Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο κάθε επιστημονικός κλάδος να αναζητεί επαγγελματικά δικαιώματα σε άλλο επιστημονικό κλάδο;
Αυτο συμβαίνει γιατί υπάρχουν σχολές σαν το ημμυ που παίρνουν επαγγελματικά δικαιώματα πληροφορικών
και σχολές σαν την ΣΕΜΦΕ που παίρνει επαγγελματικά διακιώματα φυσικών ή μαθηματικών
αν δεν υπήρχαν αυτές οι σχολές που έχουν ως αντικειμενο μια σαλάτα από επιστήμες ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτο συμβαίνει γιατί υπάρχουν σχολές σαν το ημμυ που παίρνουν επαγγελματικά δικαιώματα πληροφορικών
και σχολές σαν την ΣΕΜΦΕ που παίρνει επαγγελματικά διακιώματα φυσικών ή μαθηματικών
αν δεν υπήρχαν αυτές οι σχολές που έχουν ως αντικειμενο μια σαλάτα από επιστήμες ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος
Κάνω περισσότερα μαθήματα μαθηματικών απο έναν απόφοιτο μαθηματικου και δεν θα έχω δικαιωματα !

Φίλε npb αυτο συμβαίνει γιατι πόλη απλα όταν σπουδαζεις 5 χρονια αυτος ο 1 χρόνος έξτρα για κάποιο λόγο υπάρχει . Σκεψου εχω 58 μαθηματα και το μαθηματικο 34 .κατι παραπανω δεν θα μαθαινω ; ;) Αν δεν υπήρχε λόγος τότε όλες οι σχολές θα ηταν 4 χρονια και τα τελείωνε η υπόθεση . Υποτίθεται οτι διαλέγεις κάποιες ροές για να εξειδικευτείς σε αυτές και επομένως να αποκτήσεις επαρκή γνώση . Εγω για παράδειγμα έχω ροη θεωρητικής πληροφορικής . Γιατι να μην πάρω δικαιωματα ; Ας παραθέσει κάποιος έστω και ενα μάθημα θεωρητικής πληροφορικής που κανουν σε ΑΕΙ πληροφορικής και δεν κάνω εγω. Οχι πολλα . Ενα ! Πίστεψε δεν θα βρείτε κανένα έχω κανει άπειρες φορές την αναζητηση αυτη . Άρα ;
Ομοιες και με τις άλλες ροές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάνω περισσότερα μαθήματα μαθηματικών απο έναν απόφοιτο μαθηματικου και δεν θα έχω δικαιωματα !
!
Συμφωνώ σε αυτό που λες και ο λόγος που το γράψα έτσι συμβολικά είναι γιατί λες ποροηγουμένως ότι ο HMMY να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα πληροφορικών.
Αφού κάνει μαθηματα πληροφορικής σε μεγάλο βαθμό δικαιούται να πάρει και τα επαγγελματικα δικαιώματα όπως εσύ παιρνεις δικαίως τα επαγγελματικά δικαιώματα φυσικού ή μαθηματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στην πληροφορική δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά διακιώματα. ΝΙΩΣΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην πληροφορική δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά διακιώματα. ΝΙΩΣΤΕ.
Καθηγητής πλεροφρορικής με τι διακιώμαστα γίνεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καθηγητής πλεροφρορικής με τι διακιώμαστα γίνεσαι;
Θα σε γελάσω με το μπουρδελοκρατός φίλατε φόκο μιας και καθηγητής στην 2βαθμια γινόσουν κι αν είχε τελειώσει ιστορικό.
https://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=42
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες και ο λόγος που το γράψα έτσι συμβολικά είναι γιατί λες ποροηγουμένως ότι ο HMMY να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα πληροφορικών.
Αφού κάνει μαθηματα πληροφορικής σε μεγάλο βαθμό δικαιούται να πάρει και τα επαγγελματικα δικαιώματα όπως εσύ παιρνεις δικαίως τα επαγγελματικά δικαιώματα φυσικού ή μαθηματικού.

Οχι βέβαια . Εγω κάνω 36 μαθήματα μαθηματικών απο τα 58 που έχω για πτυχίο . Αυτος ποσά πληροφορικής κανει ; Δεν συγκρίνεται με έναν απόφοιτο αει πληροφορικής . Ενώ εγω συγκρινόμαι με έναν απόφοιτο μαθηματικου . Να μη σου πω ΑΝΕΤΑΑΑΑΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οχι βέβαια . Εγω κάνω 36 μαθήματα μαθηματικών απο τα 58 που έχω για πτυχίο . Αυτος ποσά πληροφορικής κανει ; Δεν συγκρίνεται με έναν απόφοιτο αει πληροφορικής . Ενώ εγω συγκρινόμαι με έναν απόφοιτο μαθηματικου . Να μη σου πω ΑΝΕΤΑΑΑΑΑΑΑ

Δε γνωρίζω πολλά από το ΗΜΜΥ (γνωρίζω ότι στο ΕΜΠ μαζί με το ΣΕΜΦΕ έχουν τις δυσκολότερες σχολές) αλλά καλύτερα εδώ να συμμετέχουν παιδιά που σπουδάζουν ημμυ. Εφόσον όμως η πληροφορική δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα θεωρώ λάθος να τα βάζουν με τυος ημμυ παρά με τον ανοργάνωτο επαγγελματικό τους σύλλογο.

Πάντως από τους αποφοιτους που γνωρίζω από ημμυ είναι όλοι πολυ καταρτισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δε γνωρίζω πολλά από το ΗΜΜΥ (γνωρίζω ότι στο ΕΜΠ μαζί με το ΣΕΜΦΕ έχουν τις δυσκολότερες σχολές) αλλά καλύτερα εδώ να συμμετέχουν παιδιά που σπουδάζουν ημμυ. Εφόσον όμως η πληροφορική δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα θεωρώ λάθος να τα βάζουν με τυος ημμυ παρά με τον ανοργάνωτο επαγγελματικό τους σύλλογο.

Ακούς και εσυ τον καθε άκυρο που σου λέει τα δικά του . Φυσικα και εχουν . Οποίος ασχολείται με τον στο ξέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ξεκαθαρίστε τα λίγο:

- Επαγγελματικά δικαιώματα στην πληροφορική δεν υπάρχουν παρά μόνο η κατηγορία ΠΕ στο δημόσιο. Ποτέ κανένας δε θα σου ζητήσει υπογραφή για κάποιο project στην πληροφορική, το επάγγελμα είναι τελείως ανοιχτό για αυτό και είναι τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός.

Η πληροφορική είναι ένα μεγάλο σύνολο που περιλαμβάνει πολλούς τομείς. Το να κάνει κανείς αυθαίρετες γενικεύσεις του στυλ ο Χ ξέρει καλύτερη πληροφορική από τον Ψ είναι ηλίθιο.
Κάποιος πχ που ασχολείται από μικρός με web dev και έχει δουλέψει σε html, css, php, javascript ξέρει να στήνει sites και έχει εμπειρία σε αυτά έχει πολλές πιθανότηττες στο συγκεκριμένο κόμμάτι να ξέρει περισσότερα από έναν μέσο απόφοιτο πληροφορικής που να χει κάνει 1-2 μαθήματα σχετικά και δεν έχει ασχοληθεί μόνος του παραπέρα ( εδώ γελάμε ).

Υπάρχουν όμως και τομείς που λίγοι ασχολούνται μόνοι τους και θέλουν ένα καλό υπόβαθρο για να κάνεις κάτι. Από hardware μέχρι low level programming, παραλληλισμό, τεχνητή νοημοσύνη, τεχνολογία λογισμικού και πληροφοριακά συστήματα για να μη μιλήσω για θεωρητικά πράγματα που θέλουν πολλά μαθηματικά από πίσω.

Είναι άλλο να φτιάχνεις εφαρμογούλες για κινητά και να βγάζεις χαρτζιλίκι και άλλο να δουλεύεις αναλυτής συστημάτων σε κάποια μεγάλη εταιρεία με ευθύνες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καθηγητής πλεροφρορικής με τι διακιώμαστα γίνεσαι;

Πας ΕΠΠΑΙΚ ΑΣΠΑΙΤΕ (https://education.aspete.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=394&Itemid=363&lang=el και στις 4 τελευταίες σελίδες: https://www.aspete.gr/eppaik2013a/EISAGOMENOI.pdf) με Παραρτήματα σε Αθήνα, Θεσ/κη, Πάτρα, Βόλο, Ιωάννινα, Ηράκλειο, Σάππες, Ρόδος και νομίζω από φέτος και Κοζάνη. Δεν είναι απαραίτητο για τον ΑΣΕΠ (δεν σε αποκλείει), αλλά σού δίνει πολλά μόρια (ακόμα και για Αναπληρωτής/Ωρομίσθιος πας μπροστά στη λίστα άμα το έχεις), γογονός που το κάνει "απαραίτητο".

Η ποσόστοση προσλήψεων (μόνο στον κλάδο Πληροφορικής γίνεται αυτό) είναι 60% ΠΕ-19 (unis) με 40% ΠΕ-20 (ΤΕΙ).

Παλιότερα (πριν ~15-20 χρόνια) γινόσουν και με σεμινάριο 400 ωρών (πολλά τα λεφτά, Άρη) και τώρα με τις διαθεσιμότητες (αν δείτε τη σχετική ειδησεογραφία) τούς έχουν "στοχοποιήσει" (είναι πολλοί αυτοί στην Εκπαίδευση και δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Συνοπτικά αναφέρω ότι τα δικαιώματα πληροφορικάριου δεν υπάρχουν.

Απο ποτε διαλεγουμε σχολη με βαση τα δικαιωματα και τις υπογραφες ομως? :hmm:

Αν θυμαμε καλα οταν ειχα ρωτησει για σχολες πληροφορικης, παλι στα δικαιωματα ειχαν αναφερθει καποιοι, οι οποιοι ηταν ΗΜΜΥτες, τυχαιο? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Απο ποτε διαλεγουμε σχολη με βαση τα δικαιωματα και τις υπογραφες ομως? :hmm:

Αν θυμαμε καλα οταν ειχα ρωτησει για σχολες πληροφορικης, παλι στα δικαιωματα ειχαν αναφερθει καποιοι, οι οποιοι ηταν ΗΜΜΥτες, τυχαιο? ;)

Για να διαλέξεις μια σχολή την διαλέγεις είτε για τις γνώσεις που σου παρέχει, είτε για τα δικαιώματα είναι και για τα δύο. Το πρόβλημα με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής δεν είναι μόνο ότι τα δικαιώματα που παίρνεις είναι σχεδόν μηδαμινα αλλά και ότι και οι γνώσεις που σου παρέχουν είναι επιφανειακές και πρέπει να τις εξελίξεις μόνοι τους για να έχεις ελπίδα στην αγορά εργασίας.

Για παράδειγμα η αγορά στο χώρο των δικτύων δεν ζητά ούτε πτυχίο ΑΕΙ ούτε ΤΕΙ. Ζητούν κυρίως πιστοποιήσεις (τύπου cisco) είτε διπλωματούχους μηχανικούς γιατί χρειάζονται την υπογραφή τους. Οι υπόλοιποι ή μένουν άνεργοι ή δουλεύουν σε άλλα πόστα με χαμηλούς μισθούς.

Αν θέλετε να ασχοληθείτε με έρευνα προτιμήστε ΕΜΠ, ή άλλο κάποιο πολυτεχνείο της χώρας από ότι πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Η χρηματοδότηση που παίρνουν τα πρώτα είναι πολύ μεγαλύτερη και συνεπώς οι ευκαιρίες για συμμετοχή σε κάποιος ερευνητικό πρόγραμμα πιο πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παλιότερα (πριν ~15-20 χρόνια) γινόσουν και με σεμινάριο 400 ωρών (πολλά τα λεφτά, Άρη) και τώρα με τις διαθεσιμότητες (αν δείτε τη σχετική ειδησεογραφία) τούς έχουν "στοχοποιήσει" (είναι πολλοί αυτοί στην Εκπαίδευση και δεν έχουν πτυχίο Πληροφορικής).
Ενδεικτικά στο λύκειο μου, το μάθημα της πληροφορικής μας το έκανε μαθηματικός και σ'ένα διπλανό χωριό, φιλόλογος.
Δεν πιστεύω πάντως κάποιος να είχε σαν όνειρο να γίνει καθηγητής πληροφορικής στην 2βάθμια απλά ήθελαν να τρυπώσουν στο δημόσιο.
Το μάθημα της πληροφορικής στο γυμνάσιο-λύκειο είναι ανούσιο ή είναι η ώρα του παιδιού όπως την έλεγα επειδή το μόνο που έκανες ήταν να σερφάρεις στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Αν θέλετε να ασχοληθείτε με έρευνα προτιμήστε ΕΜΠ, ή άλλο κάποιο πολυτεχνείο της χώρας από ότι πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Η χρηματοδότηση που παίρνουν τα πρώτα είναι πολύ μεγαλύτερη και συνεπώς οι ευκαιρίες για συμμετοχή σε κάποιος ερευνητικό πρόγραμμα πιο πολλές.
EPIC FAIL!!!
Μάντεψε ποιο είναι το Νο.1 ερευνητικό κέντρο στη χώρα στο συγκεκριμένο τομέα, και από ποια σχολή/τμήμα τροφοδοτείται κυρίως με ερευνητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
EPIC FAIL!!!
Μάντεψε ποιο είναι το Νο.1 ερευνητικό κέντρο στη χώρα στο συγκεκριμένο τομέα, και από ποια σχολή/τμήμα τροφοδοτείται κυρίως με ερευνητές.

Το ΙΤΕ απο το τμημα επιστημης υπολογιστων του πανεπιστημιου κρητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Τα τελευταία 2 χρόνια τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Το πανεπιστήμιο κρήτης, όπως όλα τα πανεπιστήμια ειδικά της περιφέρειας τα τελευταία χρόνια, υποχρηματοδοτείται. Τα πολυτεχνεία εκτός από το κράτος έχουν χρηματοδότηση και από το ταμείο των μηχανικών (ΤΣΕΜΔΕ). Επίσης σε κάθε δημόσιο έργο που κατασκευάζεται υπάρχουν οι λεγόμενες κρατήσεις υπέρ ΕΜΠ, που δεν αφορούν μόνο το ΕΜΠ αλλά όλα τα πολυτεχνεία της χώρας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ενδεικτικά στο λύκειο μου, το μάθημα της πληροφορικής μας το έκανε μαθηματικός και σ'ένα διπλανό χωριό, φιλόλογος.
Δεν πιστεύω πάντως κάποιος να είχε σαν όνειρο να γίνει καθηγητής πληροφορικής στην 2βάθμια απλά ήθελαν να τρυπώσουν στο δημόσιο.
Το μάθημα της πληροφορικής στο γυμνάσιο-λύκειο είναι ανούσιο ή είναι η ώρα του παιδιού όπως την έλεγα επειδή το μόνο που έκανες ήταν να σερφάρεις στο διαδίκτυο.

Ναι σαφώς . Εμένα αυτος που μου έκανε πληροφορικη ηταν αγρότης . Τι να πω για σένα αγόρι μου κοντευεις να γίνεις ο no1 .... του φόρουμ ! Μέχρι και τον ντεμολοτζικ θα περάσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ναι σαφώς . Εμένα αυτος που μου έκανε πληροφορικη ηταν αγρότης . Τι να πω για σένα αγόρι μου κοντευεις να γίνεις ο no1 .... του φόρουμ ! Μέχρι και τον ντεμολοτζικ θα περάσεις !
Από ανάγνωση ξέρεις; Αν ναι διάβασε τα παραπάνω και θα καταλάβεις. Αν όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Από ανάγνωση ξέρεις; Αν ναι διάβασε τα παραπάνω και θα καταλάβεις. Αν όχι...

Δυστυχώς ξερω ανάγνωση . Αυτο που κολαει ; Το ξαναδιαβασα και επιμένω στην ιδια απάντηση που έδωσα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top