Σχολές βιολογικών επιστημών στο εξωτερικό

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ Μαρακι για την βοηθεια...
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα... Ειναι καλυτερο να ξεκινησω προπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο ή να επιλεξω ελληνικο πανεπιστημιο και να ακολουθησω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο;
Εσεις οι φοιτητες θετικων επιστημων ποια γνωμη εχετε;
Δηλαδη εχετε ενδοπανεπιστημιακη βοηθεια και ευκαιριες για προωθηση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ Μαρακι για την βοηθεια...
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα... Ειναι καλυτερο να ξεκινησω προπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο ή να επιλεξω ελληνικο πανεπιστημιο και να ακολουθησω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο;
Εσεις οι φοιτητες θετικων επιστημων ποια γνωμη εχετε;
Δηλαδη εχετε ενδοπανεπιστημιακη βοηθεια και ευκαιριες για προωθηση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες;;;;

απαντησα παραπάνω,αλλα πρεπει να ψαξεις καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα ωστε να εχεις τη δικη σου αποψη.απο τη μερια μου σε στελνω στον συνδεσμο:
https://www.biology.uoc.gr/
αν καποιος θελει να προτεινει κατι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
από παντού μπορείς student93..
θα ήταν άδικο να υπάρχουν ιδρύματα που να μην προσφέρουν ενδοπανεπιστημιακη βοηθεια και ευκαιριες για προωθηση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες και έρευνα...

αυτό εξαρτάται από σένα και όχι από το πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ποιο θεωρέιται λοιπόν καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο στην βιολογία;;;:worry:
Κρήτη,Θεσσαλονίκη ή Πατρα;;;;;;; και γιατί;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
από παντού μπορείς student93..
θα ήταν άδικο να υπάρχουν ιδρύματα που να μην προσφέρουν ενδοπανεπιστημιακη βοηθεια και ευκαιριες για προωθηση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες και έρευνα...

αυτό εξαρτάται από σένα και όχι από το πανεπιστήμιο

συμφωνώ αν και προσωπικά θεωρώ μαγκια οπουδηποτε πανεπιστημιου να δινει κινητρα στους φοιτητες να κανουν ΕΚΕΙ μεταπτυχιακο.Σε αυτο μπορω να πω πως εχουμε πολλους μεταπτυχιακους αλλα φυσικα ειναι πολυ νωρις για να εχω εγω αποψη.Αυτο που θελω να πω παντως ειναι μακαρι να αναπτυχθουν τοσο τα ιδρυματα και ι ερευνα ωστε οι φοιτητες με θεληη να μην νιωθουν την αναγκη για...έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Αυτο που θελω να πω παντως ειναι μακαρι να αναπτυχθουν τοσο τα ιδρυματα και ι ερευνα ωστε οι φοιτητες με θεληη να μην νιωθουν την αναγκη για...έξω.

Περίμενε άλλα 60 και βάλε χρόνια να δεις αλλαγές. Δεν μπορεί να πάει άλλο αυτή η κατάσταση της μπανανίασης. Η Ελλάδα θα αλλάξει από τις κοινωνικές δομές της, λόγω αλλαγής νοοτροπίας προκειμένου να μην εισέρθει στην κοινωνική απομόνωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και εγώ μαζί σου είμαι. Εξάλλου ποιος με ευχαρίστηση αφήνει την πανέμορφη και ηλιόλουστη Ελλάδα για τη βροχερή Αγγλία και την Αμερική;;;;;;;; Αλλά απαιτούνται θυσίες για να εκπληρώσεις τα όνειρα σου. Αν και αμφιβάλλω πως η ελληνική ερευνα θα έχει ανάπτυξη τουλάχιστον για τα επόμενα 20-30 χρόνια....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Περίμενε άλλα 60 και βάλε χρόνια να δεις αλλαγές.
Ελπίζω να μην παιρνω τετοια εποχη πτυχιο ωστε να σκεφτομαι το μεταπτυχιακο μου:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σήμερα πτυχίο χωρίς μεταπτυχιακό (να μην πω διδακτορικό) δεν έχε μεγάλη αξία. Εσύ με τι θέλεις να ασχοληθείς μετά το χημικό;;;; έρευνα ή εκπαίδευση;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Τσώπα student που θεωρείς ότι το πτυχίο δεν έχει και αξία. Για πάρτο να δεις τι εύκολο που είναι. Αν ήταν έτσι και η γιαγιά μου θα είχε από δυο πτυχία. Το καθένα έχει την αξία του. Πρώτα έρχεται το πτυχίο και μετά τα άλλα. Τα άλλα είναι απλά μετεκπαιδεύσεις. Τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σήμερα πτυχίο χωρίς μεταπτυχιακό (να μην πω διδακτορικό) δεν έχε μεγάλη αξία. Εσύ με τι θέλεις να ασχοληθείς μετά το χημικό;;;; έρευνα ή εκπαίδευση;;;;;;
αν παρω πτυχιο χημικου στην ωρα μου ενα μεταπτυχιακο στο τμημα χημειας παραλληλα με φοιτηση μειωμενου χρονου για πτυχιο στο Βιολογικό κρητης.Ειδικα με το τμημα μου εχουν πολλα κοινα μαθηματα οποτε δεν τα δινεις δυο φορες.Θα ειναι το ιδανικο για μενα αλλα βλεπουμε,ειναι νωρις,ισως αλλαξω,η δεν τα καταφερω,η αναθεωρησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
αν παρω πτυχιο χημικου στην ωρα μου ενα μεταπτυχιακο στο τμημα χημειας παραλληλα με φοιτηση μειωμενου χρονου για πτυχιο στο Βιολογικό κρητης.Ειδικα με το τμημα μου εχουν πολλα κοινα μαθηματα οποτε δεν τα δινεις δυο φορες.Θα ειναι το ιδανικο για μενα αλλα βλεπουμε,ειναι νωρις,ισως αλλαξω,η δεν τα καταφερω,η αναθεωρησω...
Και έπειτα με τι θέλεις να ασχοληθείς;;;; Γίνεται να κάνεις μεταπτυχικό και δεύτερο πτυχίο;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τσώπα student που θεωρείς ότι το πτυχίο δεν έχει και αξία. Για πάρτο να δεις τι εύκολο που είναι. Αν ήταν έτσι και η γιαγιά μου θα είχε από δυο πτυχία. Το καθένα έχει την αξία του. Πρώτα έρχεται το πτυχίο και μετά τα άλλα. Τα άλλα είναι απλά μετεκπαιδεύσεις. Τίποτα άλλο.
Η αλήθεια είναι χωρίς μεταπτυχιακό/μετεκπάιδευση/ειδίκευση όπως αλλιώς θέλεις πές το δεν πρόκειται να ασχοληθείς με κάτι αξιόλογο όπως πχ η έρευνα στο συγκεκριμένο κλάδο.... ή να αποκτήσεις μία καλή θέση αφού ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί ραγδαία και οι θέσεις έχουν μειωθεί αισθητά. Σαφώς και το πτυχίο είναι η βάση, αλλά χωρίς τοίχους και στέγη δεν έχεις και πολλά.... Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..... Εσύ που ακριβώς διαφωνείς;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και έπειτα με τι θέλεις να ασχοληθείς;;;; Γίνεται να κάνεις μεταπτυχικό και δεύτερο πτυχίο;;;;;;;;

Γιατί να μη γινεται?Απο οσο ξερω αυτο ακριβως κανει ενας στην Κρητη τωρα.Απο ο,τι εχω ακουσει δηλαδη δεν σου ορκιζομαι αλλα νομιζω γινεται...Μετα δεν ξερω...παθος εχω και φια τις δυο επιστημες..και σε αντιθεση με ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΥΣ σχεδον τος συμφοιτητες μου δεν απορριπτω το επαγγελμα του καθηγητη...Ισα ισα ως τωρα απο τα παιδια που εχω βοηθησει κι αυτο που ενιωσα για αυτο μπορω να πω πως εχω μεταδοτικοτητα και μου αρεσει (δεν αναφεομαι σε συζητησεις ischool,εκτος ιντερνετ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ποιο θεωρέιται λοιπόν καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο στην βιολογία;;;:worry:
Κρήτη,Θεσσαλονίκη ή Πατρα;;;;;;; και γιατί;;;;;;;;;;

Tο ψάχνω 3 χρόνια το θέμα,και για βιολογία και ιατρική,και όλοι μου λένε πως η κατάταξη είναι αυτή
Ηράκλειο
Πάτρα
Θεσσαλονίκη
Αθήνα

Βέβαια από πουθενά δεν έχει καλύτερες ή χειρότερες προοπτικές,αλλά κάπου γίνεται καλύτερη δουλειά από ότι αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ένα σχολιο θα κάνω.... Αναφέρθηκε παραπάνω ότι το καλυτερο είναι το john's hopkins... Tο πανεπιστήμιο πατρών συνεργάζεται από το 2008... τα συμπερασματα για τα βιολογικά δικά σας.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
https://grad-schools.usnews.rankings...ols/top-biological-sciences-programs/rankings
Πηγαινε εδω.Εχει λιστα για αγγλια και αμερικη.Εγω προσωπικα γνωριζω για το John's Hopkins στη Βαλτιμορη που ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.Ολα ομως θελουν πολυυυυυυυυ δουλεια, διαβασμα, και λεφτα :P Aν υπαρχει ορεξη ομως..Ελπιζω να βοηθησα,Καλη τυχη!

το παραπανω link αφορα grad schools, για προπτυχιακο η λιστα ειναι αυτη: https://www.usnews.com/articles/educ...iversities-life-sciences-and-biomedicine.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Τμημάτων Βιολογίας παίρνουν και πτυχιούχους μη Βιολόγους (π.χ. μαθηματικούς, φυσικούς,...κτλ); :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Τμημάτων Βιολογίας παίρνουν και πτυχιούχους μη Βιολόγους (π.χ. μαθηματικούς, φυσικούς,...κτλ); :hmm:
Ήταν που δε σε ενδιαφέρει να γίνεις βιολόγους...
Μαθηματικούς δέχονται,σε μεταπτυχιακό βιοπληροφορικής για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Mια ερώτηση έκανα. Δεν επεκτάθηκα σε παραπέρα σχόλια...:whistle:
Εκτός Βιοπληροφορικής; Για παράδειγμα σε θέματα βιολογίας και δυναμικής εξέλιξης πληθυσμών, θεωρητικής (μαθηματικής) οικολογίας;

Υ.Σ.: Από φέτος άρχισε να μου αρέσει η Βιολογία. Δεν μου άρεσε στα 18 λόγω της κακής εικόνας από το σχολείο. Βλέπεις, κάποια Μαθηματικά που δένουν πολύ με την Βιολογία Πληθυσμών και Βιολογική Πολυπλοκότητα ήταν η αιτία που μου άλλαξαν την εικόνα που είχα. Ας είναι καλά και ο googlης. Αύριο ίσως μου αρέσει κάτι άλλο. Τίποτα δεν προεξοφλώ ή θεωρώ δεδομένο ότι θα μου αρέσει για όλη μου την ζωή. Προς το παρόν συλλέγω πληροφορίες για να δω που θα κινηθώ μεταπτυχιακά...

Ευχαριστώ για την απάντηση χωρίς το σχόλιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top