Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
έχω πει στο λινκ που έβαλα παραπάνω.. αλλιως πες μου εσύ διότι δεν μου έρχεται κάτι επιπλέον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
έχω πει στο λινκ που έβαλα παραπάνω.. αλλιως πες μου εσύ διότι δεν μου έρχεται κάτι επιπλέον :)

Ας πουμε για φοιτητηικη ζωη, για τις τιμες, για το αν η σχολη προσφερει επαγγελματικες προοπτικες οπως οι σχολες πληροφορικης & επισης να ρωτησω πηγαινουν κοριτσια σε αυτη την σχολη ή θα ειμαι σαν τη μυγα μες το γαλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το λοιπον, επειδή δεν περνάω σίγουρα στο Οπα (έχω 300 μόρια λιγότερα) Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς αν υπάρχουν μεγαλές διαφορές Μεταξύ αυτού, του Παπει και του Χαροκοπειου;

να ξαναπω ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για software. Και Αθήνα. Merci.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα ΠΑΠΕΙ και μετά Χαροκόπειο. Διαφορές σε οργάνωση, φήμη, ποιότητα όχι σε επαγγελματικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μερσι γουτσου. Και γω κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Και μετά από την απειλή του καθηγητή μου, μου φαίνεται πως δεν θα κάνω τον κόπο να βάλω καν το Χαροκόπειο. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κοίτα είμαι της άποψης ότι από το να σπουδάσεις κάτι άσχετο, καλύτερα να πας σε μία "υποδεέστερη" σχολή που σε ενδιαφέρει, συνειδητοποιημένα όμως, και μετά να χαράξεις μόνη σου την πορεία σου. Άλλωστε όλα προσωπικός κόπος είναι και στην Πληροφορική το CV σου το χτίζεις εσύ, όχι το πανεπιστήμιο σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molitor

Νεοφερμένος

Ο Molitor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω 16098 μορια, ενδιαφερομαι για σχολες πληροφορικης-υπολογιστων και σκεφτομαι να τα δηλωσω καπως ετσι:
1: Πληροφορικης Θεσσαλονικης (δεν παιζει να το πιασω :P)
2:Επιστημης υπολογιστων Κρητης
3:Πληροφορικης Ιωαννινα
4:Επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων Τριπολη
5:Μηχανικων πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων Σαμο

Να προσθεσω και τη σχολη μηχανικων πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στη κοζανη? πληροφορικη κερκυρας? καποια σχολη στην αθηνα?

Οποιαδηποτε αποψη/ιδεα για τις σχολες και γενικοτερα θα βοηθουσε αφανταστα. Thanks in advance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ProfessoR

Νεοφερμένος

Ο ProfessoR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χώρα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποια είναι η καλύτερη σχολή κι ποσό περίπου πρέπει να βγάλω για να μπω;Θα δώσω πανελλαδικές το 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Από το να σπουδάσεις κάτι άσχετο δήλωσε τες όλες. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι για τις σχολές που ρωτάς :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης να τονίσω στο συγκεκριμένο ένα κοινό λάθος: οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ΔΕΝ είναι Σχολή Πληροφορικής. Όσοι θέλετε Πληροφορική δηλώστε κάτι από τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να το γράψω κι εδώ, επειδή διάβασα κάπου για ΗΜΜΥ. Με μεγάλα γράμματα ΜΗΠΩΣ και το καταλάβετε.

Οι ΗΜΜΥ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είναι σχολή πληροφορικής!


Να σας το ζωγραφίσω για να το καταλάβετε; ΔΕΝ είναι σχολής Πληροφορικής. Δηλώστε ΕΚΠΑ, Κρήτη, κάπου αλλού τέλος πάντων. Αλλά όχι ΗΜΜΥ γιατί ΔΕΝ είναι σχολή πληροφορικής. Αν υπήρχε σωστή πληροφόρηση δεν θα μαζευόταν τόση σαβούρα κάθε χρόνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
https://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf Δειτε εδω μια πολυ προσφατη βιβλιομετρικη καταταξη όλων των τμηματων πληροφορικης σε ΑΕΙ. Η αξιολογηση βασιζεται στις επιστημονικες δημοσιευσεις καθε τμηματος και πανω σε αυτες γινεται συγκριση με το ποσο εργο παραγει καθε τμημα, κατα ποσο αυτο το εργο αναφερεται σε αλλα (σ'αυτο ειδικα δωστε σημασια, γιατι δειχνει αν απλα κανουμε ερευνα για να λεμε πως κανουμε ερευνα, ή αν εχει αντικτυπο και ασχολουνται και αλλοι με αυτο), ποσες δημοσιευσεις αντιστοιχουν ανα μελος ΔΕΠ κλπ. Στην αρχη προσεξτε και το πληθος των μελων ΔΕΠ που εχει καθε τμημα, ειναι λογικο τα μικρα τμηματα να μην παραγουν τοσο εργο οσο το ΕΚΠΑ π.χ. Τελος να θυμοσαστε οτι πολλες δημοσιευσεις που δεν εχουν αναφερθει από τριτους πολύ πιθανόν να ειναι της τρεχουσας χρονιας.
Από τη σελιδα 30 και μετα περιπου ειναι ολα αυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molitor

Νεοφερμένος

Ο Molitor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Από το να σπουδάσεις κάτι άσχετο δήλωσε τες όλες. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι για τις σχολές που ρωτάς :/

Σιγουρα... Κρητη με βλεπω. Thanks anyway παντως ^.^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Molitor δες αυτήν τη βιβλιομετρική κατάταξη για τα τμηματα Πληροφορικης https://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf Δειχνει ξεκαθαρα το ακαδημαικο εργο καθε τμηματος οποτε αν μπορεις να αποφυγεις τα τελευταια στην καταταξη τμηματα καλα θα κανεις. Αλλιως δε χαθηκε ο κοσμος :)

Απο αλλο μου ποστ για να μην τα ξαναγραφω
Δειτε εδω μια πολυ προσφατη βιβλιομετρικη καταταξη όλων των τμηματων πληροφορικης σε ΑΕΙ. Η αξιολογηση βασιζεται στις επιστημονικες δημοσιευσεις καθε τμηματος και πανω σε αυτες γινεται συγκριση με το ποσο εργο παραγει καθε τμημα, κατα ποσο αυτο το εργο αναφερεται σε αλλα (σ'αυτο ειδικα δωστε σημασια, γιατι δειχνει αν απλα κανουμε ερευνα για να λεμε πως κανουμε ερευνα, ή αν εχει αντικτυπο και ασχολουνται και αλλοι με αυτο), ποσες δημοσιευσεις αντιστοιχουν ανα μελος ΔΕΠ κλπ. Στην αρχη προσεξτε και το πληθος των μελων ΔΕΠ που εχει καθε τμημα, ειναι λογικο τα μικρα τμηματα να μην παραγουν τοσο εργο οσο το ΕΚΠΑ π.χ. Τελος να θυμοσαστε οτι πολλες δημοσιευσεις που δεν εχουν αναφερθει από τριτους πολύ πιθανόν να ειναι της τρεχουσας χρονιας.
Από τη σελιδα 30 και μετα περιπου ειναι ολα αυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
εγω τελικα εβαλα πρωτο Εφαρμοσμενης Πληροφορικης ΠΑΜΑΚ(αν πεσει 500 μορια περναω), δευτερο Πληροφορικης Ιωαννινων(περναω σιγουρα), και τριτο Ηλεκτον. Μηχαν. & Μηχ. υπολογιστων πολυτεχνιο κρητης χανια & τεταρτο Επιστημη υπολογιστων Ηρακλειο(το παλεψα με τους γονεις μου αλλα ειναι πολυ μακρια και ειναι δυσκολα προσβασιμο απο Αλεξ/πολη....Τι γνωμη εχετε για πληροφορικη ιωαννινων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Διάβασε την προηγουμενη ερευνα και θα καταφερεις. Απο το προγραμμα σπουδων ειναι σιγουρα καλυτερη απο ΠΑΜΑΚ, αλλά αν ειναι να μην ξεσπιτωθεις ή να μην περασεις πολυ μακρια ας μεινεις ΠΑΜΑΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω ειμαι σε μεγαλο διλημα...Μενω θεσσαλονικη...να παω Οικονομικο στο ΑΠΘ ή Επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο... ( η πληροφορικη μου αρεσει περισσοτερο αλλα η αποσταση ειναι μεγαλη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πληροφορική ΑΠΘ, ΠΑΜΑΚ, έστω Ιωαννινων δεν πιανεις; Οντως ειναι μεγαλη αποσταση :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molitor

Νεοφερμένος

Ο Molitor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Molitor δες αυτήν τη βιβλιομετρική κατάταξη για τα τμηματα Πληροφορικης https://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf Δειχνει ξεκαθαρα το ακαδημαικο εργο καθε τμηματος οποτε αν μπορεις να αποφυγεις τα τελευταια στην καταταξη τμηματα καλα θα κανεις. Αλλιως δε χαθηκε ο κοσμος :)

Απο αλλο μου ποστ για να μην τα ξαναγραφω

Ευχαριστω και παλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αξιολόγηση των σχολών Πληροφορικής ΑΕΙ της χώρας (το ζουμί είναι στην τελευταία σελίδα): https://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf

Σειρά κατάταξης (πρώτο-τελευταίο): ΑΠΘ>ΟΠΑ~ΕΚΠΑ>Κρήτης>Ιωαννίνων>Πελοποννήσου>ΠΑΠΕΙ>ΠΑΜΑΚ>Ιόνιο>Χαροκόπειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top