Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ειναι κανεις που δηλωσε και μπαινει λογικα στην ΑΣΟΕΕ πληροφορικη?την δηλωσα πρωτη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ειναι κανεις που δηλωσε και μπαινει λογικα στην ΑΣΟΕΕ πληροφορικη?την δηλωσα πρωτη επιλογη
Και εγω την δηλωσα πρωτη επιλογη ειμαι πανω 200 μορια αλλα δεν ξερω αν μπαινω, με τις εκτιμησεις που βλεπω μεχρι τωρα μπαινω, εσυ τι πιστευεις για σενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Και εγω την δηλωσα πρωτη επιλογη ειμαι πανω 200 μορια αλλα δεν ξερω αν μπαινω, με τις εκτιμησεις που βλεπω μεχρι τωρα μπαινω, εσυ τι πιστευεις για σενα?
εγω ειμαι 150 μορια κατω και πιστευω πως μπαινω,χαχα.λενε πως θα πεσουν οι βασεις.θα δουμε.παντως και να μην μπω ετσι θαρθω με μεταγραφη μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω ειμαι 150 μορια κατω και πιστευω πως μπαινω,χαχα.λενε πως θα πεσουν οι βασεις.θα δουμε.παντως και να μην μπω ετσι θαρθω με μεταγραφη μαλλον
μακαρι να πανε ολα καλα και για τους δυο, καλα αποτελεσματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
μακαρι να πανε ολα καλα και για τους δυο, καλα αποτελεσματα!!
να'σαι καλα.και σε εσενα και σε ολους καλα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
συγχαριτηρια Ελισαβετ(και σε ολους οσους τα καταφεραν)!μπηκες.και μπηκα κιεγω ΑΣΟΕΕ.λοιπον ας γραψουν οσοι θανε μαζι μας στην ΑΣΟΕΕ!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisini

Νεοφερμένος

Η Χρυσινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
συγχαριτηρια Ελισαβετ(και σε ολους οσους τα καταφεραν)!μπηκες.και μπηκα κιεγω ΑΣΟΕΕ.λοιπον ας γραψουν οσοι θανε μαζι μας στην ΑΣΟΕΕ!!!:jumpy:
ΕΡΧΟΜΑΙ ΑΣΟΕΕ!!!Τι τμημα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και εγώ ΑΣΟΕΕ, Πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
^ Same here
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ Πληροφορική Ιωαννίνων :D από τα καλύτερα τμήματα πληροφορικής απ'ότι ακούω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
chrisini θαμαι οπως οι statakos και Forgott3n πληροφορικη ΑΣΟΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis125

Νεοφερμένος

Ο stathis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ Πληροφορική Ιωαννίνων :D από τα καλύτερα τμήματα πληροφορικής απ'ότι ακούω :D
ναι και εγω το εχω ακουσει γιατι και εγω προς τα εκει ειμαι... (του χρονου):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
συγχαριτηρια Ελισαβετ(και σε ολους οσους τα καταφεραν)!μπηκες.και μπηκα κιεγω ΑΣΟΕΕ.λοιπον ας γραψουν οσοι θανε μαζι μας στην ΑΣΟΕΕ!!!:jumpy:
Αντε συμφοιτητες θα ειμαστε!!Συγχαριτηρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimkoul

Νεοφερμένος

Ο Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αντε συμφοιτητες θα ειμαστε!!Συγχαριτηρια!!

χεχε.ωραια.καπου θα βρεθουμε στην ιδια σχολη.

(μαζι μας και οι koufontinas και statakos)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Κι εμένα παίδες με ενδιαφέρει η πληροφορική,φέτος δίνω.Έχω τσεκάρει τα προγράμματα σπουδών σε κάποιες σχολές,όχι αναλυτικά όμως.Είδα βέβαια ότι στην ΑΣΟΕΕ,υπάρχουν 2 υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών μόνο,ένα στο Α εξάμηνο και ένα στο Β,κάτι το οποίο με καθησύχασε σχετικά.

Σχετικά με τις επιλογές,δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά ΕΚΠΑ,ΑΣΟΕΕ και ΠΑ.ΠΕΙ θα είναι σίγουρα στο μηχανογραφικό μου(καλώς εχόντων των πραγμάτων φυσικά aka αποτελέσματα πανελληνίων).

Μια ερωτησούλα:Έχω δει και 2 ΤΕΙ,ένα στην Αθήνα και ένα στον Πειραιά.Ξέρει κανένας να μου πει τι παίζει με αυτά(αν αξίζουν,τι μαθήματα κάνεις περίπου κλπ.) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Awakened

Νεοφερμένος

Ο The_Awakened αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας.. έχω κάποιες απορίες για τις διάφορες σχολές πληροφορικής που υπάρχουν.. Σκοπεύω να περάσω στο ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκης και θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και γενικά το ότι έχει να κάνει με το Software. Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να μπω στην σχολή ποιες άλλες εναλλακτικές έχω? (με τις ίδιες σπουδές). Έχω δει σχολές πληροφορικής σε Σέρρες(Πληροφορικής κ Επικοινωνιών),Καστοριά κτλπ που έχουν πολύ χαμηλότερες βάσεις (12037,10528 κτλπ). Αξίζει να πάω σε κάποια από αυτές?
Δεν θα ήθελα να γράψω όλες της σχολές πληροφορικής αλλά τι διαφορά έχει η Πληροφορική με Πληροφορικής κ Επικοινωνιών κτλπ.. Δεν θα ήθελα να πάω σε μια σχολή εκτός της πόλης μου και να απογοητευτώ γιατί η σχολή που διάλεξα δεν είναι αυτό που περίμενα ή που έψαχνα..
Γενικά ψάχνω σχολές με 15-14 χιλιάδες μόρια και κάτω.
Κάποιος που έχει πάει σε σχολή πληροφορικής, τι ακριβώς έκανε? Τι τον προβλημάτισε? Τι του άρεσε? Πώς ήταν τα πράγματα εκεί? κτλπ..

Εκτός απο το 4ο πεδίο υπάρχουν σχολές πληροφορικής με το ίδιο αντικείμενο σε αλλά πεδια? (πχ. 5ο)

Επίσης σαν εναλλακτική σκέφτομαι την γραφιστική ή γενικά τα 3D (animator/modeler κτλπ) αλλά δεν ξέρω/βρίσκω κάποια σχολή που να κυμαίνεται στα 15 και κάτω.. Υπάρχει καμία?
Ο τεχνικός ασφαλείας δικτύων με τι ακριβώς ασχολείτε πρακτικά (γενικά ναι, με την ασφάλεια των δικτύων, αλλά με τι ακριβώς?)

Απο ΙΕΚ τι πλεονεκτίματα/μειονεκτίματα θα έχω?

Τέλος ένα φίλος μου ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με τα δίκτυα των υπολογιστών.. πχ. τεχνικός δικτύων ή μηχανικός δικτύων κτλπ (τι διαφορές έχουν αυτά τα δύο?) Υπάρχουν ΑΕΙ-ΤΕΙ κοντά στις 15-14 χιλιάδες μόρια για αυτόν τον τόμεα ? Τι ακριβώς κάνει ένας που ασχολείτε με δίκτυα (εκτός από να "στήνει" τοπικά δίκτυα). Επίσης δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το κομμάτι του προγραμματισμού. Μπορεί να "βγει" τεχνικός δικτύων από το ΤΕΙ Πληροφορικής?

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Θα σου πω για συγκεκριμένα τμήματα που ξέρω από προσωπική εμπειρία η από εμπειρία φίλων μου.Αν δεν περάσεις τελικά Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα τα εξής:
Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Σέρρες)

Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Καλαμάτα/Λάρισα)


Πολύ καλά τμήματα,με σοβαρούς καθηγητές και σχετικά με τον τομέα software που σε ενδιαφέρει ;)

Τελειώνεις ένα από αυτά τα ΤΕΙ,ρίχνεις και ένα μεταπτυχιακό πάνω στο software που σε ενδιαφέρει (για 1 έτος) και έχεις πτυχιο ανώτερο και από ΑΕΙ.

Θα σου λέγα να αποφύγεις το τμήμα του Ηρακλειου (Εφαρμοσμένη Πληροφορική) επειδή από όσο ξέρω δεν έχουν ούτε προγραμματισμό στο πρώτο εξάμηνο.
Πληροφορικές υπάρχουν και στο Πέμπτο πεδίο αλλα είναι σε συνδυασμό με Οικονομικά.

Να ξέρεις όμως ότι οποιο ΤΕΙ και να τελειώσεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις πάνω κάτω.Σημασία έχει ποσο θα ψαχτείς εσύ και ποσο θα προχωρήσεις περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλλον δεν έψαξες καλά τα μαθήματα: https://www.epp.teicrete.gr/DesktopDefault.aspx?TabId=151
Έχει προγραμματισμό σε C αυτό και είναι στο 1ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Awakened

Νεοφερμένος

Ο The_Awakened αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν τμήματα πληροφορικής( π.χ. οπα,uom)στο 5ο πεδίο...τα τει καλό είναι να τα αποφύγεις...όχι πως δε γίνεται δουλειά,απλά τα επαγγελματικά δικαιώματα τους είναι ακόμα ύπο αμφισβήτηση(μπορεί να αξίζουν παραπάνω απο ορισμένα αει,αλλά αν δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα τι να το κάνεις το γνωστικό υλικό?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top