Σχολές του 1ου πεδίου που δεν έχουν απαιτήσεις

Aaron's Warner wife

Νεοφερμένος

Η Aaron's Warner wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποιες σχολές του 1ο πεδίου (ανθρωπιστικών) δεν έχουν πολλές απαιτήσεις?
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τα Παιδαγωγικά (Δημοτικής, Νηπιαγωγών, Ειδικής, Πρώιμης παιδικής ηλικίας)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.

Zoee

Νεοφερμένος

Η Zoee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά, πρέπει να σταματήσει επιτέλους η υποτίμηση του Παιδαγωγικού. Πλέον, δεν κατατάσσεται στις εύκολες σχολές. Ειδικά το Παιδαγωγικό του ΑΠΘ. 59 μαθήματα, δεν τα λες και λίγα! Αν βέβαια έχετε αντίρρηση, μπορείτε να συζητήσετε με κάποιον/α που σπουδάζει εκεί. Απλώς, μην εκφέρετε άποψη για κάτι που δεν γνωρίζετε. Τα δεδομένα αλλάζουν. Πριν από μερικά χρόνια μπορεί να ίσχυε αυτό. Πλέον, όχι. Ακούνε παιδιά ότι είναι εύκολο, έρχονται χωρίς να αγαπούν το αντικείμενο, μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν ότι "θα πάρεις εύκολα πτυχίο" κι απογοητεύονται όταν συνειδητοποιούν ότι δεν είναι τόσο απλά τελικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Παιδιά, πρέπει να σταματήσει επιτέλους η υποτίμηση του Παιδαγωγικού. Πλέον, δεν κατατάσσεται στις εύκολες σχολές. Ειδικά το Παιδαγωγικό του ΑΠΘ. 59 μαθήματα, δεν τα λες και λίγα! Αν βέβαια έχετε αντίρρηση, μπορείτε να συζητήσετε με κάποιον/α που σπουδάζει εκεί. Απλώς, μην εκφέρετε άποψη για κάτι που δεν γνωρίζετε. Τα δεδομένα αλλάζουν. Πριν από μερικά χρόνια μπορεί να ίσχυε αυτό. Πλέον, όχι.
Δεν το υποτιμουμε
Τι ειναι παιδαγωγικο απθ ..οι νηπιαγωγοι ή οι δασκαλες?
 

Zoee

Νεοφερμένος

Η Zoee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο δημοτικής εκπαίδευσης αναφέρομαι. Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Τα δεδομένα συνήθως αλλάζουν. Κάποια σχολή μπορεί να είναι εύκολη κι αργότερα να γίνει δύσκολη, αλλά και το αντίστροφο! Φυσικά, δεν το εξισώνουμε με το πολυτεχνείο. Αλλά όχι κι αυτό που λένε κάποιοι, ότι π.χ. στο παιδαγωγικό έχουν ζωγραφική I, II ή πλαστελίνη. Δεν είναι χαμηλό το επίπεδο. Κι έχει και υψηλή βάση!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Στο δημοτικής εκπαίδευσης αναφέρομαι. Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Τα δεδομένα συνήθως αλλάζουν. Κάποια σχολή μπορεί να είναι εύκολη κι αργότερα να γίνει δύσκολη, αλλά και το αντίστροφο! Φυσικά, δεν το εξισώνουμε με το πολυτεχνείο. Αλλά όχι κι αυτό που λένε κάποιοι, ότι π.χ. στο παιδαγωγικό έχουν ζωγραφική I, II ή πλαστελίνη. Δεν είναι χαμηλό το επίπεδο. Κι έχει και υψηλή βάση!
Τι να σε πω Ζωη... εγω παλι λεω οτι οι έννοιες ειναι ευκολες αλλα η εφαρμογη τους πολυ πολυ δυσκολη.
Ε που το ξερω ? δεν πηγα σε κανενα αμφιθεατρο τους.
Απο δασκαλες σαλονικες δεν ξερω ..αλλα απο αθηναιες ,ροδιτισες , φλωρινιωτισες μου λενε ... μαθημα δεν χρωσταμε και περασμενα ολα με 8, 9 και 10!
Εμ το αλλο 59 μαθηματα σε 4 χρονια?... εδω 55 μαθηματα σε 5 χρονια και αν πιασουμε ενα χαμηλο λιαν καλως θα μας κανουν δωρο αυτοκινητο.
Ενα πετυχημενος πολυτεχνιτης με αξιοπρεπεια πρεπει να χρωστα 10 μαθηματα..αμα δεν χρωστα ειναι που γιατρου πρεπει να παει να εξεταστει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Στο δημοτικής εκπαίδευσης αναφέρομαι. Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Τα δεδομένα συνήθως αλλάζουν. Κάποια σχολή μπορεί να είναι εύκολη κι αργότερα να γίνει δύσκολη, αλλά και το αντίστροφο! Φυσικά, δεν το εξισώνουμε με το πολυτεχνείο. Αλλά όχι κι αυτό που λένε κάποιοι, ότι π.χ. στο παιδαγωγικό έχουν ζωγραφική I, II ή πλαστελίνη. Δεν είναι χαμηλό το επίπεδο. Κι έχει και υψηλή βάση!
Γιατί τέτοια απέχθεια προς το εύκολο ; :bleh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,901 μηνύματα.
Στο δημοτικής εκπαίδευσης αναφέρομαι. Γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Τα δεδομένα συνήθως αλλάζουν. Κάποια σχολή μπορεί να είναι εύκολη κι αργότερα να γίνει δύσκολη, αλλά και το αντίστροφο! Φυσικά, δεν το εξισώνουμε με το πολυτεχνείο. Αλλά όχι κι αυτό που λένε κάποιοι, ότι π.χ. στο παιδαγωγικό έχουν ζωγραφική I, II ή πλαστελίνη. Δεν είναι χαμηλό το επίπεδο. Κι έχει και υψηλή βάση!

Και όμως, ότι η πλειοψηφία των φοιτητών Παιδαγωγικού γράφουν από 8 και άνω σε μαθήματα εκτός Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής κάτι λέει. Μου είχε κάνει εντύπωση ότι η βουτιά ήταν από 8,9,10άρια πολλά σε στρογγυλό 5άρι ή κάτω από 5 σε μαθήματα που απαιτούν συνθετική σκέψη όπως τα Μαθηματικά. Μετά από αυτό γιατί να εμπιστευτώ το παιδί μου σε έναν δάσκαλο που έχει έμφυτο μίσος για τη μαθηματική σκέψη;


:beer:
 

Zoee

Νεοφερμένος

Η Zoee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εντάξει, δεν περίμενα ότι θα αναθεωρήσετε. Μπορείτε να πιστεύετε ο,τι θέλετε για την σχολή. Άλλωστε, οι δάσκαλοι δεν ζορίζονται καθόλου. Τελειώνουν εύκολη τη σχολή. Δουλεύουν στο σχολείο, τελειώνει το ωράριο και μετά δεν έχουν να προετοιμάσουν μάθημα, να ετοιμάσουν υλικό, να διορθώσουν γραπτά (προφανώς όσοι έχουν όρεξη). Είναι γνωστά αυτά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Όντως
Καποτε μιλωντας με μια δασκαλα ( μικρη) με ειπε οτι οι δασκαλες που προερχονται απο το 1ο πεδιο δεν τα πανε καλα με τα μαθηματικα του δημοτικου σε αντιθεση απο τις αλλες που ειναι απο το 2ο πεδιο.
Βεβαια δεν υπαρχουν μονο τα μαθηματικα των αριθμων υπαρχουν και τα μαθηματικα των συναισθηματων που ειναι ισως και χρησιμοτερα στην μικρη ηλικια... Οι ριζες του ανθρωπου χτιζονται μαλλον με συναισθηματα και οχι με την προπαιδεια του πολλαπλασιασμου.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει, δεν περίμενα ότι θα αναθεωρήσετε. Μπορείτε να πιστεύετε ο,τι θέλετε για την σχολή. Άλλωστε, οι δάσκαλοι δεν ζορίζονται καθόλου. Τελειώνουν εύκολη τη σχολή. Δουλεύουν στο σχολείο, τελειώνει το ωράριο και μετά δεν έχουν να προετοιμάσουν μάθημα, να ετοιμάσουν υλικό, να διορθώσουν γραπτά (προφανώς όσοι έχουν όρεξη). Είναι γνωστά αυτά.
Οχι η δουλεια της δασκαλας ειναι πολυ δυσκολη και απροβλεπτη σε σχεση με την δικη μου και αλλες.
Εγω παιζω με τα τρανζιστορ μου τα καλωδια μου και τον κωδικα μου...και στο τελος μου κανουν οτι θελω ..τα καιω άμα θελω ...θα παρω αλλα απο το ραφι.Αψυχα ειναι
Για καντο αυτο σε παιδακι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τι να σε πω Ζωη... εγω παλι λεω οτι οι έννοιες ειναι ευκολες αλλα η εφαρμογη τους πολυ πολυ δυσκολη.
Ε που το ξερω ? δεν πηγα σε κανενα αμφιθεατρο τους.
Απο δασκαλες σαλονικες δεν ξερω ..αλλα απο αθηναιες ,ροδιτισες , φλωρινιωτισες μου λενε ... μαθημα δεν χρωσταμε και περασμενα ολα με 8, 9 και 10!
Εμ το αλλο 59 μαθηματα σε 4 χρονια?... εδω 55 μαθηματα σε 5 χρονια και αν πιασουμε ενα χαμηλο λιαν καλως θα μας κανουν δωρο αυτοκινητο.
Ενα πετυχημενος πολυτεχνιτης με αξιοπρεπεια πρεπει να χρωστα 10 μαθηματα..αμα δεν χρωστα ειναι που γιατρου πρεπει να παει να εξεταστει.
Πολύ πετυχημένο αδερφό έχω :lol:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Πολύ πετυχημένο αδερφό έχω :lol:
Αυτο ειναι σιγουρο
Θα ελεγα ομως να τον σταματησεις απο την δουλεια για να συνεχισει να ειναι.
Δεν πειραζει ...να μην κανει πολλα efood ας παιρνει ταπερακι απο το σπιτι .
Η τεχνη του πολιτικου δεν ειναι αστειο ...εκτος και θελει να ειδικευεται στο χτίσιμο πυργων τυπου Πιζας
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Τι να σε πω Ζωη... εγω παλι λεω οτι οι έννοιες ειναι ευκολες αλλα η εφαρμογη τους πολυ πολυ δυσκολη.
Ε που το ξερω ? δεν πηγα σε κανενα αμφιθεατρο τους.
Απο δασκαλες σαλονικες δεν ξερω ..αλλα απο αθηναιες ,ροδιτισες , φλωρινιωτισες μου λενε ... μαθημα δεν χρωσταμε και περασμενα ολα με 8, 9 και 10!
Εμ το αλλο 59 μαθηματα σε 4 χρονια?... εδω 55 μαθηματα σε 5 χρονια και αν πιασουμε ενα χαμηλο λιαν καλως θα μας κανουν δωρο αυτοκινητο.
Ενα πετυχημενος πολυτεχνιτης με αξιοπρεπεια πρεπει να χρωστα 10 μαθηματα..αμα δεν χρωστα ειναι που γιατρου πρεπει να παει να εξεταστει.
Γιάννη είσαι πάντα to the point
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οι δασκαλες που προερχονται απο το 1ο πεδιο δεν τα πανε καλα με τα μαθηματικα του δημοτικου σε αντιθεση απο τις αλλες που ειναι απο το 2ο πεδιο.
Μόνο που οι δασκάλες - δάσκαλοι που προέρχονται από το 1ο πεδίο (και πρώην 3η δέσμη) ξεπερνούν το 95%. Πώς άτομα που πάντα μισούσαν τα Μαθηματικά (και τις Φυσικές Επιστήμες) να κάνουν τα παιδιά να τα αγαπήσουν; Kαι ύστερα απορούμε γιατί τα παιδιά φτάνουν στο Γυμνάσιο μαθηματικά αναλφάβητα.

math GIF
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Αυτο ειναι σιγουρο
Θα ελεγα ομως να τον σταματησεις απο την δουλεια για να συνεχισει να ειναι.
Δεν πειραζει ...να μην κανει πολλα efood ας παιρνει ταπερακι απο το σπιτι .
Η τεχνη του πολιτικου δεν ειναι αστειο ...εκτος και θελει να ειδικευεται στο χτίσιμο πυργων τυπου Πιζας
Του το λέω αλλά δεν μ ακούει, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων λέει και θα τα καταφέρει λέει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Εντάξει, δεν περίμενα ότι θα αναθεωρήσετε. Μπορείτε να πιστεύετε ο,τι θέλετε για την σχολή. Άλλωστε, οι δάσκαλοι δεν ζορίζονται καθόλου. Τελειώνουν εύκολη τη σχολή. Δουλεύουν στο σχολείο, τελειώνει το ωράριο και μετά δεν έχουν να προετοιμάσουν μάθημα, να ετοιμάσουν υλικό, να διορθώσουν γραπτά (προφανώς όσοι έχουν όρεξη). Είναι γνωστά αυτά.
Δες το πιο απλά.

Όταν εσύ είσαι τελειόφοιτη, θα κάνεις τίποτα Παιδαγωγικές Ψυχολογίες, Θεωρίες Μάθησης, άντε και στο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ Εισαγωγή στη Στατιστική.

Ξες εγώ τι είχα 4ο έτος μαθηματικό;





Επίτρεψέ μου να πω πως δεν τίθεται καν σύγκριση.

Απόλαυσε την σχολή σου. Το ότι είναι εύκολη είναι κάτι καλό.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Παιδιά, πρέπει να σταματήσει επιτέλους η υποτίμηση του Παιδαγωγικού. Πλέον, δεν κατατάσσεται στις εύκολες σχολές. Ειδικά το Παιδαγωγικό του ΑΠΘ. 59 μαθήματα, δεν τα λες και λίγα! Αν βέβαια έχετε αντίρρηση, μπορείτε να συζητήσετε με κάποιον/α που σπουδάζει εκεί. Απλώς, μην εκφέρετε άποψη για κάτι που δεν γνωρίζετε. Τα δεδομένα αλλάζουν. Πριν από μερικά χρόνια μπορεί να ίσχυε αυτό. Πλέον, όχι. Ακούνε παιδιά ότι είναι εύκολο, έρχονται χωρίς να αγαπούν το αντικείμενο, μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν ότι "θα πάρεις εύκολα πτυχίο" κι απογοητεύονται όταν συνειδητοποιούν ότι δεν είναι τόσο απλά τελικά.
Το οτι ειναι ευκολη δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστη κλπ. Οταν ο μεσος ορος στα περισσοτερα μαθηματα ειναι το 8+ τοτε ναι φυσικα και ειναι ευκολη χωρις αυτο να σημαινει οτι την υποτιμαμε. Θα πρεπει να ειναι ολα δυσκολα ωστε να τα κανουμε recognise?
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top