Σχολές θεωρητικής

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θέλω γνώμη για ιστορικο αρχαιολογικό εκπα και αγωγής στην πρώιμη ηλικία στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Θέλω γνώμη για ιστορικο αρχαιολογικό εκπα και αγωγής στην πρώιμη ηλικία στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής
Για το πρώτο μπορώ σου απαντήσω ως απόφοιτος που είμαι, αλλά κατεύθυνε με κάπως :P
Τι θες να μάθεις; Για το πρόγραμμα σπουδών/καθηγητές, την επαγγελματική αποκατάσταση;
 

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για το πρώτο μπορώ σου απαντήσω ως απόφοιτος που είμαι, αλλά κατεύθυνε με κάπως :P
Τι θες να μάθεις; Για το πρόγραμμα σπουδών/καθηγητές, την επαγγελματική αποκατάσταση;
Για ολα όσα ειπες και αν γενικά έμεινες ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Για ολα όσα ειπες και αν γενικά έμεινες ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή
  • Το πρόγραμμα σπουδών αποτελείται από 46 μαθήματα (μπορείς αν επισκεφθείς την ιστοσελίδα του τμήματος για να δεις αναλυτικά τη δομή του προγράμματος), αρχαιολογίας, ιστορίας, ιστορίας της τέχνης και φιλολογίας, καθώς με τα τελευταία έχεις και επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου. Το πρόγραμμα σου προσφέρει εισαγωγικά και με όχι μεγάλη εμβάθυνση μία καλή εικόνα όλων των γνωστικών αντικειμένων που αφορούν στο παρελθόν από την προϊστορία μέχρι και τον 20ο αιώνα. Στο τρίτο έτος καλείσαι να επιλέξεις κατεύθυνση, είτε Ιστορίας, είτε Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης. Θα κληθείς να επιλέξεις και τουλάχιστον δύο σεμιναριακά μαθήματα, στα οποία εκπονείς επιστημονική εργασία και την παρουσιάζεις. Πτυχιακή εργασία δεν υπάρχει.

  • Σχετικά με τους καθηγητές ... Θα μιλήσω για τους καθηγητές του Τομέα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, καθώς αυτή την κατεύθυνση επέλεξα. Εξαιρετικοί επιστήμονες,αλλά όχι απαραιτήτως και καλοί καθηγητές όλοι, δεν είναι φυσικά όλοι μεταδοτικοί,κατανοητοί, βοηθητικοί απέναντι στον φοιτητή. Ομολογουμένως, οι του Τομέα αυτού θεωρούνται πιο 'χαλαροί΄σε ό,τι αφορά τις εξετάσεις και πιο κοντά στον φοιτητή, ενώ οι ιστορικοί θεωρούνται πιο αυστηροί. Σε κάθε περίπτωση, το αν και τι θα αποκομίσεις από το τμήμα εξαρτάται απολύτως από τη δική σου προθυμία και αυτενέργεια. Σε ό,τι αφορά τον κλάδο της Αρχαιολογίας, αν τον επιλέξεις, είναι σημαντικό να κυνηγήσεις τη συμμετοχή σου σε ανασκαφές.

  • Για τις επαγγελματικές προοπτικές... Ειλικρινά μιλώντας, τα πράγματα δεν είναι ρόδινα, όπως άλλωστε ισχύει και για τις περισσότερες ανθρωπιστικές επιστήμες. Μπορείς να εργαστείς ως φιλόλογος στην δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση, ως αρχαιολόγος στην Αρχαιολογική Υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού (με συμβάσεις δυστυχώς πια) ή πάλι με συμβάσεις σε ιδιωτικά έργα εργολάβων, ως ιστορικός της τέχνης σε μουσεία, πινακοθήκες, γκαλερί, δημόσιες ή ιδιωτικές, ως ιστορικός σε μουσεία και αρχεία. Για όλους αυτούς τους κλάδους υπάρχει φυσικά και ο δύσκολος δρόμος της έρευνας. Για τον τελευταίο μπορώ να σου πω και περισσότερα πράγματα εκ των έσω, αν σε ενδιαφέρει. Φυσικά, το να κάνεις ένα μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο για όλα τα παραπάνω. Υπάρχουν πολλές επιλογές, μπορώ να σου πω αν σε ενδιαφέρει σε επόμενο μήνυμα. Η μονιμότητα στον κλάδο είναι δύσκολη και έρχεται με τα χρόνια και τις σπουδές.

  • Η δική μου εμπειρία και οπτική τώρα... Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το τμήμα, κυρίως από συγκεκριμένους καθηγητές. Δεν μπορώ να πω ότι το πρόγραμμα σπουδών με δυσκόλεψε ιδιαίτερα, δεν είναι από τις απαιτητικές σχολές νομίζω, αλλά όχι και κάποια που δεν απαιτεί αρκετή ενασχόληση. Καλώς ή κακώς, από νωρίς ήμουν αποφασισμένος ότι θέλω να ακολουθήσω ακαδημαϊκή-ερευνητική πορεία πάνω σε ένα πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο, το οποίο δεν διδάσκεται ακριβώς στο τμήμα μας. Επομένως, παράλληλα με το διάβασμα για τη σχολή, μελετούσα πολύ μόνος μου, συμμετείχα σε ερευνητικά προγράμματα και ανασκαφές και γενικά ενδιαφερόμουν για τα τεκταινόμενα στο πεδίο μου (ομιλίες, συνέδρια κλπ κλπ). Αν όντως θες να εξασφαλίσεις το μέλλον σου στον κλάδο, πρέπει να έχεις εξαιρετικούς βαθμούς, να δείχνεις ενδιαφέρον με τη συμμετοχή σου στα μαθήματα και με ερωτήσεις στους καθηγητές και να έχεις τα μάτια και τα αυτιά σου ανοικτά για ευκαιρίες εθελοντικής συμμετοχής σε προγράμματα. Το τμήμα του ΕΚΠΑ μου φάνηκε (και είναι νομίζω αντικειμενικά) αρκετά συντηρητικό και παραδοσιακό ως προς τη γνώση που σου παρέχει, αλλά σου δίνει ένα καλό γενικό υπόβαθρο, τολμώ να πω πολύ καλύτερο και από κάποια ξένα πανεπιστήμια, όπως διαπιστώνω τώρα που βρίσκομαι στο εξωτερικό.

Για όποια άλλη απορία σου γεννηθεί ή για οποιαδήποτε διευκρίνιση για τα παραπάνω, μη διστάσεις! :D
 
Top