Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ενω ειναι καλυτερα να παιρνεις αποψη απο τον καθε ανωνυμο στο φορουμ;

παιρνεις μια καλη ιδεα απο την εξωτερικη αξιολογηση σχετικα με το τι συμβαινει,ιδιως αν συγκρινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν μαθεις πως γινεται αυτη η αξιολογηση, θα καταλαβεις. Μια χαρα ειναι το hua, απλα δεν εχει τη μουρη που εχουν αλλα για να πουλας εφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αν μαθεις πως γινεται αυτη η αξιολογηση, θα καταλαβεις.

τι εννοεις? ποια αξιολογηση? πως γινεται? δεν αφορα εμενα αφορα συγγενη. θελω να ξερω ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
https://www.hqaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=70&lang=el

διαβασε...συγκρινε :) δες προγραμματα σπουδων,υποδομες

θα παρεις μια καλη ιδεα

απο δω οτι και αν σου πει ο καθενας

βεβαιως οχι οτι βγαζεις ακρη καθε φορα με τις αξιολογησεις...το μεγαλυτερο αρνητικο ειναι πως για ομοειδη τμηματα μπορει να υπαρχουν διαφορετικες επιτροπες..οποτε δεν ειναι σιγουρο πως χαρακτηρισμοι που διαβαζεις για ενα τμημα θα τους χρησιμοποιουσε μια αλλη επιτροπη..παντως μια ιδεα παιρνεις...φυσικα μην μενεις σε αυτο..ψαξε για ιδαιτερα χαρακτηριστικα του τμηματος..δες τις υποδομες..οδηγους σπουδων..υπαρχουν ενα σωρο τροποι..συνδυασε τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
https://www.hqaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=70&lang=el

διαβασε...συγκρινε :) δες προγραμματα σπουδων,υποδομες

θα παρεις μια καλη ιδεα

απο δω οτι και αν σου πει ο καθενας

βεβαιως οχι οτι βγαζεις ακρη καθε φορα με τις αξιολογησεις...το μεγαλυτερο αρνητικο ειναι πως για ομοειδη τμηματα μπορει να υπαρχουν διαφορετικες επιτροπες..οποτε δεν ειναι σιγουρο πως χαρακτηρισμοι που διαβαζεις για ενα τμημα θα τους χρησιμοποιουσε μια αλλη επιτροπη..παντως μια ιδεα παιρνεις...φυσικα μην μενεις σε αυτο..ψαξε για ιδαιτερα χαρακτηριστικα του τμηματος..δες τις υποδομες..οδηγους σπουδων..υπαρχουν ενα σωρο τροποι..συνδυασε τους

επειδη εγω δεν ξερω απο αυτα. θα παω στην ιστοσελιδα που μου εδωσες και θα διαβασω αξιλογηση της σχολης? θα το δειξω στον συγγενη μου. ΕΠΙΣΗΣ πως να δω την αξιολογηση για το τμημα πληροφορικης και τηλεματικης? μου στελνεις ενα λινκ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν γνωριζω αν εχει αξιολογηθει το τμημα...εχουν αξιολογηθει ενα σωρο τμηματα οπως βλεπεις στις εκθεσεις αξιολογησης στο λινκ που σου εδωσα...καθε χρονο
αν ειναι και αυτο μεσα..δεν το γνωριζω...ψαξτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής Αθήνα Χαροκοπειο χρειαζεται σταθερος υπολιγστης ή γινεται και laptop ? ας απαντησει καποιος απο εκει ή που να ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drasa

Νεοφερμένος

Ο drasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια τι πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερα να παω ΤΕΙ ή κολλεγιο οσον αφορα τον τομεα της πληροφορικης..και αν μπορειτε να μου πειτε και για ποιο λογο υποστηριζετε την γνωμη σας αυτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παιδια τι πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερα να παω ΤΕΙ ή κολλεγιο οσον αφορα τον τομεα της πληροφορικης..και αν μπορειτε να μου πειτε και για ποιο λογο υποστηριζετε την γνωμη σας αυτη!
φιλε απο την γνωμη που εχω σχηματισει θα σου πω αν πας στο τει πληροφορικης την αθηνας θα εισαι σε καλο δρομο εχει ακουστει σαν καλο τμημα για τει για τα αλλα ισως ακομα της θεσσαλονικης να αξιζει.Αν δεν μπορεις να πας σε ενα απο τα 2 καλυτερα να πηγαινες στο deree ειναι το μονο που αξιζει απο τα κολεγια..
Επισης και το εξωτερικο ειναι μια εναλακτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν αξιζει το Deree για πληροφορικη σε καμια περιπτωση (ημουν για 1 χρονο και ξερω) .

Απο Κολλεγια καλα για πληροφορικη ειναι το Ath/Tech , το IST College και το Athens Information Technology (AIT) , το προγραμμα σπουδων τους φαινεται πολυ καλο. Πηγαινε και ρωτα τους να μαθεις περισσοτερα.

Αν μπορεις να περασεις ΤΕΙ σιγουρα να προσπαθησεις να περασεις εκει , αν δε τα καταφερεις σκεψου για Κολλεγιο.

Γενικα οπως αναφερθηκε και παραπανω η σχολη θα σου δωσει καποιες βασεις απο εκει και περα ειναι τι κανεις μονος σου , αν ασχολεισαι με εξωσχολικα projects κτλ. Μη διαβαζεις μονο για να περασεις το μαθημα στη χ γλωσσα προγραμματισμου αλλα να το ψαχνεις λιγο περισσοτερο το πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο.
Από όλες τις σχολές πληροφορικής, όπως Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Πληροφορικής , Ψηφιακών Συστημάτων, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιων..κλπ, βγαίνεις σχεδόν το ίδιο πράγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο.
Από όλες τις σχολές πληροφορικής, όπως Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Πληροφορικής , Ψηφιακών Συστημάτων, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιων..κλπ, βγαίνεις σχεδόν το ίδιο πράγμα;

Γενικά ναι, και σε κάθε τμήμα παίζουν ανάλογες κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γενικά ναι, και σε κάθε τμήμα παίζουν ανάλογες κατευθύνσεις.

Αα, δηλαδή θα βγαίνουνε όλοι πληροφορικάριοι συν αυτούς από τα τει. Σωθήκαμε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αα, δηλαδή θα βγαίνουνε όλοι πληροφορικάριοι συν αυτούς από τα τει. Σωθήκαμε..:P

Αν εσύ μπορείς να βγεις Αστροναύτης από μια σχολή Πληροφορικής, τα συγχαρητήρια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αα, δηλαδή θα βγαίνουνε όλοι πληροφορικάριοι συν αυτούς από τα τει. Σωθήκαμε..:P

Κοίτα, το ζήτημα δεν είναι απλώς να βγεις από τη σχολή έχοντας ένα πτυχίο, αλλά να έχεις κάνει και κάποια πράγματα κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, πέραν του να περνάς μαθήματα.Γενικότερα όσον αφορά την πληροφορική, ακόμη και σε προπτυχιακό επίπεδο μπορείς να κάνεις πολλά, αρκεί να το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αν εσύ μπορείς να βγεις Αστροναύτης από μια σχολή Πληροφορικής, τα συγχαρητήρια μου.

Δεν είπα κάτι τέτοιο, απλά νομίζω ότι βγαίνουν ένα σωρό πληροφορικάριοι και δεν ξέρω αν όλοι αυτοί μπορούν να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας, πράγμα που μου ανατρέπει τα σχέδια και με αποθαρρύνει να δηλώσω μια τέτοια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Δεν είπα κάτι τέτοιο, απλά νομίζω ότι βγαίνουν ένα σωρό πληροφορικάριοι και δεν ξέρω αν όλοι αυτοί μπορούν να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας, πράγμα που μου ανατρέπει τα σχέδια και με αποθαρρύνει να δηλώσω μια τέτοια σχολή.

Εμ τι νόμιζες! :hmm: :P Βρωμάει ο τόπος. Γενικά έχουμε τις πρωτιές διεθνώς σε αριθμό πτυχιούχων σε τέτοιους τομείς αναλογικά πληθυσμού και τόσο μικρής αγοράς εργασίας. Βέβαια όπως είπε / έχει πει ο Harken, πρέπει να το ψάχνεις, ειδάλλως θα είσαι μια από τις πολλές που απλά θα λες όταν σε ρωτάνε οι θείες ή ο Φώτης-Μαρία στο Star τι σπουδάζεις: σπουδάζω Πληροφορική (με ένα τουπέ να) χωρίς να έχεις ιδέα το παρακάτω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μα το εχουμε πει ειναι αναριθμητοι οι αποφοιτοι πληροφορικης πλεον,ιδρυσαν σχολη σε καθε κυριολεκτικα ραχουλα μετα τα 90ς οπου ηταν η εποχη που πρωτοεμφανιστηκαν λιγες τετοιες σχολες,οι προσδοκιες ηταν σωστα μεγαλες και ολοι τις δηλωναν πρωτη επιλογη,
ομως ποσοι απο αυτους ειναι πραγματικα καλοι ειναι αλλο καπελο
και επισης η αγορα εργασιας αφορα την παγκοσμια κοινοτητα,οχι μονο την ελληνικη οποτε τελικα το πληθος των αποφοιτων δεν παιζει κανενα ρολο,αλλωστε ουτε δημοσια εργα θα πας να παρεις,ουτε και η εκπαιδευση θα ειναι ο στοχος σου(αυτα καποτε,στην γενια μου,τοτε ηταν οντως η χρυση εποχη)

εξαλλου η πληροφορικη εχει πολυ ευρυ πεδιο,εχει παρα πολλους τομεις...οταν λες πληροφορικος οκ ,αλλα ειναι σαν να λες γιατρος..τι πληροφορικος; στις βασεις; ασφαλεια;δικτυα; coder(ποιας γλωσσας ; ) ; πληροφοριακα συστηματα;κ.ο.κ

οποτε ναι ειναι μεγαλος ο αριθμος αποφοιτων,αλλα επειδη αυτος δεν αντιστοιχει και σε αναλογη ποιοτητα ενω το πεδιο ειναι ευρυ,τελικα οι λιγοι και καλοι ειναι δυσευρετοι και στην ελλαδα και βεβαιως υπαρχει ανοιγμα και στο εξωτερικο,αρκετοι δουλευουν ελλαδα για δουλειες του εξω

σχολες οπως αρχιτεκτονικη αλλα και οι λεγομενες καθηγητικες,εχουν περισσοτερα προβληματα απορροφησης στην ελλαδα πιστευω
εξαλλου και εδω υπαρχουν ευκαιριες,καποιες πατανε σε δυο πεδια οπως εχουμε πει,οποτε υπαρχει και η εναλλακτικη αν αλλαξουν τα γουστα ή τα δει καποιος σκουρα,βεβαια οκ δεν ειναι και ΗΜΜΥ ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω :D και ισως καλυτερα,δυο καρπουζια σηκωνονται,εχω σηκωσει και εγω,αλλα απο τρια,τεσσερα και πανω δεν εχω δει κανεναν να σηκωνει λοολ

edit διαβασε εδω λιγο την συνεντευξη ειναι σχετικη με το θεμα και αυτα που λεω
https://news247.gr/eidiseis/weekend-...-na-doyleueis-kai-den-to-ksereis.3356909.html
η πληροφορικη δεν εχει λοιπον να κανει με την αποκτηση ενος πτυχιου για κατοχυρωση επαγγελματικων δικαιωματων!εχει να κανει με γνωσεις,ποιοτητα,εξασκηση και αυτα πληρωνονται αδρα ειτε μετουσιωνονται σε προσωπικες δουλειες.
Υποψιν ακομα και η google να πας θα σου ζητησει ενα πτυχιο πληροφορικης,ειναι μια ενδειξη και επισης σωστο ειναι καποιος που αγαπα την πληροφορικη να την σπουδαζει,να παιρνει τις γνωσεις,να ερχεται σε επαφη με τοσα πεδια που συναποτελουν την πληροφορικη και μετα να επιλεγει τι επιθυμει να κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
μα το εχουμε πει ειναι αναριθμητοι οι αποφοιτοι πληροφορικης πλεον,ιδρυσαν σχολη σε καθε κυριολεκτικα ραχουλα μετα τα 90ς οπου ηταν η εποχη που πρωτοεμφανιστηκαν λιγες τετοιες σχολες,οι προσδοκιες ηταν σωστα μεγαλες και ολοι τις δηλωναν πρωτη επιλογη,
ομως ποσοι απο αυτους ειναι πραγματικα καλοι ειναι αλλο καπελο
και επισης η αγορα εργασιας αφορα την παγκοσμια κοινοτητα,οχι μονο την ελληνικη οποτε τελικα το πληθος των αποφοιτων δεν παιζει κανενα ρολο,αλλωστε ουτε δημοσια εργα θα πας να παρεις,ουτε και η εκπαιδευση θα ειναι ο στοχος σου(αυτα καποτε,στην γενια μου)

εξαλλου η πληροφορικη εχει πολυ ευρυ πεδιο,εχει παρα πολλους τομεις...οταν λες πληροφορικος οκ ,αλλα ειναι σαν να λες γιατρος..τι πληροφορικος; στις βασεις; δικτυα; coder(ποιας γλωσσας ; ) ; πληροφοριακα συστηματα;κ.ο.κ

οποτε ναι ειναι μεγαλος ο αριθμος αποφοιτων,αλλα επειδη αυτος δεν αντιστοιχει και σε αναλογη ποιοτητα τελικα οι λιγοι και καλοι ειναι δυσευρετοι και στην ελλαδα και βεβαιως υπαρχει ανοιγμα και στο εξωτερικο,αρκετοι δουλευουν ελλαδα για δουλειες του εξω

σχολες οπως αρχιτεκτονικη αλλα και οι λεγομενες καθηγητικες,εχουν περισσοτερα προβληματα απορροφησης στην ελλαδα πιστευω
εξαλλου και εδω υπαρχουν ευκαιριες,καποιες πατανε σε δυο πεδια οπως εχουμε πει,οποτε υπαρχει και η εναλλακτικη αν αλλαξουν τα γουστα ή τα δει καποιος σκουρα,βεβαια οκ δεν ειναι και ΗΜΜΥ ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω :D και ισως καλυτερα,δυο καρπουζια σηκωνονται,εχω σηκωσει και εγω,αλλα απο τρια και πανω δεν εχω δει κανεναν να σηκωνει λοολ

Το ΠΙΟ σημαντικό, που πολλοί αγνοούν :)

Επίσης Loreley, σε συμβουλεύω να κοιτάξεις και πιο συγκεκριμένα ποιοι είναι οι τομείς της Πληροφορικής, για αρχή από εδώ https://en.wikipedia.org/?title=Computer_science#Areas_of_computer_science
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top