Σχολές και τόπος διαμονής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς κρίνω απαραίτητη την αγορά ενός μικρού αυτοκινήτου ή μηχανής (δε την συνιστώ γιατί είναι σκοτώστρα).
Αρχικά θα το θεωρήσετε πιο ακριβό αλλά διαφωνώ.... πιστέψτε με είναι η πιο οικονομική λύση. Με τις απεργίες και όλα αυτα που συμβαίνουν συνέχεια στην Αθήνα θα αναγκάζεστε να πάτε σχολή με ταξί πολλές φορές (ή και καθόλου= κάνει κακό στην εκπαίδευση σας) με αποτέλεσμα να δίνετε πολύ περισσότερα από ότι θα δίνατε αν είχατε τουτού.


Μετά από 5 χρόνια διαμονής στην Αθήνα (με τις μετακινήσεις της και τα άγχη της) νιώθω τέλεια τώρα που είμαι στην Πάτρα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΣΗ... ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΚΟ ΣΕ 10 ΛΠΕΤΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ... ΠΑΩ ΘΑΛΑΣΣΑ , ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΟΤΟ, ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ, ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ , ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
με ποδηλατο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
με ποδηλατο! :P

το ποδήλατο και το μηχανάκι είναι επικίνδυνο. Καλύτερα αυτοκίνητο. Πατήστε την λέξη αντίο στο youtube και θα κατάλαβετε τι ενοοώ.

Τώρα στις λεωφορολωρίδες έπιτρέπουνε ποδήλατο αλλά είναι πάρα πολύ επικίνδυνο καλύτερα αυτοκίνητο που είναι λίγο πιο ακριβό και να πηγαίνετε ασφαλή στην σχολή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αυτό δία θα πάρει σίγουρα πάνω απο 1 ώρα..
αν σε βόλευε το μετρό απο αγιο δημήτριο μέχρι ακαδιμία και απο εκεί αστικό, θα ήταν πιο γρήγορα..
πάρε μηχανάκι, είναι το καλλίτερο σε αυτή την περίπτωση!
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Σίγουρα ο χρόνος είναι μπόλικος και μάλιστα για σχολή με εργαστήρια που πρέπει να πηγαίνεις καθημερινά. Δεν είμαι σίγουρος ότι με το μετρό θα κέρδιζα χρόνο, γιατί θα χρειαζόμουν 3 μέσα αυτή τη φορά (και λεωφορείο για τον άγιο Δημήτριο). Και μάλιστα το να περνάς από το κέντρο με απεργίες, διαδηλώσεις, επεισόδια, οι καθυστερήσεις θα είναι αναπόφευκτες. Η πλάκα είναι ότι για τη διαδρομή που γράφω, υπάρχει δρόμος περιφερειακός και γρήγορος. (Δεν υπάρχει κάποιο λεωφορείο που να πηγαίνει από εκεί ε?). Τη λύση με το μηχανάκι την έχω σκεφτεί, αλλά η αντίδραση των ...μεγάλων δυνάμεων είναι πάρα πολύ έντονη. Έχω ήδη αρχίσει μαθήματα αυτοκινήτου, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι δυνατόν (τουλάχιστον στην αρχή) να πηγαίνω με αυτοκίνητο. Θα δούμε στην πορεία...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
το αυτοκινητο ομως ρυπαίνει την ατμόσφαιρα! :P
ασε που με το ποδήλατο κανει και γυμναστικη συγχρόνως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για να κάνεις κάθε μέρα την διαδρομή απο αργυρουπολη μέχρι καισαριανή με ποδήλατο, θα πρέπει να είσαι κάπως έτσι:

ασε που οταν φτάσει(καποτε) στην σχολή θα είναι full ιδρωμένος!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το αυτοκινητο ομως ρυπαίνει την ατμόσφαιρα! :P
ασε που με το ποδήλατο κανει και γυμναστικη συγχρόνως!
Είμαι φίλος του ποδηλάτου. (Κάνε ΚΛΙΚ στην εικόνα).
Όμως, η διαδρομή για την οποία γράφω, έχει τόσες ανηφόρες που αντί γυμναστική θα ήταν εξόντωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christymou

Νεοφερμένος

Η christymou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γειααααα.....εβγαλα 17.000 και περναω εκει που ηθελα, φιλολογια....αλλα δε ξερω που?πατρα ή θεσ/νικη???εσεις τι λετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Είμαι φίλος του ποδηλάτου. (Κάνε ΚΛΙΚ στην εικόνα).
Όμως, η διαδρομή για την οποία γράφω, έχει τόσες ανηφόρες που αντί γυμναστική θα ήταν εξόντωση.

εισαι παλικαρι και θα τα καταφερεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι ένας φοιτητής που μένει στα νότια προάστια της Αθήνας (Π.χ. Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Ελληνικό) ότι θα μπει σε σχολή που είναι στην πανεπιστημιούπολη. Πώς θα μετακινείται από το σπίτι του στη σχολή του? Ξέρω έναν τρόπο: λεωφορείο μέχρι την Ακαδημία και μετά άλλο λεωφορείο ως τα Ιλίσια. Όμως, πόση ώρα θα παίρνει κατά μέσο όρο μια τέτοια μετακίνηση? Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος?

Δία, είσαι προς τα μέρη μου...;;;;
Υπάρχει το περιβόητο 140, το οποίο πάει και από πανεπιστημιούπολη και από πολυτεχνειούπολη. Έχει ανά 20 λεπτά, κάνει αρκετή ώρα σχετικά αλλά είναι μόνο ένα μέσο και σε αφήνει απέξω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι ένας φοιτητής που μένει στα νότια προάστια της Αθήνας (Π.χ. Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Ελληνικό) ότι θα μπει σε σχολή που είναι στην πανεπιστημιούπολη. Πώς θα μετακινείται από το σπίτι του στη σχολή του? Ξέρω έναν τρόπο: λεωφορείο μέχρι την Ακαδημία και μετά άλλο λεωφορείο ως τα Ιλίσια. Όμως, πόση ώρα θα παίρνει κατά μέσο όρο μια τέτοια μετακίνηση? Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος?

Ορισμένοι δήμοι έχουν και δημοτικά λεωφορεία για την εξυπηρέτηση των φοιτητών αλλά με περιορισμένα δρομολόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από Αργυρούπολη και Ελληνικό, δυστυχώς δεν παίζει δημοτική συγκοινωνία...Η Ηλιούπολη είναι πιο κοντά στο μετρό, οπότε κάτι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
eeentaksei. leo na meino me ton ipokosmo loipon

χαχα:P...Οποιοσδήποτε μετακινείται στο κέντρο ξέρει ότι όπου κι αν είσαι πρέπει να προσέχεις,κακά τα ψέματα. Απλά στο θέμα της διαμονής, που απαιτεί πιο σοβαρή σκέψη, κάποιες περιοχές έχουν πλεονέκτημα. Ζωγράφου μπορεί να είναι λίγο μακριά από τη σχολή σου αλλά είναι πολύ πιο ήσυχα από την Πατησίων. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική επιλογή.Εξάλλου για ΑΣΟΕΕ συμφέρουν και άλλες περιοχές.Δεν είναι ανάγκη να πιάσεις σπίτι δίπλα από τη σχολή.Στου Γκύζη λ.χ. είναι αρκετά καλά και έχει αρκετούς φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία, είσαι προς τα μέρη μου...;;;;
Υπάρχει το περιβόητο 140, το οποίο πάει και από πανεπιστημιούπολη και από πολυτεχνειούπολη. Έχει ανά 20 λεπτά, κάνει αρκετή ώρα σχετικά αλλά είναι μόνο ένα μέσο και σε αφήνει απέξω...!
OYAOY!!!! Aυτό είναι καταπληκτικό!!!! Ένα λεωφορείο, όπως θα το ονειρευόμουνα, που να με πηγαίνει κατευθείαν από το σπίτι μου στη σχολή μου!!!! (Και δεν είχα ιδέα). Εντάξει, σίγουρα θα κάνει αρκετή ώρα, αλλά η στάση είναι πολύ κοντά μου, δεν θα έχω ηλίθιες μετεπιβιβάσεις, δεν περνάει από το κέντρο. Και μέσα στο λεωφορείο κάτι βρίσκεις να κάνεις να περάσει η ώρα: τηλέφωνο, μουσική, διάβασμα (αν έχεις θέση), χάζεμα. Σ' ευχαριστώ πολύ-πολύ για την πληροφορία.


εισαι παλικαρι και θα τα καταφερεις! :P
Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Βρήκα καλύτερη λύση. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ.:hmm::/: Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
OYAOY!!!! Aυτό είναι καταπληκτικό!!!! Ένα λεωφορείο, όπως θα το ονειρευόμουνα, που να με πηγαίνει κατευθείαν από το σπίτι μου στη σχολή μου!!!! (Και δεν είχα ιδέα). Εντάξει, σίγουρα θα κάνει αρκετή ώρα, αλλά η στάση είναι πολύ κοντά μου, δεν θα έχω ηλίθιες μετεπιβιβάσεις, δεν περνάει από το κέντρο. Και μέσα στο λεωφορείο κάτι βρίσκεις να κάνεις να περάσει η ώρα: τηλέφωνο, μουσική, διάβασμα (αν έχεις θέση), χάζεμα. Σ' ευχαριστώ πολύ-πολύ για την πληροφορία.

Παίρνω και εγώ πολύ συχνά το 140!!!Να προσέχεις τους περίεργους επιβάτες!!!
χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
παιδια, ποια περιοχη της Θεσσαλονικης βολευει για τα Τει της Σινδου? (βολευει εννοω με τα λεωφορεια του οασθ) ξερω για Ευοσμο αλλα δεν μου αρεσει καθολου σαν περιοχη..
ξερετε καμια αλλη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
παιδια, ποια περιοχη της Θεσσαλονικης βολευει για τα Τει της Σινδου? (βολευει εννοω με τα λεωφορεια του οασθ) ξερω για Ευοσμο αλλα δεν μου αρεσει καθολου σαν περιοχη..
ξερετε καμια αλλη? :hmm:

Ο Βαρδάρης, και ακομα καλύτερα η Ξηροκρήνη και η περιοχή του σταθμού. Από το σταθμό περνάει λεωφορείο που πάει απευθείας Σίνδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ο Βαρδάρης, και ακομα καλύτερα η Ξηροκρήνη και η περιοχή του σταθμού. Από το σταθμό περνάει λεωφορείο που πάει απευθείας Σίνδο.

γενικοτερα ειναι καλες περιοχες αυτες? εχουν καθολου φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γενικοτερα ειναι καλες περιοχες αυτες? εχουν καθολου φοιτητες?

Ολες ειναι πολυ κοντα στο πανεπιστημιο. Ο Βαρδαρης ειναι λιγο "σκοτεινη" περιοχη, αλλα Ξηροκρηνη και σταθμος σε 10' με το αστικο εισαι στο κεντρο και το πανεπιστημιο, οποτε μια χαρα βρισκεις φοιτητες. Οσοι δε βρισκουν να νοικιασουν κοντα στο πανεπιστημιο, πανε στις γυρω περιοχες, δηλαδη Βαρδαρη, Ξηροκρηνη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top