Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γνωρίζω ότι σε πολλές σχολές αει διδάσκεται προγραμματισμός. παρόλαυτα δεν ξέρω που προσεγγίζουν καλύτερα και εις βάθος αυτο το αντικείμενο. μπορείται να μου προτείνετε την καλύτερη σχολή τέτοιου είδους ;

Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε προγραμματισμός διδάσκεται σχεδόν σε όλα τα ΑΕΙ θετικών επιστημών λίγο ή πολύ και σε μεγαλύτερο βάθος σε όλες τις σχολές πληροφορικής. Δεν έχει νόημα να ζητάς την σχολή που διδάσκεται σε μεγαλύτερο βάθος, μάλλον πρέπει να ανακαλύψεις τι σε ενδιαφέρει να κάνεις με τον προγραμματισμό και να πας ανάλογα στην σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
μπορεις να πας και πληροφορικης ή οπως ειπε και ο geoste πολυ σωστα σε καποια σχολη ΗΜΜΥ(ολες τα ιδια μαθηματα κανουν περιπου ας μην κολλαμε εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofi_Ki

Νεοφερμένος

Η Sofi_Ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι και επισης παιρνεις ειδικο μαθημα σχεδιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makhayyar

Νεοφερμένος

Ο makhayyar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης μπορεί να πάει σε αυτό το τμήμα? Και αν ναι, ποιο μάθημα επιλογής χρειάζεται και πόσα μόρια χάνει περίπου?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Ξέρω πως είναι λίγο νωρίς μιας και καλά καλά δεν τελείωσαν οι πανελλήνιες αλλά επειδή ΜΑΘ ΚΑΤ έπιασα βάση ξέρω πως ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ τμήμα πληροφορικής δεν πιάνω!Και θέλω την γνώμη σας αξίζει το ΤΕΙ πληροφορικής στην Αθήνα ή είναι χάλια απο προσφορά γνώσεων σε σχέση με τα άλλα τμήματα που ανέφερα!Επειδή βαριέμαι αφόρητα και δεν το αντέχω να ξαναδώσω γι αυτό ρωτάω!Εχει διαφορά όσων αφορά τον ΑΣΕΠ που απο καποδιστριακό και ΟΠΑ είναι ΠΕ19 και ΤΕΙ ΠΕ20 γιατί το χουν διαχωρίσει???Είναι κάτι διαφορετικό??

Τελικά αξίζει το τμηματάκι ή καλύτερα να ξαναδώσω του χρόνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εφόσον έχουν έτσι τα πράγματα (αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αν δεν βγουν οι βάσεις) θα δηλώσεις με σειρά προτίμησης τις σχολές πληροφορικής που θες και αν τυχόν περάσεις στο ΤΕΙ, πηγαίνεις και βλέπεις πως έχουν τα πράγματα και κρίνεις αν θα συνεχίσεις.

Απ' ότι ακούω είναι γερό το ΤΕΙ αλλά όσον αφορά τις εργασίες τους δεν είναι τόσο "δύσκολες" με τις αντίστοιχες πανεπιστημιακές. Καλύτερα να σου πεί κάποιος που έχει περάσει στο ΤΕΙ.

Τώρα για τον ΑΣΕΠ που ρωτάς δεν ξέρω τι ισχύει πάντως θα σου πρότεινα να αποφύγεις να συνδιάσεις πληροφορική και ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά εάν πρώτα ο θεός πιάσω τα μόρια που θέλω..Θα ήθελα την βοήθεια σας..Καταρχάς με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον τομέα τον υπολογιστών.Προτείνεται να περάσω στο Πανεπιστήμιο Πληροφορική ή σε ένα απότα τμήματα του Πολυτεχνείου ΗΜΜΥ..ΜΜΜΥ..Εγώ θέλω να ασχολιθώ τόσο με μαθηματικά τόσο και με προγραμματισμό hardware,δίκτυα,ηλεκτρονική στην σχολη μου..Please θέλω τις γνώμες κυρίως αυτόν που σπουδάζουν σε αντίσοιχα τμήματα:no1:.Που θα πάρω καλύτερες γνώσεις??..Σίγουρα το πολυτεχνείο είναι ποιο δύσκολο αλλα δεν με αφορά η δυσκολία της σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοιτα εγω δεν ειμαι αποφοιτος ακομα αλλα μπορω να σου πω πανω κατω καποιες πληροφοριες... Καταρχην αν σε ενδιαφερει κυριως το software και γενικα το λογισμικο και ο προγραμματισμος των υπολογιστων τοτε καλυτερα να πας ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικης τα οποια και τα δυο ειναι πολυ καλα...τωρα αν θες να ασχοληθεις με το hardware,τη δομη ενος Η/Υ αλλα και με ηλεκτρολογια τοτε καλυτερα να πας ΗΜΜΥ... βεβαια αυτο δεν σιμαινει οτι σε ενα τμημα πληροφορικης δεν θα ασχοληθεις και με το hardware αλλα οχι στα επιπεδα του ΗΜΜΥ...

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και γενικα κοιτα τους οδηγους σπουδων. Επισης ριξε και μια ματια εδω https://195.251.20.34/studies.asp θα σε βοηθησει πολυ :)

Υ.Γ Κοιτα και αλλες σχολες που ασχολουνται και με υπολογιστες αλλα και με τηλεπικοινωνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν θες να ασχοληθείς τόσο με hardware όσο και με software και να έχεις πολλές γνώσεις και στα 2 αλλά δεν σε εδνιαφέρει καθόλου η ηλεκτρολογία, δήλωσε "Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής" του Πανεπιστημίου Πατρών. 5 χρόνια η σχολή. 65 μαθήματα. ΠΟΛΥΥΥΥ προγραμματισμός και ΠΟΛΥΥΥ hardware.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Οντως εχω μαθει οτι η συγκεκριμενη σχολη ειναι πολυ καλη αλλα οντως εχει πολυ προγραμματισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καποια αντιστοιχη με αυτη της Πατρας "Μηχανικος υπολογιστων και πληροφορικης" στην Αθηνα υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι. Στην Αθήνα υπάρχουν μόνο ΗΜΜΥ και 3 τμήματα πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
βασικα ειμαι αναμεσα στο να μεινω Αθηνα και να δηλωσω για Πληροφορικη αλλα απο την αλλη μου φαινεται σαν καλυτερο τμημα με πιο ευρυ φασμα των μηχανικων υπολογιστων και πληροφορικης της Πατρας. Απλα δεν ειμαι τοσο φαν των μετακινησεων :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
βασικα ειμαι αναμεσα στο να μεινω Αθηνα και να δηλωσω για Πληροφορικη αλλα απο την αλλη μου φαινεται σαν καλυτερο τμημα με πιο ευρυ φασμα των μηχανικων υπολογιστων και πληροφορικης της Πατρας. Απλα δεν ειμαι τοσο φαν των μετακινησεων :p

Η διαφορά στο γνωστικό αντικείμενο είναι τεράστια. Στα τμήματα πληροφρικής κάνουν 36-40 μαθήματα και στο εν λόγω τμήμα 65! Αντιλαμβάνεσαι τι γνώσεις θα έχεις στο 1 και τι στο άλλο. Η μαγκιά είναι ότι στο τμήμα Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής βγαίνεις έχοντας εξειδικευτεί και σε hardware και σε software.

Το σημαντικό της υπόθεσης είναι ότι από την Πάτρα βγαίνεις "Μηχανικός". Εγγράφεσαι στο ΤΕΕ και ασφαλίζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ. Οι πληροφορικάριοι δεν έχουν συνδικαλιστικό φορέα. Το να είναι κανείς "Μηχανικός πληροφορικής" έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από το να είναι κάποιος "απόφοιτος ΑΕι πληροφορικής". Ο Μηχανικός υπολογιστών και πληροφορικής έχει δικαίωμα να κάνει ότι και ο απόφοιτος πληροφορικής+επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τα έχει ο απόφοιτος πληροφορικής. Πριν δηλώσετε ένα τμήμα μάθετε όσα περισσότερα μπορείτε για τις επαγγελματικές δυνατότητες που προσφέρει. Βέβαια δεν μπορούν να γίνουν όλοι μηχανικοί πληροφορικής.

Εκτός από τα επαγγελματικά δικαιώματα, η επιστημονική σου κατάρτηση θα είναι ισχυρότερη από ένα ΑΕΙ πληροφορικής. Η σχολή είναι βέβαια πολύ δύσκολη, το επαναλαμβάνω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πιο δυσκολη απο των ηλεκτρολογων μηχανικων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πιο δυσκολη απο των ηλεκτρολογων μηχανικων??

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση γιατί δεν ξέρω απόλυτα τι παίζει. Ενδεικτικό και όχι αποδεικτικό της δυσκολίας είναι ότι οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχουν 59 μαθήματα ενώ "Οι Μηχανικοί υπολογιστών και πληροφορικής" στην Πάτρα έχουν 65 ή 66, νομίζω 66. Οι ΗΜΜΥ όμως είναι οι μάγκες της υπόθεσης γιατί αν και δεν κάνουν πολύ software και hardware έχουν σε αυτόν τον τομέα τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανικούς υπολογιστών και πληροφορικής ανεξάρτητα από τον τομέα που επιλέγουν για εξειδιίκευση προπτυχιακά+έχουν και άλλα επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τα έχουν οι μηχανικοί υπολογιστών και πληροφορικής. Στην Ελλάδα ζεις, μην περιμένεις ο καθένας να έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό που ξέρει αλλά αυτό που του επιτρέπει ο νόμος να κάνει (δεν υπάρχει αξιοκρατία, αυτό θα το δείτε όταν περάσετε στο πανεπιστήμιο. Εγώ το έχω νιώσει πολύ καλά στο πετσί μου. Ο πιο αξιοκρατικός θεσμός στην Ελλάδα είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις και το λέω με πλήρη επίγνωση). Οι Μηχανικοί πληροφορικής και υπολογιστών στην Πάτρα δεν επιλέγουν προπτυχιακά τομέα εξειδίκευσης. Τα διακιώματα στους ΗΜΜΥ είναι ενιαία ανεξάρτητα με τον τομέα εξειδίκευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αχα, καταλαβα. Με βοηθησες παααρα πολυ ομως ειλικρινα. Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και το ενδιαφερον σου, να 'σαι καλα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα greekteo. Τόπο στα νιάτα. (Όχι ότι εμένα με πήραν και τα χρόνια:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomkarachris

Νεοφερμένος

Ο tomkarachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εχω φιλο στο τει Αθηνας. Ειναι πολυ καλο τμημα χωρις να υστερη σε κατι με τα αει πληροφορικης οπως το ΟΠΑ και Πειρεα, ακομα και στα μαθηματικα που εχει ειναι αρκετα ανεβασμενο. Βασικα η διαφορα ειναι στο ονομα:ΤΕΙ σου λεει ο αλλος και το μειωνει.(εγω αρκετους γνωστους και σε αλλες σχολες πληροφορικης και συγκρινω)

Και κατι τελευταιο σε προσφατη ερευνα που ειδα το τει αθηνα ηταν το μονο τει που εχει ολες τις ευρωπαικες προϋποθεσης στην υποδομη του(κατι τετοιο ελεγε η ερευνα δεν ειμαι σιγουρος θα σε γελασω)

Κανε αυτο που σου ειπε ο απο πανω: δηλωσετην περασε δες αν σου αρεσει και διαλεξε αν θα ξαναδωσεις. Πιστευω παντως πως δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τις αλλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top