Σχολές Ηλεκτρολόγων Μηχανικών

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
...παρ' όλα αυτά ένας ηλεκτρολόγος έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός ηλεκτρονικού ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει.
....οκ μισό τώρα λίγο πάω να πέσω απ' το γκρεμό. :wall:

αυτο ομως δεν μπορει να κινηθει προς μια μονο κατευθυνση(να κοπουν δικαιωματα ηλεκτρολογων)..μπορει να κινηθει και προς την κατευθυνση να παρουν δικαιωματα οι ηλεκτρονικοι (αν φυσικα κανουν μαθηματα ηλεκτρολογιας οπως εμεις κανουμε μαθηματα ηλεκτρονικης)

αηθελα να υποθεσεις, εγω το μονο που ειπα ειναι το αυτονοητο: δηλαδη το οτι καποιος ειναι ηλεκτρολογος δεν σημαινει αυτοματα πως ειναι ΚΑΙ ηλεκτρονικος, και εσεις το απορριψατε λεγοντας ενα σωρο μπουρδες
σορρυ αλλα μπουρδες δεν ειναι οτι 2,5 χρονια ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΑΣΤΕ στην ηλεκτρονικη.Επισης το αρθρο δε μου λεει τιποτα γιατι πολυ απλα ο ΚΑΘΕ "ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ" μπορει να γραψει οτι θελει χωρις να εχει ιδεα απο το τι γινεται μεσα στη σχολη.Δε στερουμαστε κανενος βασικου μαθηματος ,ισως στερουμαστε καποιας παραπανω λεπτης εξειδικευσης η οποια κατα τη γνωμη μου δε μας εμποδιζει απο το να διδαξουμε.Ουτε καν κανει τον κοπο να αναφερει τα μαθηματα εκανε.Να κανω εγω τον κοπο.1ο εξαμηνο (κιολας κιολας) εχουμε μαθημα συστηματα υπολογιστων..Εκει λοιπον μαθαινουμε διαφορα για μερη του υπολογιστη και για λειτουργιες του μεχρι και για διαδικτυακο προγραμματισμο,λειτουργικα συστηματα(ναι λειτουργικα και μαλιστα linux).Αν μαθημα πληροφορικης θεωρειται η εξασκηση στο word excel και τα windows που ειναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ πακετο της microsoft οκ τι να πω..Επιπλεον 2 ,3,4 εξαμηνο διδασκομαστε(μαζι με εργασιες καθε βδομαδα οπως και εργαστηρια)γλωσσες προγραμματισμου..Στη συνεχεια οπως και στον τομεα εχουμε περισσοτερα..Ποια λοιπον ειναι τα μαθηματα πληροφορικης που δε διδασκομαστε;

Με αυτο το αρθρο δεν "φαινεται" κατι που μας καθιστα ακαταλληλους (εξηγησα παραπανω)αλλα απλα φαινονται τα συμφεροντα καποιων που βλαπτονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλως σας βρηκα καταρχας,
Εγω τελειωσα φετος Το Επαλ ειδικοτητα ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων
Αλλα ημουν β! ομαδα για να παω σε ΤΕΙ ηλεκτρονικης
Μπορω να πω οτι εχοντας συζητησει και με παιδια απο ΤΕΙ και απο παιδια απο ΗΜΜΥ
αυτο που μου ειπαν και οι δυο αλλα κυριως απο ΗΜΜΥ που συζητησα μαζι τους πιστευουν οτι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι δεν γινεται ελεγχος στην πρακτικη,
και ετσι μπορει μια πρακτικη να μην γινει καν, ειτε επειδη οι φοιτητες δεν θελουν να δουλεψουν, και βρισκουν ενα γνωστο να τους κολλαει ενσημα.
Ειτε ο εργοδοτης πιστευει πως ο τελειοφοιτος ειναι εντελως απειρος και δεν του αναθετει τιποτα....

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον βασιλη

Ομως η μεγαλυτερο προβλημα στην Ελλαδα ειναι αυτο που λεει και παραπανω η στρουμφοτραγουδω!
Οτι ενας Ηλεκτρονικος Διδασκεται ηλεκτρολογια(λογικο) αλλα δεν εχει δικαιωματα ηλεκτρολογου(λογικο και αυτο, αν παρει τα δικαιωματα του ηλεκτρολογου,Αν τελειωνει ηλεκτρονικος και δουλευει σαν ηλεκτρολογος τι θα γινουν οι ηλεκτρολογοι?? ζητιανοι???

Ετσι θα επρεπε και οι ηλεκτρολογοι, να τελειωνουν πρωτα ηλεκτρολογοι και ας κανουν μεταπτυχιακα μετα αν θελουν ναγινουν ηλεκτρονικοι...
Δεν ειναι δυνατον καποιος να σπουδαζει 5 χρονια για να γινει ηλεκτρονικος και καποιος αλλος να σπουδαζει ηλεκτρολογος και να παρει τα δικαιωματα στο ετσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,954 μηνύματα.
αυτο το ΤΕΕ εχει καταστρεψει ολους τους τεχνικους κλαδους στην Ελλαδα, δινοντας προνομια(γιατι δεν ειναι απλα δικαιωματα αυτα που τους δινει....) στους πολυτεχνιτες...

Γιατι η μελετη (η οποια εγινε απο Ηλεκτρολογους του ΕΜΠ) εχει τραγικα λαθη(αφηνει εκτος κομβικα κεντρα τηλεοπτικης εκπομπης οπως πηλιο και παρνηθα και πολλα αλλα) και δεν μπορει να υλοποιηθει

Ενας Ηλεκτρολογος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ηλεκτρονικος !!!
οπως ενας κτηνιατρος δεν μπορει να θεωρηθει ορθοπεδικος

πως να το κανουμε...

Λοιπόν μπερδεύεις τα ΤΕΙ με τα ΑΕΙ. Από το ΑΕΙ δεν βγαίνεις τεχνικός αλλά μηχανικός. Εφόσον στα ΤΕΙ δεν διδάσκονται μαθηματικά και φυσική δεν πρέπει να εκπονούν μελέτες. Αν δεν γνωρίζεις άριστα μιγαδικούς, γραμική άλγεβρα, διάφορους μαθηματικούς μετασχηματισμούς, ηλεκτρομαγνητικά πεδία πως μπορείς να μοντελοποιήσεις ένα ηλεκτρικό σύστημα ή σύστημα αυτομάτου ελέγχου.

Από ΕΜΠ εφόσον το θελησείς μπορείς να σχοληθείς μια χαρά με ηλεκτρονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν θεωρησουμε πως οι μηχανικοι ειναι ανωτεροι απο τους τεχνικους
Δεν θα επρεπε να ειχαν τουλαχιστον τις γνωσεις των τεχνικων???
γιατι απο οσο εχω δει εγω, σε τεχνικα θεματα υπαρχει πολυ ασχετιλα
Ναι, σιγουρα χρειαζονται τα μαθηματικα, αλλα μονο με αυτα δεν φτιαχνεις τιποτα γιατι μενουν στην θεωρια

ναι μπορεις να ασχοληθεις με ηλεκτρονικη, αλλα η ηλεκτρονικη συνεχως αλλαζει και επεκτεινεται σε νεους κλαδους, που θελουν ΠΡΟΤΙΣΤΩΣ συνεχη ενημερωση και ενασχοληση και οχι μαθηματικα
Η ηλεκτρολογια ομως πανω κατω ειναι η ιδια απο τοτε που εκαναν πειραματα ο TESLA και ο MAXWELL, ενω η ηλεκτρονικη αλλαζει καθε χρονο
και γι αυτο αν χασεις ενα κομματι, δυσκολα προχωρας στο επομενο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν θεωρησουμε πως οι μηχανικοι ειναι ανωτεροι απο τους τεχνικους
Δεν θα επρεπε να ειχαν τουλαχιστον τις γνωσεις των τεχνικων???

Όχι, γιατί ο σκοπός τους δεν είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αν θεωρησουμε πως οι μηχανικοι ειναι ανωτεροι απο τους τεχνικους

αν?λολ

Δεν θα επρεπε να ειχαν τουλαχιστον τις γνωσεις των τεχνικων???

όχι

γιατι απο οσο εχω δει εγω, σε τεχνικα θεματα υπαρχει πολυ ασχετιλα.Ναι, σιγουρα χρειαζονται τα μαθηματικα, αλλα μονο με αυτα δεν φτιαχνεις τιποτα γιατι μενουν στην θεωρια

μα δε σπουδάζουν για να φτιάχνουν(έτσι όπως το εννοείς εσύ)...αυτό μας έλειπε


edit>στο τέλος θα μας πείτε και ότι οι μηχανικοί αεροσκαφών(ΣΜΑ) πρέπει να εκπαιδεύονται στο να επισκευάζουν τα αεροπλάνα...έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν θεωρησουμε πως οι μηχανικοι ειναι ανωτεροι απο τους τεχνικους
Δεν θα επρεπε να ειχαν τουλαχιστον τις γνωσεις των τεχνικων???
γιατι απο οσο εχω δει εγω, σε τεχνικα θεματα υπαρχει πολυ ασχετιλα
Ναι, σιγουρα χρειαζονται τα μαθηματικα, αλλα μονο με αυτα δεν φτιαχνεις τιποτα γιατι μενουν στην θεωρια
Εννοείς ότι ο Πολιτικός Μηχανικός θα έπρεπε να παίρνει το μυστρί και να πηγαίνει στην οικοδομή για χτίσιμο?

Έχω πραγματικά βαρεθεί να εξηγώ ότι δε μαθαίνω να χρησιμοποιώ το Microsoft Word στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οχι δεν λεω να το κανει, λεω να ξερει να το κανει...

εχει μεγαλη διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οχι δεν λεω να το κανει, λεω να ξερει να το κανει...

εχει μεγαλη διαφορά...
ποια ειναι η διαφορα φιλαρακι αν κοιταξεις αυτα που ελεγες και πιο πριν, αλλα να σου πω ευστοχο ηταν το παραδειγμα των πολιτικων μηχανικων, τι να πανε να γινουν απλοι οικοδομοι??
μαλλον δεν στεκει...
αλλα να σου πω κατι οι ηλεκτρολογοι ημμυ για να βγαλουν την σχολη λιωνουν στο διαβασμα.. για αυτο και θεωρειται απο τις πιο δυσκολες σχολες της ελλαδας, πραγμα που δεν συμβαινει και με τους ηλεκτρονικους για να εχουν και ισα δικαιωματα...
αλλιως ειναι ενας φοιτητης που εχει ξεσκιστει στο διαβασμα για να μπει και να βγει απο τους ημμυ και αλλιως ενα φοιτητης που μπεικε και τελειωσε ενα τει (φυσικα δεν υποτιμω τα τει)
και μην ξεχνατε οτι οπως εχουν πει τα παιδια πιο πανω 1000 φορες, και τους ηλεκτρολογους υπαρχουν 3 κατευθυνσης και αν θες επιλεγεις του ηλεκτρονικου...

αλλα που να καταλαβετε τη διαφορα μερικοι εδω μεσα, οταν εσεις εισασταν στα κλαμπ ο αλλος διαβαζε για να περασει ημμυ εμπ και οχι σε καποιο τει...
και αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα αναμεσα στους "αχρηστους" του ημμυ με εσας...
σε λιγο θα μας πειτε οτι πιανατε το ημμυ εμπ αλλα επειδη ξερατε οτι εκει τα κανουν πολυ θεωρητικα προτιμισατε το τει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ποια ειναι η διαφορα φιλαρακι αν κοιταξεις αυτα που ελεγες και πιο πριν, αλλα να σου πω ευστοχο ηταν το παραδειγμα των πολιτικων μηχανικων, τι να πανε να γινουν απλοι οικοδομοι??
σου ειπα εγω τετοιο πραγμα, μην τρελαθουμε κιολας... απλα να μπορει να υπολογισει καποια βασικα πρακτικα πραγματα
εσεις νομιζετε οτι τελειωνετε μια σχολη και σας τα μαθαινουν ολα, γι αυτο εχουμε φτασει εδω που φτασαμε...

αλλα να σου πω κατι οι ηλεκτρολογοι ημμυ για να βγαλουν την σχολη λιωνουν στο διαβασμα.. για αυτο και θεωρειται απο τις πιο δυσκολες σχολες της ελλαδας, πραγμα που δεν συμβαινει και με τους ηλεκτρονικους για να εχουν και ισα δικαιωματα...
μονο οι ημμυ διαβαζουν, ολοι οι υπολοιποι τα ξυνουν....

αλλιως ειναι ενας φοιτητης που εχει ξεσκιστει στο διαβασμα για να μπει και να βγει απο τους ημμυ και αλλιως ενα φοιτητης που μπεικε και τελειωσε ενα τει (φυσικα δεν υποτιμω τα τει)
και μην ξεχνατε οτι οπως εχουν πει τα παιδια πιο πανω 1000 φορες, και τους ηλεκτρολογους υπαρχουν 3 κατευθυνσης και αν θες επιλεγεις του ηλεκτρονικου...
ναι αλλα και να μην θελεις τα δικαιωματα τα παιρνεις και παλι....
και φυσικα υποτιμας τα τει, σε ολο το ποστ τα φτυνεις, και τωρα μας λες το αντιθετο?

αλλα που να καταλαβετε τη διαφορα μερικοι εδω μεσα, οταν εσεις εισασταν στα κλαμπ ο αλλος διαβαζε για να περασει ημμυ εμπ και οχι σε καποιο τει...
Το εχω πει εκατομμυρια φορες: Ηθελα και περασα στη σχολη μου, δεν περασα απο τυχη που να παρει...
Οσο για τα κλαμπ, αυτο ειναι αυθεραιτο δικο σου συμπερασμα, (εκτος οτι γενικα δεν πηγαινω σε κλαμπ, γιατι η μουσικη δεν ειναι του στυλ μου)


και αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα αναμεσα στους "αχρηστους" του ημμυ με εσας...
σε λιγο θα μας πειτε οτι πιανατε το ημμυ εμπ αλλα επειδη ξερατε οτι εκει τα κανουν πολυ θεωρητικα προτιμισατε το τει...
οχι δεν το επιανα, και ουτε ηθελα να το πιασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οχι δεν το επιανα, και ουτε ηθελα να το πιασω
ακριβως, εγω απο τη συζητηση θα κρατησω αυτο,
και δεν ειπα οτι μας τα μαθαινουν ολα οπως καταλαβες ειπα οτι υπαρχουν 3 ροες..

υ.γ: γιατι δεν μπορειτε να απαξιωνετε ετσι απλα αλλους οι οποιοι εχουν λιωσει στο διαβασμα ειδικα οι ημμυ του εμπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ακριβως, εγω απο τη συζητηση θα κρατησω αυτο, / υ.γ: γιατι δεν μπορειτε να απαξιωνετε ετσι απλα αλλους οι οποιοι εχουν λιωσει στο διαβασμα ειδικα οι ημμυ του εμπ...
ρε φιλε εσυ σημερα το πρωι ανοιξες το θεμα μετα απο τοσο καιρο και με απαξιωνεις συνεχως....

μαλλον σε λαθος σημειο εστιασες... (επισης μην ξεχνας πως δεν ειναι ολοι υποχρεωμενοι να εχουν τα ενδιαφεροντα σου)

και δεν ειπα οτι μας τα μαθαινουν ολα οπως καταλαβες ειπα οτι υπαρχουν 3 ροες..

ναι αλλα στο τελος περνουν τα δικαιωματα και των τριών ροών... οποτε δεν αλλαζουν και πολλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε φιλε εσυ σημερα το πρωι ανοιξες το θεμα μετα απο τοσο καιρο και με απαξιωνεις συνεχως....

μαλλον σε λαθος σημειο εστιασες... (επισης μην ξεχνας πως δεν ειναι ολοι υποχρεωμενοι να εχουν τα ενδιαφεροντα σου)



ναι αλλα στο τελος περνουν τα δικαιωματα και των τριών ροών... οποτε δεν αλλαζουν και πολλα....
συγνωμη αλλα και εσεις αυτο κανατε σε ολο το τοπικ... λεγοντας αχρηστους τους ημμυ.. οκ αν συμφωνεις με αυτο τοτε!


Υ.Γ: Να πω εγω το δικο μου συμπερασμα, θεωρω πως καθε ημμυ πρεπει να παιρνει πτυχιο για την ροη που εχει επιλεξει και οχι για τις 3, αλλα επισης δεν νομιζω οτι οι περισσοτεροι ημμυ ειναι αχρηστοι οπως τους αποκαλειτε....και ειδικοτερα οχι απο ενα παιδι 17 χρονων που διαβαζα αυτα που εγραφε πριν μερικα ποστ να χαρακτηριζει τοσο απολυτα τους ημμυ εμπ αχρηστους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
συγνωμη αλλα και εσεις αυτο κανατε σε ολο το τοπικ... λεγοντας αχρηστους τους ημμυ..
εγω προσωπικα δεν ειπα ποτε κατι τετοιο, ειπα πως κατα καιρους εχω γνωρισει φοιτητες και αποφοιτους των ΗΜΜΥ και μετα απο κουβεντα μαζι τους, μου ειπαν ΟΙ ΙΔΙΟΙ πως δεν ειχαν καποιες ΒΑΣΙΚΕΣ πρακτικες γνωσεις,
και πως ειναι παραλογο να μην διδασκονται καποια βασικα πραγματα ηλεκτρολογιας, την στιγμη που κανουν τοσο δυσκολα και πολυπλοκα μαθηματικα, και συμφωνω μαζι τους
οκ αν συμφωνεις με αυτο τοτε!
με ποιο απο ολα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω προσωπικα δεν ειπα ποτε κατι τετοιο, ειπα πως κατα καιρους εχω γνωρισει φοιτητες και αποφοιτους των ΗΜΜΥ και μετα απο κουβεντα μαζι τους, μου ειπαν ΟΙ ΙΔΙΟΙ πως δεν ειχαν καποιες ΒΑΣΙΚΕΣ πρακτικες γνωσεις,
και πως ειναι παραλογο να μην διδασκονται καποια βασικα πραγματα ηλεκτρολογιας, την στιγμη που κανουν τοσο δυσκολα και πολυπλοκα μαθηματικα, και συμφωνω μαζι τους

με ποιο απο ολα???
τοτε δεν διαφωνουμε.. :)
εγω διαφωνω με τον χρηστη "mathitisp" που παρολο οτι ειναι 17 μπορει με ανεση να κρινει τις γνωσεις των ημμυ απο μια ερευνα.
Απλως νομιζα οτι συμφωνουσες με αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τοτε δεν διαφωνουμε.. :)
εγω διαφωνω με τον χρηστη "mathitisp" που παρολο οτι ειναι 17 μπορει με ανεση να κρινει τις γνωσεις των ημμυ απο μια ερευνα.
Απλως νομιζα οτι συμφωνουσες με αυτο..

κοιτα να δεις, η ερευνα αυτη αμα ψαξεις και σε φορουμ κτλ εχει οντως τραγικα λαθη και εξαιτιας της εχει κολλησει ολη η ψηφιακη μεταβαση στην Ελλαδα, εγω δεν θα γενικεψω για ολους τους ΗΜΜΥ, αλλα οι συγκεκριμενοι πρεπει πως πρωτη φορα δουλεψανε στη ζωη τους τοτε, γιατι αν ηταν εμπειροι ή αν ηξεραν, δεν θα ειχε γινει αυτο το χαλι τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
υ.γ: γιατι δεν μπορειτε να απαξιωνετε ετσι απλα αλλους οι οποιοι εχουν λιωσει στο διαβασμα ειδικα οι ημμυ του εμπ...
why ειδικα τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ;;;εννοεις λογω της ερευνας οχι οτι ειναι καλυτεροι(σε επιπεδο γνωσεων) απο ΑΠΘ και ΔΠΘ right???

ναι αλλα στο τελος περνουν τα δικαιωματα και των τριών ροών... οποτε δεν αλλαζουν και πολλα....

το οτι παιρνουμε τα δικαιωματα δεν σημαινει οτι θα μας προσλαβουν στην δουλεια...Τεσπα κοιτα αν εχω τα δικαιωματα μιας ροης και δεν την εχω δουλεψει καθολου(δλδ δεν ξερω ουτε ενα μαθημα της) τοτε προφανως θα με απολυσουν αρα θα υπαρχει αξιοκρατια και για εσενα,that's what I think:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
why ειδικα τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ;;;εννοεις λογω της ερευνας οχι οτι ειναι καλυτεροι(σε επιπεδο γνωσεων) απο ΑΠΘ και ΔΠΘ right???



το οτι παιρνουμε τα δικαιωματα δεν σημαινει οτι θα μας προσλαβουν στην δουλεια...Τεσπα κοιτα αν εχω τα δικαιωματα μιας ροης και δεν την εχω δουλεψει καθολου(δλδ δεν ξερω ουτε ενα μαθημα της) τοτε προφανως θα με απολυσουν αρα θα υπαρχει αξιοκρατια και για εσενα,that's what I think:D:D
"παιρνουμε"...μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiLe_

Νεοφερμένος

Ο NiLe_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
why ειδικα τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ;;;εννοεις λογω της ερευνας οχι οτι ειναι καλυτεροι(σε επιπεδο γνωσεων) απο ΑΠΘ και ΔΠΘ right???
ναι alehunter μιλαω για τους ημμυ γιατι λογω μιας ερευνας παει το συγκεκριμενο 17χρονο παιδι να τους βγαλει ολους αχρηστους (δεν κανω συγκριση μεταξυ των σχολων, ολοι με το ιδιο πτυχιο βγαινουμε)... που δεν λεω, μπορει να εχει τραγικα λαθη αλλα δεν μπορω να καταλαβω το ποσο ανετα μιλαει ετσι αυτο το 17χρονο παιδι και να απαξιωνει ετσι απλα τους αποφοιτους ημμυ

το οτι παιρνουμε τα δικαιωματα δεν σημαινει οτι θα μας προσλαβουν στην δουλεια...Τεσπα κοιτα αν εχω τα δικαιωματα μιας ροης και δεν την εχω δουλεψει καθολου(δλδ δεν ξερω ουτε ενα μαθημα της) τοτε προφανως θα με απολυσουν αρα θα υπαρχει αξιοκρατια και για εσενα,that's what I think:D:D
σωστος! αλλωστε γιατι να αναλαβω εγω μια δουλεια που ξερω οτι δεν θα μπορεσω να την φερω εις περας;
νομιζω θα υπαρχουν συμβολαια και αν δεν μπορω να την κανω no money... ετσι δεν νομιζω οτι ''παιρνουμε'' την δουλεια απο καποιον αδικως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
το οτι παιρνουμε τα δικαιωματα δεν σημαινει οτι θα μας προσλαβουν στην δουλεια...
φυσικα, αλλα ουτε και το αποκλειει... γι αυτο το σωστο ειναι ο ηλεκτροονικος να παιρνει τα δικαιωματα του, ο ηλεκτρολογος τα δικα του, ο μηχανολογος τα δικα του και ουτο καθεξης
...μπορει να εχει τραγικα λαθη...
μπορει?? lol... ρωτηστε καποιον τεχνικο που να ξερει, ψαξτε σε φορουμ, ψαξτε οπου θελετε να το επιβεβαιωσετε...
φυσικα αυτο δεν εχει να κανει ουτε με το εμπ ουτε με τιποτα, εχει να κανει καθαρα με ανευθυνοτητα....
σωστος! αλλωστε γιατι να αναλαβω εγω μια δουλεια που ξερω οτι δεν θα μπορεσω να την φερω εις περας;
νομιζω θα υπαρχουν συμβολαια και αν δεν μπορω να την κανω no money... ετσι δεν νομιζω οτι ''παιρνουμε'' την δουλεια απο καποιον αδικως..

ρε παιδια, μαλλον τωρα καταλαβα τι θελει να πει το παιδι με την μελετη για την ψηφιακη, το αυτο που λετε και σεις παραπανω (για οτι δεν θα εχετε τις γνωσεις να δουλεψετε σε θεματα εκτος ροης σας) αλλα δινει ενα παραδειγμα οπου μαλλον εγινε το αντιθετο.... παντως περα απο το οτι δεν πρεπει να κατηγορουμε ετσι γενικα, εγω προσωπικα αισθανομαι πολυ ασχημα με την ανευθυνοτητα των συγκεκριμενων μηχανικων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top