Σχολές Μηχανικών Δικαιώματα

TheNorth

Νεοφερμένος

Ο TheNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω άμα οι μηχανικοι πληροφορικής και υπολογιστών του παδα και του διπαε έχουν ισάξια δικαιώματα με των πολυτεχνικων; Προσπαθώ να βρω μια άκρη γιατί θέλω να ασχοληθώ κι με υπολογιστές κιόλας το hardware κομμάτι
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω άμα οι μηχανικοι πληροφορικής και υπολογιστών του παδα και του διπαε έχουν ισάξια δικαιώματα με των πολυτεχνικων; Προσπαθώ να βρω μια άκρη γιατί θέλω να ασχοληθώ κι με υπολογιστές κιόλας το hardware κομμάτι
Τωρα οχι δεν εχουν πολυτεχνικα δικαιωματα .... Διπαε και Παδα εχουν τα ιδια δικαιωματα δηλαδη κανενα.
Θα πρεπει να περιμενεις μερικες εβδομαδες γιατι ο υπουργος ειπε οτι θα ληθει πολυ συντομα το θεμα.
Το παδα εινα στην τελικη φαση αλλα το διπαε ειναι στην αρχη.... αλλα αυτο δεν παλι λεει κατι.... αν θελει ο υπουργος θα πανε μαζι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

TheNorth

Νεοφερμένος

Ο TheNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Περίεργο γιατί είναι 5ετης φοίτησης κι τα δύο που δίνουν κι το master.Απλα θέλω να είμαι σίγουρος για να μη πάω να διαλέξω μια σχολή που δεν θα έχω τα πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Αν έχει λυθεί μέχρι του χρόνου με το παδα μια χαρά.Ενα παιδί Μ χε πει ότι του παδα αναγνωρίζεται για αυτό ρωτάω κι εδώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Περίεργο γιατί είναι 5ετης φοίτησης κι τα δύο που δίνουν κι το master.Απλα θέλω να είμαι σίγουρος για να μη πάω να διαλέξω μια σχολή που δεν θα έχω τα πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Αν έχει λυθεί μέχρι του χρόνου με το παδα μια χαρά.Ενα παιδί Μ χε πει ότι του παδα αναγνωρίζεται για αυτό ρωτάω κι εδώ
Το παδα εχει integrated master το Διπαε οχι ακομα ..δεν ζητησε γιατι δεν εχει συγκλητο.
Το παιδι δεν τα ειχε παρακολουθησει καλα ...αλλα κανε υπομονη κανα δυο μηνες να δουμε.
Προσωπικη αποψη ... τα δικαιωματα ΤΕΕ στις σχολες αυτες δεν ειναι μαστ για να δουλεψεις.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Απορία. Όσοι βγάζανε την συγκεκριμένη σχολή πριν γίνει το ΠΑΔΑ ΑΕΙ, ως τι δουλεύανε και πως ονομαζόταν το τμήμα;
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Απορία. Όσοι βγάζανε την συγκεκριμένη σχολή πριν γίνει το ΠΑΔΑ ΑΕΙ, ως τι δουλεύανε και πως ονομαζόταν το τμήμα;

Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ που ήταν στην Αθήνα και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕ, που ήταν στον Πειραιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

TheNorth

Νεοφερμένος

Ο TheNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το παδα εχει integrated master το Διπαε οχι ακομα ..δεν ζητησε γιατι δεν εχει συγκλητο.
Το παιδι δεν τα ειχε παρακολουθησει καλα ...αλλα κανε υπομονη κανα δυο μηνες να δουμε.
Προσωπικη αποψη ... τα δικαιωματα ΤΕΕ στις σχολες αυτες δεν ειναι μαστ για να δουλεψεις
Σε ευχαριστώ πολύ.Προσπαθω να κάνω μια έρευνα κγω μόνος μου για να ξέρω τι μου γίνεται γιατί είναι περίεργη φάση.Καθε ένας άλλο μου λέει ακόμα κι δάσκαλοι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή αν πάω εξωτερικό για παράδειγμα θα έχει ίδια αναγνώριση το πτυχίο μου με κάθε άλλο στη Ελλάδα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
τα δικαιωματα ΤΕΕ στις σχολες αυτες δεν ειναι μαστ για να δουλεψεις.
...αν σκοπεύεις να δουλέψεις ως υπάλληλος

που ούτως ή άλλως (και να τα είχες τα εν λόγω δικαιώματα) δεν θα μετρούσε καθόλου, μην αποπροσανατολίζεις κόσμο.

ΑΝ θες να ανοίξεις κάποιο γραφείο, ή να αναλάβεις κάποια μελέτη ή οτιδήποτε -προς το παρόν- παίρνεις εκ των τριών το μακρύτερο.

Δεν είπες τίποτα καινούριο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Δηλαδή αν πάω εξωτερικό για παράδειγμα θα έχει ίδια αναγνώριση το πτυχίο μου με κάθε άλλο στη Ελλάδα;
Ότι σου είπε ο Γιάννης. Μπορείς να εργαστείς όπου θες χωρίς θέμα καθώς το επάγγελμα λόγω της φύσεως του είναι ανοιχτό. Οπότε απο το να επιλέξεις κάτι άλλο δήλωσε το καλύτερα, μην το αποφύγεις. Βέβαια χρειάζεται να γίνει και η αναγνώριση για ευνόητους λόγους, συμπεριλαμβανομένου λόγους ηθικής και ακόμα και αξιοπιστία. Εαν δουλέψεις μετά το graduation σε life-critical εφαρμογές, χρειάζονται τα δικαιώμ
Αναφερόμουν σε οτιδήποτε σχετιζόταν με ΤΕΕ.
Ναι τώρα το είδα. Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Ενώ μεν πάλι μπορείς να εργαστείς, νομίζω οτι είναι εντελώς αυτονόητο το πόσο σημαντικό είναι να έχει κάποιος δικαίωμα υπογραφής απο τις κλασικές ειδικότητες μηχανικού, ακόμα και εαν δεν πρόκειται ποτέ να βάλει κάποια υπογραφή.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ότι σου είπε ο Γιάννης. Μπορείς να εργαστείς όπου θες χωρίς θέμα καθώς το επάγγελμα λόγω της φύσεως του είναι ανοιχτό. Οπότε απο το να επιλέξεις κάτι άλλο δήλωσε το καλύτερα, μην το αποφύγεις. Βέβαια χρειάζεται να γίνει και η αναγνώριση για ευνόητους λόγους, συμπεριλαμβανομένου λόγους ηθικής και ακόμα και αξιοπιστία. Εαν δουλέψεις μετά το graduation σε life-critical εφαρμογές, χρειάζονται τα δικαιώμ

Ναι τώρα το είδα. Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Ενώ μεν πάλι μπορείς να εργαστείς, νομίζω οτι είναι εντελώς αυτονόητο το πόσο σημαντικό είναι να έχει κάποιος δικαίωμα υπογραφής απο τις κλασικές ειδικότητες μηχανικού, ακόμα και εαν δεν πρόκειται ποτέ να βάλει κάποια υπογραφή.
Αν μιλάμε για δουλειά == υπάλληλος κάποιου, τότε ναι όλα οκ.

Αν μιλάμε για δουλειά == έχω δικό μου γραφείο και πρέπει να εκμεταλλευτώ ιδιότητες που έχουν μόνο μέλη του ΤΕΕ, τότε όχι.

Το λέω για να μην διασπείρονται ανακρίβειες και καεί κόσμος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.Προσπαθω να κάνω μια έρευνα κγω μόνος μου για να ξέρω τι μου γίνεται γιατί είναι περίεργη φάση.Καθε ένας άλλο μου λέει ακόμα κι δάσκαλοι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή αν πάω εξωτερικό για παράδειγμα θα έχει ίδια αναγνώριση το πτυχίο μου με κάθε άλλο στη Ελλάδα;
Στο εξωτερικο δεν θα εχεις καποιο θεμα .Εκει ειναι πιο ελευθεροι με τα επαγγελματα. Μας ειχαν καταγγείλει καποτε γιατι εχουμε κλειστα επαγγελματα και κατι λιγα εγγιναν.
Οι μηχ υπολογιστων οπως και οι ηλεκτρονικοι μηχανικοι ασχολουνται με τα ασθενη ρευματα και τα data.
Τα επαγγελματικα δικαιωματα εχουν μεγαλη ισχυ οπου μπαινει θεμα ζωης και ασφαλειας του ανθρωπου και εμπλεκεται το δημοσιο
Πχ Δεν μπορεις να βαψεις εστω και ενα τοιχο αν δεν υποβαλεις μελετη στην πολεοδομια και μπορεις μονο αν εισαι πολιτικος μηχανικος του ΤΕΕ.
Δεν μπορεις να κανεις ενα δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας που θα το τροφοδοτησει ο Δεδηε αν δεν εισαι ΗΜΜΥ ή χαμηλοτερου κλιμακιου αναλογα.
Μπορεις ομως ντύσεις ενα κτηριο με οπτικες ινες και να εγκαταστησεις οποιο μεγαλο συστημα υπολογιστων χωρις να ζητησεις την αδεια απο πουθενα ..δεν το ζητανε .
Αν ομως πας σε επιπεδο οπτικων ινων πολης
ή πρεπει να σε χρηματοδοτησει για αυτο καποιο προγραμμα του δημοσιου εκει η μελετη θελει σφραγιδα του ΤΕΕ.
Α εισαι η Βονταφον και πρεπει να επεκτεινεις το δικτυο κεραιων σου εκει θελεις την σφραγιδα του ΤΕΕ για να υποβαλεις στο υπουργειο μεταφορων ..βεβαια παντα θα υπαρχει καποιος ΗΜΜΥ να σε καπελωνει.
Πρεπει να ξερεις οτι τα ''δικαιωματα'' ΤΕΕ ακολουθουν τις ''προσταγες'' του ΕΜΠ και το αυτο δεν εχει μηχ υπολογιστων εχει ΗΜΜΥ.
Εν παση περιπτωση πολλα ειπαμε και το θεμα δικαιωματων ΤΕΕ στην σχολη που θες θα εχει λυθει μεχρι να αποφοιτησεις...ειναι θεμα χρονου.

Τι ακριβως σου λενε οι καθηγητες σου?
 

TheNorth

Νεοφερμένος

Ο TheNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μου είπανε ότι έχει πλήρη δικαίωματα κι ότι θα μπορώ να δουλέψω σαν κάθε άλλο σαν πληροφορική και μηχανικός υπολογιστών.Καλυτερα να έχω όλα τα δικαιώματα έτσι καλού κακού.Ωστοσο κάτι άκυρο αυτή η σχολή στο παδα που θέλω έχει διαφορά με το μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής στη Πάτρα κι Ιωάννινα;
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Μου είπανε ότι έχει πλήρη δικαίωματα κι ότι θα μπορώ να δουλέψω σαν κάθε άλλο σαν πληροφορική και μηχανικός υπολογιστών.Καλυτερα να έχω όλα τα δικαιώματα έτσι καλού κακού.Ωστοσο κάτι άκυρο αυτή η σχολή στο παδα που θέλω έχει διαφορά με το μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής στη Πάτρα κι Ιωάννινα;

Κανένα σε επαγγελματικό επίπεδο, όμως λογικά θα είσαι πιο ολοκληρωμένος στο CEID της Πάτρας και στα Γιάννενα όσο αναφορά την έρευνα στην Ηλεκτρονική και στην Πληροφορική, δηλαδή αν πας στον Δημόκριτο (που δεν θα στο πρότεινα), θα σε προτιμήσουν ως ερευνητή λόγω ότι θα έχεις τα δικαιώματα του Ηλεκτρονικού Μηχανικού από το ΤΕΕ.

Κανονικά ούτε το ΠΑΔΑ θα έπρεπε να είναι στο 4ο πεδίο ούτε οποιαδήποτε τμήμα Πληροφορικής ή Μηχανικών Η/Υ που έχει Μαθήματα όπως Λογική Σχεδίαση, Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Φυσική, Ηλεκτρονική (ούτε καν του ΠΑΠΕΙ). 5 πεδία θα έπρεπε να υπάρχουν, στο Οικονομικό πεδίο να μπορείς να περάσεις μόνο Πληροφορική ΟΠΑ και ΠΑΜΑΚ, αφού όμως πρώτα πάρεις μαθήματα Θετικής, τα οποία θα σου ξεκλειδώνουν όλες τις σχολές, ενώ τα μαθηματικά των Οικονομικών θα σου ξεκλειδώνουν μόνο τμήματα Οικονομικών, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστικής, Μάρκετινγκ, Ναυτιλιακών και Τουρισμού, μαζί με τμήματα Ψυχολογίας, Κοινωνιολογίας και ΜΜΕ (Σχεδόν ότι ίσχυσε στην 4η δέσμη),

Τα υπόλοιπα τμήματα να πάνε σε καινούργιο πεδίο Πληροφορικής με μαθήματα τα Μαθηματικά, την ΑΕΠΠ και την Φυσική (Δύο διακριτά μέρη, Γενική Φυσική και Ηλεκτρονική), θα υπάρχουν και τμήματα ΗΜΜΥ, απλά οι εισακτέοι δεν θα παρακολουθούν μαθήματα ενέργειας, φυσικά όλα τα παραπάνω τμήματα θα βρίσκονται και στο 2ο πεδίο για όσους δεν καταφέρουν να εισαχθούν σε Ιπτάμενους , Αρχιτεκτονική, λοιπές Πολυτεχνικές Σχολές και Χημειοβιολογικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Μου είπανε ότι έχει πλήρη δικαίωματα κι ότι θα μπορώ να δουλέψω σαν κάθε άλλο σαν πληροφορική και μηχανικός υπολογιστών.Καλυτερα να έχω όλα τα δικαιώματα έτσι καλού κακού.Ωστοσο κάτι άκυρο αυτή η σχολή στο παδα που θέλω έχει διαφορά με το μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής στη Πάτρα κι Ιωάννινα;
Ναι οκ να τα παρεις να εισαι πιο ηρεμος ..ειναι και ηθικη ικανοποιηση οπως λεει και ο Samael..To TEE εχει και το κατι λιγο καλυτερο στην ασφαλιση αν δεχθει ο εργοδοτης σου να την κανει.
Και το παδα και η πατρα ειναι πολυ παλιες σχολες και εχουν και αβαντες απο τα εργαστηρια των ημμυ... και τα ιωαννινα καλη ειναι . Με το εσωτερικο ερασμους ( αν σε ενδιαφερει) θα μπορεις να παιρνεις και μαθηματα απο ημμυ κατι που τα ιωαννινα δεν εχουν.
Το παδα εχει 40 καθηγητες η πατρα 31 αλλα το θεμα δεν ειναι εκει..ειναι σε σενα ποσο θες να μαθεις.
Το παδα ειναι στην κορυφη των μοριων καθοτι ειναι αθηνα αλλα και στο 2ο+4ο πεδιο.
Το παδα εχει μαγκα πρυτανη το ceid εχει ντουβαρι πρυτανη αλλα εχει το πλεονεκτημα οτι ειναι καθηγητης του ceid να σας φροντιζει.
Που εισαι brizolaki να μας τα πεις?
Η αποψη μου ειναι πηγαινε εκει που θα πληρωνεις λιγοτερο, και οσο θα εισαι εκει κοιτα να παρεις πιστοποιησεις cisco ...αυτο θα κανει την μεγαλη διαφορα στην αγορα και οχι το TEE.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top