Σχολές Προγραμματισμού

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχικά Ήθελα να περάσω φιλολογία ή παιδαγωγικό και είχα παρει τα μαθηματικά και το αοθ για "καβατζα".Τέλος πάντων δεν τα πήγα καλά πέρσι και δεν έπιανα κανένα απο αυτά τα τμήματα και πέρασα σε μια σχολή πεμπτου πεδίου που δε με ενδιαφέρει. Και τώρα θα κάνω 10% και επειδή και πάλι δεν έχω πιθανότητες να πιάσω φιλολογία ή παιδαγωγικό θα δηλώσω τα ΤΕΙ μηχανικών πληροφορικής που είναι και κάτι που με ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
I don't understand. Πως γίνεται να σε ενδιαφέρει το ΤΕΙ πληροφορικής όταν η πρώτη σου επιλογή είναι φιλολογία και παιδαγωγικό, πράγματα δηλαδή που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με προγραμματισμό. Το λέω γιατί αισθάνομαι πως θα έχεις την ίδια τύχη στο ΤΕΙ πληροφορικής με αυτήν που έχεις στην τωρινή σου σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει το θρεντ. Αν έχει, σόρρυ. Στην ερώτηση:
Θέλω να ασχοληθώ αποκλειστηκά με προγραμματισμό. Σε ποια σχολή, ποιας πόλης και ΑΕΙ ή ΤΕΙ;
Το έχω ήδη ψάξει πολύ. Θέλω και άλλες γνώμες.
Σημείωση: Δεν με νοιάζουν καθόλου τα μόρια. Είτε πολύ υψηλά είτε τρομερά χαμηλά. Απλώς θέλω προγραμματισμό.

αποκλειστικά προγραμματισμό δε θα κάνεις σε κανένα ΑΕΙ. ο προγραμματισμός δεν είναι επιστήμη

αν σε ενδιαφέρουν τμήματα που να κάνουν μεταξύ άλλων ΚΑΙ προγραμματισμό κοιτάς από πληροφορική μέχρι ΗΜΜΥ και όλα τα ενδιάμεσα αλλά μάλλον δε λέω κάτι που δεν ξέρεις.

αν θες πάσει θυσία να αποφύγεις το hardware και τις φυσικές κοίτα προς οικονομικά πανεπιστήμια (ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ) αλλά δεν είναι κάτι τρομερό και η λογική θέλω αποκλειστικά software, IDE και κώδικα, δεν είναι καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
I don't understand. Πως γίνεται να σε ενδιαφέρει το ΤΕΙ πληροφορικής όταν η πρώτη σου επιλογή είναι φιλολογία και παιδαγωγικό, πράγματα δηλαδή που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με προγραμματισμό. Το λέω γιατί αισθάνομαι πως θα έχεις την ίδια τύχη στο ΤΕΙ πληροφορικής με αυτήν που έχεις στην τωρινή σου σχολή.

Απλα από τη στιγμή που βλέπω πως δεν έχω τη δυνατότητα να περάσω σε κάποια απο αυτές τις σχολές και επειδή δεν θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες αφου έχω τη δυνατότητα σκέφτηκα να δηλώσω αυτή τη σχολή μιας και πάντα με ενδιέφερε.Ασχετα αν για το χ ή ψ λόγο δεν την επέλεξα εξ αρχής ως πρώτη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν θες πάσει θυσία να αποφύγεις το hardware και τις φυσικές κοίτα προς οικονομικά πανεπιστήμια (ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ) αλλά δεν είναι κάτι τρομερό και η λογική θέλω αποκλειστικά software, IDE και κώδικα, δεν είναι καλή.

Σε καμιά σχολή πληροφορικής δεν κάνεις μόνο κώδικα, εκτός από κανένα ΙΕΚ της πλάκας.

Απλα από τη στιγμή που βλέπω πως δεν έχω τη δυνατότητα να περάσω σε κάποια απο αυτές τις σχολές και επειδή δεν θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες αφου έχω τη δυνατότητα σκέφτηκα να δηλώσω αυτή τη σχολή μιας και πάντα με ενδιέφερε.Ασχετα αν για το χ ή ψ λόγο δεν την επέλεξα εξ αρχής ως πρώτη επιλογή

Πρέπει να ξέρεις όμως πως η πληροφορική είναι ανήκει στον τομέα των εφαρμοσμένων μαθηματικών. Αν βλέπεις δηλαδή μαθηματικά και βγάζεις σπυράκια δεν θα περάσεις καλά σε ένα τέτοιο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις όμως πως η πληροφορική είναι ανήκει στον τομέα των εφαρμοσμένων μαθηματικών. Αν βλέπεις δηλαδή μαθηματικά και βγάζεις σπυράκια δεν θα περάσεις καλά σε ένα τέτοιο τμήμα.

Επειδή έχω δει τα μαθήματα δε θεωρώ πως είναι τόσο τραγικά τα μαθηματικα.Εχω και φίλους σε φυσικο μαθηματικό που έχουν προσφερθεί να με βοηθήσουν αντιμετωπισω πρόβλημα.Και ούτε τελείως άσχετος είμαι με τα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει το θρεντ. Αν έχει, σόρρυ. Στην ερώτηση:
Θέλω να ασχοληθώ αποκλειστηκά με προγραμματισμό. Σε ποια σχολή, ποιας πόλης και ΑΕΙ ή ΤΕΙ;
Το έχω ήδη ψάξει πολύ. Θέλω και άλλες γνώμες.
Σημείωση: Δεν με νοιάζουν καθόλου τα μόρια. Είτε πολύ υψηλά είτε τρομερά χαμηλά. Απλώς θέλω προγραμματισμό.

Προφανώς πληροφορική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει το θρεντ. Αν έχει, σόρρυ. Στην ερώτηση:
Θέλω να ασχοληθώ αποκλειστηκά με προγραμματισμό. Σε ποια σχολή, ποιας πόλης και ΑΕΙ ή ΤΕΙ;
Το έχω ήδη ψάξει πολύ. Θέλω και άλλες γνώμες.
Σημείωση: Δεν με νοιάζουν καθόλου τα μόρια. Είτε πολύ υψηλά είτε τρομερά χαμηλά. Απλώς θέλω προγραμματισμό.

Νομιζω στη τριπολη πρεπει να εχει αυτα που ζητας...εχω γνωστο και ψαχνει κατι παρομοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Νομιζω στη τριπολη πρεπει να εχει αυτα που ζητας...εχω γνωστο και ψαχνει κατι παρομοιο

Το ΑΕΙ της τρίπολης το έχω ψάξει. Έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών και είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Αν έχεις κάποια πληροφορία εκ των έσω για την σχολή ενημέρωσε με :)

Ένα από τα ερωτήματα που δεν έχω απαντήσει ακόμα είναι αν το ΤΕΙ (πάνω σε αυτό το αντικείμενο) συγκρίνεται ή μερικές φορές ξεπερνά (το έχω ακούσει από αρκετούς) το αντίστοιχο ΑΕΙ. Προφανώς έχει να κάνει με το άτομο και αν δεν φας θα πεινάσεις.
Απλώς θέλω γνώμες. Όσες περισσότερες σχετικές γνώμες μπορείτε να βρείτε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το ΑΕΙ της τρίπολης το έχω ψάξει. Έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών και είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Αν έχεις κάποια πληροφορία εκ των έσω για την σχολή ενημέρωσε με :)

Ένα από τα ερωτήματα που δεν έχω απαντήσει ακόμα είναι αν το ΤΕΙ (πάνω σε αυτό το αντικείμενο) συγκρίνεται ή μερικές φορές ξεπερνά (το έχω ακούσει από αρκετούς) το αντίστοιχο ΑΕΙ. Προφανώς έχει να κάνει με το άτομο και αν δεν φας θα πεινάσεις.
Απλώς θέλω γνώμες. Όσες περισσότερες σχετικές γνώμες μπορείτε να βρείτε :D
Φιλεαν μαθω κατι παραπανω θα σε ενημερωσω...βασικα οπου κι αν περασεις εχει να κανει και με την εξτρα προσπαθεια που θα κανεις....π.χ να μαθεις κι αλλες γλωσσες προγραμματισμου που στη σχολημπορει να μη διδασκονται...αλλα δε νομιζω τα τει να ξεπερνουν τα αει σε τετοια θεματα...θα σου ελεγα να κοιταξεις και να σκεφτεις το ημμυ...δεν υπαρχειπιο πανω :P...ολα συνδυαζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Απο οικονομικες σχολες και συγκεκριμενα απο οδε αει μπορεις να κανεις μεταστροφη προς την πληροφορικη με ενα μεταπτυχιακο και να εργαστεις ως προγραμματιστης οικονομικου λογισμικου;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Απο οικονομικες σχολες και συγκεκριμενα απο οδε αει μπορεις να κανεις μεταστροφη προς την πληροφορικη με ενα μεταπτυχιακο και να εργαστεις ως προγραμματιστης οικονομικου λογισμικου;;;;

με ρωτάς ή ότνως το ξέρεις;
Αν δεν το ξέρεις, τότε σου απαντώ πως ναι, νομίζω γίνεται. Πρέπει να το ψάξεις.
Αν το ξέρεις, τότε δεν ενδιαφερομαι για μια τέτοια μεταστροφή :) Είναι καλή ιδέα αλλά για όποιον πέρασε οικονομικά και το μετάνιωσε. Εγώ ψάχνω για καθαρά προγραμματισμό :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
LibRib θα πρέπει να ξέρεις ότι σε όποια σχολή και να περάσεις για να γίνεις καλός προγραμματιστής θα πρέπει να ασχοληθείς και να μάθεις μόνος πάρα πολλά πράγματα οπότε yolo. Πήγαινε σε καμιά πληροφορική κοντά στο σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
με ρωτάς ή ότνως το ξέρεις;
Αν δεν το ξέρεις, τότε σου απαντώ πως ναι, νομίζω γίνεται. Πρέπει να το ψάξεις.
Αν το ξέρεις, τότε δεν ενδιαφερομαι για μια τέτοια μεταστροφή :) Είναι καλή ιδέα αλλά για όποιον πέρασε οικονομικά και το μετάνιωσε. Εγώ ψάχνω για καθαρά προγραμματισμό :D :)
σε ρωταω και γενικα ρωτησα.Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απο οικονομικες σχολες και συγκεκριμενα απο οδε αει μπορεις να κανεις μεταστροφη προς την πληροφορικη με ενα μεταπτυχιακο και να εργαστεις ως προγραμματιστης οικονομικου λογισμικου;;;;
Αν περιμένεις από το μεταπτυχιακό να μάθεις προγραμματισμό δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με προγραμματισμό αρκεί να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
LibRib θα πρέπει να ξέρεις ότι σε όποια σχολή και να περάσεις για να γίνεις καλός προγραμματιστής θα πρέπει να ασχοληθείς και να μάθεις μόνος πάρα πολλά πράγματα οπότε yolo. Πήγαινε σε καμιά πληροφορική κοντά στο σπίτι σου.

Αυτόν τον τρόπο σκέψης τον έχω πλέον εμπεδώσει :D Αυτό θα κάνω προφανώς αλλά όχι απαραίτητα κοντά στο σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν περιμένεις από το μεταπτυχιακό να μάθεις προγραμματισμό δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με προγραμματισμό αρκεί να ασχοληθεί.

ασχολουμαι γενικα απλα με ενα μεταπτυχιακο ξερω εγω δεν θα εχουν περισσοτερο κυρος οι γνωσεις μου;;;;Αλλα να μου πεις οι επιχειρηματιες δεν κοιτανε πια τα μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
τι κοιτάνε;

θελω να πω οτι τελευταια παρατηρηται το φαινομενο να προσλαμβανουν αποφοιτους ιεκ πληροφορικης με πολυ χαμηλο μισθο και εκεινους που εχουν ξεσκιστει στο διαβασμα και στα μεταπτυχιακα να μην τους παιρνουν...Παντως εαν θες να βρεις δουλεια οργανωσου στην κνε ολο και σε καποια εταιρια του κκε θα πας(πλακιτσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.


Ένα από τα ερωτήματα που δεν έχω απαντήσει ακόμα είναι αν το ΤΕΙ (πάνω σε αυτό το αντικείμενο) συγκρίνεται ή μερικές φορές ξεπερνά (το έχω ακούσει από αρκετούς) το αντίστοιχο ΑΕΙ. Προφανώς έχει να κάνει με το άτομο και αν δεν φας θα πεινάσεις.
Απλώς θέλω γνώμες. Όσες περισσότερες σχετικές γνώμες μπορείτε να βρείτε :D
Όπως προαναφέρθηκε ο προγραμματισμός είναι θέμα ατομικής ενασχόλησης και όχι τόσο σχολής. Αν και δεν ανήκω στο χώρο, έχω αρκετούς φίλους και συγγενείς στον τομέα, με διαφορετικές σπουδές, τει, πανεπιστημίο, τει+μεταπτυχιακό, πανεπιστήμιο + μεταπτυχιακό, αυτοδίδακτους ή από άλλη σχολή (πχ φυσικό). Άλλοι δουλεύουν έξω, άλλοι εντός ή απλά το έχουν σαν χόμπυ. Ο πιο γκουρού (και νεότερος) από αυτούς βγήκε από ΤΕΙ Λάρισας κ δουλεύει από όταν ξεκίνησε πρακτική. Ο άλλος που τελείωσε ΑΠΘ + μεταπτυχιακό εκεί, βρήκε γρήγορα δουλειά αλλά μικρότερο μισθό και παροχές από τον τειτζή. Αν ήμουν στη θέση σου, δλδ θέλω μόνο προγραμματισμό, θα έδινα πολύ μεγάλη βάση στη πόλη, φοιτητική ζωή, λεφτά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top