάς και να μην τα αφήσεις για το τελευταίο διάστημα πριν τις εξετάσεις, δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο θεωρώ. Όντως και σε άλλα μαθήματα χρησιμοποιούνται μαθηματικα αλλά εκεί είναι απλά ένα εργαλείο για κάποιες ασκήσεις δεν εστιάζεις πολύ εκεί, έτσι νομίζω τουλάχιστον
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
5-6 μαθήματα μαθηματικών δεν είναι πολλά, απλά πρέπει να έχεις μια επαφή μαζί τους από την αρχή της χρονιάς και να μην τα αφήσεις για το τελευταίο διάστημα πριν τις εξετάσεις, δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο θεωρώ. Όντως και σε άλλα μαθήματα χρησιμοποιούνται μαθηματικα αλλά εκεί είναι απλά ένα εργαλείο για κάποιες ασκήσεις δεν εστιάζεις πολύ εκεί, έτσι νομίζω τουλάχιστον
Η ουσία ειναι ότι οι σχολές πληροφορικής είναι απο τις σχολές με τα περισσότερα μαθηματικά. Εκτός απο την διδασκαλία τους, σε κάποια μαθήματα χρησιμοποιούνται ως εργαλεία, για κάποια άλλα όμως αποτελούν τα θεμέλια και ειναι απαραίτητα για την κατανόηση τους. Ανέφερα τα μαθήματα μαθηματικών οχι για να πω οτι ειναι δύσκολα ή το αντίθετο, αυτο ειναι υποκειμενικό, αλλά για να τονίσω την στενή σχέση τους με την επιστήμη της πληροφορικής.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Η ουσία ειναι ότι οι σχολές πληροφορικής είναι απο τις σχολές με τα περισσότερα μαθηματικά. Εκτός απο την διδασκαλία τους, σε κάποια μαθήματα χρησιμοποιούνται ως εργαλεία, για κάποια άλλα όμως αποτελούν τα θεμέλια και ειναι απαραίτητα για την κατανόηση τους.
Εντάξει κάποια βασικά ναι, αλλά γενικά δεν είναι κάτι τρελό και αν δεν θες να εμβαθύνεις περισσότερο έχεις το ελεύθερο. Γενικά χρειάζονται σε ένα βαθμό για να κατανοήσεις κάποια άλλα μαθήματα, αυτό. Εμένα δε με τρομάζουν πάντως τα μαθηματικά της πληροφορικής
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top