Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το επίπεδο των φοιτητών διαμορφώνεται χρόνο με το χρόνο προς το καλύτερο θέλω να πιστεύω καθώς τα εργαστήρια εξελίσσονται μέρα με τη μέρα, όπως και τα μαθήματα. Το τμήμα αν και νεαρό σε ηλικία έχει να δώσει πράγματα στους πτυχιούχους.

Η ειδοποιός διαφορά των ψηφιακών από τα άλλα τμήματα πληροφορικής είναι η παιδαγωγική επάρκεια, η οποία για κάποιον που δεν είναι μηχανικός αποτελεί ένα μεγάλο +

Επιπλέον το τμήμα έχει και αρκετά καλά μεταπτυχιακά προγράμματα, κάτι αρκετά σημαντικό για μετά το πτυχίο.

Μην κοιτάς το επίπεδο του συγκεκριμένου τμήματος όταν στην επιστήμη της πληροφορικής ανταγωνίζεσαι παγκόσμια κοινότητα...

Σε ενδιαφέρει να πάρεις γερές βάσεις, τις οποίες θα στις δώσουν σχεδόν όλα τα τμήματα. Από εκεί και πέρα κοιτάς τα extra!
Η αλήθεια είναι πως θέλω πάρα πολύ να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής. Γιατί το μόνο που μου αρέσει είναι αυτό. Απλά ψάχνω απο τώρα γιατί θέλω να είμαι σίγουρος όταν συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου μη δηλώσω κάποια σχολή που θα το μετανιώσω. Το τμήμα πόσο καινούριο είναι? Το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος μου αρέσει πάντως πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Του 1999 αν δεν κάνω λάθος. Το τι βλέπεις στο πρόγραμμα σπουδών με το τι θα δεις μέσα έχει διαφορά απλά είναι μόνο ένα κριτίριο. Π.χ εγώ πήγα Καποδιστριακό γιατί ήταν το μοναδικό που στο προπτυχιακό είχε τεχνητή νουμοσύνη. Όταν πήρα το μάθημα ενώ το έκανα ένας εξαιρετικός καθηγητής δεν μου άρεσε και το άλλαξα γιατί εγώ πίστευα ότι θα φτιάχνω ρομπότ στην ηλικία σου και αυτό ήταν αλγοριθμικό.

Απλά κάθε τμήμα έχει orientation. Π.χ στα ψηφιακά είναι πάρα πολύ δυνατοί στις κατευθύνσεις ασφάλειας και elearning, οπότε πχ αν σε ενδιαφέρει ένα από τα δύο ειναι τρομερή επιλογή, χωρίς να σημαίνει ότι στα άλλα ζηλεύουν κάτι από τα άλλα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcX23

Νεοφερμένος

Ο fcX23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτά που είπε ο Klaus είναι αλήθεια , είναι πολύ ενημερωμένος.

Υπάρχουν φοιτητες που ενδιαφέρονται να μάθουν και άλλοι που απλά θέλουν να τελειώσουν, αλλά αυτό υπάρχει σε όλες τις σχολές , αν φανταστείς οτι και στα τμήματα του πολυτεχνείου μπένουν πάρα πολλά ατόμα επιπλέον κάθε χρονό με διάφορους νόμους χωρίς πανελλήνιες(ομογενείς, αθλητές, κτλπ).

Τα μεταπτυχιακά ισχύει ότι είναι πάρα πολύ καλά και κάθε χρόνο δίνονται υποτροφίες σε απόφοιτους του τμήματος με μεγάλο βαθμό πτυχίου που επιθυμούν να κάνουν κάποιο από τα προσφερόμενα μεταπτυχιακά του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρουν όλα που έχουν σχέση με την πληροφορική και έχω διαβάσει κάποια πανεπιστημιακά βιβλία. Δε θέλω να έχει η σχολή που θα διαλέξω να έχει πολλή φυσική και ούτε θέλω να γίνω μηχανικός. Έχω σκοπό να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα και να διαβάζω. Δεν έχω σκοπό να παω στη σχολή μόνο και μόνο να περάσει η ώρα μου. Όποτε σε όποιο τμήμα κι αν πέρασω καλό θα είναι. Πάντως είδα πως το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο ΠΑΠΕΙ δεν έχει και υπερβολικά πολλά μόρια. Είμαι αρκετά καλός μαθητής, εκτός της έκθεσης, θα μπορούσα να περάσω εκεί και χώρις φροντιστήρια με πολύ διάβασμα φυσικά?
Και κάτι ακόμα τα μεταπτυχιακά είναι πόλυ ακριβά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fcX23

Νεοφερμένος

Ο fcX23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά 5500Ε , είναι νομίζω τα πιο ακριβά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα στον κλάδο της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά 5500Ε , είναι νομίζω τα πιο ακριβά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα στον κλάδο της πληροφορικής.
Ωραία θα ξεκινήσω να μαζεύω λεφτά απο τώρα. Πάντως περίμενα να είναι περισσότερα. Ευχαριστώ που ασχολήθηκες με τις απορίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούριο μέλος εδώ. Του χρόνου θέλω να περάσω πληροφορική στην Αθήνα. Με ενδιαφέρει ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ και Χαροκόπειο. Διάβασα στο πρόγραμμα σπουδών του ΠΑΠΕΙ πως κάνουνε Αγγλικά και Γαλλικά. Μήπως μπόρεις να διάλεξεις μια απο τις δυο γλώσσες? Γιατί να πω την αλήθεια, Γαλλικά δε θέλω να κάνω γιατί δεν ξέρω τίποτα. Αν κάνουνε, δε θέλω να τη δηλώσω. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.


'Οσον αφορά την Πληροφορική του ΕΚΠΑ,μπορώ να πω πως είναι μια αρκετά δυνατή σχολή ,με καθηγητές πρόθυμους και συνεργάσιμους οι οποίοι έχουν να σου προσφέρουν πολλά,με μαθήματα που παρέχουν τις βασικές γνώσεις που χρειάζεται κάποιος στο χώρο της πληροφορικής ,αλλά και τις πιο εξειδικευμένες.Επίσης στη σχολή υπάρχει και η επιλογή των Τηλεπικοινωνιών.Το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε με το νέο ακαδημαικό έτος,παρέχοντας πλέον 2 κατευθύνσεις με 3 ειδικεύσεις η κάθε μία,ωστόσο εσύ επιλέγεις αν θες να κατοχυρώσεις κάποια κατεύθυνση(μια ή δύο ειδικεύσεις),ή και καμία.Πιστεύω πως με μια ματιά στο site του τμήματος μπορείς να βρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν ώστε να μάθεις περισσότερα για αυτό ,καθώς υπάρχει και παρουσίαση του νέου προγράμματος προπτυχιακών σπουδών εδώ:
https://www.di.uoa.gr/undergraduate/coursesnew
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
'Οσον αφορά την Πληροφορική του ΕΚΠΑ,μπορώ να πω πως είναι μια αρκετά δυνατή σχολή ,με καθηγητές πρόθυμους και συνεργάσιμους οι οποίοι έχουν να σου προσφέρουν πολλά,με μαθήματα που παρέχουν τις βασικές γνώσεις που χρειάζεται κάποιος στο χώρο της πληροφορικής ,αλλά και τις πιο εξειδικευμένες.Επίσης στη σχολή υπάρχει και η επιλογή των Τηλεπικοινωνιών.Το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε με το νέο ακαδημαικό έτος,παρέχοντας πλέον 2 κατευθύνσεις με 3 ειδικεύσεις η κάθε μία,ωστόσο εσύ επιλέγεις αν θες να κατοχυρώσεις κάποια κατεύθυνση(μια ή δύο ειδικεύσεις),ή και καμία.Πιστεύω πως με μια ματιά στο site του τμήματος μπορείς να βρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν ώστε να μάθεις περισσότερα για αυτό ,καθώς υπάρχει και παρουσίαση του νέου προγράμματος προπτυχιακών σπουδών εδώ:
https://www.di.uoa.gr/undergraduate/coursesnew
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα? Βασικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα μαθηματικά και μου αρέσουν κιόλας πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα? Βασικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα μαθηματικά και μου αρέσουν κιόλας πολύ.

Αν εννοείς τα μαθήματα μαθηματικών που υπάρχουν στο τμήμα ,μπορώ να πω πως στο πρώτο εξάμηνο που βρίσκομαι όπου έχουμε 2 τέτοια (Διακριτά μαθηματικά,Γραμμική Άλγεβρα),αν ασχολείσαι,δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολα.Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό για τον καθένα.

Αν έχεις περισσότερες απορίες μπορείς να με ρωτήσεις και σε π.μ.,για να μη σπαμμάρουμε στο thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπερα, θεωρειται οτι απο τει μπορει καποιος να γινει προγραμματιστης (οχι τοσο σε θεμα γνωσεων, καθως η προσωπικη ενασχοληση παιζει το σημαντικοτερο ρολο) αλλα σε θεμα αναγνωρισης και επαγγελματικης αποκαταστασης. Αναμεσα στο τει αθηνας πληροφορικης και τει ηυς πειραια πιο θεωρειτε καλυτερο οσον αφορα το προγραμματιστικο υποβαθρο, ευχαριστω..

υ.σ. Τα προγραμματα σπουδων τα εχω διαβασει και των δυο τμηματων και καταλαβα οτι στην Αθηνα παρεχονται ευρυτερες γνωσεις στην επιστημη της πληροφορικης, παρολα αυτα θα ηθελα την γνωμη σας γενικοτερα για αυτες τις σπυδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να το διαπιστώσεις αυτό είναι να τσεκάρεις προγράμματα σπουδών και βιογραφικά ΔΕΠ. Αν δεν υπάρχει κάποιος που έχει τελειώσει και τις 2 σχολές να εκφέρει γνώμη δεν υπάρχει κάποιος πιο σίγουρος τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Καλησπερα, θεωρειται οτι απο τει μπορει καποιος να γινει προγραμματιστης (οχι τοσο σε θεμα γνωσεων, καθως η προσωπικη ενασχοληση παιζει το σημαντικοτερο ρολο) αλλα σε θεμα αναγνωρισης και επαγγελματικης αποκαταστασης. Αναμεσα στο τει αθηνας πληροφορικης και τει ηυς πειραια πιο θεωρειτε καλυτερο οσον αφορα το προγραμματιστικο υποβαθρο, ευχαριστω..

υ.σ. Τα προγραμματα σπουδων τα εχω διαβασει και των δυο τμηματων και καταλαβα οτι στην Αθηνα παρεχονται ευρυτερες γνωσεις στην επιστημη της πληροφορικης, παρολα αυτα θα ηθελα την γνωμη σας γενικοτερα για αυτες τις σπυδες

Στο ΤΕΙ Αθήνας θα δεις πολύ κώδικα, σχεδον σε κάθε μάθημα δηλαδή με κώδικα θα ασχολείσαι. Του Πειραιά πιστευω πως είναι πιο πολύ προς το hardware όπως φαίνεται και απο το όνομα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μιας και εισαι φοιτητης του τμηματος της αθηνας απ'οτι βλεπω και λογικα ξερεις καλυτερα, μπορεις να μου πεις αν υπαρχει καλη επαγγελματικη απορρωφηση προγραμματιστων απο το συγκεκριμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Μην κοιτάτε τι συμβάινει τώρα εργασιακά σε σχέση με όταν θα βγείτε. Όταν μπήκα στο 2004 στο πληροφορικής & τηλ/ών δεν είχανε καμία σχέση οι μισθοί σε σχέση με το 2009 που βγήκα! Πρέπει να σας αρέσει αυτό που κάνετε πρώτα και όταν βγείτε θα τα καταφέρετε.

Όσον αφορά τα μαθηματικά όλες οι πληροφορικές έχουν. Η μόνη διαφορά είναι ότι στο καποδιστριακό τα διδάσκεσαι από τις αντίστοιχες έδρες του μαθηματικού, χωρίς να σημαίνει ότι στα άλλα τμήματα είναι πιο εύκολα.

Δείτε τα προγράμματα σπουδών όπως είπε ο Βασίλης ΑΛΛΑ όπως σαν ξαναείπα πολλά αλλάζουν από όταν μπείτε μέχρι να βγείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Μιας και εισαι φοιτητης του τμηματος της αθηνας απ'οτι βλεπω και λογικα ξερεις καλυτερα, μπορεις να μου πεις αν υπαρχει καλη επαγγελματικη απορρωφηση προγραμματιστων απο το συγκεκριμενο?

Άλλο πράγμα παίρνω πτυχίο άλλο δουλευω ως προγραμματιστής. Η σχολή θα σου δώσει τις βάσεις, λίγο απο όλα. Έχουμε άτομα που δεν έχουν πάρει πτυχίο ακόμα αλλα ξέρουν πολύ καλά τεχνολογίες της Microsoft και δουλεύουνε με μισθό 1000+! Οπότε εξαρτάται απο το σένα..

Όσον αφορά την απορρόφηση τωρα, δεν έχω δει στατιστικά τελευταία αλλα το 2008 ήταν μεγάλη. Επίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές συνέχιζει μεγάλο ποσοστό παρόλο που οι υψηλοί βαθμοί πτυχίου είναι ελάχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δηλαδή το ίδιο είναι να τελειώσεις ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ? Μάλλον θα πρέπει να μελετήσω το πρόγραμμα σπουδών από όλες τις σχολές. Μήπως επιτρέπεται να επισκεφτώ τα πανεπιστήμια και να τα δω από κοντά ή θα με καταλάβουν και θα με πεταξούν έξω? Γιατί ωραία θα ήταν να τα δω και από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή το ίδιο είναι να τελειώσεις ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ? Μάλλον θα πρέπει να μελετήσω το πρόγραμμα σπουδών από όλες τις σχολές. Μήπως επιτρέπεται να επισκεφτώ τα πανεπιστήμια και να τα δω από κοντά ή θα με καταλάβουν και θα με πεταξούν έξω? Γιατί ωραία θα ήταν να τα δω και από κοντά.
Επιτρέπεται.
Γενικά, εγώ θα σου πρότεινα να μην ακούς κανέναν. Αν δεν καταφέρεις να περάσεις σε ΑΕΙ και μπεις σε ΤΕΙ πληροφορικής, μόνο εσύ ξέρεις αν εν τέλει θα είσαι ευχαριστημένη με αυτό. Διαφορά προφανως και υπάρχει.

Εγώ προσωπικά θα ξανάδινα, άλλοι μπορεί όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Επιτρέπεται.
Γενικά, εγώ θα σου πρότεινα να μην ακούς κανέναν. Αν δεν καταφέρεις να περάσεις σε ΑΕΙ και μπεις σε ΤΕΙ πληροφορικής, μόνο εσύ ξέρεις αν εν τέλει θα είσαι ευχαριστημένη με αυτό. Διαφορά προφανως και υπάρχει.

Εγώ προσωπικά θα ξανάδινα, άλλοι μπορεί όχι.
Για να πω την αλήθεια από μικρός ήθελα να μπω σε ΑΕΙ, και σίγουρα θα ξανάδινα. Απλά ήθελα να ξέρω αν είναι το ίδιο. Έτσι κι αλλιώς για μένα προσωπικά το θέλω το ΑΕΙ.
Τέλεια αφού επιτρέπεται θα πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δηλαδή το ίδιο είναι να τελειώσεις ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ?

Εδώ δεν ξέρεις τα βασικά......

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης
Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.
1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτα−
τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα.
Η εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμ−
φωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 16 του Συντάγματος
και τον παρόντα νόμο.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο πα−
ράλληλους τομείς:
α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχο−
λή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Πανεπιστήμια» και
β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τε−
χνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώ−
τατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευ−
σης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Τ.Ε.Ι.»


Επίσης ΑΕΙ (πανεπιστήμια & ΤΕΙ) εντάχθηκαν στο επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων..
Τα τμήματα πληροφορικής των δυο τμημάτων των ΤΕΙ Αθήνας & Θεσσαλονίκης δεν υστερούν σε τίποτα.
Επίσης αντί να ρωτάς αόριστα για επίπεδα σπουδών των διαφόρων τμημάτων και να παίρνεις αόριστες απαντήσεις ανάλογα με τα κέφια του καθενός καλό είναι να κάνεις έναν κόπο και να μπεις στην σελίδα της ΑΔΙΠ εκεί υπάρχουν οι αξιολογήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οσον αφορα το τμημα μηχανικων πληροφορικης στο ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ ( μετονομαστηκε προσφατα απο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης και πολυμεσων ), τι γνωμη εχετε; Ειναι καλο οσον αφορα την ποιοτητα σπουδων και τα επαγγελματικα δικαιωματα; Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο CSD απλως ακουω οτι το δευτερο θεωρειται παρα πολυ δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top